Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]  (Přečteno 55483 krát)

nettezzaumana

  • Host
nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« kdy: 07 Února 2008, 14:33:53 »
za par dnu by mi mel vyjit v nejmenovanem casopise tento clanek, o ktery se s Vami chci podelit::

RPG jménem Linux..

Ostříleného hráče RPG žánru dnes již těžko něco uspokojí. Staré evergreeny typu fallout se často zdají zmlsanému oku poněkud "předpotopní" a ruku na srdce, vyvraždit Diabla i se všemi jeho příbuznými (vč. těch vzdálených) je zábavné párkrát (za rok (prvních pár let)), ale živit se tím nedá. Situace je tak zlá, že k chvilkovému zabavení postačí vzhledem k výše uvedeným druhořadé novější tituly typu TitanQuest aj, a to potom v člověku ve 3 ráno, nastavujíc si budík na půl osmou, maje vstávat optimálně v sedm, zahlodá potupný pocit. Jsou tu samozřejmě i poměrně zábavné tituly, s dobrou grafikou, hratelností, masivní online hráčskou základnou.. ale jedná se stále o to samé. Jdi a zab.
Nicméně dnes si představíme jedno z nejlepších RPG všech dob, bohužel relativně málo známé, které kromě vedlejšího singlplayeru teží hlavně z multiplayeru s prvky MMORPG. Hra je to velice neotřelá a má množství naprosto specifických vlastností a momentů, o kterých si troufám tvrdit, že je nenajdete v žádné jiné. Ano, jedná se o Linux (celým jménem GNU/Linux).

Začnu nejdříve letmým popisem vlastností a vychytávek této hry na úrovni enginu, potom si lehce popíšeme základní herní mechanismy a povolání.

Nejdříve ze všeho nás potěší, že hra je zcela zdarma. Bude nás to těšit do té doby, než začneme přepočítávat čas u ní strávený na peníze, a než zaplatíme po několikáté felčarovi za vyšetření očí. Hardwarové nároky jsou také relativně akceptovatelné, přičemž platí, že s lepší sestavou to samozřejmě vypadá mnohem lépe a zhusta to i lépe chodí, zvláště po grafické stránce. Hra využívá ve 3D efektech knihovnu openGL a zobrazovací engine X-Window-System alias X11 (jako například apple), přičemž skeptik namítne, že openGL je dnes překonané, ale při intenzivní pařbě si toho jednak nevšiměte, protože atmosféra hry je skutečně pohlcující a druhak efekty jsou vesměs velice líbivé, na hardware a zatížení počítače nenáročné a v neposlední řadě o dost promakanější než v konkurenčních hrách (viz. v mizerné grafice a s přehnanými nároky na hw konkurenční Vista). Nicméně z vlastní zkušenosti doporučuji pro plnohodný zážitek 512Mb paměti a více, procesor generace P4/K7 a lepší a grafickou kartu srovnatelnou s řadou 5x od nvidie a lepší. Hra má také poměrně solidní optimalizační systém, takže v dnešní době je pro běžný hardware zcela použitelné a vyhovující defaultní nastavení, často bez jakéhokoliv zásahu. Hra je navíc z dlouhodobého hlediska velice stabilnía bezpečná, přičemž budiž jí ke cti, že konkurenční hry v tomto ohledu jednoznačně válcuje. Běžná kouzla typu antivir, firewall a nebo registr v ní nehledejte. Jediná její nevýhoda v této oblasti jest snad jen ta, že nemusí být vždy plně kompatibilní se všemy multimediálními zařízeními. Např. moje usb vakuová pumpa "Multi-Suck" ze začátku kladla odpor a při rychlosti vyšší než 6 byl její výkon značně nekalibrovaný a mohl tak poškodit hráčovy periferie. Nicméně pro toho kdo jí nezná, má hra neomezené možnosti nastavaní a ovládání. Kdo to nikdy nikdy nezkusil (to není urážka) nemůže vědět o čem je teď řeč. Možnosti nastavení a kontroly nad hrou jsou tak veliké, že jsem viděl několik otrlých pařanů plakat hanbou nad promarněnými léty života s jinými tituly.

Online komunita je jako lidstvo samo. Občas potkáte padoucha, který touží po vaší krvi a chce vás co nejrychleji odeslat do křemíkového nebe, a občas potkáte naopak arcikladného hrdinu, se kterým tento typ hráčů snadno porazíte.

Nyní si popíšeme základní herní mechanismy.

Na začátek je třeba poznamenat, že hra je pro angličtinou dotčeného hráče slušně dokumentovaná a kouzla, které se zde nazývají 'příkazy', jsou dobře popsaná. Mezi základní kouzla, jež ovládá zprvu každé povolání, patří příkaz 'man'. Možná to zní neuvěřitelně, ale příkaz man nám zprostředkuje nápovědu k téměř všem aspektům hry a to nejen k ostatním kouzlům (jak je mylná představa), ale i k vyšším zaklínacím formulím jako jsou tzv. 'hlavičkové soubory', speciální útoky, charakteristiky všech mechanismů hry a jiné. Díky základnímu kouzlu man můžeme prohlásit, že máme k dispozici kompletní průvodce celou hrou a všemi jejími aspekty, a jak s nadsázkou říká jeden z jejích autorů::
"Budeme-li šílení hráči a svou postavu dostaneme na opravdu vysokou úroveň, můžeme jednoduše stvořit kouzlo nové a nebo kompletní modifikaci, která nám umožní ovládnout nejen online herní svět a hlavní roli tam můžou hrát třeba žraloci s lasery na hlavách. A já mám rád žraloky s lasery na hlavách.."

Osa hlavní zápletky není paradoxně shromáždit žraloky s lasery na hlavách, ale v počátcích stačí pouze přežít. Dál je to pouze na Vás. Máte k dispozici rozlehlý virtuální svět plný ostatních hráčů, bossů a NPC. Protože nechci být zavádějící, neprozradím jednu z hlavních zápletek už teď, budete si muset na ní přijít sami, přičemž většina hráčů se prvních pár let stejně zajímá o prozaickou slávu, bohatství, úspěch, dovednosti, nová kouzla a magické předměty. A to vše v ideálně co největším množství.

Na začátku si tedy vyberete povolání. Máte zprvu následující možnosti, které se ale postupem po úrovních znatelně rozšiřují:

BFU :: Někdo překládá do češtiny jako "Bežný Franta Uživatel", ale ve skutečnosti je to převzato z anglického originálu "Big Fat User", což bylo dříve neklamné poznávací znamení Unixového nadšence. Nyní je tato zkratka znama spíše jako "Big Fucking User". S tímto povoláním doporučuji začít, protože tak snadno pochopíte mechanismy hry a koneckonců si ho můžete dle libosti později změnit. Toto povolání má v onlajnové verzi několik dalších větvení dle zaměření sady základních dovedností :: newbie, llama, aggressive-llama, geek, BFG (Big Fucking Geek) .. zkušnost praví, že začínající hráči v rámci seznamování se hrou procházejí BFU sety právě v tomto pořadí. S tímto povoláním si užijete spousta srandy na kolbištích, která se v této hře jmenují fóra. Ze začátku je navíc pravda, že vám umělá inteligence předhodí často neřešitelné questy, které vzhledem k vašim dovednostem a úrovni naprosto neodpovídají zákonům základní slušnosti (nepřeju vám dostat ze začátku za soupeře HAL-demona, což je pěkně tuhá stvůra a může i odradit), jinak je ale AI na dobré úrovni.

PBU :: Což se díky mravenčí práci pana Hulána na překladu do češtiny vžilo jako "Pubescent", který se od BFU liší tím, že má často větší schopnosti a některá pokročilejší kouzla už od začátku. Toto povolání je pro hráče neobeznámeného se hrou zkraje docela obtížné. Jako BFU má samozřejmě své další větvení :: UPBU (uřvaný pubescent), junior-idiot, idiot, ČS (člen stáda). Pořadí je opět zapsáno tak, jak jím hráči obvykle postupují.

ADMIN :: Toto povolání je zkratkou od administrátor. Na začátek nemohu doporučit, ale abych nebyl pokrytec, já osobně, když jsem se před mnoha lety (updaty) s touto hrou seznámil, začal s naprosto nulovou znalostí hrát právě jako ADMIN. Samozřejmě i zde se skilly větví do bohaté kakofonie stylů magie a způsobu boje. Nejznámější asi jsou :: malicious-user, sys-admin, net-admin, make-admin a jiné. S tímto povoláním už na kolbištích můžete relativně vládnout a kosit vzteklé aggressive-lamy po desítkách a za to se těšit poctám geeků, BFGs a ostatních členů stáda (máte-li samozřejmě kladné přesvědčení).

DEVELOPER :: občas se překládá podivným termínem jako "vývojář". Toto je první magické povolání, jemuž jsou od určité úrovně otevřeny i další lokace, jež jsou pro ostatní hráče nepřístupné. Vývojáři obvykle nazývají svá kolbiště "mailinglisty" a na bežná fóra si chodí akorát pro pobavení zlepšit náladu. Toto povolání je velice těžké (hra by hohla být v tomto směru vyváženější) a ze začátku také často nedoceněné. Ostatní Vývojáři s opačným přesvědčením jsou často tužšší než někteří bossové a dokáží raidům odolávat třeba i léta, než konečně zdechnou a vysypou ze sebe poklady, které nastřádali. Protože nechci kazit překvapení ze hry, nebudu už dále uvádět větvení na jednotlivé kategorie.

HACKER :: To jsou ti nejlepší z vývojářů. Neznamená to to, co si pod tím dle méhosoudu 90% lidí vybaví, ač i podobné specializace se k tomuto oboru samozřejmě váží také. Doporučuji si najít tento termín ve wikipedii. Hackeři jsou skutečně elita na vysokých úrovních. Netřeba dodávat, že pro začínajícího hráče je toto povolání téměř nehratelné. Já sám jsem měl ve vší skromnosti možnost si s několika takovýmito hackery zahrát. Následující citát se mi skutečně stal a dlouho jsem se po tom ještě bavil::

"Ahoj kluci, co to děláte?", ptám se, sledujíc několik postav na raidu.
"Ále, hackujeme ten novej kávovar, co nám koupilo vedení.." ('koupilo vedení' je takový žargon, pro setkání s nestvůrou, jíž se přezdívalo kávovar. Docela pěkná obluda..) odpovídá nejsilnější z bojovníků. "Bude se to jmenovat GNUvar.." doplní.
"A jak jste daleko?" ptám se..
"Kafe to ještě vařit neumí, ale ssháčko na tom už beží.."

Nevím jak to nakonec dopadlo, ale snad tu zrůdu dostali..

Hra je celkem svižná, questů je docela dost a jsou zde i malé a příjemné mezihry, jako tc:elite, doom 3 aj, a vesměs je sem integrovaný motiv každého herního titulu vydaného do roku 2000 na 90%.
Hra má tu (ne)výhodu, že svojí nakažlivou náladou ("hraní je jako sex, když je zadarmo, je to lepší" // opět citát jednoho z autorů) vyvolává poměrně silný návyk, takže nejeden pařan 3D akcí, jakým jsem byl třeba já, se zhusta přistihne, že dny, týdny a snad i měsíce nikoho "neodpráskl" a co je horší, že mu to ani nechybí..

Zápletky jsou dostatečně variabilní, na stereotyp nebo nudu si nelze stěžovat také. Bude bojovat proti démonům, core-dumpum (něco jako "vampové", ale mnohem horší), segfaultum, bufferům .. a samozřejmě proti ostatním hráčům. Finální bossové jsou na straně NPC pěkně tuhé příšery (viď Bille) a někteří nebyli zatím historicky pokořeni. Třeba to dokážete vy.

Hodnocení :: nechám na vás

//++ :: solidní grafika, poutavý příběh, celkové technické provedení a možnosti nastavení.

//-- :: nekompromisní AI co vám do cesty postaví klidně na začátku zrůdu nad vaše schopnosti, špatná kompatabilita s exotickými multimediálními zařízeními

//?? :: Bezvadná RPG hra vyžadující pomerně dost energie na zvládnutí vyšších levelů. Protože se k ní patche vydávají jako "o život", je to furt jinak, ale celově stále a stále lepší. Vynikající jsou možnosti jednotlivých postaviček a vůbec možnosti samotného světa, který vám dovolí zasahovat do dějů a událostí v něm dle vaší vůle a schopností.

Stupeň lokalizace:: 99% kouzla pro BFU / 1% vyšší magie
Doba osvojení :: v závislosti na mentálních schopnostech hráče jsou to dny, týdny, měsíce, roky a i generace
Doporučený věk :: 7+
Jazyková náročnost :: "Use That Fucking Google.."



qUAKER

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #1 kdy: 07 Února 2008, 15:00:58 »
na to nemůžu říct nic jiného než :

LOL ;D

Fredy_K

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
  • People can fly
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #2 kdy: 07 Února 2008, 15:04:34 »
podstate sa v linuxe stale len hram a ucim nove veci  ;D 
TeeWars fan !!!

Pavel Půlpán

Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #3 kdy: 07 Února 2008, 15:09:50 »
"Kafe to ještě vařit neumí, ale ssháčko na tom už beží.."

;D

qUAKER

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #4 kdy: 07 Února 2008, 15:11:22 »
to je asi něco jako:

"Nainstaloval jsem si na svůj iPod Linux.."
"A přehrává to hudbu?"
"Ne, ale umí to pingnout localhost"

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #5 kdy: 07 Února 2008, 15:14:50 »
to je asi něco jako:

"Nainstaloval jsem si na svůj iPod Linux.."
"A přehrává to hudbu?"
"Ne, ale umí to pingnout localhost"
<< 'LOL' > jj, presne tak

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #6 kdy: 07 Února 2008, 15:54:57 »
Ntz dobrý... :) Nejhorší je, začal jsem to číst v práci, ale pak padla. Doma jsem to otevřel a zase se jen usmíval a přemýšlel, kdo že to na Ábíčku má podobný styl vyjadřování. ;)

Asi si dám k nicku nějakou tu tvou "hodnost". :D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #7 kdy: 07 Února 2008, 15:56:42 »
Ntz dobrý... :) Nejhorší je, začal jsem to číst v práci, ale pak padla. Doma jsem to otevřel a zase se jen usmíval a přemýšlel, kdo že to na Ábíčku má podobný styl vyjadřování. ;)

Asi si dám k nicku nějakou tu tvou "hodnost". :D
treba BFG

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #8 kdy: 07 Února 2008, 16:08:02 »
Ntz dobrý... :) Nejhorší je, začal jsem to číst v práci, ale pak padla. Doma jsem to otevřel a zase se jen usmíval a přemýšlel, kdo že to na Ábíčku má podobný styl vyjadřování. ;)

Asi si dám k nicku nějakou tu tvou "hodnost". :D
treba BFG
ee, viz pod avatarem. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2008, 16:17:10 »
uff. to chci taky. jaks' to tam dostal?

qUAKER

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #10 kdy: 07 Února 2008, 16:26:35 »
editace profilu -> osobni nastaveni -> osobni text

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #11 kdy: 07 Února 2008, 16:46:29 »
editace profilu -> osobni nastaveni -> osobni text
dik, me se to pletlo s tim popisem dole aka '// this is comment'

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #12 kdy: 07 Února 2008, 16:49:08 »
qUAKER: S tým iPodom sa nesmej, zhruba tak som na tom ja: hudbu to hrať nevie, ale má to emulátor terminálu (ale bez emulátora klávesnice, takže keď pustím "terminál" čučím na display a nemôžem robiť nič...

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #13 kdy: 07 Února 2008, 16:57:48 »
menganito >> dopln si skill :D

qUAKER

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #14 kdy: 07 Února 2008, 17:00:01 »
NFILU? Non-functional IpodLinux user? :D

Myro

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • skill: Bill
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #15 kdy: 07 Února 2008, 17:29:56 »
Sú na to cheaty?  :)
CPU: Sempron 2800 1,612 Ghz @ 1,800 Ghz. HDD: Seagate 160 GB,Seagate 40 GB. RAM: 1512 MB. Grafika: Nvidia Geforce 6100 OS: Ubuntu HH 8.04.3 Windows XP CZ
Acer Extensa 5620 : Ubuntu HH 8.04.3 / OpenSuse 11 + KDE

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #16 kdy: 07 Února 2008, 17:36:39 »
qUAKER: jaký non-fuctional, čo non-functional! bootuje jedna radosť (momentálne dokonca (teoreticky) triple boot ;D
ntz: done.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #17 kdy: 07 Února 2008, 19:00:31 »
NTZ -rozpoutal jsi peklo se skillama. :) Ale dej si to bez té zkratky, vypadá to blbě...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #18 kdy: 07 Února 2008, 19:27:15 »
Skvělé! Minul ses povoláním - měls' být spisovatel :).

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #19 kdy: 07 Února 2008, 19:48:20 »
Skvělé! Minul ses povoláním - měls' být spisovatel :).
dik, zato tobe chybi doplneny skill :D

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #20 kdy: 07 Února 2008, 19:57:24 »
net: Vojtěch Trefný má dva: Administrator, Guru a obidva tam má ;)

nettezzaumana

  • Host
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #21 kdy: 07 Února 2008, 20:24:45 »
menganito >>
aha, ja jsem myslel, ze tohle jsou bezcenne privlastky

milhouse >>
vadilo by ti, kdybych se jako aggressive-llama pridal k Tobe do tabora, taky se tak citim

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #22 kdy: 07 Února 2008, 20:27:45 »
Nevadilo, lama jsi byl, jsi a budeš. Teda pokud nejsi Linus. :D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Pavel Půlpán

Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #23 kdy: 07 Února 2008, 20:30:35 »
Linus Benedict Nettezzaumana?! Tady už přestává bejt veškerá legrace... 8)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: nejlepsi RPG vsech dob [Recenze]
« Odpověď #24 kdy: 09 Února 2008, 20:54:05 »
ntz: dobrýýýý

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.