Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosba o radu před nákupem HW  (Přečteno 3558 krát)

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Prosba o radu před nákupem HW
« kdy: 15 Června 2008, 14:50:16 »
Hola všem. Chci pořídit další komp, ale páč nepotřebuju žádný narvaný dělo, našel sem si tohle. Přišlo mi, že tam není nic co by mohlo dělat pod linuxem potíže. Nebo když mi někdo poradíte něco lepšího za lepší peníze nebudu se na Vás zlobit :D
Předem dík za všechny příspěvky.
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #1 kdy: 15 Června 2008, 20:08:50 »
Vypadá to, že by tam potíž být neměla, intel 945 je s tučňákem kamarád, stejně jako nvidia a s HP mám dobré zkušenosti co se provozování linuxu týče. Akorát co budeš dělat s tou přibalenou vistou? :)

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #2 kdy: 15 Června 2008, 20:45:30 »
Akorát co budeš dělat s tou přibalenou vistou? :)

tak co se dela s vistou ? prece formatuje ! a pokud ti daj i cd tak to za par volnych cd vymenis v nejblisi trafice :)
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #3 kdy: 16 Června 2008, 10:48:39 »
No, hardware vypadá "linux friendly". Být na vašem místě, zkusil bych ho někde sehnat "bez Vist" - mohl byste tím nějakou tu korunu ušetřit. Jediné mínus, které bych u tohoto notebooku viděl, je nepřítomnost wifi.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #4 kdy: 16 Června 2008, 12:36:36 »
No, hardware vypadá "linux friendly". Být na vašem místě, zkusil bych ho někde sehnat "bez Vist" - mohl byste tím nějakou tu korunu ušetřit. Jediné mínus, které bych u tohoto notebooku viděl, je nepřítomnost wifi.
možná mi něco uniklo, ale psali tam, že je to desktop :)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #5 kdy: 16 Června 2008, 12:54:59 »
No, hardware vypadá "linux friendly". Být na vašem místě, zkusil bych ho někde sehnat "bez Vist" - mohl byste tím nějakou tu korunu ušetřit. Jediné mínus, které bych u tohoto notebooku viděl, je nepřítomnost wifi.
možná mi něco uniklo, ale psali tam, že je to desktop :)
Joj, to jsem se překoukl já. Omluva.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

qUAKER

  • Host
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #6 kdy: 16 Června 2008, 15:04:11 »
já bych doporučil PC spíše sestavit -> je pak jistota, že to poběží, je to bez OS a je to sestaveno na míru..

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #7 kdy: 16 Června 2008, 15:10:35 »
no radši zeptej odborníka který řekne o Linuxu ale snad lepší je CzechComputer dokud jsi pražák....na electro world no můžeš ale jsem neptal na nového notebooka, jestli jede vůbec Linux. Prostě musím vybrat na hlavu co Ubuntu má rád....Jistě poznal že Ubuntu nejvíc miluje Intel  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #8 kdy: 16 Června 2008, 15:17:43 »
Je to desktop, takže tam není Wi-Fi. Navíc prodejce to nabízí bez OS a dalšího SW. Ale našel sem ještě zajímavější nabídku. Jinak prodejce je GigaComputer, a nabízejí to jako použitý předváděčky za zajímací ceny.
« Poslední změna: 16 Června 2008, 15:19:37 od nezik »
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #9 kdy: 16 Června 2008, 15:25:49 »
Je to desktop, takže tam není Wi-Fi. ......
Škoda že není Wi-Fi. Wi-Fi je jako záchrana který jste ať ve městě a něco potřebuje chvilku surfovat. Wi-Fi je vždycky o hodně levnější než mobilní operátor. Dokud máš na mysli že kabelovku nebo hnusnou ADSL. Když tam sejdeme na party Linuxu nebo-li Ubuntu a dají tam zadarmo FREE Wi-Fi a přitom nezapojíš...Je to tvůj věc. Já to říkám že je to můj názor.
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #10 kdy: 16 Června 2008, 15:34:04 »
Darek -> Vzhledem k tomu, že to mám na práci doma, a mám tu vlastní síť a bohužel není žádná jiná možnost připojení k netu než přes ADSL, a to ještě tak tak že 0,5mbps, tak tohle moc neřeším :D
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #11 kdy: 20 Června 2008, 15:21:00 »
Na http://peco.cz/index.php?ipg=cenik_sestav.php si můžete sestavit svůj vlastní pc podle libosti, ceny jsou dost dobré a když nechcete, tak neplatíte za žádný OS; já jsem tam kupoval i náš počítač(viz podpis) a s linuxem funguje úplně bezchybně, dokonce jde i Solaris.. Jinak na mojí stránce píšu jak si pc pro linux vybrat(vybíral jsem stejně, jak píšu).  :)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #12 kdy: 24 Července 2008, 04:03:32 »
Základní moje doporučení je zeptat se na každou zamýšlenou část PC co na ni říká Google ve spojení s Linuxem. Odpovědi můžete získat tři
1) podporováno v jádře - pro rozchození není třeba nic dělat (výborně, hlavně pokud do této kategorie spadá hw pro připojení k internetu)
2) dá se rozchodit (pokud to není zrovna ta součást která by měla zajišťovat připojení k internetu tak je to dostatečné)
3) zatím nepodporováno (hlavně některé tiskárny a multifunkce, některé 3G modemy)

Jinak na mojí stránce píšu jak si pc pro linux vybrat(vybíral jsem stejně, jak píšu).  :)
Četl jsem to a komentuji.
1) Procesor - dobře C2D je asi dnes nejlepší volba

2) Board - Kvalitní firma jasně (chybí vám tam minimálně Intel, Tyan a Supermicro kteří kompatibilitu s linuxem u desek uvádějí - sice většinou se to omezuje na RHEL a SLES, ale co běží na jedné distribuci poběží i na jiné) a doporučení na to podívat se na googla s dotazem na název desky a Linux (Třeba jen u Asusu vám najdu minimálně tři aktuálně prodávané desky které je problematické na linuxu zprovoznit)
Bez integrovaných součástí desku také nenajdete - minimálně síťová karta a zvukovka (to je ve spojení s linuxem občas na dlouhé zimní večery pokud má dělat více než jen hrát stereo). Co máte proti integrovaným grafikám netuším, kromě toho že se nehodí na hraní her.

3) Zdroj - Slušné zdroje pokud nemají dostatečný výkon tak se při přetížení jen vypnou a nehoří ! Papírová watáž u "takyzdrojů" nekvalitních výrobců je jen nic neříkající číslo (nicméně doplňte alespoň odkaz na http://web.aanet.com.au/SnooP/psucalc.php nebo podobný), jde spíše o to najít kvalitního výrobce který neočesává ochrany atd. Fortron a Seasonic jsou myslím dostatečně prověřené firmy.

4) Grafika - ano, nvidia má na linuxu méně problémů - neplatí vždy, opět vybrat a otestovat výběr googlem. S nedoporučováním pasivního řešení souhlasit nemohu - pokud někdo chce tichý počítač tak může mít pasivní chladič na grafice, chipsetu (jinak to bývají nejuřvanější větráčky) i procesoru, ale musí mít průvan ve skříni zajištěn jinak (třeba pomalejšími 15cm ventilátory a na to uzpůsobenou skříní - i to je věda sama o sobě). S doporučovanou GF 8600 souhlasím.

5) Paměť - souhlas.

6) Disk - souhlas, speciální případy nemá cenu řešit

7) Ať si raději každý zvolí jestli chce nebo nechce širokoúhlý.
20" klasický, 1600x1200 nebo 24" širokoúhlý 1920x1200 jsou na výšku stejné, na šířku je ten širokoúhlý o kus větší (ideální kousek místa třeba pro conky).
Klasické 19" LCD co doporučujete mají stejné rozlišení jak klasické 17" LCD - 1280x1024 - jediným ziskem je větší velikost písma, ale více informací tam nedostanete.

8) Klávesnice - i bezdrátové se dělají USB + PS/2, foliově podsvícené mají většinou samostatné tlačítko na vypínání podsvícení - závisí jen na napájení a ne OS.

9) Myš - nejlepší taková která komu sedne do ruky, třeba nejen Logitech dělá modely s opěrkou na malíček i palec že ruka sedne a neunaví se.

10) síťová karta - většina pod linuxem chodí, opět pro jistotu typ karty + linux >> google, lepší pokud je podporována jádrem.

11) Wifi - pokud je wifi u někoho jediný možný způsob připojení tak by bylo vhodné aby byla podporována v jádře - předejde potížím se zprovozňováním připojení k internetu bez dostupného internetu...

12) DSL modem - ne USB, (mnoho USB se dá rozchodit, ale u klasického síťového připojení problémy nejsou žádné)

13) CDMA, HSDP, EDGE modemy - většinou USB připojení, důrazně doporučuji zeptat se googlu na konkrétní typ jak je na tom s linuxem. Některé typy lze připojit do domácího routeru a do něj už jen síťový kabel z PC - více na www.koppel.cz

14) Bedna - cokoliv co nebude rezonovat a bude mít vyřešené chlazení

15) Vypalovačka, TV karta (pozor na různé revize HW - stejný název, liší se to jen písmenkem nebo číslem a vnitřnosti karty jsou přitom úplně jiné), tiskárna, scanner a mnoho dalších zařízení - google poradí
« Poslední změna: 24 Července 2008, 04:06:37 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

wam]Spider007

  • Host
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #13 kdy: 24 Července 2008, 10:46:14 »
komp vyzera v pohode, akurat ma zarazil pocet USB (2). Je to IMHO dost malo. Potom by ma este zaujimalo kolko RAM z rozsahu 1-4GB si chces dat...

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #14 kdy: 24 Července 2008, 11:41:23 »
komp vyzera v pohode, akurat ma zarazil pocet USB (2). Je to IMHO dost malo. Potom by ma este zaujimalo kolko RAM z rozsahu 1-4GB si chces dat...
a neni to pocet sberic? btw. i kdyby nebyl, tak neni problem si koupit hub :)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

mk33

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #15 kdy: 24 Července 2008, 13:09:21 »
Jinak k tomu Gigacomputru (pobočka Tábor). Kámoš si u nich vybral minulej tejden nějakej repas na prodejně se s nima domluvil na konkrétním PC a taky, že mu ho přijdou zapojit. Přišel týpek jinej počítač, slabší konfigurace, bez licenčního Win Xp, a dražší. A ještě byl uraženej když ho kámoš od něj nevzal a snažil se to řešit slevou za zapojení PC.
začínám tak trpělivost a pevné nervy :-) since  21. Listopad 2006
-------------------------------------------------------------------------
|Aopen MX4SGI-4DN2|P4 2,8GHz HT|2x512MB RAM|ATI 9550|Linux Mint 9 Isadora|  |Asus P4B533|P4 1,8GHz|3x256 MB RAM|ATI 7500|Ubuntu 7.04|  |IBM Thinkpad T40p|Ubuntu 9.04|  |Lenovo Thinkpad T61|Linux Mint 9 Isadora|Lenovo Thinkpad T410|Linux Mint 13

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #16 kdy: 24 Července 2008, 17:51:34 »
to kiklhorn -> děkuji za pěkný návod. Zasloužil by si připíchnout někam na viditelné místo. počítač jsem nakonec pořídil, všecko šlo krásně už při použití Live CD. Jen mi teď dělá potíže ACPI. viz tohle téma
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #17 kdy: 25 Července 2008, 10:03:48 »
Jinak na mojí stránce píšu jak si pc pro linux vybrat(vybíral jsem stejně, jak píšu).  :)
No, k tomu výběru procesoru - AMD má sice obecně menší cache, ale protože AMD 2jádrové procesory s cache pracují odlišně od 2jádrových procesorů Intel, není to vůbec na škodu - navíc u posledních X2 modelů AMD cache zdvojnásobilo (vypadá to, že čistě z marketingových důvodů), přičemž cena procáku vzrostla jen minimálně (o nějakých 300Kč u modelů 5600+).
Navíc u AMD se mi líbí snaha držet kompatibilitu nových procesorů se staršími paticemi. Zato Intel sloty syřídá jak na běžícím pásu - de facto by se dalo žíct, co technologicky nový procesor, to nová patice.
« Poslední změna: 28 Července 2008, 16:19:57 od EuGenio »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

cinan

Re: Prosba o radu před nákupem HW
« Odpověď #18 kdy: 25 Července 2008, 17:11:50 »
kiklhorn: intel ma niekolko rokov paticu LGA 775, na ktorej ide niekolko rokov stary pentium, ale aj najnovsie 4-jadrove procaky. Nezaujima ma, do akej patice strcim xeon, pretoze nie je pre domace vyuzitie. Podobne je to aj u AMD, snazi sa robit vsetko len pre AM2 (odkedy AM2 bolo uvedene)
« Poslední změna: 27 Července 2008, 18:45:07 od cinan »
Blog-zapisky: http://blog.cinan.sk/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.