Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rootovske heslo  (Přečteno 2106 krát)

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Rootovske heslo
« kdy: 23 Června 2008, 18:51:19 »
Dobrý den, podařilo se mi nainstalovat Ubuntu 8.04 způsobem, kdy po mě nebylo vyžadováno vytvoření nového uživatele. Nyní, když chci nastartovat systém, to po mě chce jméno a heslo. Co tam mám zadat? resp. jak zjistit rootovské heslo, abych se mohl přihlásit a vytvořit nového uživatele? pozn.: jako zavaděč mám LILO. Zkoušel jsem pomocí příkazu passwd změnit rootovské heslo v nastartovaném Live CD, ale myslím, že na disku to nic nezměnilo.

premet

  • Host
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #1 kdy: 23 Června 2008, 19:10:31 »
Při přihlašování zadej jméno uživatele a heslo, které jsi vyplňoval při instalaci  ;) rootovskej účet je zablovanej musel by jsi si dát
Kód: [Vybrat]
sudo passwd root a tam stejně dáváš heslo, které jsi dával při instalaci.

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #2 kdy: 23 Června 2008, 19:19:28 »
Jenže já jsem při instalaci žádné heslo nezadával. Instaloval jsem z alternate CD (kvůli LILO) a nějak se stalo, že se nainstalovalo pouze jádro, načež jsem se v konzoli přihlásil jako root (stačilo zadat jako uživ. jméno "root", heslo to nechtělo a nainstaloval jsem balík ubuntu-desktop). Nikde jsem nového uživatele nevytvářel.

premet

  • Host
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #3 kdy: 23 Června 2008, 19:23:03 »
Takže pokud chceš jen vytvořit uživatele tak si projdi http://wiki.ubuntu.cz/Jak%20p%C5%99idat%20nov%C3%A9ho%20u%C5%BEivatele

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #4 kdy: 23 Června 2008, 19:36:03 »
Pokud jsem to pochopil správně, uvedené metody jsou přístupné až po přihlášení. Jenže já se nemohu do systému vůbec přihlásit, protože neznám heslo. Přesněji: žádného uživatele jsem při instalaci nevytvářel a tudíž by kromě roota neměl žádný existovat. Nového uživatele jsem chtěl vytvořit, abych nepracoval neustále pod rootem. Tzn. já potřebuji vytvořit běžný učet, ale k tomu se musím přihlásit, a jelikož žádný účet neexistuje, musím se přihlásit jako root. Ale neznám heslo :'(  (pokud to chápu správě)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #5 kdy: 23 Června 2008, 19:41:17 »
Dobrý den, podařilo se mi nainstalovat Ubuntu 8.04 způsobem, kdy po mě nebylo vyžadováno vytvoření nového uživatele.

Vy jste kouzelník! Neinstaloval jste náhodou pomocí AlternateCD (v textovém režimu) a jako možnost jste nezvolil OEM instalaci?

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #6 kdy: 23 Června 2008, 19:47:38 »
Inu, z alternate to skutečně bylo, ale jestli OEM - to bych se musel překliknout, ale nemyslím si to. Ostatně, moc možností mi nezbývalo. Moje deska si zoufale nerozumí s Grubem a tak bylo Alternate jedinou (čti: jedinou, kterou znám) možností. Teď  jak z toho ven. Přeinstalovávat znova se mi to moc nechce... :-\

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #7 kdy: 23 Června 2008, 20:31:57 »
Tak, vyřešeno ;D. Stačilo se na přihlašovací obrazovce přepnout do textového režimu, a tam už jsem se přihlásil jako root bez hesla. Vytvoření nového, legitimního uživatele už bylo dílem okamžiku. Díky všem za pomoc!

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #8 kdy: 23 Června 2008, 20:45:19 »
můžu se zeptat jaký byl problém s tím GRUBem?

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Rootovske heslo
« Odpověď #9 kdy: 24 Června 2008, 14:09:44 »
Problem s Grubem byl takovy, ze at jsem delal co jsem delal, stale hlasil Error 21. v podstate se jednalo o stejny problem (a postup reseni) jako tady: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=15690.0  Jelikoz muj problem jeste neni uplne vyresen, (resp. vyskytly se dalsi komplikace) tak to tady na foru mozna jeste blize rozepisu. Kdyztak dam vedet.
Edit: Tak jsem to tu precejen rozepsal ( http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=24761.0 ), nevim, jestli to necemu pomuze, ale snad to nikomu neuskodi :)
« Poslední změna: 24 Června 2008, 15:08:22 od Joke »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.