Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zapisování sys na disk  (Přečteno 1778 krát)

david

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Zapisování sys na disk
« kdy: 29 Března 2008, 08:29:05 »
Zdravím,

používám Ubuntu na CF kartě, funguje to v pohodě, jen bohužel jednou za čas odejde CF karta. Konzultoval jsem to a je to způsobené tím, že její životnost je omezena počtem zápisů na disk. Z tohoto důvodu jsem tmp dal do ramdisku, což sice pomohlo, ale ještě to není na 100%, protože si systém zapisuje další informace.

Takže bych vlastně potřeboval systém pouze read only a všechno co systém používá bych rád do ramdisku. Nevíte co všechno, kromě tmp bych tam měl přesměrovat?

Ještě jeden dotaz, docílit ro systém se předpokládám dá docílit v fstabu, kde jsou parametry pro mount, tedy změnit na ro z rw.

Díky a hezký víkend

David

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Zapisování sys na disk
« Odpověď #1 kdy: 29 Března 2008, 08:34:36 »
No nevím, co jsem četl, u nových flash pamětí je ten počet zápisů už tak velké číslo, že nemá cenu nad tím uvažovat...

david

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re: Zapisování sys na disk
« Odpověď #2 kdy: 29 Března 2008, 09:00:11 »
No nevím, co jsem četl, u nových flash pamětí je ten počet zápisů už tak velké číslo, že nemá cenu nad tím uvažovat...


Samozřejmě děkuji za názor, ale spíš bych to opravdu potřeboval zjistit, provoz cca 2-3 měsíce a cf v pryč, a to i nové cf karty. Ještě bych rád požádal, prosím nepište mi, proč tam nemáš HDD, apod. má to svůj důvod.

Jo ještě jsem do ramdisku dal /var/log doufam, ze nic nepokazim.

Dík
« Poslední změna: 29 Března 2008, 09:08:56 od david »

U4U

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: Zapisování sys na disk
« Odpověď #3 kdy: 29 Března 2008, 19:52:15 »
No životnost by se měla dost prodloužit pokud použiješ nežurnálovací fs, třeba ext2. Dobré je montovat s volbou noatime, nodiratime a async. Pokud máš dost paměti, tak dej do ramdisku celý /var a celý /tmp. Potom by ti mohla karta vydržet hodně let.

U4U

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: Zapisování sys na disk
« Odpověď #4 kdy: 29 Března 2008, 19:54:11 »
A můžu se zeptat jakým způsobem karta odejde? Jde z ní alespoň číst? Mě ještě nikdy žádná neodešla.

david

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re: Zapisování sys na disk
« Odpověď #5 kdy: 29 Března 2008, 20:41:40 »
A můžu se zeptat jakým způsobem karta odejde? Jde z ní alespoň číst? Mě ještě nikdy žádná neodešla.

No vzhledem k tomu, že na ní běží celý systém  a běžel tam i log scriptů, tak po cca 1 měsíci se stala jen read-only, z důvodu nalezených chyb na disku (CF je připojena na IDE). Potom jsme tmp dali na ramdisk a životnost se prodloužila na cca 4 měsíce.

Jen otázku, opravdu je možno celý vat dát do ramdisku? Ještě jeden dotaz, to je správně :

mke2fs -m 0 /dev/ram0
mke2fs -m 0 /dev/ram1

mount /dev/ram0 /tmp
mount /dev/ram1 /var/log (případně /var)

díky lidi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.