Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 7.04 vs. SuSE 10.2 [vyřešeno]  (Přečteno 15356 krát)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #25 kdy: 12 Listopadu 2007, 10:23:54 »
Myslim ze ze je to rozpoznatelnostou MB. Ja mam Asrock K7VT4A+ a naozaj nic neriesim. Teraz ma caka vchod to tajomstva RPM, pretoze chcem Javu6 - na DVD bola len Java5....aach jo.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #26 kdy: 12 Listopadu 2007, 14:14:36 »
:D no to je bezva. za chvili bychome zde mohli udelat board "suse" ..

me suse jako system neprijde pomalejsi, naopak ma rychlejsi start a celkove je to jinak stejne.

jak psal vojtech.t, ano instalace zde trva strasne dlouho a aktualizace mi trvala jeste dele -- suse ma priserne pomalej yasti modul pro spravovani baliku. (on je totiz yast celej pomalej) ..

ja jsem objevil u sebe v prubehu pouzivani dalsich par chybek, ktere patrne souvisi s KDE:

-- nedokazu zatim nijak ovladat podsviceni LCD..
-- KDE mi zapomina nektere klavesove zkratky .. (zkratka je podle vseho nastavena, ale funguje jak chce)
-- compiz-fusion +xgl mi skodi u FullScreen OpenGL aplikaci (v Ubuntu jsem s berylem smazil tc:elite v pohode)
-- jakakoliv sprava baliku trva o moc dele naz v Ubuntu..
-- KDE me zacina popouzet -- pro me tyhle preplacane divociny moc nejsou.. zlaty fvwm-crystal
-- nefunguji mi zatim na ntb fn+Fx klavesy (vypinani/zapinani/contrast LCD, hlasitost, vypinani touchpadu aj..)
-- chudsi repozitare, ale cert to vem, pac co potrebuju a je na sourceforge.net si bud zkompiluju rucne a nebo na domovskych strankach projektu uz byva vetsinou rpm balicek.
-- mnohem nachylnejsi na rozbiti -- jakmile u rpm pokazite nejake zavislosti, uz se z toho casto nevzpamatuje

ps kernel mam 2.6.18.8-0.7-default
co se tyce plusu, tak v mem pripade az na vyse popsane vyjimky:
+ korektne rozpoznany a funkcni veskery hw
+ na tomto ntb mi prvne v zivote funguje jak ma suspend/hibernate
+ rychlost desktopu na compiz-fusion -- driv me jakykoliv composite manager sem tam skubnul grafikou, ale v SuSE jde opravdu "smoothly" za vsech okolnosti..
+ jednoducha instalace (samozrejme za pomoci wiki opensuse) proprietalnich ovladacu a kodeku
+ dobra kompatabilita s LSB (Linux System Base), takze knihovny jsou kde maj bejt, zavislosti poreseny, kompilace nejruznejsich veci je mene problemova nez v Ubuntu

-- ps. vysledek jest: zatim mi vse funguje naprosto nadherne a v pripade tohoto hw nesrovnatelne lepe nez v GG, takze menit nebudu..
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:37:12 od Anna Taliánová »

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #27 kdy: 12 Listopadu 2007, 14:24:16 »
Ještě mají ty tučňáky v Grubu? ;D

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #28 kdy: 12 Listopadu 2007, 14:37:15 »
Ja som sa drbal koli Jave6 z RPM a potom som zistil, ze java 6 je v Yaste. Ale upgrade sa nepodaril, lebo mi to hlasilo, ze niesu zavislosti Java5 plugins - pritom Yast mi ukazoval, ze su nainstalovane...Nakoniec som to tam nejak dostal...Nechutnu zelenu obrazovku som vymenil, Skype aj s kamerou doinstaloval, kodeky atd. za pomoci Wiki - ako Ntz..Pouzivam Media player Connectivity - koli Full Screenu v Real, ale pri nastavovani mi MPC nenaslo Kaffeine - pritom je defaultne v Suse...
Celkovo - NIC MOC - zatial - este to nemam prebadane...
KDE4 v Suse 10.3 sa mi nelubi - este sa s tym chvilu pohram, potom otvorim bednu, zastrcim sraky do druheho HD a vychutnam si pracu na mojom Ubuntu Studio, ktore mam vychytane a kompl. vyladene. Myslim, ze ta detekcia HW u Ubuntu je individualna - ja som tam spojazdnil vsetko - samozrejme trochu zlozitejsie ako u Suse, ale spojazdnil... Tot zatim vse!
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:38:18 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #29 kdy: 12 Listopadu 2007, 15:12:36 »
a este nieco: CD rom nereaguje na mechanicke ovladanie. Ked som tam zasunul CD, uz som ho nevybral.  Musel som si urobit na ploche ikonku CDrom a MYSOU!!! dat prikaz vysunut!
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #30 kdy: 13 Listopadu 2007, 18:44:51 »
olala: hue. apt funguje!
takze: Fujtajbl Vespolek mily priznivci ubuntu a chovatele chameleona.

udelej:
-- uplne na pohodu rekni chamelonovi 'zypper install apt apt-iselect apt-file apt4rpm' a po dokonceni instalace ti bude fungovat apt-cache a jakesi apt-iselect .. to jsou v nasem pripade jedine a zasadni funkce ktere potrebujeme, protoze jen masochista by se pokusil porucit chameleonovi pomoci apt..

s apt vyhledavanim + rpm aka dpkg (a rpm je navic nalezite mocny prikaz) lze ovladat suse lepe.

Vyhledavame aka:

$ apt-cache search yast  // bezne pouziti apt-cache
$ apt-cache search yast | grep -E 'yast2-.*(system|Sys)' // originalne pastnuto ze suse
Citace: stdout
yast2-x11 - YaST2 - X Window System Configuration
yast2-sysconfig - YaST2 - Sysconfig Editor
yast2-repair - YaST2 - System Repair Tool
yast2-restore - YaST2 - System Restore
yast2-backup - YaST2 - System Backup
$ rpm --help | less  // dobre se podivat, pouzivame misto dpkg
$ rpm -aq '*'  // na vypisovani vsech naistalovanych bal. bez popisu
$ rpm -ql pidgin // vypis naistalovanych souboru baliku..

Spravujeme potom pres pro zdrave SuSE baliky coby do instalace a odinstalace nastroji, na ktere je chameloen vice uvykly:

$ rpm -i /path/to/.rpm // instalujeme fyzicky balik
$ rpm -e pidgin // odstrani naistalovany balik -- rpm nebere v potaz zavislosti
$ zypper --help
$ zypper install pidgin  // nainstaluje pidgin
$ zypper unistal pidgin // undtto
$ yast -i jemno_baliku // konzervativni metoda

sprava baliku jde i s rpm, ktere je samo o sobe nesmirne mocne. rpm toho umi zdaleka nejvic s prizviskem '--help' ;)
apt vyuzijeme pro rychle vyhledavani baliku, coz je v pripade beznych suse nastroju zdlouhava a misty i nudna prace.

enjoy by ntz
               
                                                 
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:39:48 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #31 kdy: 14 Listopadu 2007, 11:41:46 »
Takze rekapitulacia:
Po 3 dnoch v Suse sa rad vraciam ku svojmu Ubuntu-Studio. Co sa tyka detekcie HW, tak vsetka cest tvorcom Suse 10.3. Nebolo treba nic specialne rozbehavat - az na grafiku 3D. Za 1. mi v Suse vadilo KDE - som zvyknuty na Gnome a po tejto skusenosti uz u neho aj zostanem. Celkovo mam so Suse nie moc pozitivny pocit. Aj ked tam skoro vsetko bezi, tak vyladit si nieco k obrazu svojmu je porod. Asi je to otazka zvyku, ale dostat sa tam na spravny konfiguracny nastroj, je tapanie a hladanie. Vsetko je zbytocne zlozite a preplacane. Suse je plne funkcny a solidny system, ale Ubuntu je proste Ubuntu! Yast sa v prehladnosti, rychlosti a uzivatelskej privetivosti nemoze rovnat Synapticu. Suse je pomalsie a SKAREDSIE ako Ubuntu. Ked budem mat zas naladu, tek nainstalujem Fedoru 8 DVD, ktore som si vcera stiahol - taktiez G os, ktory je debianovsky a liveCD vyzera prakticky (youtube,google,skype...) defaultne v ramci instalacie.
Skusenost so Suse bola podla Caesarovho vyroku "veni,vidi,vici" dolezita a je tiez podla mna potrebne to spomenut i tu na fore Ubuntu. Zaverom - Ubuntu c.1
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:41:12 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #32 kdy: 17 Listopadu 2007, 17:37:44 »
2 hase ... však jde v pohodě nainstalovat OpenSUSE s GNOME  :)... jediné, co jsem musel ihned doinstalovat bylo standardní GNOME menu...
... konfigurace v YASTu je na jednom místě, nevím co jsi měl problém kde najít... jinak ovládací centrum...
... jediné, co mi vadilo byla právě lenivost/pomalost YASTu
... a absence mnoha užitečných aplikací (např. K9copy) v repozitářích... nicméně stačilo objevit packmana... a to, že některé věci jsou "zašité" např. v repozitáři VLC

... ale to vše je síla zvyku, prostě OpenSUSE je velmi povedená, spolehlivá a dotažená distribuce... možná pomalejší než *buntu, ale možná také dotaženější... 8)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #33 kdy: 17 Listopadu 2007, 19:34:50 »
asi tak: konfiguracia, obrazovky, 3D, default aplikacii atd. mi otravovala zivot. Nevedel som poriadne, kde a ako a cim to mam vyladit - aj ked som na to potom prisiel, tak som s toho zmetku bol rozladeny. Firefox bol jednoznacne pomalejsi, a-mule mi zralo cely vykon procesoru, KDE bola pre mna zla volba - mam rad Gnome...Yast bol na viac tahov a pomaly...Jasne ze HW to detekovalo vyborne, ponuka aplikacii vyborna..., ale...Neviem ako by som to povedal, Ubuntu ma svoje kuzlo, orientujem sa v nom dobre, komunita je perfektna (Suse kom je chladna) - proste vratil som sa domov. Nie som pragmatik a Suse pre mna neni lepsie distro. Ale v pohode - kazdemu prajem, nech je tam, kde sa mu paci - Linux je predsa o tom, ci nie?     
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:42:34 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #34 kdy: 17 Listopadu 2007, 21:40:56 »
Tak tiez prave pisem z OpenSuse 10.3.
Celkom ma prekvapila jeho rychlost. Naposledy som skusal OpenSuse pred rokom a to bola riadna lemra. Je pravda ze instalacia s pripojenim na internet trvala nieco vyse hodiny a ubuntu ma omnoho lepsie urobeny instalator (hlavne to ze vsetky udaje co chce od uzivatela si vyziada na zaciatku instalacie a nie aby som sedel pri instalacii ako pri Suse), ale inak zatial celkom v pohode. Inak po instalacii mi nesla grafika, wifi a dokonca ani zapis na ntfs. V ubuntu som to urobil na tri kliknutia. Tu som sa trapil asi dve hodiny. Menu Graficka karta a monitor by malo obsahovat volbu driveru a nastavenie rozlisenia, frakvencie atd. Ale volbu drivera som zatial nikde nenasiel. Ovladace z Nvidie mi nabehli automaticky po instalacii nvidia-glx.
Start systemu a jeho ukoncenie je rychlejsie ako Ubuntu. Spustanie aplikacii je tiez celkom rychle, subjektivny pocit ze rychlejsie ako v ubuntu. No uvidim co to urobi po chvili pouzivania. Zatial to s OpenSuse skusim. Ale Ubuntu si nechavam :)
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #35 kdy: 23 Listopadu 2007, 08:31:27 »
Přihodím ještě jedno polínko do debaty. Včera jsem dostal jedno pc do opravy a téměř vždy na každém pc zkouším live distro Linuxu pro jakýsi test a zároveň pro náhled na systém. Rozhodl jsem se jako první použít Open Suse 10.3, které jak bylo řečeno nemá většího problému s hardware a ..... světe div se grafika nenaběhla, spadlo to do řádky a hotovo. Neřeším proč, byl to jen test, ale Kubuntu 7.10 naběhlo v pohodě. Takže pro mě jedno další plus pro (K)Ubuntu ;)
PS: Všechno má svá plus i mínus ..... nic není jednoznačné .....
Sestava to byla postarší .... Athlon XP 2400+,256MB RAM (překvapivě málo),nVidia 6600 (tuším) na AGP ... disk WD1600 - Sata
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:44:08 od Anna Taliánová »
Aj dont spíík ííngliš :)

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #36 kdy: 23 Listopadu 2007, 09:36:32 »
OpenSuse u mna bolo poslane do silikoniveho neba  ;D.
Nie preto ze by to bolo zle distro. Dokonca som bol prekvapeny ako za ten rok co som ho skusal urobilo poriadny krok vpred co sa tyka rychlosti. Ale, este stale nemam vyriesene vsetky programy ktore na linuxe pouzivam a teda stale skusam nieco nove nainstalovat. A toto bol zasadny problem. Ak niekto vravi ze OpenSuse nema problem s HW, tak mam asi divny notebook. Rozbehat grafiku bol prvy porod a rozbehat wifi druhy. Mozno je to tym ze som uz zvyknuty na ubuntu, ale proste mi to nesedelo. Navyse som uz asi pohodlny a nechce sa mi hladat programy na webe. Repozitare openSuse su oproti Ubuntackym strasne biedne, aj ked som si zaskrtol dalsie komunitne repozitare. Takze, aj ked mi niekedy s ubuntu nastane nejaky problem, aj tak je mi to zatial srdcu najblizsia distribucia.
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #37 kdy: 23 Listopadu 2007, 13:51:44 »
Já jsem měl taky suse, tak před více jak rokem, ale na starém PC mi nějak neběhalo a kousalo se. Instalovat ho nebudu, zůstávám věrný Ubuntu, aspoň prozatím.

Co se mi na Suse jediné líbí jsou jejich stránky, hlavně vlevo jejich OBSAH, ten by se nám taky šikl. My to máme takové klikací, méně přehledné, aspoň se mi to zdá.
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:45:29 od Anna Taliánová »

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #38 kdy: 23 Listopadu 2007, 14:53:03 »
ja uz jedu na SuSE vic nez mesic a nemam si na co stezovat .. Vyber distribuce je tedy determinovan jeji podporou pro konkretni hardware..

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #39 kdy: 03 Prosince 2007, 07:59:22 »
!! MAS-LI SLABY ZALUDEK A JSI-LI UBUNTU FANATIK NECTI DAL, ALE ROVNOU MI SNIZ KARMU !!
!! A POZADEJ SVEHO OBLIBENEHO MODERATORA, ABY SE SLITOVAL A DAL MI BAN.. !!

kuadrat :: ja definitivne koncim se smatlavou distribuci jmenem ubuntu!!
dnes v noci, misto abych spal, jsem dal druhou sanci GG  --  dopadl jsem jako sedlak u chlumce..

GG je minimalne na mem HW pri instalaci z alt-cd uplne rozsypany ..

ad.1) system mi pravidelne mrzne. V logach vse v poradku, ac mam kernel verbosity vybuzenou na max(7)..
ad.2) vga=791 nejede, pac se mi pri bootu nenacte framebuffer ..
ad.3) nutno si rucne upravit v /lib scroolkeepera, jinak je apt uplne spatne
ad.4) pod gnome KDE aplikace padaji spolehlive do 5min .. vyjimkou je amarok, kterej vydrzi v klidu treba hodinu a spadne az pri pokusu o prehrani nejakeho songu ..
ad.5) boottime >1min
ad.6) compiz z repozitare nejde nastavit, pac nereaguje na compizconfig-manager
ad.7) compiz z git nejde nainstalovat, pac nez se skompiluje, system spolehlive vytuhne
ad.8) desktop-effects tray icon se radsi ani nezapne
ad.9) udev si dela co chce a z me neznameho duvodu (to ale vubec nechapu) mi pri kazdem spusteni udela z eth(x) eth(x++)
ad.10) xserver-xorg zacne po chvili problikavat a xserver-xgl se zase vubec nebavi s qt ..
......

ubuntu me dlouhodebe *censored* svym smatlavym pristupem, obstaroznima bugama, ktere se neresi, kecama o humanite a defaultnim tematem barvy trusu..

ubunti forum je plne polomilitantnich Linux-magoru (jako ja) na jedne strane a posahanych "mirku dusinu" (aka vojtech.t) na strane druhe  ..
zbytek tvori deti do patnacti let, nekolik psu s vlastnim pocitacem (co se tvari jako svuj panicek)  a par excentriku v duchodovem veku ..
take je zde pocetna slovenska vetsina, ktere ale minimalne ja diky bohu temer nerozumim ..

.......

pokud jsem nekoho pobavil, tak to nebylo mym zamerem..
pokud jsem nekoho nastval -- nahore je varovani, nemeli jste to cist
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:48:11 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #40 kdy: 03 Prosince 2007, 08:06:24 »
A POZADEJ SVEHO OBLIBENEHO MODERATORA, ABY SE SLITOVAL A DAL MI BAN.. !!
Moderátoři ban dávat nemohou ;).

a posahanych "mirku dusinu" (aka vojtech.t) na strane druhe  ..
Teď budu celý den přemýšlet, jestli to je urážka nebo lichotka... :)


nettezzaumana - máš právo na vlastní názor a co se jich týče, tak máš (bohužel) z větší části pravdu...

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #41 kdy: 03 Prosince 2007, 08:24:56 »
vojtisku >> :D .. byt "mirkem dusinem" je pro jednoho pocta, pro druheho trest ..
ja, jsa povahou a zajmy jeden "z bratrstva kocici pracky" ti to vubec nezavidim ..

odpust mi prosim muj familierni ton .. asi mi definitivne jeblo .. kos jsem vynesl,
ty zatim jdi a vyvenci psa..

zdravi ntz-mad

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #42 kdy: 03 Prosince 2007, 08:36:57 »
Ty ses asi nejakym zazrakem zmocnil kouzelne knihy baby Jeremiasky...neboj, ten co pry cely zivot nerekl jedine sproste slovo ti ji brzy veme... :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #43 kdy: 03 Prosince 2007, 09:01:39 »
Mas pravdu asi len v jednej veci. Ubuntu ide fakt dole vodou. Ked si prvy krat nainstalujem novu verziu, som nadseny, co vsetko zase pribudlo a ake je to super. Potom staci par hodin prace a som z toho na nervy. Aj ja som zatial s Ubuntu skoncil a bezim na OpenSuse (aj napriek pociatocnym problemom s grafikou a wifi, ale to uz teraz viem ako robit a teda problem nebol v OS ale v uzivatelovi), teda aspon kym nepride 8.04. Tie *.10 verzie su nejak naprd vsetky. Aj 6.10 mi robilo problemy.

Co ale nemas pravdu tak je o tomto fore. Pozeral si ceske Suse forum? To sa neda porovnavat. Je tu mozno par ludi nejak militantne lipnucich na Ubutnu, ale vacsinou su tu ludia normalny a velmi napomocny. A preto chodim na toto forum aj ked mam OpenSuse.

P.S. Len pre zaujimavost, RH je znamy asi celej linuxovej komunite :D. Na suse portali je tiez dobra diskusia k jeho clankom :D
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:49:49 od Anna Taliánová »
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Skeletonix

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #44 kdy: 03 Prosince 2007, 11:30:08 »
nettezzaumana >> měj se !

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #45 kdy: 03 Prosince 2007, 13:01:25 »
To nettezzaumana:
Tvůj výrok mě trochu zaskočil, ovšem máš prvdu.  *.10 jsou takové nijaké, ovšem od 6.06 udělaly velký skok. Ovšem je to jen jakési učísnutí před LTS (můj názor). Sám jsem zvědavý na HH.

Co se týká Suse, tak to mi nešlo nainstalovat na staré PC, to se ani nechytlo a na novém PC byly problémy s nastavením grafiky a zvuku vůbec o tiskárně nemluvě, ta sice tiskla, ale ne to co jsem chtěl, takže mě nenadchlo a vyzkoušel jsem Ubuntu na kterém jsem rozchodil většinu věci nebo zvolil kompromis (externí zvukovka). Předtím jsem ještě zkoušel Danix, Slax, Mandrake, hned na to Mandrivu 2006 u které jsem si myslel, že je to pravé ořechové. Ale shánět balíčky po celém netu a pak je ještě k tomu kompilovat, bylo nad moje síly a ani jedna kompilace se nezdařila. Buď mi něco chybělo nebo jsem něco zmastil, sám nevím, ale prostě to nešlo. Problémy s kodekama, video, zvuk, prostě hrůza.
Ubuntu mi zcela vyhovuje. Balíčkovací systém výtečný, i když se musí třeba hry Spring a Wolfenstein stáhnout z jejich stránek a chvíli se mořit s instalací. Tady budou muset programátoři ještě pořádně zatlačit na pilu. Možná i vymyslet pár her, páč všichni si občas zahrajeme nikoliv jen windowsaci a jak známo na Linuxu je obecně málo her a je to hlavní výmluva, proč nemít Linux.
S kodeky je to jasné, licence, ale pár kliknutí a jedou mi všechny formáty, tak jako ve zvuku. Instaloval jsem Ubuntu na 8 PC (vybíral jsem si nebo doporučoval nVidii grafiku i když jsem instaloval na jednu ATI bez problémů) a neměl jsem problém s instalací nebo nastavení CF, her. Jen mě to stálo trochu peněz za net. Teď mám možnost získat za mírný bakšiš Kompaq, starou hujdu i s monitorem z práce. Není to sice nic moc, ale pro kluka, který se v tom chce taky hrabat, zcela ideální stroj. Tak jsem zvědavý jestli do toho Ubuntu 7.10 narvu a rozchodím. Když na tom běželo win 2000, tak by to neměl být problém.

Tohle je moje zkušenost se Suse a jinými distribucemi.

PS: Pokud bude mít někdo zájem, jak jsem dopadl s Kompaquem (doufám, že název píšu správně) poreferuji, pokud ho koupím.
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:52:13 od Anna Taliánová »

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #46 kdy: 07 Prosince 2007, 03:11:02 »

to ntz

HaHaHa - moje zkusenost z jara tohoto roku. Kdyz mi update z 6.06 na 6.10 natahal zpatky vsechny nesmyslne ubuntu programy a zlikvidoval osobni konfiguraci, tak jsem jeste vydrzel. Kdyz pri updatu na 7.04 zamrzl update-manager, nasledne uz nesel update spustit a po (nepodporovanem) dist-upgrade vylezl misto systemu polofunkcni mrzak, tak uz jsem se k ubuntu otocil zady. Zkus Arch, treba se ti bude libit.


to suska

Ty jsi zjevne z tech, co podporujou stare zname heslo "ubuntu=neumim nakonfigurovat debian". Ostatni distra (s vyjimkou tech opravdu malych) jsou pominu-li malichernosti naprosto stejne zpusobila jako ubuntu

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #47 kdy: 07 Prosince 2007, 07:17:26 »

to suska

Ty jsi zjevne z tech, co podporujou stare zname heslo "ubuntu=neumim nakonfigurovat debian". Ostatni distra (s vyjimkou tech opravdu malych) jsou pominu-li malichernosti naprosto stejne zpusobila jako ubuntu

Mě Ubuntu zcela vyhovuje. Je jednodušší než již zmiňované distribuce a prostě mi sedlo po přechodu z win.

Začátky na Linuxu byly těžké, všechno dělat v příkazové řádce mě trochu zrazovalo. Taky třeba na Mandrivě fóru nebylo zrovna přátelské prostředí, hlavně pro nováčky. Žádné návody "Jak na to" na wiki a když už někdo poradil, tak to bylo plno příkazů, kterým jsem nerozuměl. Tady je hned po vydání nového distra návod na wiki v češtině, příkazů po instalaci čím dál tím míň, takže instalovat a konfigurovat Ubuntu zvládne i dítě, které tomu nemusí ani rozumět.  ;D

Citace:
Citace
Microsoft má majoritní podíl na trhu nových desktopových PC. Toto je chyba, pro jejíž opravu je Ubuntu vytvořeno.
Mark Shuttleworth
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 01:59:25 od Anna Taliánová »

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #48 kdy: 08 Prosince 2007, 06:31:28 »

To beru, takhle postaveny je to ferovy  :)

A neni na tom nic spatnyho!

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.04 Vs SuSE 10.2
« Odpověď #49 kdy: 12 Prosince 2007, 18:30:37 »
mohu jen potvrdit, ze na ntb asus f3tc je pouzitelne jedine 2.6.18 <= jadro < 2.6.20..

od doby, co jsem si zlikvidoval nejdrive FF a pote i openSuSE 10.2 ve prospech poslednich release od Ubuntu, SuSE, Fedory nezna vopruz, ktery zazivam, mezi..

jsem fakt zvedavej na HH. LTS me laka.

zdravi ntz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.