Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: spuštěcí skript  (Přečteno 1871 krát)

jama

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
spuštěcí skript
« kdy: 26 Února 2008, 11:58:53 »
zdravim, chtěl bych požádat o pomoc, potřeboval bych spustit více příkazu najednou a v urcitou hodinu, nevím, jak si mám založit skriptík, aby se mi spustil. Chtěl jsem do /etc/crontab vložit informaci např. 45 11 * * 1-5 root /home/uzivatel/zaloha
V adresáři /home/uzivatel bych vytvořil soubor zaloha a do něj bych zaznamenal tar -cvf /dev/st0 /opt/zaloha. Tomuto souboru bych nastavil opravnění root s spouští a zapisuje jenom root. Poradil by někdo, jak to mám tedy udělat, takové malé know how? toto je případ, kdy chci, aby pc mi udělalo zalohu na pasku v 11:45h. Ale vcelku se mi jedná o ten pricip, jak mám spustit ten příkaz v souboru. Díky moc za help.

nettezzaumana

  • Host
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2008, 12:17:02 »
http://tldp.org/LDP/abs/html/ // asi nejlepsi dokument na trhu o bashovem scripteni

jinak ::
--------------------------------------------------------------
#!/bin/bash

clear
echo -n "toto je priklad skriptu"

DOTS() {
for((x=0;x<6;x++)) {
    echo -n '.' && sleep 1
    }
}

DOTS
clear
echo -ne "ktery spousti vice prikazu"
DOTS
echo
exit 0
-----------------------------------------------------

cron se spis pouziva ve spojeni se skriptem, ktery se umisti do slozek

/etc/cron.daily
/etc/cron.monthly
/etc/cron.hourly
apod ..

zdravi ntz

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2008, 12:54:42 »
Pokud je tvuj skript spustitelny a funkci (dobre vyzkouset z konzoly), pak by ten tvuj uvadenej radek
Kód: [Vybrat]
45 11 * * 1-5 root /home/uzivatel/zaloha
mel fungovat, tj. kazdy vsedni den v 11:45 se spusti pod uzivatelem root uvedeny skript.
Dulezite je, aby byl soubor ukoncem novym radkem, tj. na konci vyse uvedeneho radku dat enter.
Spousteny skript samozrejme muze obsahovat nekolik prikazu (od toho skripty jsou, ze :-) ), vhodne je, aby zacinal radkem (je-li to skript pro bash)
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

Kdyztak si to nejdriv vyzkousej na jednoduchych skriptech, napriklad na skriptu
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
date > /home/uzivatel/datum.txt
ktery v pripade uspesneho spusteni (musi byt samozrejme spustitelny) zapise do uvedeneho souboru datum a cas.

Hezky popis crontabu je napr. zde

jama

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2008, 13:00:10 »
tak skript mi fakči jenom nevim, proč když napíšu do crontabu 4511 * * 1-5 root . /home/uzivatel/zaloha.sh proc mi to ten cron nespusti netušíte nahoudou??? ten čas samozřejmě měním nečekám až bude 11:45 :-) Díky za tipy

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #4 kdy: 26 Února 2008, 14:38:40 »
Napis sem ten radek presne, jak to tam mas ulozeny, protoze to, co jsi sem vlozil, ani fungovat nemuze. Spoustet z cronu jinej skript (co jsem psal ja) jsi zkousel? A kdyz spoustis ten svuj skript v terminalu, tak ho spoustis jak?
vloz sem
Kód: [Vybrat]
ls -l /home/uzivatel/zaloha.sh
« Poslední změna: 26 Února 2008, 14:40:16 od kkaarreell »

Pavelp

  • Host
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #5 kdy: 26 Února 2008, 14:40:56 »
tak skript mi fakči jenom nevim, proč když napíšu do crontabu 4511 * * 1-5 root . /home/uzivatel/zaloha.sh proc mi to ten cron nespusti netušíte nahoudou??? ten čas samozřejmě měním nečekám až bude 11:45 :-) Díky za tipy

Mame logy a koukame se do nich. Naopak nemame skenene koule a vestina z lidi neumi vestit.

jama

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2008, 05:47:14 »
tak děkuji za plnohodnoutnou odpověd

Pavelp

  • Host
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #7 kdy: 27 Února 2008, 07:05:56 »
Podekoval jste hezky. A podival jste se do tech logu? Takze pridam radu zdarma, kdyz umite tak pekne podekovat.
Zadejte do shelloveho skriptu na zacatek na konec prvniho radku toto: -x
asi takhle:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash -xA vyzkousejte.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: spuštěcí skript
« Odpověď #8 kdy: 27 Února 2008, 11:25:45 »
tak děkuji za plnohodnoutnou odpověd
kdyz ono je tezke, zjistit, v cem je problem, kdyz nenapises nic konkretniho.. a tech vesteckych kouli se opravdu nedostava.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.