Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva  (Přečteno 3123 krát)

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« kdy: 24 Června 2008, 15:06:46 »
Zdravím! Mám trošku problémy nainstalovat Ubuntu. Bude to poněkud delší, takže číst doporučuji pouze trpělivým jedincům s dostatkem času :).
V čem je problém: Můj HW si zoufale nerozumí s Grubem a neustále hlásí Error 21.
Co nevedlo k cíli: Zkoušel jsem přerozdělovat disk všemi možnými způsoby, srovnávat podle clusterů a další kejkle. Stále Error 21.

Rozhodl jsem se tedy pro LILO.

Běžná instalace z Live CD (funguje) proběhla bez problému (po restartu opět Grub Error 21), takže spuštění Alternate CD. Instalace LILA do neprázdných oddílů se zasekla v polovině. Pokaždé, když se pokoušm naistalovat LILO na neprázdný oddíl tak to skončí errorem při nastavování jakéhosi balíku.

Co vedlo k "řešení": instalace nejdříve LILO (na prázdný oddíl)-nainstalovalo se LILo a základní systém (bohužel jen jádro, nevytvářel se uživatel). Po nabootování v textovém režimu (jinak nešlo) jsem se přihlásil jako root a vytvořil (adduser) nového uživatele (dále Franta). Ten však nemá žádné práva a nemůže ani instalovat. Jako root jsem tedy nainstaloval balík ubuntu-desktop, který se stáhl z Alternate CD. Po opětovném restartu už v pořádku naběhnou X-ka a já se přihlásím jako Franta.

Problém: Jakožto Franta nemohu vůbec nic vykonávat. Odemknutí správcovských funkcí přes ikonu skončí chybovou hláškou "An Unexpected Error has occurred" dřív, než se zeptá na heslo, případně upozorněním, že SUDO neudělilo oprávnění, tak ať kontaktuji admina.
Dále: V GUI chybí mnoho ikon a ovl. prvků (např. kolonka Přidat/odebrat programy, Zdroje softwaru adt.) a především nejdou vůbec do menu přidat (v menu výběru ovl. prvků je zaškrtnu, že je tam chci a oni se samy hned odškrtnou!).

Možné řešení:  upravit Frantovy práva tak, aby spolupracovaly se SUDO (musí být provedeno v text. režimu - do grafiky se jako root nepřihlásím), bohužel nevím jak na to.   

Pozn.: všechny iso obrazy jsou správně staženy a cd správně vypálena. V tom mám jistotu.     

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #1 kdy: 24 Června 2008, 16:18:40 »
Mozne reseni:
1) pridat Frantu do skupiny adm
Kód: [Vybrat]
adduser Franta adm2) Upravit soubor /etc/sudoers
Kód: [Vybrat]
nano /etc/sudoersa dopsat tam cosi jako
Kód: [Vybrat]
Franta ALL = (ALL) ALLPresnou syntaxi si nepamatuji a nejsem u sebe. Ale poznate to podle vzoru. Pripadne:
Kód: [Vybrat]
man sudoers
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #2 kdy: 24 Června 2008, 17:06:09 »
Výborně. z větší části to zafungovalo. Franta je nyní v adminech a sudo mu udělí práva. Ovšem stále nelze odemknout nastavení přes tlačítko unlock (unexpected error) a nezmizel problém chybějícího GUI.

Dále se mi zdá nějaký pochoumaný systém instalování.
Napíšu např.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install mplayer a vrátí se mi, že balík mplayer nelze najít, přitom na internet se jinak dostanu (firefox, jabber). Ale možná to je tím, že si nemůžu (v GUI) nastavit repozitáře, protože nano jsem z cd nainstaloval bez problému.

Edit: add GUI: tak jsem zjistil, že pokud napíšu příkaz na spuštění daného správce (např. to okno s nastavováním zdrojů) do terminálu, tak se bez problému spustí.
 add mplayer: tak to bylo těma repozitářema. apt je v pořádku
Zbývá tedy zjistit, proč, u všech tučňáků nejdou přidat ty ovl. prvky do panelu

 
« Poslední změna: 24 Června 2008, 17:19:16 od Joke »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #3 kdy: 24 Června 2008, 17:12:42 »
Napíšu např.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install mplayer a vrátí se mi, že balík mplayer nelze najít, přitom na internet se jinak dostanu (firefox, jabber). Ale možná to je tím, že si nemůžu (v GUI) nastavit repozitáře, protože nano jsem z cd nainstaloval bez problému.
Přidání zdrojů: Zeditujte soubor /etc/apt/sources.list (doufám, že si to pamatuji správně, dlouho jsem to nedělal) a přidejte tam správné zdroje (možná že tam i jsou, ale zakomentované). Protože jste instaloval ubuntu-desktop z AlternateCD, možná že se nenainstalovalo vše, jako z DesktopCD, popř. s připojením k internetu (přeci jenom CD má omezenou kapacitu a pochopil bych, kdyby se šetřilo na grafice a ikonách). Pokud se vám tedy podaří přidat standardní zdroje, přeinstalujte ubuntu-desktop (a třeba to zabere).
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #4 kdy: 24 Června 2008, 17:20:50 »
2EuGenio: Byl jste rychlejší ;D, trošku jsem aktualizoval svůj předchozí příspěvek

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #5 kdy: 24 Června 2008, 17:32:09 »
A ještě doplním: při instalaci bylo připojení na internet funkční. Pro balík ubuntu-desktop si to výslovně vyžádalo alternate CD (i livko odmítl). A dále: při té instalaci se nainstalovaly i věci jako compiz, nebo open office, že by tedy instalátor šetřil zrovna na ikonách se mi nezdá.  Ale to už jen spekuluji. Přeinstalovat ubuntu-desktop možná zkusím, ale teď jsem zjistil, že si chybějící nabídky můžu přidat na panel jako obyčejné spouštěče. Je to sice drbáni pravou rukou za levým uchem, ale funguje to. Děkuju všem za cenné rady. (Uff, teď ještě rozběhat ten zbytek jako nehrající zvuk, compiz... ;D

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #6 kdy: 24 Června 2008, 18:53:32 »
Zkusil bych preinstalovat balicek policykit, ktery se stara prave o prideleni prav roota v grafickych programech :
Kód: [Vybrat]
sudo aptitude --purge remove policykitA potom opetovne nainstalovat
Kód: [Vybrat]
sudo aptitude install policykit

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #7 kdy: 26 Června 2008, 13:53:08 »
Přeinstaloval jsem policykid dle instrukcí (odstranilo se mnoho souvisejících balíků, tak mnoho, že jsem musel přeinstalovat  celý ubuntu-desktop), ale bohužel žádná změna. Tlačítko unlock hází neočekávanou chybu.

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #8 kdy: 26 Června 2008, 16:54:31 »
Pokud nemas policykit-gnome, zkus jej nahrat.

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #9 kdy: 26 Června 2008, 17:41:58 »
Ten už tam je v nejnovější verzi. Problém je, že tak nějak nefunguje jak má. Ale dokud jde všechno nastavit přes textové konfiguráky tak to by snad ani moc nevadilo. Alespoň si to ten člověk, kterému to instaluji, nerozhází. Stačí mi pouze zjistit, kde se textově nastavují služby po spuštění a věci okolo sítě jako IP adresa , maska, atd.

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #10 kdy: 26 Června 2008, 17:50:57 »
/etc/network/interfaces
Kód: [Vybrat]
# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet static
        address 192.168.0.22
        netmask 255.255.255.0
        network 192.168.0.0
        broadcast 192.168.0.255
        gateway 192.168.0.160
        # dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
        dns-nameservers 192.168.0.160

Po provedeni zmen je treba restartovat /etc/init.d/networking, tedy
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/networking restart
EDIT: Stejne mi neda spat, ze nejede ten unlock ;)
Kdyz v konzoli zadas
Kód: [Vybrat]
network-adminSkonci to stejnym hlasenim jako kdyz to spustis pres gnome menu ?
« Poslední změna: 26 Června 2008, 17:56:11 od dekon »

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #11 kdy: 26 Června 2008, 20:51:11 »
Ano, úplně stejná situace. Otevře se příslušné okno se zamknutými položkami a když kliknu na "unlock" tak se dlouho (cca minutu) nic neděje a pak se objeví okno "Nemohu autentizovat, došlo k neočekávané chybě ".

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #12 kdy: 26 Června 2008, 23:58:24 »
A nic navic to nevypise ?

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #13 kdy: 27 Června 2008, 15:08:01 »
Vubec nic víc. Jen se objeví okno s touhle hláškou a já mohu maximálně tak potvrdit OK a vrátit se tak do okna s příslušným nastavením (stále zamknutým). ale jak říkám, většinu věcí už dokážu nastavit textově. Jen zbývá zjistit jak nastavit aplikace po spuštění (např. compiz musím zapínat ručně a nespouští se automaticky)

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #14 kdy: 27 Června 2008, 18:34:48 »
Programy ktere se budou spoustet po startu gnome nastavis v System -> Preferences -> Sessions
To stejny se spusti po zadani
Kód: [Vybrat]
gnome-session-properties

Joke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Problematická instalace-Lilo a uživ. práva
« Odpověď #15 kdy: 27 Června 2008, 18:53:40 »
To bylo přesně co jsem hledal. Teď už v podstatě všechno funguje tak jak má. Za což musím, vzhledem ke stavu z nějž jsem vycházel, smeknout lidem tady na foru obrovskou poklonu. Díky všem

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.