Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu se nenačte napoprvé  (Přečteno 2613 krát)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Ubuntu se nenačte napoprvé
« kdy: 23 Ledna 2008, 00:07:13 »
"Hrál jsem si s GParted a zničehonic mi..." ;D
Ne, vážně... Docházelo mi místo, tak jsem v GParted z LiveCD spojil oddíl "/" (jinak sda3) s jiným, na kterém nic nebylo (jinak sda1) - tedy jsem to zvětšil a problém vyřešen... Od té doby ale při nabíhání Ubuntu skočí do rootovské konzole, já musím zadat
Kód: [Vybrat]
shutdown -r +0 a naběhne mi GDM... Myslím, že hází nějaký error s disky, až budu příště startovat, opíšu si to...
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Ubuntu se nenačte napoprvé
« Odpověď #1 kdy: 23 Ledna 2008, 20:53:49 »
Jo tak pochopitelně je problém na druhém oddílu(s tím jsem si taky-bohužel-hrál):
Kód: [Vybrat]
*Checking file system:
fsck.ext3: Unable to resolve 'UUID=...'
/dev/sda6: clean, ...
fsck died with exit status 8
...
please repair file system maunally

Takže jde o to "ručně opravit FS"... Jak?
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Ubuntu se nenačte napoprvé
« Odpověď #2 kdy: 23 Ledna 2008, 23:50:23 »
Přesnější výpis z logu:

Kód: [Vybrat]
Log of fsck -C -R -A -a
Wed Jan 23 20:38:54 2008

fsck 1.40.2 (12-Jul-2007)
fsck.ext3: Unable to resolve 'UUID=71f8e105-c5e7-45ae-a35b-f35a1a3f1ee0'

/dev/sda6: clean, 774/6537216 files, 486428/13054804 blocks
fsck died with exit status 8

Wed Jan 23 20:38:55 2008
----------------
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Ubuntu se nenačte napoprvé
« Odpověď #3 kdy: 24 Ledna 2008, 08:17:47 »
Jak jste spojil sda1 a sda3, mezi nimi se jeste nachazi sda2, ne? Problem s mountovanim v Ubuntu je jasny: spojenim dvou oddilu se zmenilo UUID, takze je nutne udaj opravit v /etc/fstab, silne doporucuji misto UUID pouzivat starou notaci s oznacenim oddilu podle zarizeni (/dev/neco). Zkuste nabootovat LiveCD a pustte na vsechny oddily fsck, pokud je tam take nejaky problem.

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Ubuntu se nenačte napoprvé
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2008, 12:53:09 »
těžko říct, kde je sda2 :D Ale sda3 by mělo být ok, když z něj systém normálně funguje, ne? A na sda6 můžu fsck pustit i normálně - stejně neni připojenej...
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.