Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Proč je vlastník linku root a nejde změnit? [vyřešeno]  (Přečteno 1622 krát)

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Zdravím, všiml jsem si, že když si vytvořim link (přes context menu RMB) tak je owner root a skupina plugdev.
Zkusil sem to změnit:
sudo chown ady [file]   i   sudo chown ady:ady [file]    ale příkaz nehodil žádnou hlášku a nic se nezměnilo.

Má to nějaké snadné vysvětlení?
Díky.
(CLI mam moc rád ale amize už sem odvyk a linuxu eště tolik nepřivykl, takže je možná příkaz uplně blbě :(....)
« Poslední změna: 16 Března 2008, 12:26:03 od Martin 'Želva' Malý »

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: proč je owner linku root a nejde změnit?
« Odpověď #1 kdy: 14 Března 2008, 02:43:52 »
Jestli se jedna o symbolicky odkaz, tak ten ma stejneho vlastnika/skupinu jako soubor, na ktery odkazuje. Resp. kdyz zmenite prava u linku, zmenite tim prava u linkovaneho souboru/adresare. Je to logicke. Pokud chcete mit jina prava pro pristup, nemuzete to resit symlinkem, ale spis udelat kopii.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: proč je owner linku root a nejde změnit?
« Odpověď #2 kdy: 14 Března 2008, 21:31:21 »
v linuxu nelze pro symlink nastavit ani prava, ani vlastnika. ty jsou urceny tim souborem, na ktery link odkazuje. a zmenit vam to nejde proto, ze ten symlink ukazuje na nejaky soubor na FAT oddile, ktery ale ma prava jen virtualni, jelikoz tento oddil pristupova prava nepodporuje. Virtualni prava menit nejde, nastavuji se pri pripojovani zarizeni, muzete ale nastavit jinou (default) hodnotu.

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: proč je owner linku root a nejde změnit?
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2008, 00:23:40 »
Ano, děkuji za vysvětlení, ani sem neuvedl že jde o link k souboru na ntfs disku, kdybych se býval podíval na vlastnosti tohoto souboru mohlo mi to bývalo dojít a nemusel jsem býval otravovat. :) Děkuji

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.