Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VST pluginy v Ubuntu  (Přečteno 2070 krát)

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
VST pluginy v Ubuntu
« kdy: 01 Května 2008, 18:22:59 »
Už dosť veľa krát som čítal že ludia rozchodili na Linuxe VST pluginy. Aj som našiel niekoľko návodov na kompiláciu Ardouru s podporou VST ale nepodarilos a mi nainštalovať ani raz.
Je tu niekto kto tejto problematike rozumie? Ako mám rozchodiť VST v ubuntu?  ;)

mariangru

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re: VST pluginy v Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2008, 18:41:58 »
Ahoj
já taky trochu dělám do hudby, ale nezdá se mi, že by šlo spustit VSTčka na Ubuntu. Ale jsem žabař, možná že to jde.
Skus nainstalovat Rosegarten, je to free soft audio-midi sekvencer pro Linux podobný Cubase.
Já mám jiný problém, mám M-Audio fire-wire zvuknu a na ní asi není driver pro Linux.
Ach, jinak uz Windows na laptopu letěl oknem
Ubuntu Studio 12.10. HP ProBook4510s

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: VST pluginy v Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 20 Února 2011, 10:17:54 »
(je to sice pozdě, ale přece....)
taky jsem se zajímal o VST pluginy a možná to ještě někdo bude potřebovat.
Program Ardour je na linuxu podporuje. Je to profesionální nahrávací a editační software.

Dovolil jsem si zkopírovat část článku který se týká VST pluginů v Ardouru: http://www.abclinuxu.cz/clanky/multimedia/ardour-2.0-daw-na-linuxu

Citace
Dost podstatnou záležitostí je samozřejmě podpora takzvaných realtime plug-inů, bez kterých se asi v dnešní době neobejdeme. Používat můžete dva druhy pluginů: LADSPA nebo VST. Volně dostupných LADSPA pluginů je poměrně velké množství, ale bohužel o velké většině z nich se dá říci, že nejsou příliš kvalitní (některé jsou přímo "naprosto k ničemu", ale pár použitelných se přeci jen najde). Na všechny parametry pluginu můžete samozřejmě použít automatizace. Daleko důležitější ovšem je, jak se Ardour popere s VST pluginy, protože ty jsou v současnosti průmyslovým standardem.

Ardour využívá projektu FST, který je závislý na Wine a z toho samozřejmě plynou jisté problémy a ne všechny pluginy rozchodíte. Pluginy (dll knihovny) umístíte do /usr/local/lib/vst nebo /usr/lib/vst, kde je program ve výchozím nastavení hledá. Abych se přiznal, byl jsem příjemně překvapen množstvím VST pluginů, které se podařilo bez problémů zprovoznit. Našly se ale i takové, které buďto vedly k pádům, nebo se mi je nepodařilo oživit vůbec. Proto doporučuji nejprve pluginy řádně vyzkoušet a následně používat jen ty stabilní. Je jasné, že tato cesta nebude nikdy úplně ideální, i když se Wine neustále vylepšuje. Dost často jste odkázáni na elaborování s různýmy buildy Wine a když rozchodíte jedno, nefunguje druhé.
Těchto problémů si je naštěstí spousta lidí vědoma, a tak existuje ještě jedna možnost, jak rozchodit VST pluginy a instrumenty v Linuxu. Ta sice přímo s Ardourem nesouvisí, ale přesto ji okrajově zmíním. Vzniká totiž projekt JOST, který nepoužívá žádné Wine, ale jde o opravdu nativní VST host. Projekt je zatím ve velmi raném stádiu vývoje, ale i tak je již řada VST pluginů a instrumentů funkčních. I tato cesta má samozřejmě menší zádrhel, a tím je nutnost přepsání částí kódu pluginů, aby byly čistě linuxové. To je možné jen u pluginů vydaných pod GPL nebo podobnou licencí a nedovedu si v současnosti představit, že by se podařilo přesvědčit softwarové firmy, aby svoje pluginy samy portovaly.
Libor Křivák 

Fire's in my soul, steel is on my side

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: VST pluginy v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2011, 14:44:26 »
(je to sice pozdě, ale přece....)
taky jsem se zajímal o VST pluginy a možná to ještě někdo bude potřebovat.
Program Ardour je na linuxu podporuje. Je to profesionální nahrávací a editační software.

Dovolil jsem si zkopírovat část článku který se týká VST pluginů v Ardouru: http://www.abclinuxu.cz/clanky/multimedia/ardour-2.0-daw-na-linuxu

Citace
Dost podstatnou záležitostí je samozřejmě podpora takzvaných realtime plug-inů, bez kterých se asi v dnešní době neobejdeme. Používat můžete dva druhy pluginů: LADSPA nebo VST. Volně dostupných LADSPA pluginů je poměrně velké množství, ale bohužel o velké většině z nich se dá říci, že nejsou příliš kvalitní (některé jsou přímo "naprosto k ničemu", ale pár použitelných se přeci jen najde). Na všechny parametry pluginu můžete samozřejmě použít automatizace. Daleko důležitější ovšem je, jak se Ardour popere s VST pluginy, protože ty jsou v současnosti průmyslovým standardem.7

Ardour využívá projektu FST, který je závislý na Wine a z toho samozřejmě plynou jisté problémy a ne všechny pluginy rozchodíte. Pluginy (dll knihovny) umístíte do /usr/local/lib/vst nebo /usr/lib/vst, kde je program ve výchozím nastavení hledá. Abych se přiznal, byl jsem příjemně překvapen množstvím VST pluginů, které se podařilo bez problémů zprovoznit. Našly se ale i takové, které buďto vedly k pádům, nebo se mi je nepodařilo oživit vůbec. Proto doporučuji nejprve pluginy řádně vyzkoušet a následně používat jen ty stabilní. Je jasné, že tato cesta nebude nikdy úplně ideální, i když se Wine neustále vylepšuje. Dost často jste odkázáni na elaborování s různýmy buildy Wine a když rozchodíte jedno, nefunguje druhé.
Těchto problémů si je naštěstí spousta lidí vědoma, a tak existuje ještě jedna možnost, jak rozchodit VST pluginy a instrumenty v Linuxu. Ta sice přímo s Ardourem nesouvisí, ale přesto ji okrajově zmíním. Vzniká totiž projekt JOST, který nepoužívá žádné Wine, ale jde o opravdu nativní VST host. Projekt je zatím ve velmi raném stádiu vývoje, ale i tak je již řada VST pluginů a instrumentů funkčních. I tato cesta má samozřejmě menší zádrhel, a tím je nutnost přepsání částí kódu pluginů, aby byly čistě linuxové. To je možné jen u pluginů vydaných pod GPL nebo podobnou licencí a nedovedu si v současnosti představit, že by se podařilo přesvědčit softwarové firmy, aby svoje pluginy samy portovaly.
Libor Křivák 



Děkujeme  :). Pro ubuntu fórum je to něco jako objev nového světadílu, jméno mi teď vypadlo...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: VST pluginy v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2011, 15:08:06 »
osobně jsem odpověď na VST pluginy v linuxu hledal tady na foru neuspěšně už několikrát. Myslím, že se nic nestane když tady bude odpověď pro další příchozí badatele.....
Fire's in my soul, steel is on my side

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: VST pluginy v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2011, 22:17:35 »
osobně jsem odpověď na VST pluginy v linuxu hledal tady na foru neuspěšně už několikrát. Myslím, že se nic nestane když tady bude odpověď pro další příchozí badatele.....

Jasně, že jo. Ode mě to byl jenom jeden vtípek z toho slabšího soudku...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.