Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!  (Přečteno 2911 krát)

anicka

  • Host
Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« kdy: 01 Dubna 2008, 19:42:30 »
Churchyard z fóra mi poslal přes Instant Messaging link, kde můžete podpořit vznik Fakulty Informatiky (FI) na ČVUT v Praze. Jestliže je Vám tato myšlenka také blízká, nebojte se a připojte se k této iniciativě ... :)

Link: ČVUT - podpořte vznik FI

mohylar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #1 kdy: 01 Dubna 2008, 23:47:00 »
Docela mě překvapuje, že toto téma se objevuje zde, navíc bez jakéhokoli vysvětlení, o co vlastně jde. Ono totiž nejde  ani tak o vznik nové fakulty, jako spíš o odtržení z Fakulty elektrotechnické. Nehledě na to, že spousta lidí je proti vzniku Fakulty informatiky (rozdělení kvalitních pedagogů z různých kateder = snížení kvality výuky, rozdělení financí - důsledek: věci, které se dosud používaly společně budou muset mít všichni zvlášť = vyšší náklady na provoz a pokud nebude dostatek financí tak snížení kvality a množství moderního vybavení). K rozdělení jednou dojít musí (velký nárůst zájemců o studium informatiky), ale ještě pro něj nedozrál čas. První je třeba Fakultu elektrotechnickou reformovat (upravit osnovy a náplně oborů), což ještě pěkných pár semestrů potrvá, a teprve potom uvažovat o tom, jak fakultu rozdělit.
« Poslední změna: 02 Dubna 2008, 00:43:50 od Anna Taliánová »
HP ProBook 4320s, Intel Core i3 M350 2,26GHz, 3GB RAM DDR3 1333MHz, ATI Radeon HD 4350, HDD 320GB 7200 ot/min, Display matný 13,3' 1366 x 768, Ubuntu 12.04

Miro Hrončok

Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #2 kdy: 03 Dubna 2008, 00:30:31 »
Citace
Nezakládáme další katedru matematiky, jazyků či ekonomie, ale hodláme výuku těchto disciplín objednávat od ostatních fakult ČVUT. Deklarujeme, že jsme otevřeni spolupráci na budování nové fakulty napříč ČVUT tak, aby to přineslo co největší užitek celé škole. Příklady založení informatických fakult na Masarykově univerzitě a na Vysokém učení technickém v Brně dokazují, že toho lze dosáhnout. Jsme rovněž otevřeni názorům veřejnosti – pracovníků IT firem, našich absolventů, ale i potenciálních zájemců o studium.

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #3 kdy: 04 Dubna 2008, 22:46:59 »
http://halbot.haluze.sk/images/2007-11/3751_noname.jpg

No je to přinejmenším extrémní názor, ale v mnohém má pravdu a můj osobní názor, že zrovna v informatice je přínos vysoké školy opravdu mnohdy diskutabilní, ale tak berte to s rezervou, každý svého štěstí tvůrcem.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:11:52 od Anna Taliánová »

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #4 kdy: 05 Dubna 2008, 19:42:54 »
MiBo: a čo dobré pre svet urobil tento človek? a Gates? Ballmer? vymysleli niečo čo ľudstvo posunulo dopredu? Nejaký vedecký objav? Alebo aspoň čokoľvek iné ako 3,5 ton marketingu?
A trochu z druhej strany: koľko bezdomovcov v USa (aj u nás) má vysokú? Oka, možno budem mať mizernú robotu za $200 000 ročne, budem spávať lepšie s vedomím že som pre svet užitočnejší ako tieto idoly modernej doby.

Edit: je to OT, ak chceš pokračovať na túto tému, pošli radšej PM.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:12:45 od Anna Taliánová »

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #5 kdy: 06 Dubna 2008, 14:52:53 »
MiBo: a čo dobré pre svet urobil tento človek? a Gates? Ballmer? vymysleli niečo čo ľudstvo posunulo dopredu? Nejaký vedecký objav? Alebo aspoň čokoľvek iné ako 3,5 ton marketingu?
A trochu z druhej strany: koľko bezdomovcov v USa (aj u nás) má vysokú? Oka, možno budem mať mizernú robotu za $200 000 ročne, budem spávať lepšie s vedomím že som pre svet užitočnejší ako tieto idoly modernej doby.

Edit: je to OT, ak chceš pokračovať na túto tému, pošli radšej PM.

Říkal jsem brát s rezervou, ale tož až dostuduješ napiš co děláš užitečnějšího pro lidstvo a za kolik a pro koho ;D.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:13:27 od Anna Taliánová »

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #6 kdy: 06 Dubna 2008, 15:32:30 »
No tak fajn. To co povedal Lary je sice vcelku dost radikalne a ma aj pravdu. Naco ma vzniknut dalsia fakulta, ktora sa bude hrdit tym, ze je zamerane na IT, ked mi tam prve 3 roky budu tlacit do hlavy somariny typu teoreticka elektrotechnika a kopu inych zbytocnych predmetov (stretol som sa uz aj s ekonomikou a pravom), ale uroven prakticekj vyucby, ktora je v dnesnsnom skolstve 0 a mozno v 4-5 si budes moct vybrat nejake to "zameranie" z nejakeho obmedzeneho rozsahu, bude taka ista. Proste si treba priznat, ze skolstvo, v tomto stave je, tak studentov iba nuti ucit sa akurat vtedy ked potrebuju prejst nejakou skuskou, a ze vyskoka skola ti da do zivota akurat ten "titul". Ludia si proste myslia, ze ked uz maju tu VS tak za nimi pribehne praca sama a aj sa sama urobi.

A teraz k tomu co pre svet spravil B.G. Proste aj ten najvacsi zastanca OS z Finska, aj ked kazdy vecer zapaluje sviecku pri soske tucniaka, musi uznat, ze prave MS prisiel v tu spravnu dobu a podarilo sa mu tie PC rozsirit medzi obycajnych ludi (mne osobne je luto, ze to IBM pos*alo z OS/2 a tiez ako dopadla Amiga) a o tom ake maju obchodne praktitky sa tu teraz prosim nebavme. Dalej si zober len tie dobrocine organizacie, cez ktore tecie vacsina financii na vyskum roznych chorob. Vela ludi tvrdi, ze to vsetko je len koli tomu aby si takito ludia znizili dane a ja zase hovorim, ze mi je to uplne jedno, pretoze to ide urcite na lepsiu vec ako peniaze, ktore sa odvedu na daniach a rozhadzuje ich stat (konk. v USA na vojny).

Dalej by som chcel vediet, ze ked uz tu VS dokoncis tak cim budes pre svet uzitocnejsi? Budes si robit nejakeho toho admina/developera, budes prichadzat na to, ze k praci, ktora ta bavi skolu vobec nepotrebujes a to len v pripade, ze sa naozaj zamestanas tak ako si si to vysnival. A z osobnej skusenosti ti poviem, ze pre pracu po ktorej tuzis a fakt by ta bavila je ti skola na ... A urcite by som bol radsej keby pre ludi boli idoly ti menovani v tom clanku, ako nejake popove alebo hollywoodske "hviezdicky", ktore medzi ludi akurat tak prinasaju modu uchylakov, fetakov, ...

Ano, je to z casti aj poriadny OT a prosim, celu tuto odpoved aplikujte na skoly technickeho typu, pretoze napr. taka medicina, pravo, ... je o niecom uplne inom.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:18:10 od Anna Taliánová »

mohylar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #7 kdy: 06 Dubna 2008, 21:16:42 »
Krtko, pokud bys aplikoval svou odpověď na všechny školy technického typu (alespoň ty v ČR), tak bys udělal chybu. Studuji na ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická (Silnoproudá elektrotechnika) a myslím si, že podíl teoretické a praktické výuky je velmi vyvážený. Na nedostatek různých laborek, měření a praktických cvičení si nemohu stěžovat. Abys získal titul, tak musíš projít určitou předepsanou skladbou předmětů, no a ten zbytek si můžeš namixovat podle toho, co tě zajímá. V tom, kolik a které předměty si zapíšeš tě nikdo neomezuje. No a co se týče hodnoty titulu, tak to není známka inteligence, ale výdrže a odhodlání, protože je celkem běžné, že některé předměty nedáš a musíš je opakovat, občas tě vyrazí ze zkoušky, sem tam ti někdo nechce dát zápočet a spousta dalších maličkostí. Jeden profesor nám říkal, že nedostudují ti chytří, ale ti pilní a myslím, že má pravdu.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:19:42 od Anna Taliánová »
HP ProBook 4320s, Intel Core i3 M350 2,26GHz, 3GB RAM DDR3 1333MHz, ATI Radeon HD 4350, HDD 320GB 7200 ot/min, Display matný 13,3' 1366 x 768, Ubuntu 12.04

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #8 kdy: 07 Dubna 2008, 00:38:48 »
... Jeden profesor nám říkal, že nedostudují ti chytří, ale ti pilní a myslím, že má pravdu.
JJ je to tak, akorát aby z toho nevzniklo, že ty co dostudují jsou blbý a pilní :D, což si nemyslím a to i přesto, že mé zkušenosti z života tak vypadají, ale možná to je jen náhoda, ale lidé s vysokou školou mi neustále volají a na něco se ptají a naopak mám kolem sebe pár lidí se středním vzděláním, z jejichž znalostí jsem naprosto paf a ptám se jich já. Tohle není nějaká antivš propaganda, ale na mou duši, že opravdu skutečnost kolem mne, jejíž důvody jsou nepochopitelné i mně, jinak já obdivuji lidi co dokážou plnit nesmyslné úkoly a učit se nazpaměť tisíce stránek, aby je za dalších několik dní úplně zapomněli, to já opravdu nikdy nebyl schopný z prostého důvodu, na to jsem prostě moc líný, každopádně někdy při vysokých školách vznikají i zajímavé opensource věci třeba bsd, ale nevím jestli se najde podobný příklad i u nás, krom vlastní aktivity studentů a vlastně by mne zajímalo jestli nějaká česká vysoká škola nějak aktivně podporuje nějaký open source projekt a to i například zapojením studentů v rámci plnění studia. V našem školství sem se spíše setkal s neochotou vůbec otevřeně publikovat natož vyvíjet a většinou hodně podprůměrné učebnice podprůměrných učitelů placených z našich daní, jsou chráněny mnohem víc, než volně dostupné zdroje na internetu, avšak nedělal sem na toto téma žádný průzkum a tak mne klidně opravte, či vyveďte z omylu.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:21:42 od Anna Taliánová »

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #9 kdy: 07 Dubna 2008, 07:34:03 »
tak mibo to vystihol velmi presne. a asi ani s tou usilovnostou by som to pri niektorych neprehanal. len pre priklad, nedavno ku nam do firmy pisal nejaky student inf v Brne, ktory robil bakalarku o snifferoch alebo tak nejak, a nebol sam schopny na nete ani len dohladat kde si ma stiahnut binarku tcpdumpu pre win a manual. takze je mi to luto, ale po mojich skusenostiach so skolstvom a ludmi, ktori VS skoncili a stretol som sa s nimi (netyka sa to vsetkych) to tak budem aplikovat. ale aby to zase nebolo tak drsne, tak mozme ten okruh trochu zuzit na odbor informatika.

co sa tyka oss projektov tak to by ma tiez zaujimalo. na svk neviem o ziadnom open source projekte podporovanom priamo skolou. ak ma niekto v tomto opravite tak budem len rad.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:23:09 od Anna Taliánová »

Fox

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
    • LMK Vsetín
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #10 kdy: 08 Dubna 2008, 17:31:52 »
Jeden profesor nám říkal, že nedostudují ti chytří, ale ti pilní a myslím, že má pravdu.
Tak toto si někde poznamenám - je to "svatá pravda". Každý kdo prošel VŠ a z koho jsem páčil jak moc je to těžké mně i jiným odpověděl: to dáš, ale nesmíš sa na to vys...
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:23:55 od Anna Taliánová »

anicka

  • Host
Re: Podpořte vznik FI - Fakulty Informatiky ČVUTv Praze!
« Odpověď #11 kdy: 09 Dubna 2008, 22:37:27 »
... vlastně by mne zajímalo jestli nějaká česká vysoká škola nějak aktivně podporuje nějaký open source projekt a to i například zapojením studentů v rámci plnění studia. V našem školství sem se spíše setkal s neochotou vůbec otevřeně publikovat natož vyvíjet a většinou hodně podprůměrné učebnice podprůměrných učitelů placených z našich daní, jsou chráněny mnohem víc, než volně dostupné zdroje na internetu, avšak nedělal sem na toto téma žádný průzkum a tak mne klidně opravte, či vyveďte z omylu.

LIBERIX o.p.s.

Spolupráce s univerzitami
Aktivně se podílíme na výuce na Univerzitě Palackého v Olomouci. Konkrétně je Liberix partnerem projektu Distanční a prezenční vzdělávání profesních informatiků: inovace pro informační společnost, financovaného z prostředků ESF a MŠMT ČR. Vedle projektových seminářů, na kterých jsme se podíleli již v roce 2006, byla zahájena výuka zcela nového předmětu Metody vývoje softwaru, který se setkal ze strany studentů se značným zájmem. Vedle toho zapojujeme studenty (nejen v rámci studentských prací) do vývoje konkrétních open source projektů, zajišťujeme pro ně odbornou praxi atd.

Zdroj: Tisková zpráva obecně prospěšné společnosti Liberix za rok 2007 z 21. 3. 2008

Více viz ve zprávičce z 11. 2. 2008:
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začala výuka v letním semestru. Liberix se díky projektu Distanční a prezenční vzdělávání profesních informatiků: inovace pro informační společnost opět zapojí do výuky na katedře informatiky. V tomto semestru bude Liberix zajišťovat výuku vlastního předmětu Softwarová praxe zaměřeného na využití svobodného softwaru v praxi z pohledu administrátora systému.
« Poslední změna: 09 Dubna 2008, 22:42:07 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.