Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: php pro lamu..  (Přečteno 11676 krát)

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« kdy: 09 Září 2007, 17:32:52 »
ahoj,
pri praci na svem projektu jsem zjistil (reklo mi to nekolik lidi), ze se budu potrebovat naucit php. Nainstaloval jsem si tedy balik php5 (+jeho zavislosti) a nejakou dalsi dokumentaci a jsem lehce zmateny..
Ocekaval jsem nejakeho php intrepreta v $PATH, jenze nic..

Rad bych tedy poprosil o dve veci:
1) velice schematicke vysvetleni jak je (resp. cim vsim) php script interpretovan (pravdepodobne binarkou apache)..
2) doporuceni, ktere dalsi baliky se mi budou hodit.. Pridavam proto vypis co mam nainstalovane:
Kód: [Vybrat]
# dpkg -l | grep php
ii  libapache2-mod-php5                        5.2.1-0ubuntu1.4                       server-side, HTML-embedded scripting languag
ii  php-doc                                    20061001-1                             Documentation for PHP4 and PHP5
ii  php5                                       5.2.1-0ubuntu1.4                       server-side, HTML-embedded scripting languag
ii  php5-common                                5.2.1-0ubuntu1.4                       Common files for packages built from the php

# dpkg -l | grep apache
ii  apache2-mpm-prefork                        2.2.3-3.2ubuntu0.1                     Traditional model for Apache HTTPD 2.1
ii  apache2-utils                              2.2.3-3.2ubuntu0.1                     utility programs for webservers
ii  apache2.2-common                           2.2.3-3.2ubuntu0.1                     Next generation, scalable, extendable web se
ii  libapache2-mod-php5                        5.2.1-0ubuntu1.4                       server-side, HTML-embedded scripting languag
Ptam se kvuli tomu, ze jsem se podival na obsah baliku v zakladni instalaci php5 a co se tyce executables, tak jsem nenasel jedinou ohledne php a tyto tykajici se apache (no a podle jmena z toho nejsem moc moudrej, co ze by mohlo interpretovat to phpko):
Kód: [Vybrat]
/usr/bin/dbmmanage
/usr/bin/htdbm
/usr/bin/htdigest
/usr/bin/htpasswd
/usr/sbin/ab
/usr/sbin/checkgid
/usr/sbin/logresolve
/usr/sbin/rotatelogs
/usr/sbin/htcacheclean
/usr/sbin/check_forensic
/usr/sbin/split-logfile
/usr/sbin/apache2ctl
/usr/sbin/httxt2dbm
/usr/sbin/a2dismod
/usr/sbin/a2ensite
/usr/sbin/a2enmod
/usr/sbin/a2dissite
diky za odpoved & Best Regards

DarkenCZ

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #1 kdy: 09 Září 2007, 17:53:39 »
doporučuji hotový balíček XAMPP: http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

(obsahuje Apache, PHP4/5, MySQL)

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #2 kdy: 09 Září 2007, 18:06:58 »
Citace: DarkenCZ
doporučuji hotový balíček XAMPP: http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

(obsahuje Apache, PHP4/5, MySQL)
thanx, done ;D .. going to tryout

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #3 kdy: 09 Září 2007, 18:20:09 »
Citace: DarkenCZ
..
hmm. Very Cool! super! vypada to ze to funguje v pohode a vubec, jo, je to super.. (ma to vybornou instalaci, takhle by mela vypadat vetsina programu pro Linux, pokud nejsou v repo)..
ps. diky mnohokrat, ted jen vybojovat bitvu s editorem, kterej by sam nabizel a pridaval tagy.. zkousim phpko asi 3hodiny a vypada to snadny jako facka..

Culprit

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
    • http://www.maxthon.cz
php pro lamu..
« Odpověď #4 kdy: 09 Září 2007, 18:57:19 »
Ano, PHP je snadné.
Ale řekněme až jej budeš používat déle, uvidíš teprve tu krásu a možnosti. Ale to určitě znáš z jiných programovacích jazyků.

PHP používám cca 5 let a stále se v něm mám co učit.
Dell Precision 6300 - Ubuntu 10.04
Dell prolliant 380 - Ubuntu 10.04 Server
Support: phpBB, České Maxthon fórum

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #5 kdy: 09 Září 2007, 19:02:56 »
Citace: Culprit
Ano, PHP je snadné.
Ale řekněme až jej budeš používat déle, uvidíš teprve tu krásu a možnosti. Ale to určitě znáš z jiných programovacích jazyků.

PHP používám cca 5 let a stále se v něm mám co učit.
dik, hezky prispevek, nicmene budu radsi, prevedes-li sve php zkusenosti do praxe a odpovis na jeden z bodu v uvodnim prispevku, potazmo mi vygenerujes nejaky "nezbytny odkaz"..

ps. sam se dost divim tomu, jak mi phpko ted pripada snadne, nikda jsem ani okem nezavadil o web-develepment a tohle vypada skoro jako "otagovane cecko" (s perlem)..

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
php pro lamu..
« Odpověď #6 kdy: 09 Září 2007, 19:47:32 »
Ad 1. PHP je interpretovano bud webovym serverem (ten ma nastavneno ze pri pozadavku na *.php to proste necha vykonat php) nebo v prikazove radce. Existuje nekolik zpusobu jak na webserver narvat PHP (cgi, modul, fastcgi). Co se tyce prikazove radky, musis si doinstalovat balicek php-cli. Pak muzes skripty posutet jako
Kód: [Vybrat]
php skript.phpnebo pridanim hlavicky do skriptu
Kód: [Vybrat]
#!/usr/bin/env phppotom se daji spoustet i bez specifikace interpreta. Taky si musis doinstalovat dalsi rozsireni. Treba jako php-mysql atd. V xampu to samozrejme uz je. Bavim se o instalaci z repozitaru.

Ad 2.
Klidne php5-vsechno. Nebo proste kdyz ti neco bude hlasit undefined function ale podle manualu to bude ok. Tak si doinstalovat rozsireni pod kterym jsi ty funkce nasel v manualu. Nektere rozsireni jsou primo soucasti PHP na pevno, nektere v modulech.

No snad jsem ti trochu odpovedel. I kdyz s xampem uz jsou ti mozna tyhle informace na nic. PHP neni tezke, je to jen jazyk. A jako v kazdem jazyku jde hlavne o to kdo v nem dela a jak si dokaze projekt organizovat atd. atd. No vzdyt to znate. Btw tyhle informace se ale daji sehnat behem chvilky z wiki nebo jakehokoliv serialu o PHP na webu.

Culprit

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
    • http://www.maxthon.cz
php pro lamu..
« Odpověď #7 kdy: 09 Září 2007, 21:01:57 »
Citace: nettezzaumana
dik, hezky prispevek, nicmene budu radsi, prevedes-li sve php zkusenosti do praxe a odpovis na jeden z bodu v uvodnim prispevku, potazmo mi vygenerujes nejaky "nezbytny odkaz"..

ps. sam se dost divim tomu, jak mi phpko ted pripada snadne, nikda jsem ani okem nezavadil o web-develepment a tohle vypada skoro jako "otagovane cecko" (s perlem)..
Schanis editor, ktery ti bude pridavat tagy (funkce)? myslis li HTML, tak ten jsem pod Linuxem nenasel. Myslis li PHP, tak to umi PHPEdit, zatim nejlepsi editor jaky znam, ale ten neni pod linux. Pro editovani PHP ve sve podstate naprosto dostacuje libovolny textovy editor.
Manual, ktery jak jsem videl mas nainstalovany, budes potrebovat ze zacatku pro nektere zakladni funkce a jejich syntax. Bohate dostacuje manual na www.php.net. Jsou tam i ukazky ci navody jak danou funkci pouzit nebo obejit jinymi funkcemi.

Extensiony ktere se hodi: pdf - generovani PDF, gd (gd2) - vytvareni obrazku, curl.

Samozrejme se hodi nejake pripojeni k DB ale to uz mas z baliku XAMPP. K tomu znalost databazoveho prostedi a dotazu.
Dell Precision 6300 - Ubuntu 10.04
Dell prolliant 380 - Ubuntu 10.04 Server
Support: phpBB, České Maxthon fórum

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
php pro lamu..
« Odpověď #8 kdy: 09 Září 2007, 21:31:20 »
No co vim tak Kdevelop ma podporu php, ale nevim na jake urovni. Slusna podpora se da najit u Bluefish nebo u Quanty. Ja treba jsem nakonec zakotvil na PHPEclipse. I kdyz to ma spoutu nedotahlych veci, zda se mi to jako nejlepsi nastroj. Pokud nejses nejchudsi a chces komfort zkus se podivat po Zend Studiu. Urcite jedno z nejdotahlejsich IDE co muzes najit. Jak je na tom s podporou html to nevim. Muzes zkusit demo jestli budes na vazkach.

DarkenCZ

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #9 kdy: 09 Září 2007, 21:53:46 »
Já používám Eclipse PDT a nádhera - doplňování kódu (i dynamicky - mé třídy a fce)

DarkenCZ

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #10 kdy: 09 Září 2007, 21:54:18 »
Já používám Eclipse PDT a nádhera - doplňování kódu (i dynamicky - mé třídy a fce)

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #11 kdy: 10 Září 2007, 13:24:38 »
diky panove, zatim jsem zdaleka nejvice spokojen s xamppem -- je to jizda a zrovna stahuju Eclipse PDT..
Pokud to dobre chapu, mam na vyber ze dvou moznosti:
a) komplexni reseni xampp (all-in-one -- apache2, mysql, myphpadmin..)
b) participovane reseni dle distribuce -- tzn. vsechny baliky si nainstalovat a nastavit zvlast..

Mam totiz zhruba mesic na to, abych se naucil "na slusnou uroven" phpko.. Zatim uvodnich 48hodin je dobrych, vypada to jako "pohodovy jazyk" -- zadnej spatne citelnej "magic code" jako v perlu a zadne dlouhe opisy jednoduchych veci jako v Ccku.. ;)

Super, po dlouhy dobe me zase neco ukrutne "ba"..

Amrachet

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
php pro lamu..
« Odpověď #12 kdy: 10 Září 2007, 23:17:13 »
Mám dvě otázky, dá se xampp použít stejně jako např EasyPHP v oknech ( pro testování php a MySQL ) a pokud ano do které složky kopírovat testované soubory, a dá se nějak udělat abych mohl ze svého účtu xampp aktivovat a vypínat aniž bych musel neustále na root? předem dik za odpověď

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #13 kdy: 11 Září 2007, 14:20:16 »
Citace: Amrachet
Mám dvě otázky, dá se xampp použít stejně jako např EasyPHP v oknech ( pro testování php a MySQL ) a pokud ano do které složky kopírovat testované soubory, a dá se nějak udělat abych mohl ze svého účtu xampp aktivovat a vypínat aniž bych musel neustále na root? předem dik za odpověď
:D -- staci dat xampp do startupu (systemu) a bud vytvorit link s pozadovanejma pravama na .../xampp/htdocs a nebo mu zmenit prava prikazem chmod..
.../lampp/lampp je klasicky init script..

Radek Hulán

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
  • Vista x64
php pro lamu..
« Odpověď #14 kdy: 11 Září 2007, 14:53:05 »
Pokud už děláš v Ubuntu, doporučoval bych jeho repository, tedy:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install apache2
sudo apt-get install mysql-server
sudo apt-get install php5
sudo apt-get install php5-mysql
sudo apt-get install php5-gd
sudo apt-get install php5-sqlite
Konifugrace Apache serveru je poté v /etc/apache2/, PHP v /etc/php5/. Vlastní DocumentRoot serveru se odkazuje na /var/www/, zde můžeš pro otestování umístit index.php s následujícím obsahem:

Kód: [Vybrat]
Více třeba zde: http://wiki.ubuntu.cz/Apache_s_MySQL_a_PHP

Osobně jsem včera přešel z Fedora 7 (používá příliš nové X.Org, s nímž není kompatibilní VMWARE Tools) na Ubuntu 7.04 x64 (desktop), doinstaloval a nastavil serverové balíčky, sambu, a během hodiny opět funguji. Nevýhoda Ubuntu repo je v tom, že obsahuje jen PHP 5.2.1, zatímco je už na světě 5.2.4 bugfix release :(

nettezzaumana

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #15 kdy: 11 Září 2007, 15:03:50 »
Citace: radekhulan
..
dik, uz mam i tohle nainstalovany, ale pouzivam vyse zmineny xampp a EclipsePDT (http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html & http://www.eclipse.org/pdt/ ) .. zatim jsem nenasel jediny problem a funguje to skvele..

Amrachet

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
php pro lamu..
« Odpověď #16 kdy: 12 Září 2007, 01:22:46 »
já jsem si právě nainstaloval xampp, ale nevim jak odkazovat, na stránky co v něm (localhostu) potřebuju spustit, nebo kam je mám ukládat. ( V EasyPHP byla prostě složka do které se potřebná stránka vložila a pak to bylo jen localhost/něco.php )Exsistuje tu nějaká podobná složka??? Nebo něco na ten způsob?

DarkenCZ

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #17 kdy: 12 Září 2007, 08:48:59 »
htdocs

Amrachet

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
php pro lamu..
« Odpověď #18 kdy: 12 Září 2007, 12:08:14 »
nemužu tu složku najít...

DarkenCZ

  • Host
php pro lamu..
« Odpověď #19 kdy: 12 Září 2007, 19:02:01 »
já ho mam v /opt, takže /opt/lampp/htdocs/

nettezzaumana

  • Host
Re: php pro lamu..
« Odpověď #20 kdy: 11 Října 2007, 00:58:21 »
wtf.. zkusil jsem eclipse z repozitare.. mel jsem drivejsi instalaci zz netu.
uff. ono se to pokazilo. ue. odkaz z http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=13852.0 prispevku #9 je fuc.
chybi mi modul na php !! dle ubuntich repozitaru se eclipse tvari jako ze php nezna..

 -- me se ztratila podpora pro php (tagy, funkce). je to zrada.

pls help :( (tato vynikajici hlaska me casto popudi a k nestastnikovi potom pristoupim tvrde a arogantne, nyni ji ponizene pouziji taky)

Culprit

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
    • http://www.maxthon.cz
Re: php pro lamu..
« Odpověď #21 kdy: 11 Října 2007, 19:36:54 »
wtf.. zkusil jsem eclipse z repozitare.. mel jsem drivejsi instalaci zz netu.
uff. ono se to pokazilo. ue. odkaz z http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=13852.0 prispevku #9 je fuc.
chybi mi modul na php !! dle ubuntich repozitaru se eclipse tvari jako ze php nezna..

 -- me se ztratila podpora pro php (tagy, funkce). je to zrada.

pls help :( (tato vynikajici hlaska me casto popudi a k nestastnikovi potom pristoupim tvrde a arogantne, nyni ji ponizene pouziji taky)
Eclipse sama o sobě není primárně určena pro PHP.
Eclipse PDT má podporu PHP. Musel bys vzít soubory z Eclipse PDT pro PHP a dát je do nainstalované Eclipse (repository).

Další věc: PHP podpora zmizí pokud používás java GJC (nebo tak nějak. JAVA 1.4), aby běžela podpora PHP projektů musí být naistalována minimálně sun-java5-jre
Dell Precision 6300 - Ubuntu 10.04
Dell prolliant 380 - Ubuntu 10.04 Server
Support: phpBB, České Maxthon fórum

nettezzaumana

  • Host
Re: php pro lamu..
« Odpověď #22 kdy: 11 Října 2007, 21:55:13 »
4culprit >>
tisicere diky .. jde o to, ze mi ?!zmizela prave podpora pro php i v te instalaci z netu, ktera se akorat rozbali do /opt a spousti odtamtud a nema jiny soubor nikde jinde.. netusil jsem, ze si to bere sdileny knihovny ze systemu, pac tech 150Mb, ktery ma jsou dosti vymluvne..

-- je tedy mozne, ze ma podpora (PDT) pro php je fuc kvuli tomuhle: ??
Kód: [Vybrat]
:~$ dpkg -l | grep gcj
ii  gcj-4.1-base                               4.1.2-0ubuntu5                         The GNU Compiler Collection (gcj base packag
ii  java-gcj-compat                            1.0.65-8ubuntu3                        Java runtime environment using GIJ
ii  libgcj-bc                                  4.1.2-1ubuntu1                         Link time only library for use with gcj
ii  libgcj-common                              4.1.2-1ubuntu1                         Java runtime library (common files)
ii  libgcj7-0                                  4.1.2-0ubuntu5                         Java runtime library for use with gcj
ii  libgcj7-jar                                4.1.2-0ubuntu5                         Java runtime library for use with gcj (jar f

Culprit

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
    • http://www.maxthon.cz
Re: php pro lamu..
« Odpověď #23 kdy: 12 Října 2007, 06:54:52 »
ANO.
Já osobně bych GCJ odinstaloval a naistaloval min sun-java5-jre.

Nenašel jsem způsob jak podstrčit eclipse pdt defaultně sun java 5 při nainstalované java GCJ
Dell Precision 6300 - Ubuntu 10.04
Dell prolliant 380 - Ubuntu 10.04 Server
Support: phpBB, České Maxthon fórum

nettezzaumana

  • Host
Re: php pro lamu..
« Odpověď #24 kdy: 12 Října 2007, 07:29:02 »
mam to totalne rozflakany, nedokazu tam to php rozbehat..
Kód: [Vybrat]
:~$ dpkg -l | grep java
ii  java-common                                0.25ubuntu2                            Base of all Java packages
ii  libhsqldb-java                             1.8.0.7-1ubuntu2                       Java SQL database engine
ii  libjaxp1.3-java                            1.3.03-5                               Java XML parser and transformer APIs (DOM, S
ii  libjline-java                              0.9.5-2ubuntu2                         Java library for handling console input
ii  libservlet2.3-java                         4.0-8ubuntu3                           Servlet 2.3 and JSP 1.2 Java classes and doc
ii  libxalan2-java                             2.7.0-1ubuntu3                         XSL Transformations (XSLT) processor in Java
ii  libxerces2-java                            2.8.1-1ubuntu3                         Validating XML parser for Java with DOM leve
ii  openoffice.org-java-common                 2.2.0-1ubuntu4                         OpenOffice.org office suite Java support arc
ii  sun-java5-bin                              1.5.0-11-1ubuntu2                      Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 5.0 (
ii  sun-java5-jre                              1.5.0-11-1ubuntu2                      Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 5.0 (
ii  sun-java5-plugin                           1.5.0-11-1ubuntu2                      The Java(TM) Plug-in, Java SE 5.0
ii  sun-java6-bin                              6-00-2ubuntu2                          Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar
ii  sun-java6-jdk                              6-00-2ubuntu2                          Sun Java(TM) Development Kit (JDK) 6
ii  sun-java6-jre                              6-00-2ubuntu2                          Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar
ii  sun-java6-plugin                           6-00-2ubuntu2                          The Java(TM) Plug-in, Java SE 6

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.