Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odpojit disk s widlemi při instalaci? [vyřešeno]  (Přečteno 2358 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Odpojit disk s widlemi při instalaci? [vyřešeno]
« kdy: 27 Června 2008, 21:16:39 »
Zdravim. Chtel bych znát váš názor a prosím o radu.
Přikoupil jsem si Hard disk (sata) a chtěl bych zkusit bunta na poči, kde bych na jednom HD měl widle a na tom novém bunta. Na tom widlovém disku mám data, o která nesmím přijít. A teď řeším dilema.
Mám ten starý disk během instalace pro jistotu odpojit?
Když ho odpojím, jak GRUB pozná, že má po zapojení spouštět i widle na starém disku?
Když ho nechám, nemůže se stát, že mi ta instalace nějak nenabourá widle?
Je to vůbec dobrý nápad, mít dva disky se dvěma systémy? Nikdy jsem nic takového nezkoušel. Oba disky jsou SATA.
« Poslední změna: 28 Června 2008, 15:48:50 od qUAKER »
Xubuntu 18.4.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #1 kdy: 27 Června 2008, 21:34:10 »
Zdravim. Chtel bych znát váš názor a prosím o radu.
Přikoupil jsem si Hard disk (sata) a chtěl bych zkusit bunta na poči, kde bych na jednom HD měl widle a na tom novém bunta. Na tom widlovém disku mám data, o která nesmím přijít. A teď řeším dilema.
Mám ten starý disk během instalace pro jistotu odpojit?
Když ho odpojím, jak GRUB pozná, že má po zapojení spouštět i widle na starém disku?
Když ho nechám, nemůže se stát, že mi ta instalace nějak nenabourá widle?
Je to vůbec dobrý nápad, mít dva disky se dvěma systémy? Nikdy jsem nic takového nezkoušel. Oba disky jsou SATA.
Nic odpojovat nemusis. Zapoj disky, nabootuj do live cd a pri instalaci zadej rucni rozdeleni disku. Tam si rozdel disk pro Ubuntu(rekl bych, ze to bude sdb) jak potrebujes, nainstaluj system, Grub by mel byt asi na hd1(disk s Ubuntu) a melo by to fachcit. Muzes ho ale i odpojit a potom rucne namountovat, ale ja bych ty disky radsi nechal zapojene oba.. :)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #2 kdy: 27 Června 2008, 22:37:14 »
Takze Grub bude na tom novem disku? jak vlastne urcim, ktery z tech disku "najede" pri dalsim spusteni jako prvni? To je nekde v BIOSU?
Urcite teda ty widle pojedou i nadale? Bojim bojim :-)
Xubuntu 18.4.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #3 kdy: 27 Června 2008, 22:52:18 »
Takze Grub bude na tom novem disku? jak vlastne urcim, ktery z tech disku "najede" pri dalsim spusteni jako prvni? To je nekde v BIOSU?
Urcite teda ty widle pojedou i nadale? Bojim bojim :-)
Urcite v BIOSu. Vyberes si ten hadr s Ubuntu a je to.. :)
Widlim se nic nestane, pokud to budes instalovat tam, kam chces. Grub se posleze postara, aby nabootovaly i widle.. :)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #4 kdy: 27 Června 2008, 23:20:26 »
Tak ja se na to vrhnu. Jestli se ode me nedockas podekovani, tak to nevyslo a dlouho se tu asi neukazu :-)
Xubuntu 18.4.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #5 kdy: 28 Června 2008, 00:16:33 »
Tak ja se na to vrhnu. Jestli se ode me nedockas podekovani, tak to nevyslo a dlouho se tu asi neukazu :-)
Good luck, take care.. :)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #6 kdy: 28 Června 2008, 02:42:27 »
Uz jedu z bunta :-)
Ale po hodine instalace jsem zrestartoval.. a najely widle, jako by se nechumelilo :-))))
Musel jsem to prepnout v BIOSu. Ale je to super, tim padem je jasny, ze to s tim diskem s widlema neprovedlo VUBEC NIC! Parada
Xubuntu 18.4.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #7 kdy: 28 Června 2008, 14:50:37 »
Uz jedu z bunta :-)
Ale po hodine instalace jsem zrestartoval.. a najely widle, jako by se nechumelilo :-))))
Musel jsem to prepnout v BIOSu. Ale je to super, tim padem je jasny, ze to s tim diskem s widlema neprovedlo VUBEC NIC! Parada
To by fakt nemelo. Vidim vedle, ze mas problem. Snad to nejak vyresime.. :)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #8 kdy: 28 Června 2008, 15:01:09 »
Ted zrovna jsem na widlich, spustenych pres grub, a pohoda. Hardy je momentalne nepouzitelnej, uz me nebavi furt marne neco zkouset a pokazde muset mackat numlock :-)
Xubuntu 18.4.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #9 kdy: 28 Června 2008, 15:08:09 »
Ted zrovna jsem na widlich, spustenych pres grub, a pohoda. Hardy je momentalne nepouzitelnej, uz me nebavi furt marne neco zkouset a pokazde muset mackat numlock :-)
Mam laptop, cili tento problem vubec neznam, ale rekl bych, ze numlock by se mel i v Ubuntu zapinat automaticky. Navic stisknuti jedne klavesy prece nezpusobi nefunkcnost celeho systemu.. :D
Mozna by se to dalo nastavit nekde v system/volby/klavesnice.. :)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #10 kdy: 28 Června 2008, 15:16:24 »
To ne, ten numlock jsem u jineho poce vyresil podle wiki bez problemu, ale ted to nejde, viz vedle.
Xubuntu 18.4.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Odpojit disk s widlemi při instalaci?
« Odpověď #11 kdy: 28 Června 2008, 15:17:54 »
To ne, ten numlock jsem u jineho poce vyresil podle wiki bez problemu, ale ted to nejde, viz vedle.
Uz jsem tam odepsal, nejde synaptic, ze... :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.