Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Sabayon - další distribuce Linuxu  (Přečteno 5417 krát)

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Sabayon - další distribuce Linuxu
« kdy: 12 Dubna 2008, 17:55:08 »
Čauvec,
někteří si mě možná pamatují a tedy plánuji návrat do Linuxové komunity, nyní jsem ve fázi hledání kvalitní distribuce...
Základy používání Linuxu dle mého názoru mám a tak přichází znovu to nejhorší rozhodnutí :) výběr distribuce...
Rozhoduji se mezi těmito čtyřmi:
Debian, Ubuntu, Sabayon, Arch Linux...
Hádám že zde mi každý poradí Ubuntu :) A tak můj dotaz směřuje spíše na distribuci Sabayon, kterou jsem jenom letmo zahlédl a nevypadá špatně... Chtěl bych se tedy poptat na Vaše zkušenosti s tímhle distrem, vzhledem k tomu že tohle je asi jediné kvalitní české fórum o Linuxu které znám, tak hádám že většina Linuxáků bude sídlit právě tady ať už Ti co používají Ubuntu nebo jinou distribuci...

Každý názor je vítaný! :)
« Poslední změna: 12 Dubna 2008, 17:57:00 od Anna Taliánová »
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 12 Dubna 2008, 18:25:04 »
Dnes vyšla na root.cz správička o online nástroji, kt ti potrovná 2 distrá... dá sa tam dozvedieť veľa info o distre ktoré plánuješ použiť.

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 12 Dubna 2008, 18:40:16 »
Bohužel Sabayon jim tam chybí...
Vím že je Sabayon založený na Debianu, ale i tak to neznamená že to bude opravdu hodně podobné. I Ubuntu je založené na Debianu a jsou to vcelku odlišné distribuce.
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2008, 18:47:23 »
Zdravím waterman  :)
Z distribucí co jsi dal mám zkušenosti jen s Ubuntu a z těch co jsem vyzkoušel .... doporučil bych nečekaně .... Ubuntu. Ale.... počkej až na verzi 8.04 (24. duben), tak si tam hoď Sabayone (taky jsem měl před vánocemi vrzání ho vyzkoušet, ale vytuněný Ubuntu mi v tom zabránilo :D ) a máš na to 12 dní vyzkoušet co to udělá popř. pokud se neosvědčí, vyzkoušet nové Ubuntu.

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2008, 18:50:44 »
No vidíš na to bych hned zapomněl :) Netušil jsem, že HH zde bude už tak brzo... Jestli si dobře pamatuji tak se teď bude jednat o verzi, která mu tu 2roční podporu? Super, takže potom není co řešit, udělám to přesně jak říkáš :)
Snad se k instalaci dostanu už zítra... Takže jdu stahovat! Díky!
« Poslední změna: 12 Dubna 2008, 18:53:21 od waterman »
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2008, 19:10:35 »
Trochu tě poopravím, Ubuntu HH bude mít 3 letou podporu.
Není zač.  ;)

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 12 Dubna 2008, 19:52:19 »
Ah tím lépe :) Ale čím více si projíždím info o Sabayo tak tím více se mi začíná líbit, no uvidíme jak na tom bude... Třeba se k novému Ubuntu ani nedostanu. :)

Jaj, ale tak se mi nechce mít Trial-Boot. :( Jsem odpůrcem i Dual-Boot, ale hold teď to budu muset nějak přežít. Až zase takové místo na HDD nemám abych uživil 3 systémy... Takže asi odeberu místo Leopardovi, stejně jej mám jenom pro iPhone SDK... A pustím se do magického světa Linuxu, kde si mohu vše přizpůsobit tak jak chci :)
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 12 Dubna 2008, 21:17:55 »
Bohužel Sabayon jim tam chybí...
Vím že je Sabayon založený na Debianu, ale i tak to neznamená že to bude opravdu hodně podobné. I Ubuntu je založené na Debianu a jsou to vcelku odlišné distribuce.
Sabayon je založený na Gentoo. Jde primárně i Live distribuci, prezentující poslední novinky v 3D desktopu s minimálně optimalizovaným jádrem. Zlí jazykové tvrdí, že je lepší v případě instalace na harddisk (pokud tedy vůbec instalovat live distro) nainstalovat Gentoo a prostřednictvím programu layman upravit na Sabayonlike system. Je prý pak rychlejší.
« Poslední změna: 12 Dubna 2008, 21:19:55 od nikola »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 13 Dubna 2008, 03:43:16 »
Sabayon jsem krátce testoval, připadal mi bezproblémový, z toho mála co jsem zkusil vše fungovalo. Disk na kterém jsem jej měl nainstalovaný odešel do křemíkového nebe. PC je teď v koutě a já už tři měsíce se dostávám k tomu abych tam hodil nový disk.

S linuxem jsem začínal celkem nedávno, zkoušel jsem omrknout různá distra a tak nějak jsem zůstal u Ubuntu. Na první pohled se mi nějak extra nelíbilo,  pak jsem se podíval podruhé a zjistil jsem že ubuntu má i server verzi bez Xek(super) a třetí pohled - instalátor dělá to co po něm chci - žádný výběr balíčků hned při instalaci, a po ní nemám v nabídce rozházených dvacet věcí které všechny dělají jednu činnost. A pohled čtvrtý - opravdu skvělý pocit z tohoto fóra = hlavní důvod proč mám Ubuntu jako primární distribuci.

Celkově bych řekl že neexistuje žádná vyloženě nespolehlivá distribuce, každá z distribucí má asi nějakou tu, jejím uživatelům známou mouchu a tak výběr je asi jen o pocitu.
..., vzhledem k tomu že tohle je asi jediné kvalitní české fórum o Linuxu které znám, tak hádám že většina Linuxáků bude sídlit právě tady ať už Ti co používají Ubuntu nebo jinou distribuci...
Hm taky mám ten pocit :-) Při hledání řešení problémů u nějaké exotičtější distribuce by asi bylo více probdělých nocí. (Nebo naopak méně o ty strávené pročítáním fóra i když všechno funguje :D )
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 13 Dubna 2008, 07:18:01 »
Já zase docela uvažuji o EliveCD, ty screenshoty vypadají pěkně :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 13 Dubna 2008, 08:37:50 »
@nikola - to si četla kde? Cosi jsem se dočetl o layman - je to "program" který aktualizuje nějaké over... už si to moc nepammatuji... Tak jestli by jsi mohla hodit odkaz? :)

@kiklhorn - njn to je pravda, ale tak ještě že existují anglická fóra, tam se toho taky dost dočteš. Eng umím celkem slušně takže bych mohl něco pochytit z tama.

@Kenji - No tak ta distribuce vypadá opravdu perfektně. ;)
OT: ta přezdívka - neznáme se odněkud? :P Kenji si říkal jeden kluk na táboře v Náměšti (už je to celkem dávno). Takže teď nevim :D Byl jsi tam?

Jinak AŽ teď jsem si všiml, že Sabayon používá jako hlavní prostředí KDE, což je u mě celkem problém. Já KDE teda zrovna nemusím, ale je pravda, že jsem jej používal jenom v kubuntu a to ve verzi 3.x, tak alespoň vyzkouším tu novou verzi 4.0... :-) Případně bych potom vyzkoušel Debian nebo Ubuntu HH, to ještě nevím...
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 13 Dubna 2008, 09:48:41 »
Neznáme, já na tábory obvikle nejezdím a jako Kenji jsem známý jenom ve "virtuálním" světě :)
Akorát u toho Elive je to nějaké divné s downloadem, pořádně jsem to nepochopil, ale vypadá to, jakoby ta distribuce byla placená.
Já se teď vracím domů - k Ubuntu :) samozřejmě Hardy Heron. Hodím si tam Enlightenment a budu spokojený (doufám) :D
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 13 Dubna 2008, 09:56:23 »
Akorát u toho Elive je to nějaké divné s downloadem, pořádně jsem to nepochopil, ale vypadá to, jakoby ta distribuce byla placená.
Pokud chceš stahovat Elive, tak musíš dát "dobrovolný" příspěvek, ale dá se najít na torrentech. Ovšem pokud chceš něco s E17, tak doporučuji spíše OpenGEU.

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 13 Dubna 2008, 10:00:18 »
Áha :) Mě jenom ta přezdívka přišla povědomá... No to je jedno.
Hm teď to vidím, chcou za to minimálně 5 EUR.

No nevadí ještě furt zde je Sabayon - btw. chybí mi ještě 3 hod. a bude to stáhlé, tak se těším :) Tak jdu ještě zkouknout co má být v HH nového (dlouho jsem byl mimo linuxový svět :D). Přecejenom hlavní novinky už byly určitě odkryty v Beta verzích...
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 13 Dubna 2008, 10:15:27 »
Přecejenom hlavní novinky už byly určitě odkryty v Beta verzích...

Vzhľadom na to, že finálna verzia bude vonku o necelé 2 týždne, predpokladám že sa už nič nebude meniť (maximálne nejaké bugfixy).

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 13 Dubna 2008, 11:06:03 »
To OpenGEU vypadá hodně dobře. Enlightenment je prostě...cude :D
Už stahuju ;)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 13 Dubna 2008, 11:15:59 »
To OpenGEU vypadá hodně dobře. Enlightenment je prostě...cude :D
Už stahuju ;)
OpenGEU jsem nezkoušel, ale vyzkoušel jsem právě Elive a musím říci že s E17 je to opravdu "husťárna". Ale přeci jenom na práci mi to přišlo (v té době) ještě trochu nedodělané.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 13 Dubna 2008, 11:19:27 »
E17 je stále takové nedodělené, ale myslím, že právě vývojáří OpenGEU přišli na to, jak ho "dodělat" (používání GTK aplikací se vzhledem a la E17 -- krásně zapadají a doplňují současné (většinou nefunkční) aplikace z E17).

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 13 Dubna 2008, 12:10:15 »
To OpenGEU vypadá hodně dobře. Enlightenment je prostě...cude :D
Už stahuju ;)
tak to snad ani neni nutne...aspon podle tohoto navodu staci jen pridat zdroje a nainstalovat geubuntu-desktop  8)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 13 Dubna 2008, 14:55:55 »
No nevim, tak jsem to nainstaloval s defaultním prostředím GNOME a první boot - něco hozného... Opravdu velmi pomalý systém, stačilo spustit ten balíčkovací systém a už jsem nemohl ani toho správce soborů spustit, procesor byl vytížen na necelých 100%. Barvičky - na videích to vypadalo o mnoho lépe.. Už jenom pro to jak na mě ten systém na první dojem zapůsobil, do něj nehodlám znovu nabootovat. Opravdu něco otřesného, asi jsem moc pohodář a chtěl bych vše mít nejlepší hned, ale když se systém chlubí svými plusy a po nainstalovaní to vypadá jako hromada smetí. HNUS! Absolutně se mi systém zhnusil, teda jediné co mě překvapilo byl rovnou nainstalovaný Catalyst Control Center a samozřejmě poté nešel CF. Přitom se tam nainstalovalo několik dalších zbytečností samo, bez toho aniž bych to mohl já ovlivnit... Dalo mi to na výběr jenom velmi málo věcí oproti tomu co se dám usedlalo... Chlubí se že je to distribuce s kterou již po nainstalovaní můžeš začít pracovat, já bych po nainstalovaní jenom naformátoval HDD a nabootoval do WinXP CD a spustil fixmbr.

Takže první pokus - Sabayon - neúspěšné... Nemám chuť s tímhle systémem pracovat, což jsem např. v Ubuntu měl...
Dále.. no co dál... Nejspíše začnu stahovat Debian a začnu tam... Již jsem poznal, že já toužím po systému, kde si vše nastavím jak chci... Což Debian perfektně splňuje...
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 13 Dubna 2008, 15:14:30 »
To OpenGEU vypadá hodně dobře. Enlightenment je prostě...cude :D
Už stahuju ;)
tak to snad ani neni nutne...aspon podle tohoto navodu staci jen pridat zdroje a nainstalovat geubuntu-desktop  8)
Enlightenment se mi moc líbí, je na něj čeština?

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 13 Dubna 2008, 16:06:43 »
Dále.. no co dál... Nejspíše začnu stahovat Debian a začnu tam... Již jsem poznal, že já toužím po systému, kde si vše nastavím jak chci... Což Debian perfektně splňuje...
Tak s tímto souhlasím, taky mám rád, když si systém nastavím a sestavím podle svého. Zkusil jsem FreeBSD, ale to už je zase na desktop trochu moc hardcore, i když na server určitě nejlepší volba.
Hlavně mám u většiny Linuxových dister problémy se síťovkou, zítra si koupím novou a asi půjdu do OpenGEU anebo do Ubuntu, které si vyladím podle svého. OpenSUSE mě totiž začalo celkem štvát.
Teď mám od včerejška Win XP (protože v neděli síťovky neprodávají  :( ) a připadám si jako voják na území nepřítele. Občas mám pocit, jakobych tu měl keylogger a ten posílal všechno Gatesovi, i když občas si s ním i povídám. Bojím se lognout do databáze, na ftp serveru. Nevěřím Windows a asi si pro mě brzy přijedou ti druzí v bílém. Je to normální? :D
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 13 Dubna 2008, 16:13:29 »
Enlightenment se mi moc líbí, je na něj čeština?
Není nebo jen velmi málo.

zajca

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Sabayon - další distribuce Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 22 Července 2008, 22:05:21 »
tak přidám já svoje zkušenosti se Sabayonem ikdyž trošku opožděně. naonstaloval sem poslední verzi 3.5 tušim. celkem pecka lajvko, ten strašně pomalý první boot a každý další :D je tím že sám nastavuje všechny disky v fstab na kontrolu i záloho ;).
Jinak krom toho,že už je tam spousta "užitečných" věcí. je tam spousta kravim. a hlavně sem chtěl nainstalovat gnome zaškrkl jsem teda při instalci gnome místo KDE a co se nestalo po instalaci mám v počítači KDE Gnome XFCE a tuším ještě něco dašího ICEWM a další blbosti co jsou mi k ničemu. Gnome je naprosto nepoužitelné a v KDE je v nabídkách takové množství softwaru o kterém nemám ani páru k čemu je že se mi chce zvracet. a balíčkovací systém no pecka aktualizace na celou noc apd.. kdybych neměl takové problémy rozchodit všechen HW tak přejdu na arch. takže to vypadá, že do počítače zase půjde bubuntu :D protože Mint mě doma ještě nenajel
Archlinux , Gigabite GA-K8NE, AMD semprom 3400+, GF6600, 1.5GB RAM
Archlinux , MSI WIND U100, Intel Atom N270, 1GB RAM
další: Ubuntu 10.04 , AMD Athlon(tm) 64 X2 4000+, ATI Radeon HD 3600 series ,3GB RAM

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.