Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli  (Přečteno 13496 krát)

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« kdy: 20 Července 2006, 11:01:02 »
Zajimalo by me, kam spravne bych mel v Linuxu umistit adresar, ktery by mel byt sdileny vice uzivateli pro cteni/zapis. Priklad - domaci pc, adresar "music" s hudbou, 3 uzivatele pc, chci aby vsichni mohli poslouchat, pridavat a mazat pisnicky.

Delat to v domovskem adresari nejakeho uzivatele s pridelenim pristupovych prav je hloupy, kazdej si musi pamatovat, u koho to je umisteny.
Vytvorit "music" v korenovym adresari je mozny, ale vyzaduje zasah roota. Coz samozrejme doma neni problem, ale pripada me divny, aby kdyz chce uzivatel pouzivat nejaky sdileny adresar, aby musel zadat roota o vytvoreni. Neni nekde na disku primo uz vytvoreny adresar, ktery ma plna pristupova prava pro vsechny uzivatele, a ktery funguje pro tyto ucely?

Pokud bych teda ten adresar musel vytvorit pomoci roota a pridelit opravneni, je lepsi to udelat v korenovym adresari, nebo se to spise dela nekde /usr/local/... ? Druhe ma hure dostupne umisteni (da se vyresit symlinkem z domovskeho adresare), ale zase to nezneprehlednuje korenovou strukturu adresaru. Jak se to dela?

No, a kdyz budu pridelovat ty opravneni, v Ubuntu ma kazdy uzivatel svoji skupinu. Kdyz bych nechtel ten adresar udelat pristupnej uplne pro everyone (treba z bezpecnostnich duvodu), jak zaridit, aby meli pristup jen lokalni uzivatele? Existuje naka skupina jako users, nebo local_users? Nenasel jsem ji.
« Poslední změna: 21 Října 2007, 15:17:09 od Anna Taliánová »
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #1 kdy: 20 Července 2006, 12:04:23 »
Citace: Ripper
...pripada me divny, aby kdyz chce uzivatel pouzivat nejaky sdileny adresar, aby musel zadat roota o vytvoreni...
naopak, me by prislo DOST divny, aby si uzivatele mohli vytvaret adresare (mimo svuj home) jak se jim zlibi
u nas to resim adresarem /pub, umistenym na vlastni partition s urcitou velikosti (abych nemusel resit kvoty)

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #2 kdy: 20 Července 2006, 13:48:51 »
Jiste, nemyslel jsem kdekoli, ale jestli nejakej podobnej adresar uz predem existuje. /pub muzu vytvorit, kvoty resit nemusim, jsem doma, ale zajima me ta vhodnost umisteni treba do toho /pub, nebo primo do korene. jestli jsou na to nejake konvence, a duvody, proc to delat tim prvnim nebo druhym zpusobem. nejsem na linuxu prilis dlouho, takze takovy zaklady proste neznam... zkompilovat jadro umim, ale spravne vytvorit strukturu adresaru ne :)
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #3 kdy: 20 Července 2006, 14:29:12 »
Zrovna mám stejnej problém - vytvořil jsem adresář  /home/shared , povolil co se dalo, ale věci vložené jedním uživatelem druhý nemá právo číst etc, musely by se pokaždé zvlášť nastavovat práva. Obávám se, že tento problém řeší instalace samby a smbf...opravte mě, pokud se mýlím.

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper_cz#Samba_Server
FS amilo V3405 T5500

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2006, 14:44:49 »
Aha, to je dalsi vec co me nenapadla. Samba nebo NFS na to podle me neni potreba, staci vhodne nastavit prava. Napadlo me, ze by se to dalo vyresit tak, ze by byli vsichni uzivatele v nejake skupine users, a pak /home/shared by se nastavil na skupinu users a nastavil se setguid bit na tento adresar. potom by vsechny nove vytvorene adresare v nem patrili skupine users, takze by tam mohli mazat zrejme vsichni uzivatele. ale to by musela existovat naka ta skupina users.

tak lidi, jak se to resi? to tu neni nikdo, kdo ma doma adresar s hudbou nebo filmy, kam muzou pristupovat i sourozenci nebo rodice?
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #5 kdy: 20 Července 2006, 15:20:33 »
Ja sem to zkoušel jak píšeš, nastavil sem práva pro složku shared, ale každý vložený soubor jedním nebo druhým uživatelem měl znova práva toho uživatele...
Tak jsem nainstaloval samba a smbfs, podle návodu jsem vytvořil dva uživatele samby - sebe a druhýho uživatele kompu, vytvořil složku group, nastavil a funguje to. Akorát se zobrazujou označení, že nemáš práva mazat, ale mazat můžeš, i přidávat.

dělal sem to podle: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper_cz#Samba_Server

instalovat, vytvořit uživatele a pak sekce  
How to share group folders with read/write permissions (Authentication=Yes)

system_username se rozumí stávající uživatelský jména

_________________________________________
ale teď koukám, že to nefunguje, když jsem seodhlásil a  přihlásil :(

zdá se, že je to stejný, jako když vlastník složky shared byl root, práva nastavená pro všechny.
Práva každé podsložky se musí znova nastavit i v sambě... Práva se "nedědí" z nadřazené složky. Možná to de nějak nastavit?
Samba teda nepomůže pro sdílení.
FS amilo V3405 T5500

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #6 kdy: 20 Července 2006, 16:06:39 »
U mě existuje skupina users, patří do ní oba uživatelé pc.

....nastavil se setguid bit na tento adresar..... Jak?
FS amilo V3405 T5500

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
FS amilo V3405 T5500

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #8 kdy: 20 Července 2006, 21:29:42 »
Dobrej odkaz, dik.

Je to v podstate to stejny co jsem rekl ja. Sice rika ze musis udelat adresar "sticky", ale ve skutecne je to "setguid", sticky je jeste neco jinyho. Kazdopadne postup je spravne. No, takze se musi vytvorit specialni nova skupina, a do nej nahazet vsechny sve uzivatele. Zadni "users" tam asi nejsou.

Prave jsem nevedel jak se to spravne dela, ale tak asi takhle. Jeste by me zajimalo kde by to melo spravne byt :-) Bud muzu vsechny takovy adresare hazet do korene (snadnej pristup, ale bordel), nebo do nakyho /pub (clovek se vic napise) a pripadne si muze uzivatel delat symlinky do domovskyho adresare. To bude asi rozumnejsi zpusob.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #9 kdy: 20 Července 2006, 22:19:26 »
Citace: Ripper
...Jeste by me zajimalo kde by to melo spravne byt...
je to uplne fuk, zadne konvence na to nejsou. Nejlogictejsi je ale nejaky adresar /pub nebo /share primo v rootu

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #10 kdy: 21 Července 2006, 10:18:21 »
k tomu umístění, nepříde mi potřeba ani dělat symlinky, já to mám v /home/shared a uživatelům sem to dal do záložek a je to...
Ten problém však není dořešenej, protože když přidám do shared soubor, má práva podle složky, když přidám složku, její podsoubory už maj práva trochu jiný atd. Chce to, aby uživatelé při přidávání věcí do sdílený složky dávali pozor na nastavení práv.
K těm users: já mám skupinu users, ale implicitně byla prázdná.

-----------------------------------------------------------------------
pro někoho možná užitečnej tip, pro někoho banalita: když do složky /home/shared nakopírujete spousty hudby, je docela nepříjemný u všech složek ručně předělávat práva. Pokud  složka s hudbou je /home/shared/music a skupina uživatelů používajících hudbu je "music", pak pro změnu skupiny u všech podsložek a souborů  /home/shared/music v terminálu:
Kód: [Vybrat]
:~$ chown (vlastník):music /home/shared/music/*
:~$ chown (vlastník):music /home/shared/music/*/*
a pro změnu práv
:~$ chmod 770 /home/shared/music/*
:~$ chmod 770 /home/shared/music/*/*
FS amilo V3405 T5500

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #11 kdy: 21 Července 2006, 18:17:11 »
Na to je lepsi pouzit:
Kód: [Vybrat]
$ sudo chown -R user:group /home/shared/music-R jako recursive. a udela to vsechny podadresare a soubory, nejen ve 2 urovnich.

Na ten prvne zmineny problem se kouknu...

2 lukas: dik
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #12 kdy: 21 Července 2006, 18:44:16 »
Super! To je méně neohrabaný :)
FS amilo V3405 T5500

zde..nek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #13 kdy: 22 Července 2006, 00:57:46 »
sdílenou složku mám na oddílu se systémem souborů fat32, tam pokud vím práva z principu neexistují a je i vyřešen problém s maximální velikostí, takže no-problem, používám to i v kombinaci Win&Linux... když tak mě opravte ...asi je to poněkud "nelinuxové řešení", ale funguje :-) ... nejsem linux guru :-)
in vacuum veritas, registered #420910

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #14 kdy: 22 Července 2006, 12:39:06 »
Nevim, co je za problem. Ja to mam takto - /data, skupina users, jiz tento adresar i vsechny podadresare patri a opravneni 770. J

PS: Do users se da pridat pres
Kód: [Vybrat]
sudo gpasswd -a users
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #15 kdy: 22 Července 2006, 13:20:49 »
problém následující (ale ne zásadní): mám /home/shared ten patří mě, skupina music, kam patří dva uživatelé. práva 770. Když do ní přidám složku a podložku a podsložku a do ní soubor, práva se u toho souboru změní na 600, skupina zůstane.
Jak na to aby všechny přidaný věci dědily práva 770?

Ale de facto to nevadí, stačí pak upravit práva jak psal ripper..
FS amilo V3405 T5500

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #16 kdy: 23 Července 2006, 18:51:12 »
Takze jsem to resil, az jsem to nakym zpusobem vyresil. Abych to shrnul, tak problem je v tom, ze sdilenej adresar neni problem vytvorit, ale jakmile si tam uzivatel udela podadresar a do nej umisti soubor, tak uz ho jinej uzivatel nesmaze. To jsem vyresil nastavenim umask z 022 na 002, takze nyni maji i skupiny pravo zapisovat. Protoze v Ubuntu ma kazdej uzivatel vlastni skupinu, tak to snad neni zadna bezpecnostni dira.

Takze celkovej postup:

Kód: [Vybrat]
#vytvoreni skupiny "shared" a pridani do ni svych uzivatelu
$ users-admin

#vytvoreni sdileneho adresare
$ sudo mkdir /pub

#nastaveni skupiny
$ sudo chgrp shared /pub

#nastaveni prav
$ sudo chmod 770 /pub

#nastaveni guid bitu pro zachovani skupiny u podadresaru
$ sudo chmod g+s /pub

#zmena defaultni umask 022 na 002 (nebo nastavit umask v .bashrc kazdeho uzivatele ze "shared")
$ sudo nano -w /etc/profile

#jeste by se mozna hodilo zmenit zpet rootovi umask na 022 v /root/.bashrc,
#ale nevim proc, u me umask 022 ma i pres defaultni umask nastavenou na 002
#(pomoci sudo tvori soubory a adresare s umask 022)

#restart
$ sudo reboot
Pokud nekdo zna lepsi zpusob, tak me to velmi zajima. Kazdopadne to vypada, ze takto to funguje.
Kdyz nad tim tak premyslim, tak to musi byt urcite zprovoznitelne jinak, protoze umask je nastaveni uzivatele, a neda se nastavovat ruzne na jednotlivych adresarich, ale fakt me nenapada jine reseni. Mozna nejak pomoci ACL, ale to jsem jeste nestudoval...
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #17 kdy: 23 Července 2006, 20:10:36 »
A nebudou pak sdílený všechny soubory a složky který vytvořím?

Ještě sem a netu našel řešení pomocí již zavrhnutý samby: sdílený adresář je v tomto případě group
smb.conf:

[Group]
  comment = Group Folder
  path = /home/group
  public = yes
  writable = yes
  valid users = system_username1 system_username2
  create mask = 0777 ///// New files are created with rwxrwxrwx permissions.
   directory mask = 0777 // New directories are created with rwxrwxrwx permissions.
  force user = nobody
  force group = nogroup

ale nevim, zda to bude fungovat, protože mi nějak nejde momentálně připojit se k repozitářům a tak nemohu nainstalovat sambu a zkusit :/
FS amilo V3405 T5500

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #18 kdy: 23 Července 2006, 20:55:42 »
Citace: matezz
A nebudou pak sdílený všechny soubory a složky který vytvořím?
Standardne v Ubuntu maji uzivatele i vlastni skupinu, tudiz do skupiny pribyde "w", coz by nemelo vadit, protoze v te skupine stejne nikdo jinej neni. Ale rikam, predstavoval bych si lepsi reseni.

Samba nebo ftp to sice resi, ale komu se chce pripojovat ke sdilenemu adresari pres dalsi sluzbu?
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #19 kdy: 23 Července 2006, 21:02:32 »
Mně ne :)
Příde mi jako dobrý řešení to, že si uživatelé dají pozor na práva nebo že super uživatel jednou za čas práva upraví pomocí zmíněných příkazů.
FS amilo V3405 T5500

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #20 kdy: 25 Července 2006, 01:57:05 »
Tak jsem zjistil, ze ani reseni s guid bitem a umask nefunguje. problem nastava napriklad pri presouvani souboru. bylo mi doporuceno prostudovat si ACL, takze to asi budu muset udelat.

Celkem me prekvapuje, ze ani "user friendly" distribuce Ubuntu nema nakej nastroj, jak jednoduse vytvori primitivni sdilenej adresar pro vsechny, coz je myslim dost zasadni potreba kazdeho domaciho pc...
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #21 kdy: 27 Července 2006, 18:56:36 »
Zkousel jsem tento problem resit na ABCLinuxu.cz

http://www.abclinuxu.cz/forum/show/141839

a da se rict, ze par reseni tam je naznacenych, ani jedno prilis primitivni. Pokud chcete, tak si to muzete precist, ale je tam spousta balastu okolo a asi celkem dlouhe cteni. Az se mi to podari nejak slusne vyresit, tak sem napisu postup.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

Folki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #22 kdy: 27 Července 2006, 23:37:46 »
Tak s tymto problemom sa tiez trapim uz pekne dlho. Na abclinuxe som to cital cele. Mas pravdu su tam naznacene nejake riesenia ale... Skusal som pouzit to acl kedze ostatne riesenia sa mi nejako nepacia ale ani tak som nebol uspesny.

Nejaky chlapik sa venoval tomu istemu na http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=145741 ale ani podla toho jeho navodu som to nerozbehal. To acl mi stale vyhadzuje ze uskutocnujem nejaku nepodporovanu operaciu.

Ak by mal niekto nejaky dalsi napad ako tento problem riesit tak mu budem vdacny pretoze ja uz fakt neviem. Myslel som si ze to bude nieco jednoduche ale ako vidim tak s jednoduchostou to nema nic spolocne.

scippio

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
    • LinJab
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #23 kdy: 28 Července 2006, 01:04:23 »
A přes tu sambu jste to zkoušeli? .. když tu u sebe v ubuntu (nautilus) kliknu pravym na slozku a dám sdílet... tak se mi zobrzí nastavení pro sambu .... atd .. dál jsem to nezkoušel ...
JID: scippio@linjab.net
"Linux mě někdy svojí jednoduchostí děsí ..."
# pacman -Rnsc ubuntu # pacman -S ArchLinux

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Umisteni adresare sdileneho vice uzivateli
« Odpověď #24 kdy: 28 Července 2006, 17:49:39 »
Sambe jsem venoval cely dnesni den. Bezuspesne :(

Citace: Folki
Nejaky chlapik sa venoval tomu istemu na http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=145741 ale ani podla toho jeho navodu som to nerozbehal. To acl mi stale vyhadzuje ze uskutocnujem nejaku nepodporovanu operaciu.
Co se tyka ACL, pokud nekde nedelam fatalni chybu, tak ani ACL problem nevyresi. Viz tento problem.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.