Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ruzne adresare pro CD/DVD  (Přečteno 2330 krát)

_teevee_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
ruzne adresare pro CD/DVD
« kdy: 08 Ledna 2008, 10:18:24 »
Zdravim

Mam dotaz kolem automountovani CD a DVD. Potreboval bych nastavit aby se mi CD/DVD v mechanice mountovali vzdy do jednoho adresare (napr /media/cdrom0). V soucasnosti se ve slozce media vytvori dalsi slozka podle nazvu vlozeneho media. Lze toto automountovani nekde kompletne nastavovat, treba i pro USB disky.

Dik za rady

TeeVee

Arch4ngel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ruzne adresare pro CD/DVD
« Odpověď #1 kdy: 15 Ledna 2008, 14:50:07 »
nejsem si jistej, ale mělo by to jít nastavením v /etc/fstab :
/dev/hda        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: ruzne adresare pro CD/DVD
« Odpověď #2 kdy: 14 Května 2008, 15:35:22 »
Zdravim

Mam dotaz kolem automountovani CD a DVD. Potreboval bych nastavit aby se mi CD/DVD v mechanice mountovali vzdy do jednoho adresare (napr /media/cdrom0). V soucasnosti se ve slozce media vytvori dalsi slozka podle nazvu vlozeneho media. Lze toto automountovani nekde kompletne nastavovat, treba i pro USB disky.

Dik za rady

TeeVee

U mě se to také montuje vždy jinak, než chci. Představuji si, aby se bylo

CD na /media/cdrom
DVD na /media/dvd


nebo obojí na /media/cdrom

Další dotaz, kde nastavím u přehrávačů (například VLC, Xine, Ogle atd.), aby hledaly, kde mají (/media/dvd) a ne kde nemají (/dev/scd0 /dev/cdrom /media/cdrom apod.)

Docela mě to štve, protože ať si chci pustit Xvid, DVD či cokoli jiného z disku či adresáře, vždy musím 10 min nastavovat :-). Proč je to všude jinak?

Jsem laik a nevím, jestli je lepší připojovat to či ono tam či jinam... Kde najdu nějaký tipy, jak to má být, nebo to je u každého Ubuntu jinak? Každý na jiném počítači hledáte a pápete, kde se Vám objeví CD, DVD či fleška? Vždy nastavujete a heldáte, když si chcete něco pustit či zkopírovat? Já teda zatím jo :-)...

« Poslední změna: 14 Května 2008, 15:47:07 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: ruzne adresare pro CD/DVD
« Odpověď #3 kdy: 14 Května 2008, 15:48:13 »
Přes fstab to určitě půjde....

No u těch přehrávačů nevím... ale nejspíš to asi bude natvrdo.... musel by jste si udělat vlastní upravený překlady :)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: ruzne adresare pro CD/DVD
« Odpověď #4 kdy: 14 Května 2008, 15:54:09 »
Přes fstab to určitě půjde....

No u těch přehrávačů nevím... ale nejspíš to asi bude natvrdo.... musel by jste si udělat vlastní upravený překlady :)

a nedají se tam nafrkat nějací tu zástupci? něco jako když hledá na /dev/blbost0 nebo /media/dvd0, pošli ho na /media/cdrom0 ? Jak na to?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: ruzne adresare pro CD/DVD
« Odpověď #5 kdy: 14 Května 2008, 15:55:28 »
Pokud to nemate uvedeno v /etc/fstab, tak se to mountuje tak, jak si automount usmysli. Resenim je uvest prislusny radek v /etc/fstab, jak jiz nekdo poznamenal. Jen s tim rozlisenim CD/DVD to vidim blede, ale dohromady pod /media/cdrom by nemel byt problem.
Jak uz napsal Arch4ngel, jen misto /dev/hda musi byt prislusne zarizeni (nejlehci zjistit pri vlozenem CD, treba prikazem "mount" - vypise pripojene oddily).
« Poslední změna: 22 Ledna 2009, 14:34:52 od Anna Taliánová »

josef.g

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re: ruzne adresare pro CD/DVD
« Odpověď #6 kdy: 16 Května 2008, 21:41:10 »
Zrovna jsem řešil podobný problém. Po upgrade na 8.04 mi občas při pokusu o přehrání DVD přišli VLC i gmplayer s hláškami Unable to open 'dvd:///dev/hda' (VLC) nebo No stream found to handle url dvd://1 (MPlayer). Někdy pomáhal restart, někdy ne. Nakonec jsem zjistil přes /etc/mtab, že se DVD mountuje jako /dev/scd0, přestože v fstab je řádka /dev/hda        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0. Do gmplayeru jsem v Preferences-Misc přepsal odkaz pro DVD device z /dev/dvd (které neexistuje) na existující /dev/dvd1, což je link na /dev/scd0. Pro VLC, které tvrdohlavě trvá na /dev/hda, jsem potřebný link tohohle jména vytvořil. Rád bych řekl že to funguje, ale počkám do příštího restartu. :)

Napadají mne následující otázky: jak to, že automount mountuje dvd jako /dev/scd0, když v fstab je definováno to, co jsem uvedl výše? A hlavně, jak to, že to dělá jen občas? Navíc se tenhle problém objevil až s verzí 8.04, to došlo k nějaké změně jmen zařízení?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.