Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problem s instalaci  (Přečteno 1979 krát)

Markucius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Problem s instalaci
« kdy: 18 Června 2008, 14:35:53 »
Zdravim
vcera jsem zdarne  nainstaloval Ubuntu,  normalne jse to rozjelo, stahlo si to potrebne aktualizace
pak jsem PC vypnul a dnes mne nechce uz linux  nabehnout,

vyhodi mne to  : EROR 15:File not found

a po cca 10 vterinach mne to prepne  na vyber systemu,

bohuzel musim pouzivat i Windovs,  tudiz mam oba systemy.

lze to nejak resit???

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Problem s instalaci
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2008, 14:43:16 »
Zdravim
vcera jsem zdarne  nainstaloval Ubuntu,  normalne jse to rozjelo, stahlo si to potrebne aktualizace
pak jsem PC vypnul a dnes mne nechce uz linux  nabehnout,

vyhodi mne to  : EROR 15:File not found

a po cca 10 vterinach mne to prepne  na vyber systemu,

bohuzel musim pouzivat i Windovs,  tudiz mam oba systemy.

lze to nejak resit???
Nemas tam nahodou 2 ruzne hdd???
Pokud ano, tak si precti tohle..
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=644773
Musis zmenit v /boot/grub/menu.lst systemu boot hd(1,0) na hd(0,0)...

premet

  • Host
Re: Problem s instalaci
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2008, 14:48:00 »
Budeš si muset asi spustit LiveCD aby ses mohl dostat na úpravu grubu. Nejdřív si dáš
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l a tam zjistiš název oddílu a disku na kterém se nachází tvoje Ubuntu. To si zapamatuješ a pak si ten oddíl budeš muset připojit
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /dev/disk pak
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda2 /dev/disk to sda2 je jen příklad, můžeš tam mít i hda2 nebo jiné číslo. Pak si edituješ grub
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /dev/disk/boot/grub/menu.lst pokud by sis nevěděl rady tak sem můžeš zkusit hodit obsah výpisu
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l a
Kód: [Vybrat]
cat /dev/disk/boot/grub/menu.lst a my se podíváme a pokusíme se ti pomoct.

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Problem s instalaci
« Odpověď #3 kdy: 19 Června 2008, 18:48:31 »
Pripojim se s obdobnym dotazem - Ubuntu 8.04 jsem nainstaloval na sda - vse ostatni jsem v prubehu instalace vypojil - grub tam kam mi to nabidlo - hdo, ackoliv nevim co se tim mysli - kdyz tam jine disky nebyly . Z jednoho navodu si pamatuji ze je to vlastne toted co sda, ze si grub vede sve paralelni cislovani.

Pote jsem asi 2x uspesne pracoval v systemu jiz z HDD - nacez kdyz jsem dal stahnout a instalovat aktualizace - tak po restaru - v nabidce grubu pribylo nove jadro + recovery mode - avsak ani jedna z techto ctyrech moznosti nejde - ani starsi jadro ne. Program skonci u oho ze se zastavi oranzovy posuvnik a je konec.

Mohlo vadit to ,ze jsem behem aktualizace mel otevreny Firefox?

Tak nevim - zkusim znovu live-cd a vyzkousim nejake prikazy. Prechazim poprve takto na stalo na Linux - kdysi Mandrake apod. na zkousku - a jeste resim zda je vubec Ubuntu to prave - cili neni to tragedie ze budu muset instalovat znovu....

Vyber je odvisly od toho co clovek nejvic pouziva - mail, fotky, net.
 Firefox a Open Office je ve vsech distr., ale nechapu, zda Thunderbird a Skype najdu pod Ubuntu, nebo Kubuntu. Ci ho lze doinstalovat u obou .
A zda mi nejaky program v linuxu zpristupni stare archivy z Outlook Expresu - mysleno jednotlive maily s priponou .eml a dale cele slozky - pripona .dbx

K.M.

Karel


« Poslední změna: 19 Června 2008, 18:54:46 od karel_m »

premet

  • Host
Re: Problem s instalaci
« Odpověď #4 kdy: 19 Června 2008, 18:54:02 »
Mrkni se u čeho se ti to zastaví pokud si dáš Recovery mode nebo normální a přepneš se ctrl + alt + F1  :). Thunderbird i skype jsou v Ubuntu repozitářích akorát myslím, že na Skype si musíš přidat Medibuntu zdroj jinak tam je taky a nebo se dá stáhnout přímo z jejich stránek Debian balíček  ;). Návod pro přidání Medibuntu zdroje je http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20zdroj%C5%AF
« Poslední změna: 19 Června 2008, 18:55:50 od Premet »

matlasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: Problem s instalaci
« Odpověď #5 kdy: 20 Června 2008, 14:56:32 »
Pridam se tematicky = problem s instalaci. Modernizoval jsem PC a rozhodl se prejit na posledni verzi UBUNTU a mel jsem prvne problem s instalaci / nelze nainstalovat ,vzdy se sekne na 36 % instalace a hlasi error 5 = vadne CD ,mechanika DVD nebo HDD / . CD je kontrolovano nekolikrat = takze urcite  OK. Vzal jsem dokonce  predchozi verzi ubuntu  instalovanou nekolikrat a zkusil ji nainstalovat = opet ta sama chybice ... takze predpokladam ,ze eror bude nekde na HW ??? / mam new HDD WD 320 GB  a dvd - r  Samsung = ted nevim presne jaky typ / Prosim o nejakou radu at se poposunu k uspesne instalaci. Dekuji !!!

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: Problem s instalaci
« Odpověď #6 kdy: 22 Června 2008, 20:11:39 »
Pokud instalujes z Desktop cd zkusil bych ubuntu nainstalovat pomoci alternate cd (s textovym instalatorem)
http://cdimage.ubuntu.com/hardy/daily/current/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.