Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: odinstalace Linuxu - Ubuntu  (Přečteno 17166 krát)

gambrinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
odinstalace Linuxu - Ubuntu
« kdy: 18 Října 2007, 18:55:32 »
Dobrý den,
potřebuju odinstalovat Linux. opravář mi poradil že to mám udělat že až pak mi opraví PC. Tak sem postupoval podle návodu na wiki. Odebral sem přes Gparted disk na který sem instaloval Ubuntu. Vyndal sem disk z CDromky restartoval PC ale u nabídky se mi zase objevil plně funkční Windows :-( chci se zeptat jak Ubuntu kompletně odstraním. (potom bych si jej chtěl znovu nainstalovat.) Děkuji moc
« Poslední změna: 18 Října 2007, 19:54:59 od Anna Taliánová »

jiri-j

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
  • skill: Lama
Re: poslední pomoc.
« Odpověď #1 kdy: 18 Října 2007, 19:10:15 »
Pravděpodobně jste nedal změny vykonat, tedy znovu nabootujte LiveCD Ubuntu, spustte gparted, linuxove oddily dejte odstranit, misto nich na volnem miste muzete vytvorit novy oddil (treba FAT32). Potom kliknete na upravit (ted si nevzpominam jak to je anglcky, je to 2. položka v menu gparted) a tam na Použít/apply a počkáte než se změny provedou
« Poslední změna: 18 Října 2007, 19:58:44 od Anna Taliánová »
Acer Aspire 3023WLMi, Sempron 3000+, ATI Mobility Radeon X700, 512MB RAM, Archlinux

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: poslední pomoc.
« Odpověď #2 kdy: 18 Října 2007, 19:34:30 »
Co to je za blbost? Ubuntu v žádné opravě nepřekáží! Pokud to neumí, najděte si jiného.
Tý práce vniveč, kterou jsme spolu řešili... >:(

Kdybyste si to alespoň zazálohoval, místo smazání.
« Poslední změna: 18 Října 2007, 19:59:11 od Anna Taliánová »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

gambrinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: poslední pomoc.
« Odpověď #3 kdy: 18 Října 2007, 19:47:33 »
Take toho lituji.  :-[ Ale uz si to pamatuji co jsme spolu zmakli. Technik rekl ze pokud neodinstaluju Linux nevyreklamujou mi PC.  >:( Ale jeste se chci zeptat: Odstranil jsem oddily ktere sem mel odstranit teda si myslim. Ale Ubuntu porad nabiha posilam obrazek a dekuji za kazdou pomoc. Toho technika zaplestim.
http://img87.imageshack.us/my.php?image=screenshotcg6.png
« Poslední změna: 18 Října 2007, 20:00:36 od Anna Taliánová »

anicka

  • Host
Re: poslední pomoc.
« Odpověď #4 kdy: 18 Října 2007, 19:52:01 »
Dobrý den,
potřebuju odinstalovat Linux. opravář mi poradil že to mám udělat že až pak mi opraví PC. Tak sem postupoval podle návodu na wiki. Odebral sem přes Gparted disk na který sem instaloval Ubuntu. Vyndal sem disk z CDromky restartoval PC ale u nabídky se mi zase objevil plně funkční Windows :-( chci se zeptat jak Ubuntu kompletně odstraním? (potom bych si jej chtěl znovu nainstalovat.) Děkuji moc

Tak kdyby mi takový opravář poradil odinstalovat Linux, tak ho pošlu do *censored*. Co to je za jednání?! :-( To je nějaká serióznost? :-/

Mám notebook s Linuxem na výměně větráčku (asi celého chladiče, i větráku) a technik jen potřeboval slyšet vrčení fanu :-) jinak Linux mu nevadil, ale ani ho neznal! :-( ... Možná mu vezmu 2 originální LiveCD s K/U/buntu 7.04, třeba se na to někdy mrkne pro rozšíření si obzorů ...? ;-)
« Poslední změna: 18 Října 2007, 20:01:37 od Anna Taliánová »

anicka

  • Host
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 18 Října 2007, 19:53:43 »
Upravila jsem název tématu (původně "poslední pomoc."). Děkuji za pochopení. :-)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 18 Října 2007, 19:56:17 »
Směl bych se zeptat opravář jaké firmy že to byl?

Jinak žádný nainstalovaný software nemá a nemůže mít vliv na opravu - už jsme se tu o podobném případu bavili...

gambrinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 18 Října 2007, 20:19:00 »
Je problem ze PC jsem koupil soukrome od jednoho pana. Mel sem problem s PC mam ho jeste v zaruce tak sem mu ho dal vyreklamovat a on rekl ze mu mam dat PC s operacnim systemem jako byl predtim to znamena jen s Windows. Zaslal sem vam tam odkaz na obrazek poradili by jste mi jak Ubuntu uplne odstranit? Potom ho tam hned dam zpet. Jak bude PC ok. A zaroven prejdu k jinemu technikovi. Omlouvam se ze pisu bez hacku a carek. Dekuji za kazdou radu jak Ubuntu odinstalovat.
« Poslední změna: 18 Října 2007, 20:35:32 od gambrinus »

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18 Října 2007, 20:49:35 »
Je problem ze PC jsem koupil soukrome od jednoho pana. Mel sem problem s PC mam ho jeste v zaruce tak sem mu ho dal vyreklamovat a on rekl ze mu mam dat PC s operacnim systemem jako byl predtim to znamena jen s Windows. Zaslal sem vam tam odkaz na obrazek poradili by jste mi jak Ubuntu uplne odstranit? Potom ho tam hned dam zpet. Jak bude PC ok. A zaroven prejdu k jinemu technikovi. Omlouvam se ze pisu bez hacku a carek. Dekuji za kazdou radu jak Ubuntu odinstalovat.

všichni jsou pobouřeni nad tím, jak je technik hloupý, nikdo však neřeší váš problém. Takže, postup je následující. Takhle to dělám já, neboť mám doma v záloze asi 7 linuxů. 1. nabootoju CD mandrivy. (www.mandriva.cz) Nedám ale instalovat Linux, dám něco s grubem (nevím přesně, jak se to tam jmenuje). Tam dám "obnovit windows MRB" a hotovo. Tím jsme si zajistili, že win bude bootovat při nové instalaci. Dále, Win XP nerozpozná ext3. Proto nabootuju z DVD Win Vista, dám dále a dále až se mě to zeptá, kam chci nabootovat Linux. Disky mi to pozná, ale chce to zformátovat. Zformátuji a hele, je to na NTFS. Pak už tam můžete jen hodit XP a je to. Chápu, že můj návod je hrozný, neb potřebujete Mandrivu a Visty, ale je to velmi pohodlné a pohodlnější, než se hrabat v tom strašném Gparted.
« Poslední změna: 18 Října 2007, 22:19:47 od Anna Taliánová »
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 18 Října 2007, 20:53:36 »
než se hrabat v tom strašném Gparted.

Gparted opravdu neni hrozny! Pouzivam ho uz pekne dlouho a naprosto zadny problem...

Jinak bych to udelal tak ze bych obnovil jen MBR s widlema [strcis instalacku XP - to staci.. popripade das R jako opravit a das fixmbr a fixboot] a nechal tam Linux :-) tim padem by to bootovalo do widli :-) potom po oprave bych obnovil grub :)

jinak pokud to chces mermomoci odstranit tak si stahni GParted LiveCD a nabootuj z nej.. potom oznacis ty ext3 filesystemy a das odstranit [Delete].. a das pouzit [Apply]..
« Poslední změna: 18 Října 2007, 22:20:29 od Anna Taliánová »
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 18 Října 2007, 20:55:28 »
Stačí obnovit MBR z WinXP instalačky. Bohužel jsem to nikdy nepotřeboval, tak jen odkážu na http://wiki.ubuntu.cz/Odstran%C4%9Bn%C3%AD_Ubuntu?highlight=%28odinstalovat%29%7C%28ubuntu%29#head-95010f1e91d05b7f63d37892bcd0f37c9f82efc6

Ani jste nemusel oddíly odstraňovat, stačilo udělat toto. :) A už by nic nepoznal...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 18 Října 2007, 21:05:30 »
Podle mě nemusíte ani používat Gparted či jiný speciální nástroj na dělení disků, Windows obsahuje (aspoň tedy XP Pro SP2) také velmi jednoduchý nástroj na dělení disků. Ext3 ani jiné linuxové souborové systémy nerozpozná (ukáže myslím neznámý FS), ale měl by je dokázat odstranit. Nachází se v Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Správa počítače -> Správa disků. Nejsem si jistý, zda to takto půjde, chtělo by to vyzkoušet (bohužel ale nemám možnost) a případně doplnit Wiki.
Pak už jenom stačí obnovit MBR.

Jinak jsem naprosto zděšen... Podle mě by si tento "opravář" zasloužil zavolat nějakou inspekci nebo něco podobného...
« Poslední změna: 21 Října 2007, 13:27:28 od Anna Taliánová »

gambrinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 18 Října 2007, 21:08:18 »
Stačí obnovit MBR z WinXP instalačky. Bohužel jsem to nikdy nepotřeboval.

Ano ale mam prave problem ze mam instalacku Windows XP jenom od jine verze nez mam nainstalovanou v PC.
Zkusil bych provest tento postup:

jinak pokud to chces mermomoci odstranit tak si stahni GParted LiveCD a nabootuj z nej.. potom oznacis ty ext3 filesystemy a das odstranit [Delete].. a das pouzit [Apply]..


Je to dobry postup? A budu jeste nekdy v budoucnu moct nainstalovat Linux na PC? dekuji moc za odpovedi.

« Poslední změna: 18 Října 2007, 22:21:47 od Anna Taliánová »

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 18 Října 2007, 21:10:42 »
Stačí obnovit MBR z WinXP instalačky. Bohužel jsem to nikdy nepotřeboval.

Ano ale mam prave problem ze mam instalacku Windows XP jenom od jine verze nez mam nainstalovanou v PC.
Zkusil bych provest tento postup:

jinak pokud to chces mermomoci odstranit tak si stahni GParted LiveCD a nabootuj z nej.. potom oznacis ty ext3 filesystemy a das odstranit [Delete].. a das pouzit [Apply]..


Je to dobry postup? A budu jeste nekdy v budoucnu moct nainstalovat Linux na PC? dekuji moc za odpovedi.



je to dobry postup ale udelal bych ten postup s obnovenim widlacke MBR.. je uplne jedno jakou instalaci mas na CD .. staci strcit CD widli.. zmacknout R a zadat prikazy fixmbr a fixboot
« Poslední změna: 18 Října 2007, 22:23:16 od Anna Taliánová »
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

gambrinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 18 Října 2007, 22:00:52 »
OK udělal jsem to přes ten Windows. Zmizl mi disk E kde jsem měl Linux, je to dobře? Když budu chtít zase nainstalovat Ubuntu kde ten disk najdu? úplně zmizel. Potom jak se mi PC vrátí tak bych chtěl zase do PC Linux nainstalovat jelikož se mi líbí. A chtěl bych ho opět nainstalovat na disk E který tam ovšem už není. Jak ho dám prosím tedy zpět?
« Poslední změna: 18 Října 2007, 22:24:57 od Anna Taliánová »

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 18 Října 2007, 22:44:39 »
disk E? :-) a co si presne pres ty Windows udelal? :-)
« Poslední změna: 18 Října 2007, 23:36:32 od Anna Taliánová »
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 18 Října 2007, 22:58:22 »
Gambrinus: Nechte si od někoho (třeba i windowsáka) vysvětlit, jak a proč se dělí disky. Nemůžeme tu donekonečna popisovat takový základy administrace počítače.
A řešte to, až to bude aktuální, né teď. Všechno je možné nainstalovat...
« Poslední změna: 18 Října 2007, 23:36:45 od Anna Taliánová »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 18 Října 2007, 23:42:17 »
Tak tento thread to je aj na mňa dosť silné kafe  :( Je alebo nie je ten PC Váš? Alebo je technikov? Toto je normálne na hlášku na úrad pre ochranu spotrebiteľa. Normálne som zhrozený a pobúrený  ??? ??? ??? ??? ???

P.S.
Ten Linux by som v žiadnom prípade neodinštalovával, a ak by mi technik odmietol opraviť počítač v záruke, podnikol by som ďalšie kroky. Netreba sa nechať zastrašiť neschopnou a nekompetentnou osobou.
« Poslední změna: 18 Října 2007, 23:47:26 od Juraj »

cz7asm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 18 Října 2007, 23:58:27 »
Ten disk E se ti vytvori opet pri instalaci Ubuntu. Stejnym zpusobem jak jsi jej instaloval predtim jej nainstalujes i potom. Predpokladam ze ten oddil E se ti vytvoril automaticky pri instalaci, protoze jsi zvolil automaticke rozdeleni. Takze pri dalsi instalaci jednoduse zopakujes ten stejny postup instalace jako predtim...

Anti Virus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
  • Obyčejný uživatel
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 19 Října 2007, 00:09:44 »
Když jsem měl ještě trapnej USB modem s kterým mi nešel spustit internet na Ubuntu, chtěl jsem zpět nainstalovat XP, ale při instalaci Windows mi to nedalo žádný oddíl, jako by tam harddisk nebyl.
Vzal jsem Live CD nabootoval (i když jsem měl Ubuntu už v PC), a dal jsem novou instalaci Ubuntu, dostal jsem na výběr zformátovat celý harddisk, tak jsem učinil a až dojelo formátování, rychle jsem dal restart a vložil boot CD s woknama, a už to jelo, takhle jsem odstranil Ubuntu já, ale teď už mam ethernetový modem a *censored* XP nepotřebuju ;)
« Poslední změna: 19 Října 2007, 11:52:25 od Anna Taliánová »
NTB: Intel Core Duo 1,77 GHz,   1024 DDR2,   120GB HDD,   Intel GMA 950 224 MB VRAM,   Realtek AC97,   WiFi,   Bluetooth,   Ubuntu 9.04
Win = crashnuly, k čertu s nimi

Petr125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 19 Října 2007, 07:47:53 »
A co takhle v /boot/grub/menu.lst jen skrýt ubunťácké nabídky a dát nulovou prodlevu při startu? Pak automaticky naběhne Win, ext3 partišny z Win neuvidí, tak co? Bude se to jevit jako by tam byl jen Win. Akorát disk bude mít menší velikost - všimne si toho?

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 19 Října 2007, 08:55:41 »
A co takhle v /boot/grub/menu.lst jen skrýt ubunťácké nabídky a dát nulovou prodlevu při startu? Pak automaticky naběhne Win, ext3 partišny z Win neuvidí, tak co? Bude se to jevit jako by tam byl jen Win. Akorát disk bude mít menší velikost - všimne si toho?

myslim ze tam grub ale stejne problikne.. :-)
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Petr125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 19 Října 2007, 10:14:23 »
Všimne si toho probliknutí?

Ten borec ale chtěl, ať odinstaluje Linux. Grub nemá s Linuxem nic společného je to jen boot manager.

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 19 Října 2007, 10:51:29 »
Všimne si toho probliknutí?

Ten borec ale chtěl, ať odinstaluje Linux. Grub nemá s Linuxem nic společného je to jen boot manager.

co sem pochopil tak to chce v puvodnim stavu :) coz grub nejni.. bohuzel :)
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Petr125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: odinstalace Linuxu - Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 19 Října 2007, 11:16:14 »
1. příspěvek: "Dobrý den, potřebuju odinstalovat Linux. opravář mi poradil že to mám udělat že až pak mi opraví PC."

2. příspěvek: "Technik rekl ze pokud neodinstaluju Linux nevyreklamujou mi PC."

3. příspevek: "on rekl ze mu mam dat PC s operacnim systemem jako byl predtim to znamena jen s Windows."

Ted zalezi, kdo si jak tyto ruzne vyroky interpretuje. GRUB rozhodne nema s Linuxem nic spolecneho, je to jen boot manager. Klidne muzu mit Grub a Win98, Win2000 a WinXP na jednom pocitaci. Samozrejme zalezi, jak moc tomu ten borec rozumi (já to chápu tak, že je to úplný manták a u takového bych si rozhodně nic nekupoval), jestli vůbec ví , co je grub a jestli si všimne toho probliknutí (je tam vůbec probliknutí, když dám timeout 0?).
« Poslední změna: 19 Října 2007, 11:54:32 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.