Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron  (Přečteno 4741 krát)

popelar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« kdy: 12 Května 2008, 09:44:54 »
jsem začátečník..uviděl jsem balíček ovladačů na ATI..tak jsem ho stáhl a výsledek bílá obrazovka..provedl jsem novou instalaci a tomuto balíčku se vyhnu..Mám ATI Radeon 2600 ...
« Poslední změna: 14 Května 2008, 01:04:44 od Anna Taliánová »
-AMD Athlon II QuadCore X4, Saphire Radeon HD 6790 1GB DDR 5, WD 500GB - Win 8 Pro
-DELL Studio 1537/Sony Vaio SVE1512E6EW
-Samsug Vawe 8600

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ati po instalaci heron
« Odpověď #1 kdy: 12 Května 2008, 10:00:58 »
Mám Radeon HD2600XT - po instalaci se mi přihlásil správce nesvobodných ovladačů, 2x jsem kliknul a vše jelo v poho. Takto se nainstaluje Castalyst 8-3, čily druhý nejnovější ovladač fglrx. Pokud si stáhl ten nejnovější (tedy 8-4), může být problém právě v tom. Mnoha lidem se na Ubuntu 8.04 tento ovladač rozchodit nepodařilo (nainstaloval se jakoby korektně (žádné chyby), ale tak nějak "napůl", akcelelerace pořád přes mesa).

Doporučil bych "kompletne" odinstalovat vámi nainstalený ovladač - s apt-get použít purge, v Synapticu kompletně odebrat, a pak nainstalovat fglrx přes správce ovladačů hardware. A možná bych ještě před samotnou instalací vypnul compiz (tedy efekty plochy)
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

popelar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: grafika ati po instalaci heron
« Odpověď #2 kdy: 12 Května 2008, 10:58:29 »
dík za radu..zatím jsem nic neinstaloval..takže ty cizí slova asi nebudu používat..ale pokusím se nainstalovat těch pět písmenek..snad to zvládnu
-AMD Athlon II QuadCore X4, Saphire Radeon HD 6790 1GB DDR 5, WD 500GB - Win 8 Pro
-DELL Studio 1537/Sony Vaio SVE1512E6EW
-Samsug Vawe 8600

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ati po instalaci heron
« Odpověď #3 kdy: 12 Května 2008, 11:19:45 »
Nejjednodušší (a také s největší šancí na úspěch) by měl být postup přes Správce nesvobodných ovladačů.
Nejdříve zkontrolujte, zda-li máte povoleny restricted zdroje. V Systém->Správa->Zdroje Software případně zaškrtněte položky, které mají za sebou restricted.

V záložce Systém->Správa->Ovladače Hardware, nebo přímo v oznamovací části horního panelu by se měla objevit volba nainstalovat ovladač fglrx (ati binární ovladač).

Pokud ne, zkuste toto v terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-restricted-modules-generic restricted-manager
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
sudo depmod -a
Potom zadejte
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
V tomto souboru najděte Section "Device". Zkontrolujte, jestli obsahuje Driver "fglrx". Pokud ne, tak tento řádek doplňte. Pokud chcete přehrávat video přes xv (např. v mplayeru), tak doplňte ještě Option "TexturedVideo" "on". Relevantní část mého xorg.conf vypadá takto:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "fglrx"
Option "TexturedVideo" "on"
EndSection
(případně můj kompletní xorg.conf naleznete zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=22452.msg166897#msg166897)
Nyní zadejte
Kód: [Vybrat]
sudo aticonfig --initial -f
a zrestartujte počítač. Po naběhnutí zadejte do terminálu
Kód: [Vybrat]
fglrxinfo
Někde u položky vendor by mělo být ATI. Pokud tam bude mesa, napiště, nebo postupujte podle http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide#Removing_Mesa_drivers
« Poslední změna: 12 Května 2008, 11:25:32 od EuGenio »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

xromano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 152
Re: grafika ati po instalaci heron
« Odpověď #4 kdy: 13 Května 2008, 20:58:51 »
Me se osvedcila instalace pomoci ENEVY. Vrele doporucuju pro zacatecniky, jako jsem i ja :)

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #5 kdy: 19 Srpna 2008, 02:58:54 »
Dobrý den,

mám tu samou grafiku a již sem se pokoušel několikrát o instalaci ovladačů a musel sem asi 4x přeinstalovat celé ubuntu.

Poprvé jsem to udělal v nesvobodných ovladačů, boužel když sem dal restart tak mi pak něnaběhla login obrazovka.
Poté jsem zkoušel stáhnout z jiných stránek v podobě souboru .run, to jsem si našel jak to spustit. Boužel mi nakonci vypíše chybu:
Kód: [Vybrat]
-e ==================================================
-e  ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
-e ==================================================
Detected configuration:
Architecture: i686 (32-bit)
X Server: unable to detect
Removing temporary directory: fglrx-install

Když sem zkoušel přes terminál updatnout tak se zase po loginu oběvila pouze bílá obrazovka a nic víc. Navíc jsem došel jen k této části:

Kód: [Vybrat]
sudo depmod -a
Poté mi nešlo nic spustit tak sem musel dát restart. No a po restartu se přihlásim a bílá obrazovka...

Díky moc za odpověď...

EDIT: Ještě dodávám že s linuxem dělám první den :)...
« Poslední změna: 19 Srpna 2008, 03:01:00 od Stiefell »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #6 kdy: 19 Srpna 2008, 09:57:49 »
A jakým způsobem jsi ten driver instaloval? Vypl jsi předtím compiz (efekty plochy)?

Dostaneš se z bílé obrazovky do konzole (Alt+Ctrl+F1)? Pokud ano, přiloguj se a zkus dát sudo metacity --replace && a vrátit se do gr. prostředí (Alt+F7).
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #7 kdy: 19 Srpna 2008, 12:52:00 »
A jakým způsobem jsi ten driver instaloval? Vypl jsi předtím compiz (efekty plochy)?

Dostaneš se z bílé obrazovky do konzole (Alt+Ctrl+F1)? Pokud ano, přiloguj se a zkus dát sudo metacity --replace && a vrátit se do gr. prostředí (Alt+F7).

Efekty plochy mi ani zapnout nešli.

Ano, dostanu, ale celkem se už bojím něco takového zkoušet  :-\ už 4x sem musel reinstall... Jinak co má ten příkaz dělat? Abych byl tak nějak v obraze.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #8 kdy: 19 Srpna 2008, 13:03:44 »
Ano, dostanu, ale celkem se už bojím něco takového zkoušet  :-\ už 4x sem musel reinstall... Jinak co má ten příkaz dělat? Abych byl tak nějak v obraze.
Pokud se dostanš do konzole, je to velice pozitivní. V Ubuntu (a Linuxu obecně) je poměrně vzácná nutnost reinstalovat celý systém - téměř vždy to jde nějak opravit. Takže napřed pár osvědčených rad:
1) ať už instalujete jakékoli ovladače, je dobré vypnout všechny efekty a
2) zazálohovat soubor /etc/X11/xorg.conf - jeho obnovou ze zálohy se často vrátíte do fungujícího stavu.

A teď něco k tvému problému: Co přesně máš za gr. kartu? Tj. model, výrobce, typ sběrnice. (např. já mám Saphire Radeon HD2600XT PCIe), Také výpis souboru xorg.conf by se mohl hodit.
Kód: [Vybrat]
cat /etc/X11/xorg.conf
Jinak můžeš zkusit Metodu 2 z tohoto návodu: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide - předtím však doporučuji odebrat jakékoli nesvobodné ovladače, které jsi předtím instaloval - synaptic kompletně odebrat vše, co obsahuje fglrx.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #9 kdy: 19 Srpna 2008, 13:15:41 »
Ano, dostanu, ale celkem se už bojím něco takového zkoušet  :-\ už 4x sem musel reinstall... Jinak co má ten příkaz dělat? Abych byl tak nějak v obraze.
Pokud se dostanš do konzole, je to velice pozitivní. V Ubuntu (a Linuxu obecně) je poměrně vzácná nutnost reinstalovat celý systém - téměř vždy to jde nějak opravit. Takže napřed pár osvědčených rad:
1) ať už instalujete jakékoli ovladače, je dobré vypnout všechny efekty a
2) zazálohovat soubor /etc/X11/xorg.conf - jeho obnovou ze zálohy se často vrátíte do fungujícího stavu.

A teď něco k tvému problému: Co přesně máš za gr. kartu? Tj. model, výrobce, typ sběrnice. (např. já mám Saphire Radeon HD2600XT PCIe), Také výpis souboru xorg.conf by se mohl hodit.
Kód: [Vybrat]
cat /etc/X11/xorg.conf
Jinak můžeš zkusit Metodu 2 z tohoto návodu: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide - předtím však doporučuji odebrat jakékoli nesvobodné ovladače, které jsi předtím instaloval - synaptic kompletně odebrat vše, co obsahuje fglrx.

Grafická karta je "ATI Radeon 2600Pro" a je to AGP 8x. Jinak podle toho návodu jsem to taky zkoušel a opět bílá obrazovka... Ještě bych prosil příkaz na zálohu toho souboru? Díky moc.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #10 kdy: 19 Srpna 2008, 13:18:10 »
cp
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #11 kdy: 19 Srpna 2008, 14:07:01 »
Grafická karta je "ATI Radeon 2600Pro" a je to AGP 8x. Jinak podle toho návodu jsem to taky zkoušel a opět bílá obrazovka... Ještě bych prosil příkaz na zálohu toho souboru? Díky moc.
No, nejzásadnější problém je v tom, že ovladač v repozitářích (ten, který se instaluje přes Správce nesvobodných ovladačů) je verze 8-3, nepodporuje AGP mutace karet HD2xxx. Poslední ovladač, tedy 8-7, tyto karty již podporuje. Je ale divné, že ani jeho instalace nepomůže od bílé obrazovky (nejšpíš tam "sedí" ta verze 8-3). Nepsalo ti to při instalaci balíčků nějaké hlášky, že nejde zavést nový modul do jádra, že tam je již starší verze? Pokud ano, současně s touto hláškou se vypíše nápověda, jak tento problém odstranit (co se má zadat za příkaz), nebo je nápověda na konci již zmiňovaného návodu.

Jinak za záloha souboru se upělá prostě jeho kopií, např.
Kód: [Vybrat]
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.working
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #12 kdy: 19 Srpna 2008, 14:13:02 »
Grafická karta je "ATI Radeon 2600Pro" a je to AGP 8x. Jinak podle toho návodu jsem to taky zkoušel a opět bílá obrazovka... Ještě bych prosil příkaz na zálohu toho souboru? Díky moc.
No, nejzásadnější problém je v tom, že ovladač v repozitářích (ten, který se instaluje přes Správce nesvobodných ovladačů) je verze 8-3, nepodporuje AGP mutace karet HD2xxx. Poslední ovladač, tedy 8-7, tyto karty již podporuje. Je ale divné, že ani jeho instalace nepomůže od bílé obrazovky (nejšpíš tam "sedí" ta verze 8-3). Nepsalo ti to při instalaci balíčků nějaké hlášky, že nejde zavést nový modul do jádra, že tam je již starší verze? Pokud ano, současně s touto hláškou se vypíše nápověda, jak tento problém odstranit (co se má zadat za příkaz), nebo je nápověda na konci již zmiňovaného návodu.

Jinak za záloha souboru se upělá prostě jeho kopií, např.
Kód: [Vybrat]
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.working

Nic nepsalo, jen to že to nemohlo decectovat X server, a pak se teda zrušila instalace. (Instalace z oficiálních stránek).
Jinak ještě bych dodal že mám 32-bit, a také přihazuji výpis souboru xorg.conf:

Kód: [Vybrat]
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "cz"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
Screen "Default Screen"
EndSection

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #13 kdy: 19 Srpna 2008, 14:44:45 »
No, funguje ti alespoň "nějak" grafické prostředí? Pokud ne, zadej
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xorg-servera proklikej se nastavením. Jako driver gr. karty zvolte ATI, případně Radeon, a jako poslední záchranu Vesa. Ostatní volby podle konfigurace tvého počítače (nebo nech nabízené defaultní, vše se dá později změnit). A pak kdyžtak projdem instalaci krok za krokem.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #14 kdy: 19 Srpna 2008, 14:56:57 »
No, funguje ti alespoň "nějak" grafické prostředí? Pokud ne, zadej
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xorg-servera proklikej se nastavením. Jako driver gr. karty zvolte ATI, případně Radeon, a jako poslední záchranu Vesa. Ostatní volby podle konfigurace tvého počítače (nebo nech nabízené defaultní, vše se dá později změnit). A pak kdyžtak projdem instalaci krok za krokem.

Zatím funguje, teď sem udělal http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide a u sudo apt-get install xorg-driver-fglrx mi přestali jít lïnuxy, nic tu nejde otevřít, fungujou jen věci které jsem už otevřené měl...

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #15 kdy: 19 Srpna 2008, 15:31:04 »
Zatím funguje, teď sem udělal http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide a u sudo apt-get install xorg-driver-fglrx mi přestali jít lïnuxy, nic tu nejde otevřít, fungujou jen věci které jsem už otevřené měl...
To bude tím, že pořádně nečteš, co píšu - psal jsem "použít metodu 2". Tím
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xorg-driver-fglrxnainstaluješ ovladač, který tvojí kartu (HD2600 AGP) NEPODPORUJE. Prostě MUSÍŠ použít Metodu 2 z http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide a udělat přesne krok za krokem, jak to tam píšou. Ještě před tím určitě odinstaluj všechny fglrx balíčky (v Synapticu dát hledat fglrx a nalezené nainstalované balíčky dát kompletně odebrat) - poté minimálně restartovat Xka.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #16 kdy: 22 Srpna 2008, 00:10:59 »
Když použiju metodu 2, tak mi to vyhodí chybu u příkazu:

Kód: [Vybrat]
ati-driver-installer-8.16.20-i386.run --buildpkg Ubuntu/hardy
Chyba:

Kód: [Vybrat]
Creating directory fglrx-install
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.16.20...
-e ==================================================
-e  ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
-e ==================================================
Generating package: Ubuntu/hardy
Requested package is not supported.
Removing temporary directory: fglrx-install

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #17 kdy: 22 Srpna 2008, 09:49:52 »
Když použiju metodu 2, tak mi to vyhodí chybu u příkazu:
Kód: [Vybrat]
ati-driver-installer-8.16.20-i386.run --buildpkg Ubuntu/hardy
Proboha, co to instalujete za verzi ovladače??? Verze 8.16.20 podle čísla spadá někam na přelom roků 2005 a 2006 - proto je samozřejmé, že balíčky pro Hardy heron, který výšel letos asi generovat neumožní!

Na té stránce s návodem je odkaz, odkud si driver 8-7 můžete stáhnout. Nebo si zde http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html stáhněte nejnovější verzi 8-8 (vyšla včera, tu jsem ještě nezkoušel, a případné odchylky v instalačním postupu zatím nejsou v návodu zachyceny).

Jinak správný příkaz pro vygenerování deb balíčků je:
Kód: [Vybrat]
sh ati-driver-installer-8-7-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/hardy
(Udělal jsem copy paste s té stránky s návodem - doporučuji, aby jste příkazy z návodu také do terminálu kopíroval)
« Poslední změna: 22 Srpna 2008, 13:47:07 od EuGenio »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #18 kdy: 22 Srpna 2008, 13:27:28 »
Když použiju metodu 2, tak mi to vyhodí chybu u příkazu:
Kód: [Vybrat]
ati-driver-installer-8.16.20-i386.run --buildpkg Ubuntu/hardyProboha, co to instalujete za verzi ovladače??? Verze 8.16.20 podle čísla spadá někam na přelom roků 2005 a 2006 - proto je samozřejmé, že balíčky pro Hardy heron, který výšel letos asi generovat neumožní!

Na té stránce s návodem je odkaz, odkud si driver 8-7 můžete stáhnout. Nebo si zde http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html stáhněte nejnovější verzi 8-8 (vyšla včera, tu jsem ještě nezkoušel, a případné odchylky v instalačním postupu zatím nejsou v návodu zachyceny).

Jinak správný příkaz pro vygenerování deb balíčků je:
Kód: [Vybrat]
sh ati-driver-installer-8-7-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/hardy
On je trošku problém že z oficiálních stránek vůbec nestáhnu 32-bitový ovladač ale pouze 62, ať už si zvolím Linux nebo Linux_64 tak to stáhne stejný soubor, tedy 64-bitový.
(Udělal jsem copy paste s té stránky s návodem - doporučuji, aby jste příkazy z návodu také do terminálu kopíroval)

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #19 kdy: 22 Srpna 2008, 13:29:46 »
To bude tím že to JE stejný soubor jak pro 32, tak 64 bit. Viz x86.x86_64 v názvu.

Stiefell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: grafika ATI Radeon 2600 po instalaci Hardy Heron
« Odpověď #20 kdy: 22 Srpna 2008, 13:36:37 »
Heh, oK zkusím to. Já jen že před tím jsem toto zkoušel (ale bez této kompilace) a pak měl jsem jen bílej obraz. Snad už to půjde, díky moc ;).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.