Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Antivirus v Ubuntu [vyřešeno]  (Přečteno 17378 krát)

iguana

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Antivirus v Ubuntu [vyřešeno]
« kdy: 12 Ledna 2008, 17:42:53 »
Dobrý den, pracuji s Ubuntu asi měsíc a půl a stále mám v sobě návyky z Windows. Jeden z nejsilnějších je obavy z virů, etc. Je linux-ubuntu natolik bezpečný, že antivirový software není nutné používat nebo je dobré nějaký instalovat. Případně poraďte.
díky, iguana
PS: V PC mám důležité pracovní data, ne hry.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 21:26:37 od Vojtěch Trefný »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Antivirus v ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 12 Ledna 2008, 17:47:56 »
Normalne zatial virus v Ubuntu nehrozi - ale asi nikto nevie dokedy. Pokial mas nejake dolezite data, tak si ich ukladaj do home adresara. Pri nutnosti pripadnej reinstalacie mozes zkopirovat povodne home aj s tym, co tam bolo - a existuju este ine metody ako zachranit data - napr. pomocou 2. pocitaca - takze bez obav. Zatial na nas virus nenasili :)
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Antivirus v ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 12 Ledna 2008, 17:58:26 »
Dobrý den, pracuji s Ubuntu asi měsíc a půl a stále mám v sobě návyky z Windows. Jeden z nejsilnějších je obavy z virů, etc. Je linux-ubuntu natolik bezpečný, že antivirový software není nutné používat nebo je dobré nějaký instalovat. Případně poraďte.
díky, iguana
PS: V PC mám důležité pracovní data, ne hry.

Virů se v Linuxu opravdu není třeba bát, neb funkční (jinde než v laboratoři) virus na Linux se pořád ne a ne objevit :)
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 18:04:35 od Anna Taliánová »

anicka

  • Host
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2008, 18:19:26 »
Dobrý den, pracuji s Ubuntu asi měsíc a půl a stále mám v sobě návyky z Windows. Jeden z nejsilnějších je obavy z virů, etc. Je linux-ubuntu natolik bezpečný, že antivirový software není nutné používat nebo je dobré nějaký instalovat. Případně poraďte.
díky, iguana
PS: V PC mám důležité pracovní data, ne hry.

Doporučuji stránku české Ubuntu Wiki FAQ/Bezpečnost. Myslím, že tam najdete odpověď jak na otázku po nutnosti pořízení antivirové aplikace pro Linux tak na existenci firewallu v linuxové distribuci Ubuntu a další zajímavé informace ohledně bezpečnosti.

Jaroslav Axman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2008, 20:12:43 »
Antivirus nepoužívám, ale zkoušel jsem Avast pro Linux. Na jejich stránkách je k dispozici přímo pro Ubuntu.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 20:31:01 od Anna Taliánová »
HP VISUALIZE KAYAK X-500, PIII 500, 700MB RAM, UBUNTU 8.04

Linux user : 454701

iguana

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2008, 20:37:00 »
děkuji moc všem za reakce, no stále si pořád nejsem jistý. Takže to, že GRISOFT má na trhu antivir pro LINUX  je spíše marketingová záležitost? Nebo je to určené pro servery?
Když jsem mluvil o virech, měl jsem na mysli i trojské koně, spyware, viry na zjištění hesel ... ani netuším, jak se jednotlivé věci jmenují.
Pokud bych Vaše odpovědi mohl sumarizovat: není to tak, že by Linux či ubuntu bylo natolik samo bezpečné, ale je to tak, že tvořitelé virů jsou líní něco vytvářet pro pár desítek lidí (zjednodušeně řečeno) ... ??? Tím by větší rozšíření Ubuntu znamenalo větší nebezpečí?

Pokud máte nějakou zkušenost s antivirem na Ubuntu, jaká je? Zpomaluje to PC?
srdečně
iguana
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:13:09 od Anna Taliánová »

Pavol XV

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
    • http://zaweli.yw.sk/
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2008, 20:47:26 »
No ja mam tiez Avast co tu bol spominany vyssie ale to len preto ze ked si nieco stiahnem pre win abysom to skontroloval.
Co sa tyka spomalovania PC, tak aspon ja som sa nestretol s antivirusom pre Linux ktory by bezal na pozadi ako vo windowse, ale sa zapina vtedy ked ho potrebujes na skenovanie, preskenujes a vypnes.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:14:06 od Anna Taliánová »
\\_|_/ Pavol XV <O>   U804-64b (Ubuntu8.04-64bit)

Pavelp

  • Host
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 12 Ledna 2008, 20:54:50 »
Nevim, z ceho prameni ta Vase nejistota. Pouzijte antivirus Clamav z distribuce. Muzete s nim pravidelne skenovat PC. Nejaky online antivirus, ktery hlida kazde klofnuti na klavesnici se v Linuxu nepouziva.

Jina otazka je napadeni systemu nejakym rootkitem, ale to je hlubsi problematika a to tu nebudem probirat.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:15:24 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 12 Ledna 2008, 21:10:16 »
Pokusím se dát trochu obsáhlejší odpověď než je ve FAQ.

děkuji moc všem za reakce, no stále si pořád nejsem jistý. Takže to, že GRISOFT má na trhu antivir pro LINUX  je spíše marketingová záležitost? Nebo je to určené pro servery?
Tady platí to, co je napsáno ve FAQ - "profesionální"antiviry jsou určené hlavně na poštovní servery.

Když jsem mluvil o virech, měl jsem na mysli i trojské koně, spyware, viry na zjištění hesel ... ani netuším, jak se jednotlivé věci jmenují.
Pokud bych Vaše odpovědi mohl sumarizovat: není to tak, že by Linux či Ubuntu bylo natolik samo bezpečné, ale je to tak, že tvořitelé virů jsou líní něco vytvářet pro pár desítek lidí (zjednodušeně řečeno) ... ??? Tím by větší rozšíření Ubuntu znamenalo větší nebezpečí?
Ano, částečně je to dáno malým rozšířením Linuxu - pokud by dosáhl řekněme 5 a více procent, tak by se "výrobci" virů začali více snažit, ale já osobně se domnívám, že by nebyly příliš úspěšní.
Co se týče virů, tak jediné viry, které budou mít podle mě na Linuxu šanci jsou takové, které využívají hlouposti nebo neznalosti uživatelů - pokud vám někdo pošle (nebo si sami stáhnete) soubor s koncovkou .sh, .bin, .run a k tomu vám napíše, že když to spustíte jako root tak získáte to a to, tak pak to není chyba systému, když vám vir zničí celý počítač.

Pokud máte nějakou zkušenost s antivirem na ubuntu, jaká je? Zpomaluje to PC?
srdečně
iguana
Každý antivir zpomalovat počítač bude, protože běží na pozadí a pracuje, ale pokud máte trochu silnější počítač (nebo spíše v dnešní době už středně silný), tak to ani nepocítíte...
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:17:45 od Anna Taliánová »

iguana

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 12 Ledna 2008, 21:11:17 »
Nevim, z ceho prameni ta Vase nejistota. Pouzijte antivirus Clamav z distribuce. Muzete s nim pravidelne skenovat PC. Nejaky online antivirus, ktery hlida kazde klofnuti na klavesnici se v Linuxu nepouziva.

Jina otazka je napadeni systemu nejakym rootkitem, ale to je hlubsi problematika a to tu nebudem probirat.

... z doby deseti let používání Windows a strachu o bezpečnost a ztráty důležitých dat (zálohování na x DVD denně je nemožné). A pak informace o tom, že existují i antiviry na Linux ...
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:10:41 od Anna Taliánová »

iguana

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Antivirus v Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 12 Ledna 2008, 21:24:55 »
Díky moc všem, toto mi asi stačí. Nainstaloval jsem Clamav a pokud bude vše fungovat, jak všichni pozitivně popisujete, tak to zase odinstaluji.
Přinejhorším tu budou vždy zálohy na DVD nosiče.
Řidič trabantu to v Mercedesu na začátku nemá vždy lehké ....
Díky
iguana
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:18:34 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.