Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na instalaci v text. režimu  (Přečteno 3815 krát)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Jak na instalaci v text. režimu
« kdy: 04 Prosince 2007, 22:31:38 »
Přejmenoval jsem vlákno z Instalace na PC Compaq, abych nezakládal další vlákno.

Zdravím,

Zakoupil jsem si starý počítač Compaq, výprodej z práce. 128 RAM, P III, 15 GB HDD, integrovaná grafika. Bohužel se mi na něj nedaří nainstalovat Ubuntu. Říkal jsem si, že když na tomto PC běžel win 2000, tak Ubuntu na tom poběží svižně. Bohužel nejde Ubuntu nainstalovat.
Po restartu naběhne výběr instalace, dal jsem první volbu (později i druhou). Objevilo se logo Ubuntu proužek lítal tam a zpět a pak naskočila hnusná žlutá obrazovka se svislými pruhy, viz foto.



CD problikává s procesorem zároveň a nic se dál neděje. Zkoušel jsem nejprve 7.10, pak 7.04, ani u 6.06 LTS jsem se nechytal. Stále stejný výsledek, žlutá obrazovka. Nakonec zmizí i kurzor (šipka myši) a dál se nedostanu. Prostě nenaběhne plocha odkud bych přes ikonu "Instal" nainstaloval Ubuntu.

Zkusil jsem nainstalovat XP, ty šla v poho. I po jejich nainstalování stejný problém s instalací Ubuntu.

Nemáte někdo nějaký nápad, jak nacpat Ubuntu do PC Compaq?
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:15:07 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Inatalace na PC Compaq
« Odpověď #1 kdy: 04 Prosince 2007, 22:33:41 »
To vypadá na grafárnu...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Inatalace na PC Compaq
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2007, 00:52:52 »
Podobný problém se mi podařilo vyřešit konkrétním nastavením - dole pod nabídkou instalace je u nějakého F volba VGA, mě stačilo ji změnit na celkem libovolnou jinou a naběhlo to celkem v pohodě...
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Inatalace na PC Compaq
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2007, 07:00:27 »
Aha? Na to jsem nepomyslel. Asi proto, že jsem toho nikdy nepotřeboval využít. Přesto jsem se někam dostal, podle tohoto návodu: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Řešení_problémů. Trochu jsem se v tom motal, protože Driver "něco" byl Intel. Přepsal jsem Intel na vesa. Místo plochy se mi zobrazila rastrovací obrazovka (jen proužky, zelená modrá, červená, matrix...). Tak jsem Intel "vesu" přepsal na "intel" s malým "i". Plocha naběhla, sice to trvalo cca 30 min. Na ploše byla jen ikona s CD Ubuntu. Dál jsem se nedostal, byla půlnoc.
Ale tu volbu s VGA vyzkouším.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:16:32 od Anna Taliánová »

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Inatalace na PC Compaq
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2007, 19:04:01 »
volba VGA nabízí u 7.10 jedině VGA, takže smůla. CD vůbec nenabízí instalaci v konzole, což mě mrzí.
Stahuji PC (Intel x86) alternate install CD, kde by instalace měla proběhnout v textovém režimu.


Má někdo zkušenosti s instalací v text. režimu?
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:17:12 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na instalaci v text režimu
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2007, 19:14:05 »
Ja som instaloval Xubuntu na stareho Compaqa (teraz tam mam Zenwalk). Tiez ma to nepustilo k normalnej instalacii z LiveCD aj ked som zvysil RAM na 320. Urobil som to pomocou alternateCD. Instalacie v textovom rezime sa bat nemusis - vsetko je intuitivne a bude ta to navadzat samo. Pokial si v prvej obrazovke prejdes F ka zvolis rozlisenie, klavesnicu, jazyk..tak to na teba aj behom instalacie bude hovorit cesky. Ale na tu staru masinu by som skor dal Zenwalka...to beha jak das.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:17:52 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Jak na instalaci v text režimu
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2007, 20:32:07 »
Jenom doplnim, ze instalator na alternate CD je v podstate pro Ubuntu upraveny instalator Debianu takze bat se ho opravdu nemusite. Dokonce si myslim, ze je mnohem pohodlnejsi a samozrejme i rychlejsi nez to klikatko na live CD.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:18:36 od Anna Taliánová »
- uzivatel je deviant

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na instalaci v text režimu
« Odpověď #7 kdy: 05 Prosince 2007, 20:42:41 »
no s tou rychlostou by som polemizoval. Mne sa naopak zda, ze instalacia z alternate trva o cosi dlhsie...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Jak na instalaci v text režimu
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2007, 20:49:07 »
Za hodinu bych ho měl mí stáhlé, takže uvidím. Přepokládám, že Ubuntu bude stejné jako z live CD.
Zkoušel jsem se rozjet na grafice "intel", což pomohlo a naskočila i plocha, horní a dolní lišta s ikonami. Sice mizerně, ale byl jsem tam. Na ploše byla ikona instalačního CD, nic víc. Chtěl jsem se dostat do CD, ale nějak dlouho se soubor otvíral. Chtěl jsem odsud instalovat.

Ja som instaloval Xubuntu na stareho Compaqa (teraz tam mam Zenwalk). Tiez ma to nepustilo k normalnej instalacii z LiveCD aj ked som zvysil RAM na 320. Urobil som to pomocou alternateCD. Instalacie v textovom rezime sa bat nemusis - vsetko je intuitivne a bude ta to navadzat samo. Pokial si v prvej obrazovke prejdes F ka zvolis rozlisenie, klavesnicu, jazyk..tak to na teba aj behom instalacie bude hovorit cesky. Ale na tu staru masinu by som skor dal Zenwalka...to beha jak das.


Předpokládám, že Ubuntu by taky na tomto počítači mělo běžet. Původně na tom běželo win 2000 a pro zkoušku jsem tam hodil XP a běží to docela svižně.

Zkoušel jsem Slax, ale ten taky nenaběhl.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:19:47 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na instalaci v text režimu
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2007, 21:41:41 »
Ten moj Compaq Presario 5260 mi tiez sposobil par sedivych vlasov nez som ho rozchodil. Bol nastaveny ciste na Windows a ako hovoris XP tam isli nainstalovat bez problemov - Linux to vsak nespustilo ziaden. Tak som sa rozne hrabal v Biose, najprv upravil priority zariadeni a potom tam mas (neviem uz v akej kolonke Operathing system - musis zvolit moznost "other operating system").
Instalacia sa rozbehla, ale sa zasekla...Potom som urobil krok, ktory mi pomohol. Oznacil som harddisk ako CS (cable select) a CDrom ako master - po tomto kroku ma to uz pustilo a instalacka pomocou alternate Xubuntu a potom Zenwalk bola bez problemov. To liveCD ma nepustilo najskor koli grafike (iba 8Mb).
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 00:21:09 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Jak na instalaci v text. režimu
« Odpověď #10 kdy: 06 Prosince 2007, 07:10:08 »
Takže se mi podařilo z alternativního CD nainstalovat Ubuntu. Šlo to nad očekávání docela svižně cca za 40 min byl na disku. Hodně si toho stahoval hned ze začátku instalace, psal, že si musí stáhnout podporu nových ovladačů. Pak při instalaci se to na 6 % asi seklo, CD se sice točilo, mikroprocesor makal, pak to samé na 83 %.

Jen s výběrem klávesnice hned na začátku instalace jsem nějak elaboroval, stále mi to psalo, že taková klávesnice není, takže asi na po šesté jsem tam něco naťapal a pustilo mě to dál. S tím zřejmě souvisí, že se nemohu přihlásit, i když jsem zvolil a napsal si jednoduché jméno a heslo, protože jsem už nevěřil, že Ubuntu dostanu na PC.

Žádné úpravy v BIOSu jsem nedělal, zkusil jsem si to hned natvrdo.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 12:30:51 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na instalaci v text. režimu
« Odpověď #11 kdy: 06 Prosince 2007, 07:17:58 »
Tak ti to vyslo. S tym prihlasovanim je to skoda - mal si na meno aj heslo drbnut xxx - vsak to potom ide zmenit
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Jak na instalaci v text. režimu
« Odpověď #12 kdy: 06 Prosince 2007, 10:07:53 »
Nechval den před večerem, ještě jsou svislé pruhy na ploše, viz obrázek v prvním příspěvku. Nejsou už tak markantní, ale doufám, že to půjde někde na grafice nastavit.

S tím heslem a jménem. Vždycky jsem nastavoval jméno a heslo. Možná jsem to nějak špatně nastavil s tou klávesnicí, protože při 105 nebo 108 kláves jsem se nikam nedostal, jen na 28 kláves. Takže to je možná tím.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 12:31:25 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na instalaci v text. režimu
« Odpověď #13 kdy: 06 Prosince 2007, 16:03:44 »
Tak kamarade to nijak nenastavis...To bude v prdeli grafika. Schvalne zkus to pustit na inej obrazovke ci aj tam budu. Ja by som na 99,9 % tvrdil, ze ta integrovana grafika to ma uz za sebou....Boli tam tie pruhy aj pocas instalacie?
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na instalaci v text. režimu
« Odpověď #14 kdy: 06 Prosince 2007, 16:04:57 »
Ked ano, tak to moze byt prdly monitor.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Jak na instalaci v text. režimu
« Odpověď #15 kdy: 06 Prosince 2007, 20:04:15 »
Win při i po instalaci žádné pruhy neměl. Pří instalaci z alternativního CD pruhy nebyly, až po instalaci.
No a teď jsem to pokazil úplně. Po instalaci jsem tam nastavil jiný ovladač a mám příčné pruhy a nic nevidím.

Edit:

Takže jsem na to přišel.
Nejprve jsem se dostal do konzoly CTRL+ALT+F1, pak jsem zadal příkaz pro automatickou obnovu iXek

Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Aspoň si to myslím, že je to automatická obnova. Dal jsem startx, jenže mi pecko vynadalo, že příkaz nemůže splnit. Jelikož PC nemá tlačítko pro reset, podržel jsem vypínač na cca 5s, Pc se vypnulo. Pak jsem ho zase zapnul a naskočila plocha, což jsem si oddechl, původní nastavení, bohužel z pruhy, ale byl jsem tam, kde jsem chtěl být. Pak jsem změnil rozlišení obrazovky na 1152x768, jediné, které nemělo pruhy. V nastavení monitoru jsem roztáhl obraz, hotovo.

Ještě zbývá doinstalovat pár drobností, hry a uvidím, jak pofaká.

Díky všem, kteří mi pomohli rozchodit i tuto plečku.

Doufám, že toto vlákno někomu pomůže.
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 21:12:07 od Marcel "Maky" Šuška »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.