Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux?  (Přečteno 3221 krát)

Petr Sedlák

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Linux?
« kdy: 03 Března 2008, 10:34:03 »
Přeji dobrý den, tak už se nějaký den mažu s Ubuntu. Ze začátku jsem byl nadšen,ale jak jsem se později dostával dál a dál nějka mě to všechno zlobí. Vubec nemuzu pochopit system Lunixu, ani mit o zadny system nedava. Naisntaluji program, odeberu ho potom v synapticu a když pak chci jinou verzi nebo proste znovu pmatuje si to co už tam bylo, což nechci. Ted me zlobí opera. Mel jsem nejakou starsi verzi, sthal jsem si jinou ale stejne se mi instalovala ta stará a navíc mi ted nejde ani sputit. CPU bezi na 50% opera ve spravci taky bezi ale fyzicky se proste neukaze.
Popravde řečeno zklamaly me všechny programy co se tyce hudby. Prave treba ten amarok. Na netu jsou nejake navody ale vubec nepasují k té mojí verzi - jiné zobrazení, chybí mi tam jendo pole nabídky které bych potřeboval atd. ostatní programy pouzivat nechci ptz chci pouzivat playlisty a u ostatnich je to slozite, nebo ja nevim asi jsem lempl. potom nechápu vubec system nejake instalace - pokud to nejde primo stahnout pomoci pridat-odebrat tak stahnu jaky balík ten se rozbalí ale co dál s tím...jen an to čumím jak *censored*.
Chtel bych se zeptat jestli ej normální takovýto druh rozčarování, chtěl bych Ubuntu používat, ale pokud to pujde takhle dal..nevim asi ho hodim z okna  ;D
i won tú rúms tú rúm tú tú tú...tramtarara ty debile

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Linux?
« Odpověď #1 kdy: 03 Března 2008, 10:44:13 »
V tvojom pripade mi to nepripada ako "druh rozcarovani", ale ako nejaka omluva sam sebe, ze s tym koncis. Pritom dobre citis, ze to neni linuxom, ale tvojim pristupom k veci. Linux si nepochopil preto, lebo si najskor ani ziadnu prirucku ci navod nedocital do konca a hned klikas...
Co sa tyka opery, tak pohladaj tu na fore - su tam nejake problemy ohladne aktualizacie flashu...ale urcite nie take, ze by sa opera vobec nespustila.
Amarok nepouzivam..- ja na vsetko: hudbu, filmy...pouzivam VLC player a som spokojny.
Tebe by som doporucoval (pokial to nechces este vzdat) urobit novu instalaciu a postupovat poctivo krok za krokom podla navodov wiki (na pr. strane stranky ubuntu.cz) urobit vsetko podla navodu "po instalacii" tj. pridavanie zdrojov atd...Pokial to dodrzis, tak urcite Ubuntu a linux coskoro ocenis. :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Petr Sedlák

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Linux?
« Odpověď #2 kdy: 03 Března 2008, 10:51:57 »
musi ale prece existovat zpusob jak dat pryc info soubory o predchozich verzich, napr ten Amarok...nekam se to musi ukládat.... Na foru jsme cetl ze se to uklada do home, ale amarok uz tu nemam, i kdyz se na to koukam pres mc.
i won tú rúms tú rúm tú tú tú...tramtarara ty debile

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Linux?
« Odpověď #3 kdy: 03 Března 2008, 10:54:30 »
Dobrý den,
já vám neporadím s technickým řešením problémů, protože sám nic taky nevím, ale podobné pocity zažívám dnes a denně. Vždy když se rozhodnu někam se posunout ve znalostech a dovednostech. Mnohokrát jsem chtěl Linux hodit do Wokna, kde se cítím jistěji. Ale po chvíli tyto pocity pominou, hlavně díky skvělým lidem na tomto fóru.

A odměna, která čeká po úspěšné instalaci apod. se možná dá přirovnat k horolezci, který se šine na osmitisícovku. Mnoho práce, hodně dřiny, ale ta radost, když se povede dojít na vrchol. To je pocit, který se nedá zaplatit. I když Vás vynesou na zádech šerpové (v tomto případě účastníci fóra). Přístě už půjdete sám a přespříště už budete pomáhat druhým. Hlavu vzhůru. Woknařem může být každý v.., ale Linuxářem jen člověk vyvolený, bažící po poznání. držte se - stojí to za to. Aviram

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Linux?
« Odpověď #4 kdy: 03 Března 2008, 10:59:22 »
Musím souhlasit s hasem, připadá mi to obdobně.
Novou instalaci? Na to je ještě myslím příliš brzy.
1) S tím, že když něco naistaluješ - odinstaluješ - naistaluješ a je tam stejné nastavení co už nechceš, to je jen tím, že jsi nesmazal svá nastavení. Tedy, pokud najedeš na Místa - domovský adresář - stiskneš ctrl + h - objeví se ti hromada složek začínajících tečkou, to jsou nastavení celého systému a jednotlivých programů. Pokud tam najedeš složku .opera, tak ji smaž a v podstatě jsi reinstaloval (budeš mít operu v základu).
2) S tou instalací programů. Doporučuji používat Synaptic, tedy Systém - Správa - Správce balíků Synaptic - jen si necháš vyhledat nejrůznější balíčky - zaškrtneš a samo se naistaluje. Stahovat odněkud balíčky, bych nedoporučoval. Samozřejmě pokud nejsou v Synapticu, tak stáhnout balíčky s koncovkou deb, poté stačí poklikat a program se naistaluje. Tipuju s tím *censored*, že jsi stáhl nějaký balíček v tar.gz, rpm. Vždy se nejdříve podívej zda balíček, který najdeš na netu není v Synapticu. Osobně mám snad jen dva programy (hry), které nejsou v Synapticu. Doporučuji, ještě mrknout na wiki http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_zdroj%C5%AF

Petr Sedlák

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Linux?
« Odpověď #5 kdy: 03 Března 2008, 11:06:06 »
Děkuji za rady, tohle uz jsem ale zkoušel. Ted tam tedy nemám ani amarok ani operu. mám tedy zalázt do synaptic a odsud to instalnout znovu?
i won tú rúms tú rúm tú tú tú...tramtarara ty debile

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Linux?
« Odpověď #6 kdy: 03 Března 2008, 11:09:31 »
Hlavne sa vsak este pred instalaciou pomocou pridat/odstranit, alebo Synapticu pozri do system-sprava-zdroje softwaru. Tam je vacsinou "zakopany pes" problemov. Teda musis mat zaskrtnute zdroje SW a pridane potrebne zdroje (medibuntu). Zase ta odkazujem do navodo "po instalacii" http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_po_instalaci a hlavne http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_zdroj%C5%AF. Pokial toto bude ok, tak uz asi nebudes mat problemy s instalaciou programov
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Linux?
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2008, 11:10:29 »
Chtel bych se zeptat jestli ej normální takovýto druh rozčarování
ja myslím, že je. a je to hlavne tým, že v Linuxe veci fungujú skrátka inak a ak predpokladáte, že všetko je rovnaké, samozrejme sa dostaví frustrácia. u mňa nastala, keď som zistil, ž neviem premenovať názvy diskov a po kliknutí pravým myšítkom som nenašiel ponuku defragmentovať ani formátovať. skrátka treba veciam nechať čas a nezlostiť sa hneď preto, že niečomu nerozumiem. dúfam, že moje vysvetlenia vám pomôžu v orientácii:
1, program si po odinštalovaní pamätá, ako bol nastavený - programy majú svoje nastavenia uložené v skrytom adresári v domácom adresári. tak napríklad amarok má svoju konfiguráciu uloženú v /home/používateľ/.amarok. vďaka tomu je práca s programami ďaleko jednoduchšia a prehľadnejšia ako vo windows - netreba preinštalovávať program, stačí zmazať jeho konfiguráciu a všetky programy ju majú prehľadne na jednom mieste.
2, samozrejme môžete inštalovať aj programy z internetu, ale ak iba začínate ubuntu používať a veľmi veciam nerozumiete, tak vám rozhodne odporúčam na inštaláciu programov používať inštalačné nástroje ubuntu, určite si s nimi systém nerozhasíte.
3, playlisty - podľa mňa ho používa snáď každý prehrávač hudby, používam Listen a tam sa vytvárať dajú, takisto aj filtre, po ktorých zadaní bude hrať iba zvolený druh hudby. a predinštalovaný rhythmbox určite niečo také obsahuje. ak vyžadujete nejaké špeciálne funkcie a schopnosti, napíšte presne o čo vám ide, lebo váš popis je príliš vágny.
4, systém inštalácie - nie každý nainštalovaný program vám vytvorí položku v menu, v takom prípade ho treba spúšťať cez alt+f2 a zadať názov programu alebo časť (a čakať na automatické doplnenie)
5, ako nainštalovať balík? - už uvedené v mojom odkaze.

netreba sa báť, všetko sa dá zvládnuť, len treba chcieť. veľa zdaru, dumi
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Petr Sedlák

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Linux?
« Odpověď #8 kdy: 03 Března 2008, 11:32:14 »
Díky všem za rady, jak těm poetickým tak i přímo kritickým. A taky díky za tip listen, to přesně to co hledám - takhle nejak jsme sit o predstavoval - no jset se uvid, poradne ho prozkousim. Vyzkousel jsem i tu operu a atyk se podařilo, jen je to teda verze bez flashu, s tím jsem rval o víkendu a našel jsem nějakou operu, asi starší verzi která ho měla už při instalu. Jeste se v tom zkusim pohrabat...nekolik let  ;D, no asi to neni beh jen tak, uz to pomale zacinam chapat...ono po letech an woknech, je to asi znát...když už jsem se v nich začal orientovat zkouším zase linux. člověk se hold pořád učí
i won tú rúms tú rúm tú tú tú...tramtarara ty debile

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Linux?
« Odpověď #9 kdy: 03 Března 2008, 11:35:38 »
Citace
člověk se hold pořád učí
Přesně tak, a až se naučíte viz. citace od aviram - odměna

LordAli

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
Re: Linux?
« Odpověď #10 kdy: 03 Března 2008, 22:14:56 »
2 Sedlák:
Já se zeptám jinak. Co máš za verzi distribuce? 7.10 ?

Jinak k těm problémům. Operu neznám, používám firefox, který mám naprosto v pohodě. Když chci něco odinstalovat, tak zkusím nejdřív synaptic a když to tam nenajdu, tak hledám jiný způsob, jak to odinstalovat. Na filmy není špatný VLC a na muziku používám XMMS a audacious, obojí vypadá jak winamp.

Když jsem přešel na linux, tak jsem taky ze začátku musel nejdřív všechno zprovoznit, všechno nešlo hladce, což byla sice dřina, ale pak to zase všechno pořád funguje jak má. Je to jen se se systémem seznámit a občas hledat a hledat. Většina věcí se už někde řešila.
Intel Core i5-750
Gigabyte P55-UD3A
NVidia GTX260  ASUS F2J-5D003, ATI Mobility X1400 Debian Lenny (byvavalo)

Pavlinaxx

  • Host
Re: Linux?
« Odpověď #11 kdy: 04 Března 2008, 08:54:49 »
Jéje jak se navztekala, než jsem Ubuntu rozchodila.... dokonce jednu chvíli hroziůa noťásku totální destrukce úderem o zeď atak. Jenže pak jsem si řekla, když to chodí všem těm lidem na fŕu tak proč by nemělo i mě a začala jsem pořádně otravovat všechny okolo sebe a hlavně jsem začala pořádně číst návody apod. A jelikož jsem lamma zažraná tak ono to nějak funguje  ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.