Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnovení profilu uživatele  (Přečteno 11228 krát)

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Obnovení profilu uživatele
« kdy: 14 Listopadu 2007, 11:09:23 »
Věc se má tak: ve škole budou ve volně přístupných místech PC s Ubuntu 6.06.1 LTS se základními aplikacemi (firefox, gaim, OO2). Potřebuji zajistit neměnnost pracovního prostředí. GNOME je velice konfigurovatelné a žáci zvídaví  ;D

Zkoušel jsem to vyřešit tak, že jsem zálohoval celou složku /home/skola do souboru profil.tar.gz. Při startu je v /etc/init.d/ skript, který složku smaže a rozbalí místo ní zazálohovaný profil. A dále mám nastavené automatické přihlášení uživatele.

záloha je v /profil.tar.gz
/etc/init.d/profil.sh
:


#! /bin/sh
rm -fr /home/skola
cd /
tar -xzvf profil.tar.gz


symlink do /etc/rc2.d/S90profil.sh
skript profil.sh se spouští v 2. runlevelu: /etc/rc2.d/S90profil.sh

Bohužel to nefunguje tak, jak bych si představoval. Po restartu vyskočí okno s chybou že systém neběžel déle než 10 sekund... + chyby v .xsession-errors.
Asi zálohuji i soubory, které se zálohovat nemají a které způsobují kolizi.

Nevíte někdo které soubory v /home adresáři uživatele je možné zálohovar a které ne?

Edit:

Díky všem za pomoc. PC jsem úspěšně nakonfiguroval, vše bez problémů šlape jak má. Návod jsem vystavil na
http://wiki.ubuntu.cz/Nezničitelný desktop
« Poslední změna: 22 Listopadu 2007, 23:24:12 od Jiří Machač »

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #1 kdy: 14 Listopadu 2007, 11:34:24 »
má po rozbalení /home/skola správne nastavené práva? teda vlastníkom musí byť skola a práva 755.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #2 kdy: 14 Listopadu 2007, 16:33:36 »
Ano.

Pokud se provede skript na smazání a následné kopírování automaticky, dojde k chybě (...sezení méně než 10 sekund... a .xsession-errors), ale
pokud spustím příkazy skriptu ze svého účtu a poté se naloguji do účtu škola, je vše OK.

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #3 kdy: 15 Listopadu 2007, 09:16:07 »
Možná jsem se nevyjádřil přesně. Tedy: potřebuji zajistit, aby se (předem nadefinované) nastavení profilu uživatele po restartu vrátilo na původní stav. Např. nastavení pozadí plochy, stav horního a spodního panelu, ikon na ploše, smazání stažených souborů, ap.

a/nebo aby tyto změny nešly vůbec provádět.

Zkoušel jsem mj.
1. uzamknout složku ~/.gconf, to ale způsobovovalo sérii chybových hlášení démona gconfd
2. zálohovat složku ~/.gconf a po restartu ji obnovit -> bez patřičného efektu.

Má někdo s tímto zkušenosti, jak toho docílit. Vždyť přeci MUSÍ něco existovat. PC v internetových kavárnách, knihovnách a jiných veřejných místech musí být nějak takto zabezpečena.

P.S.
Ve Windows existuje aplikace Windows SteadyState, která je přesně pro tyto účely. V Ubuntu je Sabayon a gconf-editor. Ten umí něco, ale vrátit stav profilu do původního stavu ne. Problém, který se zdál velmi jednoduchý se stává skoro neřešitelný. Za každou radu předem děkuji.

slashsbluesball

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #4 kdy: 15 Listopadu 2007, 09:36:26 »
nepomohlo by toto?
http://linuxfud.wordpress.com/2007/02/14/how-to-reset-ubuntugnome-settings-to-defaults-without-re-installing/
dole jsou slozky ktere je potreba smazat pro vychozi nastaveni gnome, ale to by asi nechcete ze? pokud to chapu dobre, chcete nastavit plochu, panel, neco, neco, to zamknout a po kazdem odhlaseni uzivatele to nahodit znova? abych pravdu rekl, moc nechapu proc chcete "zakazovat" jednu s nejvetsich prednosti linuxu :) nebude to tim ze pro vsechny studenty pouzivate jeden login a chcete zarucit at si to navzajem nemeni? :) fakt me nenapada jak to vyresit :(
Desktop: MSI 848P Neo-V, Intel Pentium 4 CPU 2,80GHz, 1024 MB Ram, ATI Radeon 9200 128MB, OS: Gentoo 2007.0 :-), Win XP
Laptop: HP nc6120, Intel Pentium M Dothan CPU 1,86GHz, 1024 MB Ram, Intel GMA 900 128MB sdíl., OS: Ubuntu 7.10GG

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #5 kdy: 15 Listopadu 2007, 11:25:47 »
Chápete to velice správně. Příliš velká konfigurovatelnost desktopu ve v TOMTO případě na škodu. Dovede si představit jak by vypadala plocha po cca týdnu "testování" z řad studentů?  :o Pro úplnost dodávám, že bude jeden sdílený účet bez hesla s automatickým přihlašováním.

Naopak. Touto cestou chci alespoň svým málem přispět k osvětě na poli GNU/Linuxu. Jen ať si to všichni, kteří se s "tučňákem" nikdy nesetkali osahají. Ale po restartu se začíná z bodu nula.

Tip vyzkouším.
« Poslední změna: 15 Listopadu 2007, 11:28:27 od Jiří Machač »

slashsbluesball

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #6 kdy: 16 Listopadu 2007, 08:52:30 »
dovedu, taky jsem student  :D ;)

v tom pripade asi zkuste zalohovat a pak prehrat jen ty slozky, ktere jsou popsane v tom clanku a uvidime co to udela ;)
Desktop: MSI 848P Neo-V, Intel Pentium 4 CPU 2,80GHz, 1024 MB Ram, ATI Radeon 9200 128MB, OS: Gentoo 2007.0 :-), Win XP
Laptop: HP nc6120, Intel Pentium M Dothan CPU 1,86GHz, 1024 MB Ram, Intel GMA 900 128MB sdíl., OS: Ubuntu 7.10GG

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #7 kdy: 16 Listopadu 2007, 13:31:55 »
Po všech možných testech, zkouškách a pokusech to asi vyřeším tak, že místo Ubuntu 6.06.1 nainstaluji Xubuntu 6.06.1 (na PIII@800, 256RAM běží Xfce4 mnohem svižněji) patřičným konfigurákům v ~/.xxxxx nastavím práva na 755.

P.S.
Testováno na WindowsXP + VMware Server + Xubuntu 6.06.1 -> geniální vynález  ;D
Jak to dopadne v "ostrém" provozu Vás budu informovat a přidám podrobný návod pro ostatní, které to zajímá

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #8 kdy: 19 Listopadu 2007, 12:36:50 »
Nezmínil jste Pessulus. Ten vám mimo jiné zamkne panely.
Zkuste vyměnit zkušenosti s těmi, co už podobné řešili:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=10426.45
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=2336.15
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=764.0
Taky vám mohli poradit na konferenci Linux do škol.
http://www.linuxexpres.cz/reportaz/reportaz-konference-linux-do-skol  ;)
« Poslední změna: 19 Listopadu 2007, 12:38:24 od nodrive »

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2007, 13:31:04 »
Děkuji za reakci. Pessulus jako část Sabayonu neumí vše.

Již jsem problém "nezničitelného desktopu" vyřešil. Dám dohromady informace a howto vystavím na wiki.ubuntu.

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2007, 13:38:33 »
To bude užitečné.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2007, 13:46:13 »
S krizkem po funuse.. nevim, jestli by to slo, ale mozna by pomohlo smazat nastaveni z domovskeho adresare ne pri prihlasovani (je tou dobou pouzivan mnoha procesy), ale pri odhlasovani, tedy upravit soubor /etc/gdm/PostSession/Default
« Poslední změna: 19 Listopadu 2007, 14:34:48 od kkaarreell »

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #12 kdy: 19 Listopadu 2007, 13:54:20 »
S krizkem po funuse.. nevim, jestli by to slo, ale mozna by pomohlo smazat nastaveni z domovskeho adresare na pri prihlasovani (je tou dobou pouzivan mnoha procesy), ale pri odhlasovani, tedy upravit soubor /etc/gdm/PostSession/Default

Vůbec ne  ;) Takto to udělám i já + další features jako zaheslování Grubu, nastavení práv /home admina apod...

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #13 kdy: 22 Listopadu 2007, 23:18:22 »

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #14 kdy: 23 Listopadu 2007, 09:51:21 »
Hotovo  ;D

Návod visí na http://wiki.ubuntu.cz/Nezni%C4%8Diteln%C3%BD_desktop
veľmi pekné! len tri malé poznámočky:
1, neviem, či na wiki je to vrámci Pracovnej plochy na správnom mieste a popis mi tiež nepríde úplne výstižný.
2, ešte je dobré používateľovi "sdileny" odobrať právomoc spravovať systém (systém → správa → používatelia a skupiny → Vlastnosti príslušného používateľa → karta user privileges → odznačiť Administer the system). aj keď možno defaultne nový používateľ toto právo nemá, neviem.
3, zašifrované heslá si na dvoch obrázkoch nezodpovedajú, môže to byť mätúce (obrázky sú tu).

ale celkovo sa mi návod veľmo páči, jediná škoda, že ho nemám kde využiť :).
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #15 kdy: 23 Listopadu 2007, 10:27:34 »
díky za poznámky a pochvalu  :)
ad 1. - dlouho jsem váhal, kam ten návod zařadit. S názvem a popisem jsem si také nevěděl rady. Název už asi kvůli provázanosti odkazů nezměním, ale popisek by změnit šel.
ad 2. - nový uživatel tyto práva NEMÁ. Takže je to OK
ad 3. - Hesla jsou jen ilustrativní. Také zakódování stejného hesla několikrát za sebou vytvoří pokaždé jiný klíč.

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #16 kdy: 25 Listopadu 2007, 15:08:37 »
tento příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo mc -f sdileny.tar /
se mi zdá nějaký pofidérní. Zřejmě mv? Ale proč pak -f?

Název návodu mohu změnit, pokud máte lepší nápad na jméno. Stejně tak vymyslím umístění.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

EDUMach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #17 kdy: 26 Listopadu 2007, 08:02:32 »
Hups. Chybyčka se vloudila. Zajisté že to je mv.
-f tam je proto, pokud tento příkaz někdo použije opakovaně.
10x jsem to četl abych odhalil chyby  >:( Opraveno. Díky.
« Poslední změna: 26 Listopadu 2007, 08:13:25 od Jiří Machač »

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #18 kdy: 26 Listopadu 2007, 18:29:39 »
Pořád nevím proč je tam to -f. mv se při přepisování defaultně neptá, aspoň ne u mě.

Chceš nějak změnit ten název článku? Není aktuálně špatnej, ale možná kdyby někdo vymyslet něco více připomínajícího prostředí pro školy, kavárny, apod., tak by to bylo výstižnější.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

slashsbluesball

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #19 kdy: 30 Listopadu 2007, 09:46:57 »
pekny navod ;) dekujeme :)
Desktop: MSI 848P Neo-V, Intel Pentium 4 CPU 2,80GHz, 1024 MB Ram, ATI Radeon 9200 128MB, OS: Gentoo 2007.0 :-), Win XP
Laptop: HP nc6120, Intel Pentium M Dothan CPU 1,86GHz, 1024 MB Ram, Intel GMA 900 128MB sdíl., OS: Ubuntu 7.10GG

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #20 kdy: 30 Listopadu 2007, 19:55:17 »
Citace
Zvažte také možnost vypnutí automatického stahování a instalace aktualizací, pokud jste si jej nastavili. Provoz PC bude prakticky bezobslužný.
Nemá tam být *zapnutí* ?
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #21 kdy: 01 Prosince 2007, 16:11:12 »
Citace
Zvažte také možnost vypnutí automatického stahování a instalace aktualizací, pokud jste si jej nastavili. Provoz PC bude prakticky bezobslužný.
Nemá tam být *zapnutí* ?
Autor zřejmě myslel na  Update Notifier, který bude hlásit aktualizace pro jejichž instalaci nebude mít uživatel práva.
« Poslední změna: 01 Prosince 2007, 16:15:00 od nodrive »

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Obnovení profilu uživatele
« Odpověď #22 kdy: 01 Prosince 2007, 16:31:22 »
To pochybuju, mám dojem že správce aktualizací v profilech s nedostatečnými oprávněními na nové aktualizace neupozorňuje.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.