Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak jsem delal upgrade z 6.06 na 8.04  (Přečteno 1173 krát)

Pavelp

  • Host
Jak jsem delal upgrade z 6.06 na 8.04
« kdy: 30 Dubna 2008, 07:59:34 »
Bude to delší ....
Nejprve stručný popis sestavy:
MB VIA
AMD Ahtlon XP 2600+, 512 MB RAM
Nvidia GE Force FX 5200
Integrovaný zvuk, Integrovaná síťovka VIA
DVD čtečka, DVD vypalovačka, ZIP mechanika
Poněkud obstarožní "běžná" sestava.
Na PC v dojemné shodě sedí Win XP Profi a Ubuntu 6.06 s jádry 2.4K7 jako Linux a i386 jako LinuxOld (obě 2.6). Bootmanager používám LILO.   
Edit: prostředí KDE
*****************************************************
Aktualizace zahájena 29.4 ráno, když jsem uvážil, že snad vychladly jednak hlavy nadšených upgradistů, druhak hlavy diskových polí na serverech zrcadel. Provedeno update a upgrade starého systému a spuštěn upgrade manager.
Systém po tom co se rozkoukal hlásí 178 balíků odebrat, 459 balíků přidat, 963 balíků aktualizovat.
Po potvrzení se spouští v 6.55 download. Prům. rychlostí 460 kbit/s trvá do 7.36. Při spočítání souborů ve /var/cache/apt/archive hlásí mc 1540 souborů o celkové velikosti asi 1.3 GB.
Co se dělo dál nevím, byl jsem odvolán. Po návratu na mě zírá první konzola s hláškou "Display manager must be restarted manually". Potvrdím a pak musím ještě 9 x rozhodnout, zda zachovat, nebo nahradit konfigurační soubory. Jen namátkou: /etc/hosts, /etc/qt3/qt_plugins_3.rc (- zvlášť lahůdkové, naprosto nemám tušení, o co jde), kdmrc a jiné.
Systém se konfiguruje plynule, spouští se initrd pro obě jádra, která mám. Několikrát se spouští LILO, což beru s povděkem, byť je tam nějaký warning. Celé to trvá asi 1.5 - 2 hodiny, přesně jsem to neměřil. Po instalaci jsou opět dvě jádra, generic jako Linux a i386 jako LinuxOld. Systém oznámí, že je hotovo a je možný restart. Po zběžné prohlídce znovu spouštím LILO - jen tak pro jistotu a rebootuju. Nabíhá bootmanager, vybírám Linux (jádro generic), systém rozbalí initrd a nabíhají moduly. Po USB se zastaví a nic nepokračuje. Protože jsem něco podobného čekal a zároveň musím také něco dělat (zabývat se prací) rebootuju do windows a nechávám TO na pozěji.
Později při bootu vybírám jádro LinuxOld. Systém normálně naběhne, včetně akcelerované grafiky.
Opět rebootuju na jádro Linux a opět stejný zásek. Nechávám systém čekat. Asi po 10 minutách vypadne do konzoly se shellem Ash. Nemám odvahu tu něco opravovat a znovu rebootuju do jádra Linux Old. Prohlížím logy a zjišťuju, že start se zastavil s hláškou, že network manager má problémy s hal. Nepatrně se mi zvyšuje hladina adrenalinu. Spouštím aptitude a vytrhávám vše co s těmi dvěma souvisí. Po krátkém laborování, abych si neustřelil půlku systému, odinstalovávám network manager a s ním související hal balíky. Spouštím update-initramfs na jádro generic.
Rebootuju a vybírám Linux (jádro generic). Systém v pořádku nastartuje, opět včetně akcelerované grafiky. Následuje vytrhání všeho, co považuju za zbytečné, ale to už není zajímavé.
První dojem - poněkud rozpačitý: Delší start oproti 6.06 asi tak 1.5 až 2x odhadem. Výrazně pomalejší odezvy systému. Nepoužívám 3D desktop.
OpenOffice writer nabíhá skoro 30 sekund. Možná jen poprvé a příště to bude lepší?
Dál nic nehodnotím, obrázek nechť si laskavý čtenář udělá sám.

PS. nevím - nemám otestované, zda oprava skutečně souvisela s odinstalací network managera, nebo jen stačilo přegenerovat initrd.img. Je docela možné, že instalátor spouští update-initramfs v okamžiku, kdy ještě není systém správně zkonfigurovaný a tak dojde k chybě. Ale i kdyby to byla pravda, je to kopanec jak hrom.

« Poslední změna: 30 Dubna 2008, 08:03:56 od Pavelp »

Pavelp

  • Host
Re: Jak jsem delal upgrade z 6.06 na 8.04
« Odpověď #1 kdy: 30 Dubna 2008, 13:36:01 »
Reseni je v popisu instalace Debianu Etch / specialne pro LILO:

4.6.5 Problémy s časováním při zavádění

Jesltiže je pro zavádění systému použit initrd vytvořený pomocí initramfs-tools, mohou se v některých případech vytvořit soubory zařízení příliš pozdě na to, aby mohly zaváděcí skripty zareagovat.

Obvyklé příznaky jsou, že se kořenový souborový systém nepodaří připojit, že jste následně vhozeni do ladicího shellu a když zpětně zkoumáte adresář /dev, vidíte v něm všechna potřebná zařízení. Takové chování bylo pozorováno na systémech, kde byl kořenový souborový systém na USB disku nebo na RAIDu (obzvláště při použití zavaděče lilo.

Problém se dá obejít zaváděcím parametrem rootdelay=9. Je možné, že hodnotu v sekundách bude třeba upravit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.