Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)  (Přečteno 16565 krát)

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« kdy: 26 Června 2008, 20:04:57 »
Pořídil jsem si tento modem i s informací od Vodafone, že linux nepodporují a tedy nezaručí funkčnost zařízení. Ujistili mě ale, že mám měsíc na vyzkoušení, když to nepoběží, můžu modem vrátit. Chvíle času na Googlu a už to běží, tak se chci s vám podělit o jednoduchý postup, snad tím někomu ušetřím čas a začátečníkům tak dodám snadný návod.

Po úspěšné instalaci můžete přes tento modem na internet (EDGE není žádná velká sláva, ale na cesty to stačí), programem Wammu pak posílat SMS a spravovat SIM kartu - kontakty atd.

Postup jsem odzkoušel na Ubuntu 8.04.

1. Rozpoznání modemu:
Pokud modem dáte do USB před zapnutím počítače, detekuje ho sysém automaticky a vytvoří port /dev/ttyUSB0, jinak je třeba otevřít Terminál a jako načíst potřebný modul:

sudo modprobe usbserial vendor=0x12d1 product=0x1003

(bude to chtít heslo uživatele root)

2. Konfigurace připojení na internet
Pak můžete nastavit připojení na internet pomocí grafického prográmku GMOME PPP (je třeba doinstalovat balíček "gnome-ppp" například přes správce balíčků Synaptic) nebo snadno vytvořit konfigurační soubor pro wvdial a připojit se v Terminálu.

Nastavení Wvdial
Tohle je jednodužší varianta spojování. Wvdial je program, který se zpouští v terminálu příkazen "wvdial", pokud máme dobře nastavený konfigurační soubor wvdial.config, automaticky se připojí přes zvolený modem. Takže nastavíme wvdial.config - v terminálu si jej otevřeme např. takto

sudo gedit /etc/wvdial.conf

Otevře se nám textový editor s obsahem souboru, celý obsah smažeme a nagradíme ho tímto textem:

[Dialer Defaults]
Phone = *99***1#
Username = internet
Password = internet
Stupid Mode = 1
Dial Command = ATDT
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 460800
Init2 = ATZ
Init3 = ATE0V1&D2&C1S0=0+IFC=2,2
ISDN = 0
Modem Type = Analog Modem
Init5 =at+cgdcont=1,"ip","internet";

Pak uložíme a je to! Jestli máme připojený modem, můžeme se k internetu připojit okamžitě příkazem v terminálu

wvdial


Nastavení GNOME PPP:
Spustíme program v menu, je pod záložkou Internet, stejně tak jako Firefox nebo třeba Skype.
Můžeme hned vyplnit základní údaje -
jméno: internet
heslo: internet
Telefonní číslo: *99***1#
Pak se ještě nepřipojíme, jdeme do "nastavení".
Jsou tu tři záložky, nastavíme postupně všechny:

* Záložka Modem:
Zařízení: zadáme "/dev/ttyUSB0", měla by fungovat i automatická detekce - tlačítko "Detekovat";Typ: Analogový modem; Rychlost: maximální; Vytáčení: zaškrtnuto Tónové; Hlasitost_ Vypnuto.
Teď je třeba jít do části "inicializační řetězce" přes tlačítko se stejnou popiskou, tam vždy kliknete postupně na jednotlivé řádky, označené init2, init3 a init4 a zkopírujete následující:

pro Init 2: ATZ
pro Init 3: ATE0V1&D2&C1S0=0+IFC=2,2
pro Init 4: at+cgdcont=1,"ip","internet"

Po zadání každého jednotlivého řádku stiskneme Entr nebo Tabulátor, aby se údaj uložil. Okno opustíme tlačítkem Zavřít.

* Záložka Sítě:
Zaškrtneme "Dynamická IP adresa"; pak "Manuální DNS", zadáme DNS1 a DNS2 podobně jako Init stringy:

pro DNS1: 217.77.161.130
pro DNS2: 217.77.161.132

* Záložka Možnosti:
Necháme zaškrtnuté pouze položky "Zkontrolovat výchozí cestu" a "Ignorovat terminal strings (stupid mode)", podle potřeby pak můžeme zaškrtnout "Při přerušení opakovat vytáčení".

A to je vše, nastavování ukončíme tlačítkem "Zavřít", můžeme se "Připojit"!


Našel jsem na netu i jiné možnosti připojení, ale nezkoušel jsem, tohle mi přišlo jednoduché a hlavně to fungovalo. Pokud se nepřipojíte, zkontrolujte ještě signál a správně vloženou SIM kartu.


3. SMS a zpráva SIM karty přes Wammu:
Wammu se po instalaci objeví v "příslušenství", nejprve musíte mít připojený modem, pak spusťte program, objeví se průvodce připojení.
Zaškrtneme_ Vedené nastavení, pak USB kabel, dál jako typ telefonu zvolíme "Nevím", typ připojení necháme "AT příkazy", ovladač necháme přednastavený "Obecný AT..."
port zadáme "/dev/ttyUSB0" a konfigurace je hotová.


Erthainel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
    • My Blog
Re: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« Odpověď #1 kdy: 04 Srpna 2008, 02:26:27 »
Postupoval jsem podle návodu a bohužel mi připojení nefunguje.
Výstup končí "Bad init string". (Nebo "invalid dial" tuším)
Chyba určitě není v modemu, protože teď z něj z počítače s WinXP píšu sem.
Napiš prosím, jaké potřebuješ podrobnosti.
Jsem nováček, ale toto připojení potřebuji.
Díky!
Windows nejsou nejhorší, ale existují i lepší a funkčnější alternativy.
An APN is an Advanced Practice Nurse

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Re: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« Odpověď #2 kdy: 04 Srpna 2008, 05:39:32 »
Napiš radši přímo Private Message autorovi zprávy, tohohle se asi nevšimne.
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

Pedrosos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« Odpověď #3 kdy: 06 Září 2008, 15:57:26 »
Od 1.8.08 Vodafone prodává Huawei K2540 (EG162, má pouze GPRS a EDGE). Zkoušel jsem aplikovat stejné nastavení výše, ale se stejným problémem při initu. Není jakákoli možnost, jak ho rozchodit? Zkoušel jsem Googlit ale nic kloudného jsem nenalezl...

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« Odpověď #4 kdy: 20 Září 2008, 19:55:57 »
Pokud to hlásí Bad init string, pak bych vyzkoušel použít jen ten init 4 (ten poslední z návodu. Mě to fakt chodí.

zejdad

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2008, 22:05:41 »
Hlásí vám to "Bad init string"? Zkontrolujte, zda jste odnastavili PIN. Další info je zde

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,26039.msg195166.html#msg195166

klaksunek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: HOWTO: Jak rozchodit Vodafone USB modem (Huawei E172)
« Odpověď #6 kdy: 21 Listopadu 2008, 00:59:58 »
Tak jsem si pořídil u Vodafone modem K2540 a podle výše uvedeného návodu se mi podařilo rozchodit úplně bez problémů až na jeden: pokud modem nemám při bootu počítače zastrčený v USB, tak i když provedu ručně modprobe, stejně se nic neděje. V /etc nikde není. Nevíte někdo co s tím?
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal  64bit (Gnome)
PC - MSI 945 GM3, Intel Core 2 Duo 2.80 GHz, 6 GB RAM DDR2, 250 GB SATA2. UPC.
------------------------------------------- Ubuntu 11.04 (Gnome) PC - Asus EEE 901. ------------------------------------------- klaksunek@jabber.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.