Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows jako program v Ubuntu  (Přečteno 7938 krát)

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Windows jako program v Ubuntu
« kdy: 31 Března 2008, 17:30:27 »
Čaute.
Na jednom videu jsem viděl, že si někdo otevřel v SuSe okno, ve kterym měl windows (Linux přitom běžel).

Chtěl bych se zeptat, jestli to jde i na Ubuntu, připadně jak?

Děkuji předem.

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 31 Března 2008, 17:31:29 »

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 31 Března 2008, 17:32:34 »
přibližně nainstalovat virtuální  mašinu, třeba Virtual Box nebo VMware
prostý user
...selským rozumem...

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 31 Března 2008, 18:14:01 »
Diky.

Jeste bych se chtel zeptat, pisou, ze se neda pouzit k hrani windowsackych her, nebo aspo ne tech, ktery potřebujou 3D akceleraci.
Neví někdo, jestli UO 2D potřebuje 3D akceleraci? (-:
A kolik potřebuju procesor, abych spustil xp, aniz by se mi to sekalo?

diky vsem, kteri si semnou lamou hlavu ((-:O

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 31 Března 2008, 18:16:50 »
Samotny virtualbox je spis o RAMce nez o procesoru. Ja mam 1,8GHz Semprona a vali to v pohode. Hry v tom ovsem nehraju. Na to je Wine, Cedega etc.

nettezzaumana

  • Host
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 31 Března 2008, 18:18:59 »
spoustet virtualizovane xp?? lepsi je spoustet virtualizovane w2k, pac jsou rychlejsi ..

osobne kvuli praci pouzivam vmware .. defaultni nastaveni je trocha retardovane, ale po nejake chvili praxe si ho jde celkem vytunit ..

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 31 Března 2008, 18:22:47 »
No jo, ale nikde na gglu sem nenasel navod jak UO spustit a pod wine mi nejde. ))-:

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 31 Března 2008, 18:30:13 »
Google: nejdrive jsem si musel vubec najit co je UO  :D
potom jsem zazracnym souslovim "UO 2D linux" nasel tohle: http://uo.stratics.com/content/guides/linux.shtml

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 31 Března 2008, 18:36:15 »
Njn, mozna sem rovnou mohl napsat Ultima Online... (-: Ale problem je, ze ja se ucim nemecky a ne anglicky )':

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 31 Března 2008, 18:44:05 »
Tak to je pak tezke. Bohuzel na preklad cas nemam. Zkuste se s tim poprat, nebo se mozna najde nekdo kdo to instaloval.

OT: osobne si myslim, ze dnes je anglictina naprostou samozrejmosti a bude hur  ;)

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 31 Března 2008, 18:47:35 »
Ja zas povazuju za samozrejmost umet nemecky (((-:O

Diky (-:

monty

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 31 Března 2008, 23:19:00 »
UO::Renaissance mi pod Wine spolehlivě fungovala, jen je problém s jakoukoli injekcí klienta (Yoko, Assist, Razor, ...). Tu bohužel není možné jinde než v nativních Windows spustit.  :(

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 01 Dubna 2008, 21:04:12 »
ja nastesti hraju na morii, kde to nepotrebujes. Nevis, jestli jde na linuxech pod wine UOAM? (-:

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 01 Dubna 2008, 21:32:41 »
Hm...vytisknu si to a zítra ve škole se pokusím celý článek přeložit a přepsat na wiki ;)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 02 Dubna 2008, 10:56:04 »
Diky ((-:

monty

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 02 Dubna 2008, 16:11:49 »
ja nastesti hraju na morii, kde to nepotrebujes. Nevis, jestli jde na linuxech pod wine UOAM? (-:
Samu o sobě se mi podařilo ji spustit, ale lognout se na UOAM server nebo aspoň vidět svoji pozici na mapě nikoli.

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 03 Dubna 2008, 16:54:43 »
Tak tady dávám slíbený překlad :)
Pár nedůležitých věcí jsem odebral. Překládat do češtiny a správně formulovat věty z angličtiny je docela složité, tak mi kdyžtak něco opravte a pak to můžu dát na Wiki. Možná tam budou ještě nějaké nesrovnalosti s aktuální verzí Wine nebo Ubuntu. Já UO nehraji a teď ani nemám Ubuntu, abych to ozkoušel.

Ultima Online na Linuxu
Se vzrůstající popularitou systému Linux přibývá lidí, kteří chtějí jejich stávající aplikace rozběhat na jejich oblíbené linuxové distribuci. Zatímco existuje spousty adekvátních (a někdy i lepších) alternativ pro většinu běžných Windowsáckých aplikací, hry jsou stále závislé na platformě Windows.
Tento článek bude pojednávat o tom, jak nainstalovat a hrát Ultimu Online na operačním systému Linux (zatím funguje pouze 2D klient, nefunguje UOAssist).
Je tu více než jedna možnost jak rozjet UO na Linuxu. Mohl by být použitý PC emulátor se spuštěnými Windows pod Linuxem. Příklady tohoto zahrnují oba svobodné projekty a komerční produkt VMWare. Jinou možností by byl projekt Wine, který přiblížím v tomto článku. Zdá se, že Wine je nejjednodušším způsobem a pracuje docela dobře.
Distribuce, použitá na vytvoření tohoto článku byla Fedora Core 1. Instrukce zde pojednávají o instalaci z RPM balíčků. Pokud nepoužíváte RPM distribuci, musíte si tyto instrukce upravit. Důležitou věcí na zapamatování je, že OSI oficiálně podporuje, aby UO běželo na Linuxu. Prosím uvědomte si, že mnoho problému, které mohou nastat mohou být problémy, způsobené nekompatibilitou UO a Linuxu.

Wine
Wine je svobodný projekt , který umožňuje spouštět Windowsácké programy na Linuxu. Oficiální stránka projektu Wine popisuje projekt více detailně.

Stažení a instalace Wine
Ze začátku si stáhněte Wine pro vaši distribuci (sudo apt-get install wine).
Wine můžete najít také na Sourceforge anebo na oficiální stránce Wine. Také si můžete stáhnout zdrojové kódy a Wine si sami zkompilovat, to ale není předmětem tohoto článku.

Konfigurace Wine
Nakonfigurovat Wine můžete pomocí aplikace winesetuptk. Toto můžete udělat jako normální (nerootovský) uživatel. Jako uživatel napište v terminálu:
$winesetuptk

//Autor článku používá Fedoru. Já teď zrovna nemám Ubuntu, abych vyzkoušel, jestli je ten příkaz tak jak jsem napsal. Prosím o doplnění.

Defaulní nastavení by nemuselo fungovat pro každého. Zkontrolujte všechny kategorie a nastavení, abyste se ujistili, že jste spokojeni s původními hodnotami.

Instalace UO na Wine
Vložte cd s UO do vaší Cd mechaniky a ujistěte se, že je cd namountované.
Spusťte instalační program. To můžete udělat následujícím příkazem (podle toho, kde máte cd namountované):
$wine /media/cdrom/Setup2D.exe

Dále nainstalujte UO normálně jako ve Windows.
Určitě si všimnete, že při instalaci se objeví několik visuálních artefaktů, které tam nemají být. Napřáklad nápis „Total Installation“ je přes obrázek CDROM u progress baru. Nejsem si jistý, jestli existuje způsob, jak se toho zbavit, ale to není v tuto chvíli důležité.
Až se objeví dialog „re-install DirectX 8.1“, klikněte na „No“.
Tlačítko „Create Account“ otevře webový prohlížeč, který nebude pracovat, očekávám, že už máte účet vytvořený.
Až se vám instalátor nabídne „Run UO:AOS“ nebo „Exit Installer“, můžete si vybrat co chcete. Spuštění AOS započne úvodní proces patchování, který se učiní hned, když poprvé UO spustíte. Pravděpodobně v tuto chvíli chcete vidět UO, takže klikněte na tlačítko „Run UO:AOS“.

První spuštění
Poprvé, když spustíte UO, započne proces opatchování. Všimněte si, že začnete s oknem bez textu. Pokračujte jako normálně.
V nějakém místě se objeví nové okno. Teď uvidíte pár těchto dalších „visuálních artefaktů“ jako předtím. Věřím, že toto okno používá MSIE prohlížečovou funkcionalitu, která je zabudovaná do Windows. Wine něco takového nemá, takže uvidíte pouze textovou verzi zprávy o patchování.
Když se patchování dokončí, objeví se tlačítko OK, klikněte na něj a spusťte UO.

Po prvním spuštění
Pro spuštění UO, použijte následující příkaz:
$wine „C:\Program Files\Ultima Online 2D\UO.exe“

Soubor „uo.exe“ není přímo herním klientem. Nejprve opatchuje program a pak spustí klienta. Pokud spustíte uo.exe, uvidíte malé nepojmenované okno, které vyskočí když budete hrát. Pokud se chcete zbavit tohoto okna a víte, že máte UO opatchované, můžete spustit UO tímto příkazem:
$wine „C:\Program Files\Ultima Online 2D\client.exe

Možný problém
Chybová zpráva pro tento problém je:
err:virtual:map_image Standart load address for a Win32 program (0x00400000) not
available – security – patched kernel ?
Wine: could not load L“C:\\Program Files\\Ultima Online 2D\\client.exe“ as Win32 binary

Řešení, které mi téměř vždy pomohlo, bylo napsání těchto příkazů jako root:
#echo 0 > /proc/sys/kernel/exec-shield #echo 0 > /proc/sys/kernel/exec-shield-randomize

Toto musíte udělat po každém restartu systému, anebo si ručně vytvořit skript při bootování systému.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 03 Dubna 2008, 17:22:02 »
DIky (-: du instalovat ((-:

Teda, ještě si musim stahnout UO LBR, prože UO Gold ma jenom instal kterej mi vždycky ghodi chybovou hlašku. (-:

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 03 Dubna 2008, 17:26:47 »
Není zač, jinak kdyby se vyskytla jakákoliv nesrovnalost v překladu (třeba použití jiného příkazu v Ubuntu, nebo něco v novější verzi Wine), tak to sem hned pište ať to mohu opravit :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 04 Dubna 2008, 10:00:56 »
Už pařim ((-:
Abych pravdu řekl, tak já jsem moc terminal nepoužil ((-: Jediny, k čemu ho použivam je ke spouštěni ultimy ((-:

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 04 Dubna 2008, 12:07:26 »
Na spouštění Ultimy si můžeš udělat spoušťák a dát si ho do panelu.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 04 Dubna 2008, 15:03:57 »
diky, du to vykoumat (-:

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Windows jako program v Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 04 Dubna 2008, 19:59:52 »
Nebo pokud to chceš spouštět z terminálu, tak si můžeš vytvořit alias.
Kód: [Vybrat]
$alias název aliasu='wine "cesta ke spoušťáku hry"'
Pak jen napíšeš do terminálu název aliasu a provede se ti příkaz, který si za ten alias zadáš.
Seznam aliasů si necháš vypsat příkazem
Kód: [Vybrat]
$alias
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.