Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: práva uživatelů [vyřešeno]  (Přečteno 3394 krát)

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
práva uživatelů [vyřešeno]
« kdy: 22 Května 2008, 02:53:09 »
zdravím,
řeším tento problém: Více uživatelů má mít právo si vzájmě hrabat do adresářů a dělat tam vše co vlastník (členové rodiny).
Založil jsem skupinu, které jsou všichni členem a všem jsem  tuto skupinu dal jako primární.
Když ale někdo vytvoří nějaký soubor, nebo si ho nahraje odjinud, tak skupina má daný soubor jen pro čtení...
dík za rady...
« Poslední změna: 22 Května 2008, 22:11:10 od Euter »

premet

  • Host
Re: práva uživatelů
« Odpověď #1 kdy: 22 Května 2008, 09:07:55 »
Změnit práva jednoduše přes chmod  :)
Kód: [Vybrat]
chmod 777 jmeno_souboru 777 jsou práva na zápis, čtení a spouštění pro všechmy jak vlastníka, tak skupina a pro ostatní. Pokud chceš jiný nastavení práv mrkni se sem třeba http://www.abclinuxu.cz/slovnik/chmod

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #2 kdy: 22 Května 2008, 09:53:13 »
jenže home nesmí mít jiný chmod než 644 a tohle pokud vím neovlivní pod jakými výchozími právy se budou soubory vytvářet
Pro BFU je nepředstavitelné po každém vytvoření souboru ručně měnit jeho práva.
Prý by měl fungovat řádek umask 0002 v .bashrc který sice nastaví umask na 0002 ale účinek se neprojeví

premet

  • Host
Re: práva uživatelů
« Odpověď #3 kdy: 22 Května 2008, 09:59:59 »
Však sem nemyslel měnit práva u /home, ale u těch souborů, který chceš. Návod na umask máš tady http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=22368.0

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #4 kdy: 22 Května 2008, 10:10:20 »
uživatelův umask je nastaven na 0002, ale nijak se to neprojevilo na souborech které mu patří, nebo které vytváří  ???
potřeboval bych aby si mohli šahat i na soubory co jsou v přímo v adresáři home, to opravdu nejde?

Pavel Půlpán

Re: práva uživatelů
« Odpověď #5 kdy: 22 Května 2008, 10:12:30 »
Přímo v /home nebo v /home/user? První případ bych určitě nedoporučoval... ;)

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #6 kdy: 22 Května 2008, 10:14:34 »
omlouvám se za nepřesnost, ano má to být v /home/user

Pavel Půlpán

Re: práva uživatelů
« Odpověď #7 kdy: 22 Května 2008, 10:19:01 »
A což takhle vytvořit jenom na voko v /home adresář a ten sdílet? Používat adresář některého z uživatelů není taky to pravé ořechové...

Adresář odmaskuješ všem pomocí:
Kód: [Vybrat]
chmod 1777 /home/sdileny_adresar
« Poslední změna: 22 Května 2008, 10:23:16 od Pavel Půlpán »

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #8 kdy: 22 Května 2008, 13:03:40 »
Jo tuhle možnost znám, ale chtěl jsem aby si uživatelé mohli lézt kompletně do zelí... uživatelé win jsou na to dost zvyklí
normálně si můžou svoje domovské adresáře prohlížet, ale spustit soubor toho druhého, smazat, nebo mu tam dát vlastní prostě nejde...

Práva jdou ručně měnit, jediné čeho potřebuju dosáhnout je, aby se soubory v domovském adresáři vytvářeli s atributem čtení a zápis pro danou skupinu... To fakt Ubuntu neumí???

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: práva uživatelů
« Odpověď #9 kdy: 22 Května 2008, 13:06:17 »
Ja bych rekl, ze Euterovi jde o to, aby v tomto adresari mohl kdokoliv:
 1. vytvaret/mazat soubory
 2. upravovat soubory jinych uzivatelu (bez explicitniho nastavovani prav pro kazdy soubor/podadresar)
Tohle mu bohuzel nic z toho, co zde bylo receno nenabidne.

Vyzkousej to jeste jednou s hodnotou umask 002. Melo by to zajistit, aby vsechny nove vytvorene soubory mely nastavene pravo zapisu (w) pro skupinu (myslim, ze  to musis pridat do ~/.profile nebo zmenit v /etc/profile). Dalsim krokem je dat vsem uzivatelum stejnou skupinu (users). Tedy ne jednu navic spolecnou, ale aby primo ta spolecna byla defaultni. Ubuntu totiz standardne vytvari uzivateli specialni skupinu, jez se jmenuje stejne jako uzivatel sam. Jestli existujicim souborum zmenis skupinu a nebo to nechas (uzivatel muze zustat stale clenem teto skupiny, jen ji nebude mit jako default), to uz necham na tobe. Ja bych to udelal. Vytvoris nove sdileny adresar (prava treba 775 ci 770), kam si uzivatele budou nahravat sdilene soubory. Diky pravu zapisu pro skupinu u techto souboru (umask) si je budou moci navzajem upravovat. Aby si ale nelezli do svych domovskych adresaru, nastavis domovskym adresarum prava 700 nebo podobne (nebo nechas domovskym adresarum jako skupinu tu skupinu puvodni, co se zove jako uzivatel sam).

Tohle by snad melo zajistit to, co jsi chtel. Nevyhodou je, ze nove vytvorene soubory umoznuji zapis skupine, ale jelikoz do svych domovskych adresaru si nepolezou a krome sdileneho nemaji kam zapisovat, tak by to nemuselo vadit. Dalsi moznosti, jak se automatickemu pridelovani prava zapisu vyhnout, je spoustet jednou za cas skript, ktery prava ve sdilenem adresari upravi.
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:31:13 od Anna Taliánová »

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #10 kdy: 22 Května 2008, 13:12:30 »
Konečně něco konstruktivního, děkuji  :) ale mám požadavek, aby si opravdu mohli vzájemně prolézat domovské adresáře...
Jde o rodinu a normálně bych jim asi udělal jeden účet, ale chtěli každý svou plochu s možností si prolézt složky toho druhýho a cokoliv tam upravit, což jak jsem pochopil jde nějak také...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: práva uživatelů
« Odpověď #11 kdy: 22 Května 2008, 13:14:27 »
no kdyz das stejne vstricna prava pro skupinu i na jejich domovske adresare, tak si polezou i do nich. To pak ten sdileny nepotrebujes vubec. ale jak uz jsem rekl, dulezite je, aby uzivatele meli stejnou (implicitni) skupinu.
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:32:11 od Anna Taliánová »

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #12 kdy: 22 Května 2008, 13:29:36 »
Připadám si jako úplný *censored*, takže pomalu...
uživatelům jsem nastavil umask na 0002
uživatelům jsem nastavil skupinu users jako základní
otvřel jsem si práva jejich domovského adresáře, nastavil skupinu users (čtení zápis), soubory totéž
aplikoval i na složky v adresáři.

Proč to nefunguje, co dělám špatně?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: práva uživatelů
« Odpověď #13 kdy: 22 Května 2008, 13:38:44 »
Připadám si jako úplný *censored*, takže pomalu...
uživatelům jsem nastavil umask na 0002
uživatelům jsem nastavil skupinu users jako základní
otvřel jsem si práva jejich domovského adresáře, nastavil skupinu users (čtení zápis), soubory totéž
aplikoval i na složky v adresáři.

Proč to nefunguje, co dělám špatně?
Zkusím stupidní dotaz. Nastavujete práva přes Nautilus (tj. z Gnome?). Já jsem to párkrát také dělal - pravý klik na adresář, oprávnění (či tak nějak), změnil jsem práva + dal jsem aplikovat na všechny obsažené adr. a soubory. Ve výsledku jsem měl změněná práva k adresáři, ale na souborech a adresářích uvnitř se to nikdy neprojevilo. Je možné, že je to nějaký bug nautilu, nebo že to naopak dělá jenom mě. Od té doby vždy měním práva přes chmod.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #14 kdy: 22 Května 2008, 13:40:15 »
Jo, přes nautilus (asi to bude bug).
A chmod přiděluje práva rekurzivně nebo se dává přepínač (-r ?)
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:33:01 od Anna Taliánová »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: práva uživatelů
« Odpověď #15 kdy: 22 Května 2008, 14:08:03 »
prepinac -R (velke pismeno), viz man chmod
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:33:28 od Anna Taliánová »

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů
« Odpověď #16 kdy: 22 Května 2008, 14:09:18 »
už mě to vážně začíná štvát...
po zadání
Kód: [Vybrat]
sudo chmod -R 771 ../user což by teda mělo rekurzivně přidělit práva skupině mi to vyhodí nějakou chybu protože nemůže upravovat soubor .gvfs (asi) (ani jako root)...
Už fakt nevim co dělat, v nautilu je bug a chmod nejde...
Najde se někdo kdo zachrání situaci???
« Poslední změna: 22 Května 2008, 14:11:11 od Euter »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: práva uživatelů
« Odpověď #17 kdy: 22 Května 2008, 15:41:13 »
.gvfs je myslim gnome virtual filesystem, ktery opravdu nemuze root editovat (opravte me nekdo). proste to ignoruj.
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:43:17 od kkaarreell »

Euter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
Re: práva uživatelů [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 22 Května 2008, 22:12:35 »
Nakonec stačilo aby uživatelé byly ve stejných skupinách a v souboru /etc/profiles změnit
umask 022 na 002 a vše běhá jak má...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: práva uživatelů [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 23 Května 2008, 08:55:22 »
Nakonec stačilo aby uživatelé byly ve stejných skupinách a v souboru /etc/profiles změnit
umask 022 na 002 a vše běhá jak má...
to samozrejme staci pro nove vytvorene soubory. ale pokud to ma fungovat i na existujici soubory, tak je jim treba prava (a skupinu) zmenit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.