Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: XGL/AIGLX v Hardym  (Přečteno 3814 krát)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
XGL/AIGLX v Hardym
« kdy: 07 Dubna 2008, 23:36:36 »
Jelikož jsem si poškodil oddíl s hlavním systémem, musel jsem systém instalovat znovu a rozhodl jsem se přejít přímo na Hardyho. Zatím musím říct, že je stabilita velmi slušná, když to srovnám se stejným stádiem vývoje Gutsyho. Narazil jsem ale na několik problémů:
Systém se mi nainstaloval s AIGLX a open source ovládačem. Pokud jsem nainstaloval fglrx přes Správce nesvobodných ovládačů, tak po restartu x server prostě nenaběhl. Musel jsem pod vesou nainstalovat fglrx pomocí Envy a potom ručně upravit rozlišení. Tento problém pozorují v Hardym už pěkně dlouho.
V Gutsym jsem fungoval na XGL, u kterého mi vadilo, že si vezme v paměti navíc 50-100MB a zatěžuje CPU během přehrávání filmů. Teď jsem zkusil AIGLX s ovládačem fglrx a výkon u VLC s výstupem X11 byl fakt žalotný. Nejenže to zatěžovalo CPU, ale zátěž byla taková, že se video občas sekalo a reakce ostatních programů šly hodně dolů.
Proto jsem se rozhodl zkusit znovu XGL, jenže v Hardym s ním mám problémy. Po spustění GNOME mi to hlásí, že není možné načíst gnome-setting-deamon, prostředí se načte bez Ubuntu tématu a celé se to chová divně. Proto jsem se musel vrátit k AIGLX.
Ještě se jedním problémem jsem se setkal. Když restartuju x server pomocí ctrl+alt+backspace, tak x server znovu nenastartuje a systém skončí na černé obrazovce.
Chtěl bych se zeptat, jak jste na tom vy s videem pod AIGLX? Dřív jsem si myslel, že jsou pod ním s videem menší problémy než pod XGL, ale teď fakt nevím. Nejde to nějak poladit?

jiri-j

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
  • skill: Lama
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #1 kdy: 08 Dubna 2008, 05:24:12 »
Já s videem pod AIGLX žádný problém nemám, jako video výstup mám xv (x11 mi nkdy pořádně nechodilo)
Acer Aspire 3023WLMi, Sempron 3000+, ATI Mobility Radeon X700, 512MB RAM, Archlinux

fenquick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
  • Professional llama
    • Linux User #487408
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #2 kdy: 08 Dubna 2008, 08:40:12 »
Bez problémů. Na níže uvedené sestavě. Co máš za grafiku a MB?
« Poslední změna: 08 Dubna 2008, 08:41:58 od fenquick »
******** Neděkujte mně! Poděkujte přitažlivé síle Měsíce! ********
.........................................................................................MacGyver

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #3 kdy: 08 Dubna 2008, 09:30:12 »
Přehrávání přes X11 normálně žere opravdu hodně procesoru - obzvláště, pokud obraz roztáhnete přes celou obrazovku. Zkuste přehrávat ořes gl nebo gl2 (nevím, jestli to podporuje VLC, ale v MPlayery to nastavit lze).

Jinak na mé sestavě jsem s instalací ovladačů na grafiku neměl vůbec žádný problém - postupoval jsem podle tohoto návodu: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #4 kdy: 08 Dubna 2008, 09:49:24 »
Grafika už není nejnovější, ale 3D efekty pořád zvládá dobře, mám ATI Radeon 9700 Mobility.
X11 používám proto, že při výchozím xv obraz problikne a pak už je jen černá obrazovka. Při výstupu openGL mi VLC hned spadne.

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #5 kdy: 08 Dubna 2008, 10:56:50 »
Ještě na jeden problém jsem zarazil, nefungují mi základní klávesové zkratky jako ctrl+c nebo ctrl+p atd.

Septyk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 356
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #6 kdy: 08 Dubna 2008, 11:09:26 »
Ten problém s tím restarem x mám taky, už jsem to tu někde i psal. Podle mě je to ovladači, používám 7.11 verzi v GG (envy), s dalšíma už jsem měl tento problém, v hardym je poslední verze ATI ovladačů 8.3, s nima nemůžu laptop ani vypnout :( , vždy zamrzne na černé obrazovce, občas zůstane tapeta.
NTB MSI ER710X-054CZ, AMD Athlon X2 TK-55 1,8GHz, 2GB DDR2 533MHz, ATI X1270, Atheros WI-FI, atd atd....Ubuntu 11.4

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #7 kdy: 08 Dubna 2008, 11:13:35 »
Ten problém s tím restarem x mám taky, už jsem to tu někde i psal. Podle mě je to ovladači, používám 7.11 verzi v GG (envy), s dalšíma už jsem měl tento problém, v hardym je poslední verze ATI ovladačů 8.3, s nima nemůžu laptop ani vypnout :( , vždy zamrzne na černé obrazovce, občas zůstane tapeta.

Ještě že už se v létě ATIny zbavím, ale nevím, jestli si s Intel X3100 moc pomůžu.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #8 kdy: 08 Dubna 2008, 11:34:44 »
Já bych ty Atiny tak tragicky neviděl. Mám zkušenosti se třemi: Radeon 9200 a Radeon HD2600XT v normálním PC a Mobility Radeon X700 v notesu Acer 4102WLMi - všechny jsem rozchodil jak s OpenSource ovladači, tak s ovladači od ATI (fglrx). Navíc v loňském roce poskytla ATI linuxové komunitě dokumentaci k novým radeonům (řady HD2xxx a možná i jejích příbuzné HD3xxx), takže do budoucna to vypadá celkem dobře.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Septyk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 356
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #9 kdy: 08 Dubna 2008, 14:27:19 »
Já kupoval laptop s ATI v dobrý víře, že ty ovladače budou :) Už aby na tom mákly. Jinak souhlas, taky jsem nikdy krom teď neměl problém s ATI, na PC jsme měl ATI 9600XT (schořela, bůh jí žehnej) a v práci mám ubožáčka ATI X1050 tušim, a po silvestru jsem zkoušel na něm ubuntu a šlapalo to jak má. Jen u tý mí ATI x1270 v laptopu je to trošku divný, karta má mít 128MB vlastní paměť + 512 sdílené paměti, ale mě to ukazuje furt paměť 160MB :( Výkon jsem čekal taky lepší (GLX Gears - 1250), seká se mi hrozně třeba warsow.
NTB MSI ER710X-054CZ, AMD Athlon X2 TK-55 1,8GHz, 2GB DDR2 533MHz, ATI X1270, Atheros WI-FI, atd atd....Ubuntu 11.4

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #10 kdy: 08 Dubna 2008, 20:27:48 »
No já mám s ATI velmi špatné zkušenosti. Na notebooku ATI Radeon 9700 Mobility, už jde docela bez problémů, ale jak píšu vyše, je to jen docela. U kamaráda jsem nebyl schopný domluvit Radeonu 9500 ani po 4 hodinách a doma máme ATI X700 a s ní byly a jsou drobné problémy pořád.
Sestra má na počítači nVidii a nikdy ani náznak problémů, to samé s kartou od Intelu a jejím notebooků.

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #11 kdy: 11 Dubna 2008, 21:50:10 »
Tak jsem narazil na další problém s grafikou. Po nainstalování Emeraldu a volbě jedné z dekorací, jsem počítač restartoval a zmizely dekorace. Zkoušel jsem odinstalovat Emerald a vrátit se k normálním dekoracím, ale okna byla stále bez dekorací, tak jsem 3D desktop zatím vypnul. Nebyl to totiž jediný problém. Zjistil jsem, že po zapnutí Compizu mi přestaly fungovat klávesové zkratky jako ctrl+c atd. Zkoušel jsem hledat v nastavení, jestli náhodou zkratky některého z efektů základní klávesové zkratky neblokují, ale nic jsem nenašel.
Jinak zatuhnutí na černé obrazovce při restartu x serveru pořád přetrvává.

mnnn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #12 kdy: 11 Dubna 2008, 23:15:12 »
mám 7.10 64bit, HD2600Pro, úplne nefunguje ani Xgl ani Aiglx. Compiz mi X.org ignoruje len 3d akcelerácia ide naplno. samozrejme mám fgrlx
MB Gigabyte G33-DS3R, Intel Core 2 Duo E6550 (no overclock), 2x1GB Kingston 667, Sapphire HD2600Pro 512MB (DDR2), HDD 80GB Maxtor, 60GB Seagate Barracuda (+ bad sectors :), 250GB Western Digital (SATA) 16MB cache, X-Fi XtremeGamer

zatiaľ stable WinXP SP2 (vytuningované služby, namiesto Exploreru xoblite), chystám si dať HH, zatiaľ mám v zálohe 7.10 64-bit (už trochu rozsypaný :))

Culprit

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
    • http://www.maxthon.cz
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #13 kdy: 12 Dubna 2008, 10:29:19 »
Hm, tak konečně v této verzi se mi podařilo rozchodit compiz přes obě obrazovky.
Ovladače jedou naprosto v pohodě, přímo přes "Ovladače hardwaru" nainstalovaly se korektne jak pro ATI (viz. paticka) tak pro nvidii (radeji jsem stejne pouzil drivery z nvidie).
Asi mám plně podporovaný HW a jsem tomu rád.

Dell Precision 6300 - Ubuntu 10.04
Dell prolliant 380 - Ubuntu 10.04 Server
Support: phpBB, České Maxthon fórum

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Re: XGL/AIGLX v Hardym
« Odpověď #14 kdy: 13 Dubna 2008, 08:26:43 »
Přehrávání přes X11 normálně žere opravdu hodně procesoru - obzvláště, pokud obraz roztáhnete přes celou obrazovku. Zkuste přehrávat ořes gl nebo gl2 (nevím, jestli to podporuje VLC, ale v MPlayery to nastavit lze).

Jinak na mé sestavě jsem s instalací ovladačů na grafiku neměl vůbec žádný problém - postupoval jsem podle tohoto návodu: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu
Nevíte, jak to nastavit v Totemu? Ve VLC to bez problémů najdu a rozdíl je na tom videu vidět (už se každých pět sekund na nepatrný okamžik nezastaví), ale Totem má poněkud chudší grafické rozhraní pro nastavení.
Děkuji.
Have you tried turning it off and on again?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.