Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Víme co nám dělá Skype?  (Přečteno 5727 krát)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Víme co nám dělá Skype?
« kdy: 28 Srpna 2007, 12:43:11 »
Před chvíli mi přišla tato zpráva o velmi nevhodném chování Skypeu pro Linux
http://yro.slashdot.org/article.pl?sid=07/08/26/1312256

Používáte Skype? víte co všechno o vás posílá na servery Skypeu? Víte co to v praxi znamená (jak toho může firma Skype využít)?
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #1 kdy: 28 Srpna 2007, 12:57:50 »
Něco už se řešilo zde.
Aj dont spíík ííngliš :)

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #2 kdy: 28 Srpna 2007, 14:27:10 »
Skype není zrovna transparentní program, to je obecně známo. Problém je v tom, že zatím nám nikdo nenabídl open-source alternativu. Místo ICQ tady máme Jabber, ale místo Skypu?? Hmm, Jingle je teprve v plenkách a nic jiného mě nenapadá... Takže si s námi lidé stojící za Skypem můžou dělat co chtějí :)
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #3 kdy: 28 Srpna 2007, 14:44:15 »
OpenWengo, cokoliv postavené na VoIP/SIP
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #4 kdy: 28 Srpna 2007, 14:51:28 »
V Gnome máte po instalaci připravený telefon Ekiga :)
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #5 kdy: 28 Srpna 2007, 15:03:35 »
A kolik běžných uživatelů, navíc většina z nich využívající Windows, bude používat Ekigu nebo něco postavené na SIP?? Nene, tohle není správná cesta... Na druhou stranu to OpenWengo nevypadá špatně, zkusím se na to mrknout ;)

Ideální by asi bylo, kdyby někdo napsal nějaký open-source klient podporující mimo jiné i síť Skype... Obávám se ale že to se nestane...
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

DarkenCZ

  • Host
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #6 kdy: 28 Srpna 2007, 15:11:39 »
nestane se tak, protože Skype je uzavřený protokol a přenos hlasu je složitější reverse enginerovat...tuším že se o to někdo pokoušel a když už to skoro měli, tak Skype protokol změnil a mohli začít od začátku...bohužel

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #7 kdy: 28 Srpna 2007, 15:52:57 »
Citace: Vico.B
A kolik běžných uživatelů, navíc většina z nich využívající Windows, bude používat Ekigu nebo něco postavené na SIP??
Ehm, každý kdo má doma VoIP telefon? A těch lidí není málo a není problém si to zařídit...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #8 kdy: 28 Srpna 2007, 16:00:14 »
jakub.lucky - myslím že pro BFU je jednodušší nainstalovat program než shánět kdo mu zaktivuje, zavede a nainstaluje nějakou službu. Jinak by lidi už dávno skype přestali používat. Navíc -- můžete využívat VoIP kdekoliv?? Já se třeba s notebookem připojuji k internetu na asi čtyřech různých místech, plus sem tam i někde jinde. Bude mi všude tam fungovat VoIP??
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #9 kdy: 28 Srpna 2007, 16:55:46 »
Citace: Vico.B
jakub.lucky - myslím že pro BFU je jednodušší nainstalovat program než shánět kdo mu zaktivuje, zavede a nainstaluje nějakou službu. Jinak by lidi už dávno skype přestali používat. Navíc -- můžete využívat VoIP kdekoliv?? Já se třeba s notebookem připojuji k internetu na asi čtyřech různých místech, plus sem tam i někde jinde. Bude mi všude tam fungovat VoIP??
Bude :) Pokud mate na mysli, ze na kazdem miste budete mit jinou IP adresu atd, ujistuji vas, ze vetsina VoIP operatoru dnes provozuje tzv. stun server, diky kteremu je schopen klient pracovat (samosebou pokud to umi, ale umi to odhaduji kazdy SW klient a temer kazdy HW klient) kdekoliv (pomineme-li blokaci portu atd. ale to je stejne i u skype)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #10 kdy: 28 Srpna 2007, 17:15:39 »
merlin - tak to je sice dobrá zpráva, ale pořád to neřeší přístup BFU :)

PS: Nechci aby to vypadalo že se zastávám Skypu, sám ten program nemám rád už kvůli principu supernodů -- mám internet s FUP a tak skype pro jistotu zapínám jen když se na Jabberu s někým domluvím, nechci aby přese mě tekly i cizí hovory, mohl bych toho litovat ;) Co ale říkám je, že svět potřebuje jednoduchý protokol, který bude nabízet srovnatelné (a uživatelsky stejně přívětivé) služby jako Skype, ale v open-source kabátě ;)
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #11 kdy: 28 Srpna 2007, 17:32:43 »
VoIP se docela používá v domácnostech... Dá se přes to volat i na pevné linky zadarmo nebo za nějaký poplatek (teď nevím)
Pokud si to uživatel nezvládne nastavit sám, obvykle mu to nějaká firma za pár šupů udělá...

Ale na Skype to nemá, to je pravda :/
Ale na konkurenci už se pracuje (hlavně Jingle a OpenWengo)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #12 kdy: 28 Srpna 2007, 17:50:56 »
jakub.lucky: zadarmo je to jen vetsinou jako ukazka, jinak je to zpoplatenene :) (nase firma dela take VoIP operatora, takze malinko tusim :))

Myslim, ze co se tyce uzivatelske privetivosti, protokol VoIP je na tom mnohem lepe, nez skype, jen bohuzel tak trochu chybi uzivatelsky privetivy soft, ktery by byl multiplatformni i z hlediska podpory ruznych nadstaveb VoIP protokolu (napr. video). Pouzivame jako sw telefon sj phone, ovsem z hlediska prenosu videa jsem stale nenasel reseni, ktere by bylo funkcni pres SIP i na Windows i na Linuxu.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #13 kdy: 29 Srpna 2007, 11:29:11 »
mno co si prectete z diskuze na abicku tak /etc/passwd cte kazdy program a ve firefoxu hleda svuj plugin :)

ad. VoIP ..
nejvetsi problem je NAT.. ja jsem napr za NATem a moje pritelkyne taky.. takze se nespojime kazdym softwarem..

skype
jde v poradku (projde bez problemu pres NAT - protoze se cpe pres 80 asi :) nevim..) i prenos hlasu je OK

OpenWengo
Tento software je znacne nestabilni... zda se mi to moc preplacane a hodne lidi ma problemy s ucty (ktere asi po urcite dobe nevolani blokuji :-/)

Gizmo Project
Tak to tedka pouzivame a je to OK. Aplikace drzi pres NAT se to dostane ale ta kvalita zvuku je nic moc :-/ teda .. casto se to prerusuje a sumi.. treba se to zlepsi :)

Ostatni VoIP se stun
kvalita hovoru je hrozna.. :) a malo kterej vypadal privetive ci sel spojit.. zkousel sem toho mraky.. :)
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Pavelp

  • Host
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #14 kdy: 29 Srpna 2007, 12:18:24 »
Jestli dela Skype to co se o nem posledni dobou pise, tak potes koste.
Voip pres SIP/RTSP protokol je sice transparentni, ale bohuzel navrzene jak nohama, takze pruchod NATy zpusobuje silene = ne velke, ale hodne protivne problemy s koktanim, slysitelnosti jedne stanice a podobne. Musi se delat kouzla s mapovanim obrovskych rozsahu portu = bezpecnostni diry a nerozumne reseni. Na to ze je to protokol pomerne moderni by autori zaslouzili nakopat. Mimoto je SIP urceny pro "opravdove" telefonovani, to je ustredna, prepojovani hovoru a podobne lahudky. Fakt je, ze v soucasne dobe jsou hlasove sluzby po internetu vcelku vsechny tak trochu dost divne resene Pro dalsi info doporucuju server telefonujeme.cz.

Poznamka: "ostatni voip se stun" je divna definice.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #15 kdy: 29 Srpna 2007, 12:35:55 »
Vyzkoušel bych to, ale jsem moc líný instalovat a rozběhávat kvůli tomu AppArmor
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

TomAker

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #16 kdy: 02 Září 2007, 11:40:18 »
Copak domácí uživatelé, nechť si používají Skype dle svého uvážení. Co nepochopím je fakt, kdy Skype používají i firmy, které mají pobočky po celém světě. Pak stačí, aby Skype síť vypadla, jak se stalo nedávno, a firmy brečí, že se nemohou dovolat do svých poboček. Jediné co by stačilo je zprovoznit si vlastní VoIP ústřednu a dostupnost poboček by závisela pouze na spolehlivosti vlastního připojení do internetu.
Kriegovo základní pravidlo:
Práce na počítači se podobá předem prohrané válce.

Quimby

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #17 kdy: 02 Září 2007, 16:01:36 »
Citace: Vico.B
A kolik běžných uživatelů, navíc většina z nich využívající Windows, bude používat Ekigu nebo něco postavené na SIP?? Nene, tohle není správná cesta... Na druhou stranu to OpenWengo nevypadá špatně, zkusím se na to mrknout ;)

Ideální by asi bylo, kdyby někdo napsal nějaký open-source klient podporující mimo jiné i síť Skype... Obávám se ale že to se nestane...
To asi se asi opravdu hned tak nestane. Ale nekde jsem cetl, ze google talk chysta moznost spojit se se skype siti. Ovsem jsou tu dva hacky - GT zatim neni pro linux (nevim proc, docela me to na googlu mrzi) a take jsem se uz nedocetl, zda to bude i pro hlas (a pripadne video) nebo jen nejaky transport na text.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #18 kdy: 02 Září 2007, 20:03:23 »
Citace: Quimby
GT zatim neni pro linux (nevim proc, docela me to na googlu mrzi)
GoogleTalk jako takové dodržuje XMPP a je plně kompatibilní s Jabberem (v podstatě jde o Jabber) takže napsat klienta bude pravděpodobně to nejmenší
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Quimby

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Víme co nám dělá Skype?
« Odpověď #19 kdy: 02 Září 2007, 20:48:48 »
jakub.lucky: To  samozrejme vim ze jde o jabber, ale proste to jeste porad neni. Ja se bojim ze to udelaj jako s picasa, ze vezmou win verzi a pak ji pomoci wine nejak upravi aby jela na linuxu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.