Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux do školy - výběry programů  (Přečteno 13866 krát)

honorguard

  • Host
Linux do školy - výběry programů
« kdy: 26 Března 2008, 21:33:38 »
zdravím všechny kteří podporují Ubuntu.
S dvěma profesory informatiky se mi podařilo pomaličku prosazovat do školy Linux. Osobně jsem pro KDE a myslím že i studenti naší školy mají rádi efekty které KDE nabízí. Je to škola kde je mnoho učebích oborů a myslím že Linux narozdíl od win kde je plno programů drahých si tam najde příznivce a své místo. Časem určitě. Linux zatím bude zkušebně na 2 pc. Buď tam dám Kubuntu nebo Edubuntu.
Určitě budu potřebovat radit s výběrem programů.
Již jsem se tu před časem ptal na program na návrh plošných spojů. Byl mi doporučen Eagle a hromada dalších programů. Za to děkuji.
Nyní bych potřeboval jestli znáte někdo nějaké programy na výuku jazyků. Ať jsou to třeba jen slovíčka, nebo třeba celá gramatika. Každý program je vítaný.

Počítám že by se po čase dal tento thread předat dál i na jiné školy tak si dejte záležet. My tedy máme zatim 2 pc s linuxem, ale ve škole jich je přes 100, takže kdo ví :-)

Možná bych časem až bude navrhnuto hodně různých programů udělal i vlastní live/install CD. V tom případě bude pomoc (třeba od Quakera :-D) vítaná :-).

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2008, 22:24:20 »
co se týče výuky jazyků:
http://wiki.ubuntu.cz/StarDict
mě teda dost vyhovuje....
prostý user
...selským rozumem...

olin6

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #2 kdy: 27 Března 2008, 13:32:20 »
Zdravím,
nějaké výběr programů pro výuku je na abclinux.cz:
http://www.abclinuxu.cz/software/vzdelavani;jsessionid=1vaf2bfgtrel4
Doporučuji se tam podívat  ;)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2008, 13:53:34 »
Jak napsal karel kudrna StarDict je skvělý pokud neznáš nějaké slovíčko v textu - osobně používám. Měl jsem ve wine zprovozněný i PC Translator, až na drobné vizuelní problémy fungoval dobře jako překladač vět - nefugovalo samozřejmě v kombinaci s browserem.
Tady ti dávám ještě jeden zajímavý článek na slovníky (je to starý článek, ale na konci máš i odkazy na domovské stránky projektů), které jsou obsažené i v odkaze co dal olin6
http://www.linuxexpres.cz/software/svobodne-slovniky-pro-linux
http://www.linuxsoft.cz/sw_list.php?offset=0&id_kategory=95
popř. placený lingea
http://www.lingea.cz/cz/podpora.asp?k=4&id=112#112
« Poslední změna: 27 Března 2008, 13:59:43 od luisah »

qUAKER

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2008, 14:30:18 »
dal bych tam Gnome, gnome je "just works" a navíc ne tak wirdowsácký

nebo nejlíp Xfce :)

konig

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2008, 16:10:07 »
Ku skolskej problematike linuxu pozri aj sem: http://sk.openacademy.eu/kniha/podporte-nas. Je to slovenska aktivita, ktorej cielom je podpora otvoreneho softveru.

nettezzaumana

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2008, 16:55:45 »
dal bych tam Gnome, gnome je "just works" a navíc ne tak wirdowsácký

nebo nejlíp Xfce :)
.. quejky ?? :: 'gnome just sucks' a bo vic je navrzen pro retardovane lidi .. to vi dneska uz i male dite .. :D

jsem za KDE .. gnome vypada jak alfa1 win95 ..

ps. pokud je to zvlastni skola, tak by tam mohl byt gnome vhodny .. ale pokud jsou tam vetsinou studenti s lehcim postizenim, myslim ze lepsi bude KDE

zdravi ntz ;)

Pavel Půlpán

Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #7 kdy: 27 Března 2008, 16:56:30 »
Tady to začíná smrdět flejmem. ;D

qUAKER

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #8 kdy: 28 Března 2008, 13:42:38 »
jo, mě KDE celkem vyhovuje ale ve škole máme v jedný učebně mandrivu s KDE a nikdo tam neleze..v druhé ubuntu s gnome a tam už někdo jo.. i když ty systémy nejsou zrovna aktuální  ::) :(

W!C3D

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #9 kdy: 28 Března 2008, 13:44:43 »
Ono abych rekl taky bych radsi vlezl na ubuntu s gnome nez na mandrivu s KDE

Jinak ja jsem pro KDE
Mobile Intel Core Duo T2300 (2MB L2 cache)
1024 MB (DDR2-553 DDR2 SDRAM)
ATI Mob. Radeon X1400, 128 MB, 450 MHz HDD 120GB UBUNTU 8.04

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2008, 13:58:49 »
Určitě tam půjde GG s KDE3. Vyjímku bych udělal jedině kdyby to chtěli na pc s 256RAM. To by tam šlo xubuntu.
Děkuji všem za pomoc a za odkazy. O víkendu si je prostuduju a potom dám vědět.

W!C3D

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #11 kdy: 28 Března 2008, 17:31:41 »
Mno tak asi je jasny ze tam pujde KDE :) pac gnome je bleee :P

Jinak ohledne tech programu prosimte az tam neco dobergho das posli mi seznam co jsi tam dal a co to je za soft jelikoz si chci neco dat do sveho notese tak abych vedel co :P
Mobile Intel Core Duo T2300 (2MB L2 cache)
1024 MB (DDR2-553 DDR2 SDRAM)
ATI Mob. Radeon X1400, 128 MB, 450 MHz HDD 120GB UBUNTU 8.04

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #12 kdy: 28 Března 2008, 19:58:57 »
Jasně, dám sem potom vědět.
BTW, nemyslím si že Gnome je špatné, nebo ošklivé. Když jsem byl ještě Fedorista tak jsem Gnome používal. Ono to závisí strašně moc na vybraném tematu. Na internetu je hezkých temat hodně. Jenže já si potrpím na opravdu hezký systém s plochou (GG, KDE4 :-)). A Gnome mi nikdy nepřirostlo k srdci. Nemám rád Nautilius a na pár dalších věcí jsem si taky nezvykl... takže je to jasné :-)

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #13 kdy: 28 Března 2008, 20:29:02 »
Ono abych rekl taky bych radsi vlezl na ubuntu s gnome nez na mandrivu s KDE

Jinak ja jsem pro KDE
:D :D :D
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #14 kdy: 28 Března 2008, 21:16:57 »
Na Fedoře jsem měl i KDE. ale na to jsem přišel až asi po půl roce že ho mám :-D. Od doby co jsem měl Fedoru už bych si v životě nenainstaloval Něco co používá RPM balíčky. Klidně arch linux, klidně debian, klidně Gentoo nebo třeba slackware, ale rozhodně ne tohle...

EDIT://
Děkuji všem co sem přidaly odkazy. Zatím jsem trochu koukal na ty programy a nainstaloval jsem si:
Stardict:
   Opravdu výborný slovník. Doporučuji
Celestia:
   Hezky zpracovaný prohlížeč vesmíru. Je super že na něj není potřeba internet, narozdíl od třeba google earth.
KTouch:
   Tenhle program mě zklamal. Když jsem ho instaloval bál jsem se toho a je to tak. Nejsou tam české lekce. A nevšiml jsem si že by šli doinstalovat.
   Program je poločesky, takže když budete chtí cvičit diakritiku která mě dělá problémy, tak je to docela smůla.
« Poslední změna: 29 Března 2008, 01:12:38 od honorguard »

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #15 kdy: 29 Března 2008, 13:44:58 »
Mrkni na tento článek: http://www.linuxexpres.cz/blog/reportaz-konference-linux-do-skol - najdeš pár zajímavých info o projektech pro školy. Jinak na LinuxExpresu najdeš další články o Linuxu ve škole, šéfredaktor byl donedávna učitelem na střední škole, takže se tomu věnovala pozornost.
Jinak nechci výřit flame. Mně např. vzhledově a praktičností nelíbí KDE, tedy pokud se v tom aspoň půl dne nevrtám, ale to už mě přestalo bavit  :) O nás ale nejde, jde o obyčejné uživatele. S tím mám hodně zkušeností. Dřív jsem všude prosazoval KDE, ale na základě zkušeností jsem obrátil. Zjistil jsem totiž, že obyčejní lidi se v tom množství nejrůznějších dialogů a funkcí prostě ztrácejí a GNOME jim dělá podstatně menší problémy. Řešil jsem např. problém v jedné firmě, kde měli desktopy s KDE, uživatelé si v tom jakštakš zvykli dělat, ale byly pořád nějaké problémy, že omylem něco zaklikli nebo skryli a člověk to pořád musel řešit. S GNOME takové problémy potom nebyly. Takže buď ti přáno KDE, ale počítej s tím, že uživatelé s ním budou mít více problémů a ty problémy budou i tvoje.

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #16 kdy: 29 Března 2008, 20:55:31 »
To mi přijde docela zvláštní. Já měl z dialogů vždycky pocit že jsou tam pro zjednodušení. Přeci jen si neumím představit normílního uživatele upravovat třeba xorg.conf :-D

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #17 kdy: 29 Března 2008, 21:10:20 »
To mi přijde docela zvláštní. Já měl z dialogů vždycky pocit že jsou tam pro zjednodušení. Přeci jen si neumím představit normílního uživatele upravovat třeba xorg.conf :-D
;D úprava xorgu nastává až po "sestřelení", jinak je to na správci....já mám taky s KDE horší zkušenost než s gnome, normální user má používat dialog aplikace, maximálně místa, zvlášť ve škole...veškerý úpravy systému by měly nastat v rámci výuky a tudíž kontrolovaně, to není domácí "cochcárna". alikace mají předinstalovaný, tak o co potom jde? stejně ve škole pojede v 90% browser a ten je překvapí kvapíkem. co se učí u nás na základce: open office - dokumenty prezentace, gimp - jednoduchá grafika, browser - vyhledání informací, seznámení s webovými adresami. + baltík = little wizard - programování pro nejmenší.
prostý user
...selským rozumem...

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #18 kdy: 29 Března 2008, 21:15:12 »
To je pravda. Aplikace budou předinstalovány a žáci nebudou mít rootovské heslo. No to by byla sebevrežda :-D.
To s tím xorgem byl pouze příklad :-D.

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #19 kdy: 29 Března 2008, 21:31:07 »
výuku instalace programů (čili závažný rozdíl proti windows) bych směřoval směrem synaptic + komunita, znalost apt a aptitude (používání příkazové řádky, okrajově). komunita, hlavní zdroj informací je nevylučitelná.samo použití příkazové řádky pro zjištění problému s čímkoli považuji také za nezbytné. ach jo, moh bych to vyučovat lamky, ale ty nervy...radši dělám rukama.
prostý user
...selským rozumem...

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #20 kdy: 29 Března 2008, 21:37:14 »
Na instalace programů budou asi jen ukázky. Studenti určitě uvidí Adept, Synaptic a apt-get. pro demonstraci příkazů v shellu asi použiju normální příkazy pro přecházení mezi adresáři, apt-get, midnight-comander, cat a tak podobně prostě jen základy. Oni si řeknou že to nepotřebují a když si to pak dají domů tak se to naučí sami :-D. Jinak studentům bude doporučováno na zkoušku jako live CD easybuntu :-).

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #21 kdy: 29 Března 2008, 21:44:40 »
domnívám se že easybuntu jim zamotáš škeble...je hezký slovo default...použil bych live ubuntu.
pžíkazy v shellu: cd jasně, mv taky a pro pobavení date a cal, tím bych začal, hned to něco dělá. důležitej a nepostradatelnej ls, kdo ho nepotřebuje a hlavně taky hned něco dělá. taky nepřehlédnout cp pro opravu toho xorgu.
jo a psaní na klávesnici, první moje srážka se systémem... klávesa alt Gr, alt+64 nefunguje...
« Poslední změna: 29 Března 2008, 21:50:41 od karel kudrna »
prostý user
...selským rozumem...

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #22 kdy: 29 Března 2008, 22:09:35 »
LiveCD Ubuntu/Kubuntu je sice super, ale mě osobně přijde strašně HW náročný. To bych už bych jim radši dal Knoppix. Co se týče ASCII znaků tak mi teď tak dochází že nevím jak se to řeší. Mám ntb kde není numerická klávesnice (teda je, ale já jí nepoužívám) a se svým programováním si vystačím se znaky co jsou u českých znaků s altgr+znak...

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #23 kdy: 29 Března 2008, 23:17:19 »
To mi přijde docela zvláštní. Já měl z dialogů vždycky pocit že jsou tam pro zjednodušení. Přeci jen si neumím představit normílního uživatele upravovat třeba xorg.conf :-D

Problém je, že normálního uživatele jako třeba moje rodiče ty volby v dialogu prostě nezajímají. Já jim představím uživatelské prostředí, kde se vypíná systém, kde spouštět programy atd. Oni prostě neřeší, že by to uživatelské prostředí mohlo být jiné, prostě to vezmou a pracujou. Navíc ve škole by to ani neměli řešit. KDE je pro většinu z nás tady na fóru promakanější, ale kolik nás takových je? 5-10% ze všech uživatelů? Obyčejní uživatelé jeho výhody nevyužijí, naopak jim některé překážejí.

Jinak k tomu xorg.conf: Zatím jsem nenarazil na jediné klikátko, které by spolehlivě nastavilo x server. Takže pokud mi poradíš, tak budu jen rád. Klikátko v Ubuntu je tragédie. To nenastaví vůbec nic.

honorguard

  • Host
Re: Linux do školy - výběry programů
« Odpověď #24 kdy: 29 Března 2008, 23:21:00 »
Já osobně ani nevím že v Ubuntu nějaké klikátko na xorg je. Osobně jsem xorg nastavoval jen jednou a to kvůli emulaci 3 tlačítka na skrolování na ntb a to jsem samozřejmě editoval text. :-). Ještě jsem konfiguroval xorg přes ten "grafický shell". Už nevím jak na to byl ten příkaz. Ale to mi přišlo taky složité. Snad polovinu těch věcí jsem nevěděl nebo neznal :-D. Ale třeba v HH už neni potřeba nastavovat skoro nic. Ale má to také své nevýhody...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.