Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: samba a fstab  (Přečteno 3608 krát)

xcdb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
samba a fstab
« kdy: 18 Března 2008, 14:36:08 »
omlouvam se jestli se ptam na neco co uz tu je 100x, ale nenasel jsem zadne reseni.
mam nasledujici problem.
mam server(mandriva) a klient(ubuntu) v siti. na serveru mam pres sambu nasdileny adresar /data. z klienta pres mista-sit vse funguje jak ma. ale protoze potrebuju aby aplikace pracovali se soubory v /data chtel jsem pridat /data do fstab...

....ale mam problem s autentifikaci, pri pokusu o pripojeni po me vyzaduje heslo a po 2 pokusech nahlásí "Nemohu odeslat heslo procesu mount"
idealně by mi to vyhovovalo bez nutnosti zadavat heslo..


fstab na klientovi:
smb://linux/data   /data   smbfs   iocharset=iso8859-2,codepage=cp852,rw,user   0   0


smb.conf na serveru:
[data]
    path = /data
    comment = data disk
    browseable = yes
    public = yes
    writable = yes
    hide dot files = yes
    inherit permissions = yes
    create mask = 0777
    directory mask = 0777
    valid users = firma rosi diagnostika @firma



dokaze mi nekdo poradit co mam spatne?

diky

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: samba a fstab
« Odpověď #1 kdy: 18 Března 2008, 14:43:19 »
A máte v Mandrivě přidaného uživatele Ubuntu pro Sambu?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: samba a fstab
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2008, 15:07:40 »
Kód: [Vybrat]
//192.168.2.3/data /media/server cifs credentials=/home/truhlik/.smb_passwd,rw 0 0a v souboru /home/truhlik/.smb_passwd    mam toto:
Kód: [Vybrat]
username=XXXX
password=XXXX
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: samba a fstab
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2008, 15:35:37 »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: samba a fstab
« Odpověď #4 kdy: 18 Března 2008, 16:06:48 »
mám to podobně, jen jak ještě udělat aby se (přes cifs, fat32) disk namountouval ro pro uživatele a rw pro mě admina.Zkouším uid, gid. ale tím docílím jen rw pro mě.Lze to vůbec? Jak potom pracovat s právy k souborům.
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

Pavelp

  • Host
Re: samba a fstab
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2008, 19:26:10 »
1.
Bezny smbmount to potrebuje takto:
smbmount //linux/mydir  /nekam -o username=jmeno, password=heslo,rw
Melo by to jit i ve fstabu, je to jen konfigurak pro mount, ale nemam to odzkousene a ted nemuzu ke pravne masine
Dalsi v man mount, man fstab
Do fstabu to ovsem s ruznou moznosti zapisu a cteni nedate, to je nevhodny pozadavek.

2. Zapis jen pro vyvolene:
Example: write list = admin, root, @staff
Dalsi v smb.conf trebas na googlu, je komentovany.

3. Pozor na kombinaci zapisu do urciteho adresare primo a pres Sambu, nekdy se to nema rado a perou se tam prava.

4. Stejne jmeno a  heslo MUSI BYT na serveru, v smbpasswd a na stanici.

5. Vyzkouset nastaveni security=user a security=share


Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: samba a fstab
« Odpověď #6 kdy: 18 Března 2008, 20:26:41 »
Já vím, že je to "divný" požadavek,proto jsem se ptal tak opatrně, mám načteno a prozkoušeno, takže body, kromě bodu 3 znám. Ale to není furt ono.

Napíšu to jinak: credentials=... vezme takový username, který je zapsaný v souboru( třeba v /home/neco/.smb_neco ), který je zapsaný v fstabu a podle tohoto se pak vyhodnotí, že je/není uživatel ve write listu.ok. Jenže to je při bootu pořád stejné.
A tedy write list je mi tak na nic.
Já potřebuji, když se mi přihlásí obyčejný uživatel, aby směl jen číst a když admin, aby mohl i psát. A to nevím jak se dělá. resp vím, ale jen manuálně( mount a všechno to vypíšu a dám tam právě  jiný username a pak už je to samo o nastavení v smb.conf) v fstabu nevím, jak to zapsat. 

Tedy bud udělat spouštěč a mountovat to ručně nebo nevím.  Nic víc než gid,uid option není?  Ted mě napadlo, co to zaspsat víckrát jednou s gid takovým a rw a podruhé s uid onakým a ro?

openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

Pavelp

  • Host
Re: samba a fstab
« Odpověď #7 kdy: 18 Března 2008, 20:46:40 »
Ten vicenasobny zapis je IMO nesmysl, bud se to prepise tim poslednim, nebo vypadne do chyby.
Do rc.local to dat nepujde, musel byste nejak detekovat kdo se hlasi.
Moznost by byla to dat do bash_profile kazdeho usera, ale to by si musel vzdy povinne pustit konzolu. Taky pokud to mountujete porad do stejneho adresare, muselo by se zabezpecit, aby se vzdy hlasil jen jeden.
Nezapomenout odmountovat po odhlaseni.

Metoda ukroku stranou, podle naseho slavneho inspiratora J da C, by byla udelat kazdemu v jeho prostredi na plose klikadlo, na ktere by pred praci dotycny klofnul. Relativne snadno realizovatelne a nevyzadujici zadne zvlastni intelektualni vypeti dotycneho. 

Verzi rozliseni pri startu systemu povazuju za obtizne resitelnou. Ale trebas se mylim. Podobne veci jsem resil prave pres write list a funguje to dobre napriklad pri pristupu ze stanic s win. Ale podbny pozadavek jako Vy jsem nepotreboval resit.

Kontrolni otazka: Pouzival Cimraman Ubuntu, nebo jine distro ?

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: samba a fstab
« Odpověď #8 kdy: 18 Března 2008, 21:00:40 »
Taky Cimrmanolog?  :) Málokdo to ví, ale vývojáři *nixů se nechali inspirovat právě jeho poznámkami a vizemi:) Že by první Ubunťák?:)



Tím mým spouštěčem jsem myslel právě váš úkrok stranou, kde jsem stanul na půdě vulgárního materialisty  :D
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

Pavelp

  • Host
Re: samba a fstab
« Odpověď #9 kdy: 18 Března 2008, 21:16:10 »
Nejsem si uplne jisty, musel bych hloubeji do literatury, ale mam pocit, ze na hornim konci Liptakova byvala hospoda zvana U Buntů, Cimrman tam rád sedával u svého oblíbeného stolu v koutku u okna, pokuroval kubo a právě tam zrejme vznikla nejedna z jeho genialnich myslenek.

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: samba a fstab
« Odpověď #10 kdy: 18 Března 2008, 21:37:18 »
Bůhví, jestli Von Neumann==Cimrman   :)
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.