Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomoc s dělením disku  (Přečteno 1333 krát)

Vitaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 314
Pomoc s dělením disku
« kdy: 08 Dubna 2008, 23:13:00 »
Dobrý den, snažím se nainstalovat Ubuntu na disk s win Vista, tak abych mohl používat oba systémy.. Rád bych pouze změnšil hlavní partition disku a ubral pouze volné místo, protože se mi nechce nějakým způsobem zálohovat 130GB.. Postupoval jsem dle návodů, co jsem našel na netu, ovšem všude kde byla možnost zmenšit partition disku je na screenech možnost : Použít největší volné spojité místo.. Ovšem mě instalace nabízí něco jiného.. A to ty možnosti co jsou na všech screenech, ale žádná možnost použít největší spojité místo tam není.. :D  Je tam pouze zmenšit oddíl na: a jsou tam určitá procenta, díky kterým můžu nastavit velikost té staré partition od nějakých 140GB do 190GB.. což je maximum disku.. Chápu že jde asi o to Největší volné Spojité místo, ale rád bych se ujistil, než si smažu některá data, které bych pak pracně sháněl nedej bože, abych musel reinstalovat windows.. Dále jsem četl že Ubuntu má vlastního bootovacího managera, který se automaticky vytvoří při instalaci, pokud disk obsahuje nějaký jiný operační systém..Je to opravdu tak jednoduché?  :)  Normálně bych se o data nestaral, ale momentálně u sebe nemám instalačku Vist, protože k notebooku CD-DVD nedodávají a nechci si způsobit nějaké potíže s daty, kvůli zpackanému dělení disků..
Intel Core i3-3220, AMD Radeon HD 7770, 8GB RAM - Arch Linux - KDE 4.12

honorguard

  • Host
Re: Pomoc s dělením disku
« Odpověď #1 kdy: 09 Dubna 2008, 00:12:15 »
Podle mě je nejlepší rozdělit disk pomoc Gparted. Potom můžeš v instalaci zvolit volné místo a tam dát Ubuntu. Co se týče bezpečnosti tak ti pouze řeknu že u mě to fungovalo, ale 100% že neztratíš data ti nezaručí nikdo. Dokonce ani komerční win program Partition Magic ne. Protože rozdělovat disk na kterym jsou data (zvlášt kyby to byllo třeba FAT) všeobecně neni bezpečné. Co vím já tak Grub si sám uloží když máš víc OS a dá ti je sám do bootovacího menu, ale i kdyby to tak nebylo, tak myslim že na wiki někde bylo jak s tim pracovat...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.