Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Fonty  (Přečteno 13733 krát)

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Fonty
« kdy: 04 Února 2008, 15:41:57 »
Dobrý den,
mám problém, tedy ostatní mají problém, že když něco napíši V OpenOffisu a pošlu, tak to příjemci s Woknama buď nemohou otevřít nebo přečíst.  Děkuji za radu Aviram

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: Fonty
« Odpověď #1 kdy: 04 Února 2008, 15:44:31 »
muzete to blize specifikovat? do jakeho formatu to ukladate, co za pismo (napriklad) pouzijete?
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Fonty
« Odpověď #2 kdy: 04 Února 2008, 17:08:48 »
Takže jsem použil .odt a jako font Times.
Asi jsem to pochopil. Já ty napsané dokumenty můžu ukládat i jako .doc? Tak jako by to bylo napsané ve Wordu?
Aviram
« Poslední změna: 05 Února 2008, 11:33:53 od Anna Taliánová »

qUAKER

  • Host
Re: Fonty
« Odpověď #3 kdy: 05 Února 2008, 09:54:54 »
Word neprecte .odt => Bud ulozit jako .doc nebo nainstalovat na Windows OOo.
« Poslední změna: 05 Února 2008, 11:34:31 od Anna Taliánová »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Fonty
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2008, 10:01:07 »
Při uložení do *.doc nemusí být 100% kompatibilita (alespoň u mě teda není).
Pokud nemusí druhá strana dokument editovat a jde jen o korektní přečtení, vyexportoval bych to do PDF.
« Poslední změna: 05 Února 2008, 11:34:55 od Anna Taliánová »

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Fonty
« Odpověď #5 kdy: 05 Února 2008, 13:53:06 »
Dobře, děkuji. PDF je přijatelná varianta. Aviram

qUAKER

  • Host
Re: Fonty
« Odpověď #6 kdy: 05 Února 2008, 14:26:10 »
nejpřijatelnější varianta je rozhodně instalace OOo druhé straně.. však installer není zas tak veliký a pokud jsou admin práva tak instalace není problém..

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Fonty
« Odpověď #7 kdy: 05 Února 2008, 15:43:08 »
To sice máte pravdu, ale já jsem psal na ministerstvo školství a tam mě odpověděli, že soubor nelze otevřít, abych to napravil. Tak jsem jim odepsal, že k nim zřejmě ješte nedorazila zvěst o OpenOffisu a Linuxu. No, a potom jsem se Vás dotazoval jak se dá situace napravit, když protějšek OpenOffice nemá. Aviram

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: Fonty
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2008, 12:38:23 »
taky jsem takhle komunikoval s urady - odf ne-e, tak jsem zvolil rtf - to pry taky ne-e, coz uz vubec nechapu, takze ve finale export do .doc ... potrebovali to editovat, pdfko jsem zkousel na zacatku :)
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Fonty
« Odpověď #9 kdy: 06 Února 2008, 13:02:59 »
No tok to bych jám jim poslal *.odf, když chtějí editovat, tak ať se snaží. OpenOffice je zdarma i pro úřady :).
U nás Město používá *.doc a na webu mají ke stažení wordviewer.
Snažím se je "přeučit" alespoň na *.pdf tím, že všechny dokumenty pocházející ode mě se zveřejňují právě v tomto formátu.

nettezzaumana

  • Host
Re: Fonty
« Odpověď #10 kdy: 06 Února 2008, 13:18:58 »
No tok to bych jám jim poslal *.odf, když chtějí editovat, tak ať se snaží. OpenOffice je zdarma i pro úřady :).
U nás Město používá *.doc a na webu mají ke stažení wordviewer.
Snažím se je "přeučit" alespoň na *.pdf tím, že všechny dokumenty pocházející ode mě se zveřejňují právě v tomto formátu.
ano .. bo vic .odt !ma iso standard a urady ho musi akceptovat. Je smutne, ze tupe urednice (a zejmana tupi admini) se chovaji tak, ze jediny standartizovany format je doc..

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Fonty
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2008, 14:15:38 »
Rozumným kompromisem je formát rtf - sekretářka na ministerstvu ani podle ikony nepozná, že to není wordový dokument :)

Používám jej léta napříč platformami a nebyl s tím závažnější problém (jen při přechodu z IBM Works v OS/2 byly trochu potíže s češtinou a fonty, ale to bylo ještě někdy v devadesátých letech :) ). Jeden čas to byl dokonce jediný jistý způsob, jak přenášet dokumenty mezi různými verzemi wordu.

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Fonty
« Odpověď #12 kdy: 06 Února 2008, 14:23:36 »
ano .. bo vic .odt !ma iso standard a urady ho musi akceptovat. Je smutne, ze tupe urednice (a zejmana tupi admini) se chovaji tak, ze jediny standartizovany format je doc..

Ne že bych se chtěl úřednic (ty s tím ale moc společného nemají, počítač je pro ně nástroj, jako pro kopáče krompáč, takže si moc vybírat nemůžou) nebo adminů nějak zastávat, ale jsou vázáni nařízením vlády č. 624/2001 Sb., které s OSS moc nepočítá a ISO nezná, takže jen tak si nainstalovat OO.org pro ně nemusí být z administrativního hlediska úplně triviální.

nettezzaumana

  • Host
Re: Fonty
« Odpověď #13 kdy: 06 Února 2008, 14:29:14 »
4 rincewind >>
ten zakon neznam, ale mel jsem dojem, ze urady musi akceptovat bez reci standartizovane formaty. To je vec uradu. je to stejne, jako kdyz organ statni moci (policie) rekne pujdete s nami, tak ty jako obcan bez reci taky musis (podat vysvetleni, ukazat obcanku..) ac jsi nic neudelal.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Fonty
« Odpověď #14 kdy: 06 Února 2008, 14:43:54 »
Urady nemusi akceptovat standardizovane formaty.. Nicmene jednou z poslednich veci, ktere udelalo ministerstvo informatiky, bylo, ze vydalo doporuceni pro aplikaci svobodneho pristupu k informacim, kde doporucuje vyuzivat otevrene formaty, konkretne napr. odt, ods, odp,..

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Fonty
« Odpověď #15 kdy: 07 Února 2008, 14:57:58 »
Dobrý den vážení, zde se mi dostalo odpovědi od vedoucího oddělení informačních technologií MŠMT na mou stížnost ohledně toho, že nejssou schopni otevřít mnou poslaný dokument napsaný v OpenOffisu. Jelikož jsem s Linuxem a OpenOffisem teprve v začátcích tak vám text předkládám k vyjádření a následné argumentaci. Děkuji Aviram

Vážený pane ,
 
dostala se mi k řešení Vaše korespondence s podatelnou MŠMT ohledně neotevření Vaší stížnosti. Stížnost jsem překonvertoval do formátu *.rtf a předal dále k řešení. K Vašim posteskům, uvedeným v pondělní odpovědi:
Vámi zmiňované sady OpenOffice a Linux (platforma OpenSource) jsou často zaměňovány s OpenStandards či OpenFormat. I Vy jste se ale dopustil prohřešku proti OpenFormatu, v sadě OpenOffice jste přeci mohl vytvořený dokument uložit v následujících formátech (které se shodují s pravidly OpenStandards), tím by byly dodrženy i z Vaší strany pravidla „otevřenosti“ (nejde si hrát na to, že pouze „JÁ“ používám tu správnou platformu, ostatní se mi musí přizpůsobit):
      * *rtf,
      * *.txt,
      * *.xml,
      * či následně překonvertovat do *.pdf.
      * K vaší výtce ohledně finančních nákladů na používání Linuxu a OpenOffice bych Vás rád vyvedl z bludu, jež je v poslední době hojně rozšiřován, že tyto produkty jsou zdarma! Pravdu máte pouze v tom, že stažení základní licence je zdarma, leč následně opomíjíte fakt, že se této platformy „ujala“ firma Novell, která si na ní staví dobrý byznys. Následná podpora těchto produktů (dle smluvních ujednání GNU) ve velké organizaci (vycházejme z oficiálních cen pro školství) je při současném kurzu dolaru vůči Kč značně nevýhodná-přibližně dvojnásobek finančních prostředků oproti licenci Microsoft School Agreement.
      * Uvědomte si rovněž, že naprostá většina OpenSource je používána pouze pro vývoj dalšího OpenSource (PHP, MySQL skripty, ...). K nimž se normální uživatel nikdy nedostane, tudíž vytvářejí nové ClosedSource, ovšem pod hlavičkou OpenSource.
Na závěr bych Vám chtěl pouze připomenout jeden příklad (lze jich najit mnohem více i v USA)-  migraci z platformy Microsoft na platformu OpenSource (Linux s OpenOffice) ve Spolkové zemi Bavorsko. V roce 2001 se rozběhl projekt migrace cca 16 000 počítačů státní správy v Mnichově. Během tří let si tato migrace vyžádala velké investice (35,7 mil $), jež bohužel nepřinesly jakoukoliv funkčnost migrovaných úřadů. Proto se v roce 2004 zemská vláda rozhodla projekt ve státní správě zastavit a vrátila se zpět na platformu Microsoft.
Jakožto daňovému poplatníku by se Vám jistě nelíbilo, kdyby podobným excesem prošly i místní státní úřady.
 
S pozdravem "úředník Mšmt"

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Fonty
« Odpověď #16 kdy: 07 Února 2008, 15:09:06 »
Uvědomte si rovněž, že naprostá většina OpenSource je používána pouze pro vývoj dalšího OpenSource

LOL :)




Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Fonty
« Odpověď #17 kdy: 07 Února 2008, 15:12:37 »
To je síla  ???

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: Fonty
« Odpověď #18 kdy: 07 Února 2008, 15:30:44 »
ten clovek je ..... usmevny ? :o jine slusne slovo mne nenapada. jestli je toto vzorek zamestnancu daneho uradu, pak ve mne zhasina posledni jiskricka nadeje  :'(
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

jb

  • Host
Re: Fonty
« Odpověď #19 kdy: 07 Února 2008, 16:00:28 »
Pokud jde o odpověď na tu snůšku ze strany pracovníka ministerstva školství, tak by mu měl adresát poslat takovouto [url http://www.abclinuxu.cz/blog/kenyho_stesky/2008/2/az-vam-bude-nekdo-cpat-podobny-blabol]odpověď[/url]

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Fonty
« Odpověď #20 kdy: 07 Února 2008, 17:25:08 »
Aviram: Doufám, že mu pošlete ten link na Ábíčko. Ať se úředník trochu vzdělá.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Fonty
« Odpověď #21 kdy: 07 Února 2008, 18:22:01 »
Už se stalo odkaz na link odeslán.

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Fonty
« Odpověď #22 kdy: 08 Února 2008, 00:32:26 »
Ať se úředník trochu vzdělá.

Ten se asi vzdělává jinde... Až ho někdo pozve na školení o linuxu někam k moři nebo na hory, třeba změní názor - do té doby asi zůstane věrný svému dosavadnímu školiteli :)

Na druhou stranu, vyžít v Praze s úřednickým platem musí být těžké, tak se nelze divit že alespoň trochu lucidní IT odborníci pracují jinde než na MŠMT...

Kingskid

  • Host
Re: Fonty
« Odpověď #23 kdy: 09 Února 2008, 12:56:45 »
4 rincewind >>
ten zakon neznam, ale mel jsem dojem, ze urady musi akceptovat bez reci standartizovane formaty. To je vec uradu. je to stejne, jako kdyz organ statni moci (policie) rekne pujdete s nami, tak ty jako obcan bez reci taky musis (podat vysvetleni, ukazat obcanku..) ac jsi nic neudelal.

Spíš jde o to, že ta úřednice, na kterou nadáváš si to sama nainstalovat nemůže. Problém je v systému (myslím tím státní systém).

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Fonty
« Odpověď #24 kdy: 09 Února 2008, 16:12:28 »
Nejde o úřednici, na tu bych nenadával, ale o ředitele odboru informačních a komunikačních technologií MŠMT. Aviram

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.