Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: XGL vs. AIGLX  (Přečteno 1918 krát)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
XGL vs. AIGLX
« kdy: 02 Října 2007, 15:57:54 »
Několik dní již na Gutsym provozuji Compiz Fusion s XGL. Z počáteční spokojenosti se dostávám do fáze spíše rozčarování, proč?

1. myslel jsem si, že je to technologie, která přenáší zátěž vykreslování oken z procesoru na grafickou kartu. Jenže při každém efektu nebo větším překreslování oken zátěž procesoru stoupne na 100%
2. při přehrávání videa stoupne zátěž na 100%. VLC a Totem to ještě ustojí, i když lze pozorovat lehoučké sekání obrazu, ale např. Kaffeine se seká docela hodně. MPlayer mi zase obraz roztáhne snad do několika ploch.
3. XGL si v ramce vezme 50-120MB - to mi přijde taky docela dost.
4. nefunguje jakákoliv 3D aplikace, např. Google Earth (o hrách se ani nebavím), pravděpodobně při zapnutém XGL stále nefunguje direct rendering
6. v neposlední řadě XGL dost výrazně zpomaluje start mého počítače, po nalogování musím čekat mnohem dýl než mi naběhne Gnome než tomu bylo u FF

Některé body bych dokázal přejít, ale některé mi vadí docela dost a to 2. a 3. Docela se divím, že něco takového si může dovolit Ubuntu nastavit jako defaultní. Původně jsem si myslel, že dětské nemoci XGL odezněly, že to bude Ubuntu nabízet defaultně, ale jak vidím, tak ne.
Moje grafická karta je ATI Radeon 9700 Mobility a používám proprietární ovladač. Chtěl bych se zeptat, zdali je možné nějakým způsobem zprovoznit pod touto kartou AIGLX a taky jestli AIGLX vůbec řeší výše zmíněné problémy. Četl jsem, že AIGLX podporují open source ovládače pro ATI, ale zajímalo by mě, jak je to s výkonem, jestli bych s těmi ovladači vůbec Compiz utáhl a jestli by mi pod tím aspoň nějak fungovaly 3D aplikace.
« Poslední změna: 17 Prosince 2007, 23:25:26 od Anna Taliánová »

Zdenek K. aka "djz88"

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
  • Join the Darkside
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2007, 16:14:45 »
Doporucoval bych vyckat prichodu novych ATI ovladacu ...
I <3 TRANCE mjuzik
__________________
Desktop UBUNTU 9.O4 AMD64 > Compal FL9O GF86OOGT, Core 2 duo @2.2Ghz, 4GiB RAM Server Debian-Lenny i386 > Ati X1600XT, Athlon 3200+,2GiB RAM GFMX44O, Celeron @ 5OOMhz, 384MiB RAM

qUAKER

  • Host
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2007, 17:08:19 »
compiz jsem utahl na opensource ovladacich i na Radeonu 8500..ale vykonove slabe ovladace..70% vykonu nesvobodnych

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2007, 18:09:44 »
AiGLX těmito neduhy netrpí. ale podpora současných binárních ovladačů od ATI myslím není (nevím to přesně, mám nVidiu, takže to nesleduji). Nicméně se na tom snad pracuje a vzhledem k otevření zdrojových kódů ovladačů ke grafikám ATI se blýská na lepší časy. Zatím však stále platí, že pro Linux jedině grafiku nVidia.
« Poslední změna: 17 Prosince 2007, 23:19:10 od Anna Taliánová »
Kubuntu forever :-)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #4 kdy: 02 Října 2007, 18:27:14 »
Bohužel mám notebook a tam byla atina. Kupoval jsem ho ještě v době, kdy to bylo víceméně jedno, jestli ATI nebo nVidii.

Jinak bych se chtěl zeptat, jakým způsobem se mi podaří vypnout XGL a zapnout AIGLX. Nastavil jsem open source ovladač, ale XGL je pořád spuštěné a výkon je katastrofální.

Zatím to vypadá tak,že zůstanu u té kombinace XGL a closed source ATI a budu se modlit, aby se ATI co nejdříve zadařilo a vydala ovládače s podporou AIGLX.

Zdenek K. aka "djz88"

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
  • Join the Darkside
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2007, 20:20:33 »
Bohužel mám notebook a tam byla atina. Kupoval jsem ho ještě v době, kdy to bylo víceméně jedno, jestli ATI nebo nVidii.

Jinak bych se chtěl zeptat, jakým způsobem se mi podaří vypnout XGL a zapnout AIGLX. Nastavil jsem open source ovladač, ale XGL je pořád spuštěné a výkon je katastrofální.

Zatím to vypadá tak,že zůstanu u té kombinace XGL a closed source ATI a budu se modlit, aby se ATI co nejdříve zadařilo a vydala ovládače s podporou AIGLX.
Jelikoz ATi mam take, tak sem googloval a vygoogloval, ze se chystaji nove ovladace s lepsi podporou AIGLX a usnadni praci s 3D..snad do vydani GG by mely byt released ..... tak se necham prekvapit...jinak vykon compizu mi take docela skakal....
I <3 TRANCE mjuzik
__________________
Desktop UBUNTU 9.O4 AMD64 > Compal FL9O GF86OOGT, Core 2 duo @2.2Ghz, 4GiB RAM Server Debian-Lenny i386 > Ati X1600XT, Athlon 3200+,2GiB RAM GFMX44O, Celeron @ 5OOMhz, 384MiB RAM

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #6 kdy: 03 Října 2007, 15:05:46 »
Dnes se v aktualizacích objevil Compiz a spol. a najednou 3D desktop mnohem líp. Už ani při těch nejnáročnějších efektech není zatěžovaný procesor. Ještě včera, když jsem dal např. Ring Switcher, tak během efektu procesor vždy vyskočil na 100%, teď se ani nehne a zůstává na minimální frekvenci.
Taky puštěné video nezatěžuje procesor na 100%. Zkousel jsem Kaffeine, Totem, VLC a Mplayer a všichni zatížily procesor tak z 10%. Problém mám u Mplayeru, kde mi nefunguje fullscreen. Když dám fullscreen, tak mi naskočí jen černá obrazovka a obraz nikde  :( Každopádně je to docela pokrok oproti stavu před updatem.

Zdenek K. aka "djz88"

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
  • Join the Darkside
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #7 kdy: 03 Října 2007, 15:25:29 »
Compiz 0.6.0 Released With New Plug-Ins
Posted by Michael Larabel on October 01, 2007



This release is coming just in time for AMD's 8.42 display driver release that should provide the long-awaited AIGLX support. A Compiz Fusion update should also be out shortly, but in the meantime check out the Compiz 0.6.0 release announcement.


zdroj : ZDE
I <3 TRANCE mjuzik
__________________
Desktop UBUNTU 9.O4 AMD64 > Compal FL9O GF86OOGT, Core 2 duo @2.2Ghz, 4GiB RAM Server Debian-Lenny i386 > Ati X1600XT, Athlon 3200+,2GiB RAM GFMX44O, Celeron @ 5OOMhz, 384MiB RAM

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #8 kdy: 03 Října 2007, 16:38:38 »
Hmm to vypada nadejne, ale jestli by mi mohl pls nekdo neco vysvetlit :) Pouzivam GG a mam Radeon X800, pouzivam zakladni ovladace gr. karty.... tohle je vypis xorg.conf:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "ATI Technologies Inc R480 [Radeon X800 GTO (PCIE)]"
Driver "ati"
BusID "PCI:5:0:0"
EndSection
vim ze XGL nepouzivam, ale co to je to AIGLX??
A jeste jaky je rozdil mezi ovladaci ze stranky ati.com a fglrx co jdou nainstalovat pres Synaptic??
« Poslední změna: 17 Prosince 2007, 23:31:15 od Anna Taliánová »
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL vs. AIGLX
« Odpověď #9 kdy: 03 Října 2007, 17:26:48 »
vim ze Xgl nepouzivam, ale co to je to AIGLX??
A jeste jaky je rozdil, mezi ovladaci ze stranky ati.com a fglrx co jdou nainstalovat pres synaptic??
1. AIGLX je technologie vyvinutá Red Hatem. Slouží k tomu, aby se i běžné operace jako vykreslování oken prováděly pomocí grafické karty a ne procesorem. Na rozdíl od XGL to není jakoby ještě jeden x server nad xorgem, ale je součástí xorgu. Není tak nenažraný a netrpí dětskými nemocemi jako XGL. Bohužel momentálně jej nepodporují proprietární ovladače pro ATI.

2. Rozdíl mezi nimi prakticky není, snad jen, že na stránkách ATI jsou vždy ty nejaktuálnější, repozitář většinou zareaguje později, v repo jsou taky připravené pro instalaci na Ubuntu (balíček), ovladač na stránkách ATI má vlastní univerzální instalátor, ale ve skutečnosti to je stejně stejná binárka.
« Poslední změna: 17 Prosince 2007, 23:32:23 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.