Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zkušenosti se zápisem na NTFS disky  (Přečteno 2844 krát)

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« kdy: 27 Srpna 2007, 15:19:27 »
Moje nejsou od tohoto víkendu nic moc.
Na počítači mám několik disků - 1x 80GB (data - ntfs - hda), 2x250GB (1. disk má winXP partition + data partition - obě ntsf - sda, 2. disk celý datový - sdc) , 1x500GB (WinXP ntfs, Kubuntu ext3, swap, /home ext3, data ntfs - sdb).
S původním ovladačem "ntfs" nešlo na ntfsdisky zapisovat. Doinstaloval jsem "ntfs-3g", upravil /etc/fstab a vesele fungoval (kopíroval ukládal atd.).

Pak jsem zkusil nabootovat do windows, která jsem jen nainstaloval, ale ani nenastavil (po prvním po-instalačním spuštění jsem jen rebootoval počítač a od té doby jsem fungoval v linuxu), ale ta nenaběhla, pouze mne oblažila hláškou "Nonmountable partition" a  konec - možný pouze restart.

Odpojil jsem tedy disky a nechal zapojen jen ten 500GB (sdb) a skusil naběhnout do windows ještě jednou...
Nic, stejný problém.

Připojil jsem zbytek disků, nabootoval do linuxu a všimnul jsem si, že nelze zobrazit obsah jednoho z namountovaných disků (sdc).

Vypnul jsem tedy počítač, odpojil disk, připojil 250 GB (sda), který má partition pro Win, nainstaloval jsem je a naběhnul do nich. Pak jsem počítač vypnul, připojil zbytek disků (kromě 500GB - sdb) a znovu naběhnul do win. Při startu provedly windows chkdsk připojených disků a u sdc došlo k "obnovování samostatných souborů" (hláška se opakovala pro každý soubor). Na disku byly MP3-ky, videa stažená z kamery, atd.
Po cca. 15 minutách windows naběhly, všechny soubory se zdály tak, jak mají být.
Když jsem ale zkusil přehrát nějakou mp3-ku, některá přehrát šla, některá ne a obsahem některých byly fragmenty jiných. Např. skladba od Vangelise začala 15 vteřinami skladby od U2 a pak konec, ticho.
Mám tedy podezření, že zápis na NTFS disky ještě není zcela spolehlivý. Já přišel odhadem nejméně o polovinu souborů (cca 120 GB).

Jaké s tím mate zkušenosti vy?
Jak řešíte sdílení dat mezi systémy na jednom počítači?

Díky za tipy.
これはなんですか。 Ubuntu です。

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #1 kdy: 27 Srpna 2007, 15:32:00 »
To je snad první problém s NTFS disky který jsem tady zaznamenal... sám ntfs-3g již víc jak půl roku používám a nemám s ním sebemenší problémy...
Jen mě napadá, nebyly ty Windows hibernované?
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #2 kdy: 27 Srpna 2007, 15:36:34 »
Mám dojem, že to, co jste popsal, vůbec nesouvisí se zápisem na NTFS oddíl v Linuxu. Podle zkušeností naprosté většiny zdejších uživatelů NTFS zápis z Linuxu na Windows disk spolehlivý je. (Vy jste přeci v Linuxu na ten NTFS disk nic nekopíroval, nebo snad ano? Myslím ta data, MP3, videa...)

Podle mě se chyba stala někde při tom "čachrování" s disky a při vypínání počítače. Jako by Windows nebyly vypnuté korektně - to se potom nedivte, že se automaticky spustí kontrola a případně i oprava disku, což může způsobit dost škod (jak se nakonec i ukázalo).
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #3 kdy: 27 Srpna 2007, 15:37:52 »
Zadej si do vyhledávání na fóru výraz "ntfs-3g" a můžeš se začít probírat zkušenostmi ostatních. O máločems se tu toho tolik napsalo.
Jestli ti mohu poradit, ke sdílení dat NTFS nepoužívej. Kromě jiných problémů můžeš o data i přijít.

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #4 kdy: 27 Srpna 2007, 15:38:37 »
Ne. Koupil jsem 500 GB disk, vytvořil partitions, nainstaloval windows a po prvním spuštění a následném vypnutí jsem je cca. 14 dní vůbec nepoužil.
Teď jsem se do nich chtěl přihlásit, abych si je donastavil a doinstaloval aplikace, které normálně používám.
これはなんですか。 Ubuntu です。

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #5 kdy: 27 Srpna 2007, 15:38:54 »
Citace: jakub.lucky
To je snad první problém s NTFS disky který jsem tady zaznamenal... sám ntfs-3g již víc jak půl roku používám a nemám s ním sebemenší problémy...
Jen mě napadá, nebyly ty Windows hibernované?
Souhlasím s Vámi, taky s tím nemám problémy. A s tou hibernací bych to taky tak tipoval. (Prostě před neověřenými operacemi se vyplatí trochu času věnovat studiu návodů a postupů.)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #6 kdy: 27 Srpna 2007, 15:41:38 »
Citace: albi
Mám dojem, že to, co jste popsal, vůbec nesouvisí se zápisem na NTFS oddíl v Linuxu. Podle zkušeností naprosté většiny zdejších uživatelů NTFS zápis z Linuxu na Windows disk spolehlivý je. (Vy jste přeci v Linuxu na ten NTFS disk nic nekopíroval, nebo snad ano? Myslím ta data, MP3, videa...)

Podle mě se chyba stala někde při tom "čachrování" s disky a při vypínání počítače. Jako by Windows nebyly vypnuté korektně - to se potom nedivte, že se automaticky spustí kontrola a případně i oprava disku, což může způsobit dost škod (jak se nakonec i ukázalo).
Jak jsem uvedl - po prvotní instalaci jsem už na windows nešahal. Krom toho problém by s diskem, který je celý datový a který byl pouze přimountován do /media/data.

Windows jako takové jsem standardně ukončil bez jakéhokoliv problému a pak už je nespouštěl.

EDIT: Hybernaci jsem v životě nepoužil...
これはなんですか。 Ubuntu です。

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #7 kdy: 27 Srpna 2007, 16:02:34 »
Tak to teda lituju, ale nevím. :( Pokud jste na ten NTFS disk v Linuxu nic nekopíroval, nemyslím si, že by chyba byla v ovladači ntfs-3g. Ale taky se mi zdá divné, že by se to "rozhasilo" pouhým připojením disku. Jediné, co mě napadlo, bylo to, jestli ty částečně nainstalované Windows ještě nechtěly provádět nějakou zápisovou operaci a při tom si nějak nerozumělo s Linuxem. Nejlepší by bylo to vyzkoušet už na disku s plně funkčními Windows, ne s nedoinstalovaným a nedodělaným "polotovarem".
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #8 kdy: 27 Srpna 2007, 16:04:33 »
Taky se zařadím do fronty těch, kteří jen bezradně máchnou rukama.
ntfs-3g používám rutinně od 12.2006, běžně kopíruji data mezi ntfs-ext3 (i filmy,mp3,vmware obrazy) a zatím (ťuk, ťuk, ťuk) absolutně bez jakéhokoliv problému. Teď mám 1x 320 GB, předtím 2x 160GB, obojí Seagate PATA.
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #9 kdy: 27 Srpna 2007, 16:19:13 »
Citace: albi
Tak to teda lituju, ale nevím. :( Pokud jste na ten NTFS disk v Linuxu nic nekopíroval, nemyslím si, že by chyba byla v ovladači ntfs-3g. Ale taky se mi zdá divné, že by se to "rozhasilo" pouhým připojením disku. Jediné, co mě napadlo, bylo to, jestli ty částečně nainstalované Windows ještě nechtěly provádět nějakou zápisovou operaci a při tom si nějak nerozumělo s Linuxem. Nejlepší by bylo to vyzkoušet už na disku s plně funkčními Windows, ne s nedoinstalovaným a nedodělaným "polotovarem".
Ta windows nebyl žádný nedoinstalovaný polotovar - byla nainstalovaná. Chyběl ovladač grafiky (byl nastaven standard), zvukovky a nebyl firewall. Pochybuji ale, že absence některé z těchto věcí mohla způsobit nestandardní operaci s diskem. Jediné co, že jsem windows instaloval s připojeným pouze sdb diskem - ty ostatní jsem připojil až po doinstalaci linuxu. Následně se namapovali a já z disku, se kterým vznikl problém, načítal normálně mp3-ky Amarokem. :-(
Že by snad namapování disků při druhém spuštění bylo příčinou? Kdo ví.


Škoda že nemám prachy na BD mechaniku - vše bych zazálohoval a pak mohl laborovat.

Ačkoliv... až promažu zničená data, tak toho k zálohování moc nebude. :/

Na druhou stranu jsem nepřišel ani o jednu z cca. 16 000 fotek. Nejspíš dle Murphyho zakonů - mám je totiž zálohované.

->filo: Díky za informaci o spolehlivosti. Asi si pro jistotu vytvořím FAT32 partition a na tu hodím to, co používám nejčastěji. ntfs-3g si nechám jen na výjimečné příležitosti. Alespoň vím, že to ostatním funguje a že mám hledat problém v něčem jiném.
これはなんですか。 Ubuntu です。

Rastafar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #10 kdy: 27 Srpna 2007, 18:01:04 »
Me zase pri kopirovani souboru na ntfs pod kubuntu haze hlasku "není možné změnit přístupová práva k /media/data2/_nazev_souboru_" kde /media/data2 je prave disk s ntfs... Uz sem k tomuhle tematu zalozil vlastni vlakno
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=13317
Jestli nekdo vite jak se toho zbavit, budu velmi vdecny. Pokud se mi to nepodari, NTFS preformatuju na ext3 a bude pokoj, stejne je ten zapis docela pomaly a windows poustim jen na operace typu falshnuti mobilu, mp3playeru atd...
P4 3GHz, 2GB RAM, Geforce 6600 GT powered by Kubuntu 8.04
One Love - JAH - Rastafari

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #11 kdy: 28 Srpna 2007, 11:01:36 »
->Rastafar: To mi před instalací ntfs-3g dělalo taky. Po instalaci už ne. Jen mne napadá: Nezkoušel jste se přihlásit jako root a parametry adresářů změnit.
これはなんですか。 Ubuntu です。

Od@r

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
    • Od@r Elektro
Zkušenosti se zápisem na NTFS disky
« Odpověď #12 kdy: 29 Srpna 2007, 17:36:01 »
tak pridám sa aj ja:
sudo apt-get install ntfs-3g
sudo apt-get install ntfs-config

v configu /aplikace-systémove nástroje-nástroj pro nastavení podpory zápisu na ntfs/,tam treba zaškrknúť obidve políčka zápisu lebo čítanie už ubuntu pozná

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.