Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaký Linux, toť otázka  (Přečteno 3777 krát)

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Jaký Linux, toť otázka
« kdy: 01 Ledna 2008, 19:04:32 »
Dobrý den,
po dlouhé Linuxové abstinenci (nešlo mi obnovit MBR po instalaci WinXP a žádný z nástrojů neidentifikoval mé rozložení disku) se chci vrátit do slibné komunity uživatelů tohoto Linuxového systému.
 První otázkou je samozřejmě jakou distribuci si mám pro svou mašinku vybrat. Nejvíce jsem byl spokojen asi s Gentoo, ale kompilace zabere tuny času, který se mi momentálně nedostává - předtím jsem Gentoo instaloval na něco slabší konfiguraci 24 hodin což je dost. Další kandidát bych viděl ArchLinux který mne neustále cpe jeden kamarád, ale nechci při instalaci mazat celý disk a s nástrojem na rozdělení, který instalace obsahuje si moc nerozumím. Tyto systémy mne zaujaly svou rychlostí (Gentoo díky kompilaci a Arch díky optimalizaci pro i686). Určitě mne budete nabízet/doporučovat Ubuntu které jsem dlouho úspěšně používal. Jsem takový středně pokročilý uživatel a některé problémy si dokážu vyřešit sám (i když nastavování Xorg.conf v Gentoo byl očistec, to si pamatuji :)). Jen by mne zajímál váš názor... .

Děkuji.
Ondřej Trhoň

Chrizo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
    • Nepsavec
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2008, 19:08:35 »
Já doporučuji ubuntu pokud chceš mít prostředí gnome.Jak se říká v jednoduchosti je síla.Pokud preferuješ KDE tak bych sáhl po PCLinuxOS nebo Mandrivě.Tyto ditribuce jsou jednoduché a nemají problémy s kodekama a ovladačema navíc maj velký seznam podporovaného hardwaru a dobrou komunitu.

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #2 kdy: 01 Ledna 2008, 19:10:16 »
Díky za odpověď ;)
Já se rád v systému různě vrtám, takže rozkonfigurování není neobvyklé :) Na Mandrivu jsem slyšel špatné reference co se týče konfiguračních souborů - nepřehledné, nedokomentované... Na rozdíl od těch v Gentoo které jsou jednoduché a skoro k pomilování :)
« Poslední změna: 02 Července 2010, 11:05:04 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2008, 19:11:09 »
Debian, Arch, Slackware

mAXxZ!

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #4 kdy: 01 Ledna 2008, 19:12:13 »
Fedora 8. Myslim, že záleží na tom kolik času tomu budete moc věnovat. Pokud více tak Arch. Pokud méně, Ubuntu a Fedora 8
Acer Aspire 5101ANWLMi

Chrizo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
    • Nepsavec
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #5 kdy: 01 Ledna 2008, 19:14:14 »
Debian taky není špatná volba. Pokud jsi pokročilej uživatel tak je podle mě jedna z nejlepších.
« Poslední změna: 02 Července 2010, 11:05:32 od Anna Taliánová »

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #6 kdy: 01 Ledna 2008, 19:14:37 »
K Archu jsem se vyjádřil díky tomu rozdělení - potřebuji totiž aby mne Windows zůstaly. Osobně se mi jeví (i když možná mylně) až moc striktní přístup Debianu k open-source softwaru - cokoliv co není OS a nesouhlasí s licencí je "odsuzováno" - I když moje představa může být značně zkreslená  - toto mám z Linux+ a LinuxExpress (časopisy), ve kterých se sem tam objevují licenční tahanice Debianu, jako s Firefoxem (kvůli binárkám) a CDRtools (i když tohle jsou už staré případy).

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #7 kdy: 01 Ledna 2008, 19:17:20 »
K Archu jsem se vyjádřil díky tomu rozdělení - potřebuji totiž aby mne Windows zůstaly.
Jde to, není to sice jednoduché, ale dá se to pochopit...
Osobně se mi jeví (i když možná mylně) až moc striktní přístup Debianu k open-source softwaru - cokoliv co není OS a nesouhlasí s licencí je "odsuzováno" - I když moje představa může být značně zkreslená  - toto mám z Linux+ a LinuxExpress (časopisy), ve kterých se sem tam objevují licenční tahanice Debianu, jako s Firefoxem (kvůli binárkám) a CDRtools (i když tohle jsou už staré případy).
Vůbec to nepoznáš... Jediný viditelný rozdíl je, že Firefox se jmenuje Iceweasel.

Chrizo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
    • Nepsavec
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #8 kdy: 01 Ledna 2008, 19:18:33 »
nejlepší je si o sobotu k tomu sednou a skusit pár distribucí a pak se rozhodnout podle toho jak si budou rozumět s hardwarem.Taky je dost dobrá fedora její vývoj jde rychle a je dost stabilní.

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #9 kdy: 01 Ledna 2008, 19:49:28 »
Mno to je pravda, zítra bych to mohl zkusit, ale já mám doma jen starší verze - a s mým limitem 24 GB/Měsíc si zase tolik nepostahuju... Na Fedoru mně přijde slabá komunitní podpora v ČR... O tom Debianu popřemýšlím, rozhodně je to dobrá volba.

EDIT: Takže jsem se nakonec pustil do Debianu, držte mi palce :)

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #10 kdy: 01 Ledna 2008, 19:56:50 »
Vidím že jdu s křížkem po funuse, ale Debian mi přijde přece jen trošku zastaralý, kvůli tomu svému zdlouhavému cyklu a až přespřílis striktnímu způsobu k proprietárnímu softwaru. Osobně bych doporučil Linux Mint :), píšu právě z něj a má opravdu vynikající podporu hardwaru (alespon mého :)). Případně openSuse. Ubuntu tady snad nemusím komentovat :).
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #11 kdy: 01 Ledna 2008, 22:30:50 »
Myslím, že čímkoli z trojice K/Ubuntu, Fedora 8, OpenSUSE 10.3 nemůžeš nic pokazit :)

Ubuntu zde netřeba rozebírat :) Fedora má výhodu v opravdu aktuálních verzích sw, opensuse má zase výbornou vychytávku zvanou "manažer repozitářů"

Nejlepší asi vyzkoušet a rozhodnout se :)


Pavel Půlpán

Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #12 kdy: 02 Ledna 2008, 08:57:06 »
Nevím nevím co tu všici pořád máte se striktním pohledem na proprietárnímu software v Debianu. To je tak těžký si zdroje rozšířit o contrib a non-free? A vůbec, Debian už dávno není only-gnu-like distro! ;)

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #13 kdy: 02 Ledna 2008, 10:16:21 »
Tak... nainstalováno :) Zatím mám z Debianu dobrý dojem :)
Instalace byla naprosto v pohodě, oproti Gentoo.. :)

Ale mám problémek :) Nejdou mi správně nastavit X.org...
Snad mám dobře nastavený Xorg, ale nejde mi nastavit rozlišení 1280x1024 - a přitom v konfiguráku je jako jediné povolené :)

Tady je konfigurák na download: http://www.edisk.cz/stahni/56644/xorg.conf_3.03KB.html

Jestli byste byli tak hodní :)

P.S.: Nějak nechápu jaký je nějaký zásadní rozdíl mezi třeba SimplyMepis a Ubuntu nebo Debianem... :) Dík za osvětlení

Pavel Půlpán

Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #14 kdy: 02 Ledna 2008, 10:41:30 »
SimplyMepis a Ubuntu jsou distra, který z Debianu vycházejí. Debian je robustní a značně univerzální systém. Ubuntu je dá se říct jeho fork se zaměřením na desktopového uživatele. SimplyMepis je obdobou, akorát tuším, že preferuje prostředí KDE.

Ohledně toho rozlišení, tak zkus dpkg-reconfigure xserver-xorg. Ke konci nastav parametry monitoru. ;)

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #15 kdy: 02 Ledna 2008, 11:28:26 »
Mno to jsem zkusil ale nic... no screens found, protoze to nezapsalo sekci Screen do Xorg.conf a ja nevim co tam mam dat :(

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #16 kdy: 05 Ledna 2008, 04:16:02 »
Neber si to nejak zle, Ondreji, ale clovek ktery neumi nastavit xorg a nejde mu delit disk pri instalaci Archu, by se mel poohlednout po nejake user-friendly distribuci. Myslim, ze s necim ze silne trojky Ubuntu, Fedora, Suse budes spokojenejsi.

Jinak v tom xorgu Ti v sekci monitor chybi polozky ModeLine, ktere ukazuji, jake rozliseni a pri jakych frekvencich tvuj monitor podporuje.
« Poslední změna: 05 Ledna 2008, 04:26:08 od sandrick »

Lukasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #17 kdy: 05 Ledna 2008, 21:02:46 »
Já osobně se umím nastavit xorg,ale tak nějak jsem nikdy nebyl schopen Gentoo ani arch rozjet ke své spokojenosti :-).
Večer až dorazim domu,tak sem pošlu configurční soubor co mám pro rozlišení 1280x1024 :-)

monty

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #18 kdy: 06 Ledna 2008, 00:33:39 »
Nevím, jestli pomůže, ale zkuste si vygenerovat Modeline pomocí gtf.

Můj xorg.conf pro rozlišení 1280*1024 a frekvenci 85Hz.
Kód: [Vybrat]
# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder3)  Wed Jun 13 18:39:30 PDT 2007

# xorg.conf (xorg X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Default Layout"
    Screen         "Default Screen" 0 0
    InputDevice    "Generic Keyboard"
    InputDevice    "Configured Mouse"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
    Load           "glx"
EndSection

Section "InputDevice"
    Identifier     "Generic Keyboard"
    Driver         "kbd"
    Option         "CoreKeyboard"
    Option         "XkbRules" "xorg"
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "cz"
EndSection

Section "InputDevice"
    Identifier     "Configured Mouse"
    Driver         "mouse"
    Option         "CorePointer"
    Option         "Device" "/dev/input/mice"
    Option         "Protocol" "ImPS/2"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
    Option         "Emulate3Buttons" "true"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "CM641"
    Option         "DPMS"
        # 1280x1024 @ 85.00 Hz (GTF) hsync: 91.38 kHz; pclk: 159.36 MHz
        Modeline "1280x1024_85.00"  159.36  1280 1376 1512 1744  1024 1025 1028 1075  -HSync +Vsync

EndSection

Section "Device"
    Identifier     "nVidia Corporation NV31 [GeForce FX 5600]"
    Driver         "nvidia"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Default Screen"
    Device         "nVidia Corporation NV31 [GeForce FX 5600]"
    Monitor        "CM641"
    DefaultDepth    24
    SubSection     "Display"
        Depth       24
        Modes      "1280x1024_85.00"
    EndSubSection
EndSection

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Re: Jaký Linux, toť otázka
« Odpověď #19 kdy: 06 Ledna 2008, 16:56:20 »
Mno... Problém byl v tom že systém jaksi bez ovladačů nemohl rozjet to rozlišení - přitom jedinné povolené bylo 1024x1280. Po instalaci driverů vše v pohodě. To s tím archem - prostě mi nesedl ten nástroj v instalaci pro rozdělení disků... Gentoo jsem instaloval na čistý disk takže tam problém nebyl. Debian mi jede úplně v pohodě, instalace brnkačka (text mi naprosto nevadí, rozdělení hdd v pohodě - vyhovovalo mi o mnoho víc jak již zmíněný arch) - konfigurace po instalaci potřeba byla, a teď mi vše (snad kromě hamachi) jede na výbornou.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.