Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výběr grafické karty pro Linux  (Přečteno 6075 krát)

Aigor

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
    • Aigor's net
Výběr grafické karty pro Linux
« kdy: 14 Července 2008, 14:13:11 »
Prosím doporučte mi nějakou PCIE grafiku tak do 1.500,- která nemá problém v Linuxu.
Moc se v této oblasti neorientuju a ATI/nVidia je mi celkem jedno, hry nehraju, max. koukám na filmy (nějaká akcelerace by se hodila)

Rád bych se vyhnul problémům při zprovozňování v Ubuntu/SuSe.

Potřebuju hlavně aby měla 2x DVI výstup a pasivní chlazení.

PS: Přiznávám, že mám dobrou zkušenost s výrobky Sapphire, takže bych upřednostnil tuhle značku..

Nějaké tipy ?
MS-DOS -> Win95 -> Win98 -> WinNT -> Win2k -> WXP
Monkey -> SuSe -> Debian -> Ubuntu

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #1 kdy: 14 Července 2008, 16:15:36 »
Nvidiu. Zbytek si vyber u svého maloobchodního prodejce.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

col_boggy

  • Host
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #2 kdy: 14 Července 2008, 16:26:19 »
Sapphire je na tom u linuxů snad úplně nejhůř :D povětšinou vydává své vlastní lehce upravené ovladače, které jsou v případě linuxů podmínkou - kterou ovšem nelze splnit (dělají jen win drivery)...

pivik

  • Host
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #3 kdy: 14 Července 2008, 17:36:52 »
Sapphire je na tom u linuxů snad úplně nejhůř :D povětšinou vydává své vlastní lehce upravené ovladače, které jsou v případě linuxů podmínkou - kterou ovšem nelze splnit (dělají jen win drivery)...

Sapphire kartu mám (typ viz podpis) a nemám s ní sebemenší problém. Ovladače jsem nainstaloval pomocí Envy.

col_boggy

  • Host
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #4 kdy: 14 Července 2008, 18:28:46 »
ano, to já také ;) a skončilo to úžasnými vizuálními efekty... (a co jsem si ověřoval, chyba není na mé straně). pravděpodobně je to ale věc typu a s řadou HD3xxx nebo+, které se prodávají dnes, by už nemusel být problém. takhle je to spíš věc štěstí.

Aigor

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
    • Aigor's net
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #5 kdy: 14 Července 2008, 19:28:26 »
Co jsem se ptal na jiných fórech (nezaměřených na Linux), doporučili mě Sapphire ATI Radeon HD 3470 256MB, přiznám se, že z nabídky nVidia jsem nenašel nic co by odpovídalo mým požadavkům  :-[

Netvrdím, že jsem fanatiský příznivce Sapphire, ale zatím s nima mám dlouhou a pozitivní zkušenost. Na druhou stranu hodně problémů jsem četl na Gigabyte, Powercolor, neho MSI. Ať už to byla podpora, přehřívání, nebo poruchovost. Kartu budu používat na grafiku, střih videa a předpokládám živostnost minimálně do doby, než nám zase změní sloty z PCIE na něco nového...
MS-DOS -> Win95 -> Win98 -> WinNT -> Win2k -> WXP
Monkey -> SuSe -> Debian -> Ubuntu

col_boggy

  • Host
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #6 kdy: 14 Července 2008, 19:59:12 »
už se změnily :-\ viz. PCI-E 2.0... tam ale bude naštěstí do jisté míry zpětná kompatibilita (viz. pci-e 1.1).

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #7 kdy: 15 Července 2008, 02:17:49 »
Kdyby nevyhovovala vzhledem k trošku vyšší ceně:
http://www.alza.cz/graficka-karta-asus-en8600gt-silent-htdp-d77654.htm
tak další variantou by mohla být:
http://www.alza.cz/gigabyte-gv-nx86t256h-d85536.htm

Co se týká diskrétních karet tak osobně mám nejlepší zkušenosti s kartami od XFX.
ATI X nVidia je velice kontroverzní téma, sám jsem si ve vztahu k videu v Linuxu udělal jasno.
1) alpha blending - http://www.google.cz/search?q=linux+alpha+blending+ati+nvidia
2) XvMC http://en.wikipedia.org/wiki/X-Video_Motion_Compensation
http://www.mythtv.org/wiki/index.php/XvMC (možná jej nahradí časem VAAPI)
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Aigor

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
    • Aigor's net
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #8 kdy: 15 Července 2008, 08:33:45 »
Kdyby nevyhovovala vzhledem k trošku vyšší ceně:
http://www.alza.cz/graficka-karta-asus-en8600gt-silent-htdp-d77654.htm
tak další variantou by mohla být:
http://www.alza.cz/gigabyte-gv-nx86t256h-d85536.htm

Diky za tipy, ale 2-slotovou kartu tam nenacpu, idealni je pasiv vytazeny NAD kartu  :-[
Navic ten levnejsi GB je presne ten model na kterej jsem cetl nejvic problemu s prehrivanim,
bude to v temer pasivnim kompu, takze by se to neuchladilo.

Jinak flame ATI/nVidia je problem, prave kvuli tomu je problem se na cokoliv nekde rozumne zeptat.
Pojmy kolem akcelerace mi vubec nic nerikaji, nejnarocnejsi gamesa jsou u me piskvorky a miny  8)
Aktualne pouzivam int. grafiku na i945G a jsem happy, ale nutnost 2xDVI me nuti jit do grafiky.
Investovat >1kKc na hratky s prikazovou radkou a prehravani filmu mi pripadne jako luxus.

Kdyby byl Matrox trochu levnejsi, asi by se mi libil nejvic kvuli moznostem ovladacu a urceni pro grafiku,
i kdyz zase nevim jak je na tom v Linuxu, ...takze zase zpatky na stromy  :-[  ???

Pri sve smule nechci dopadnout tak, ze si necham zkalibrovat monitor-grafiku a pak az budu resit nefunkcnost
v Linuxu, kazdej me poradi ze sem si mel vzit jinou grafarnu  :(
MS-DOS -> Win95 -> Win98 -> WinNT -> Win2k -> WXP
Monkey -> SuSe -> Debian -> Ubuntu

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #9 kdy: 15 Července 2008, 09:42:03 »
No, s tím flamem ATI vs. nVidia je to pravda - každý bude hájit svou oblíbenou značku. Já jsem třebas nikdy neměl s ATI v linuxu problémy (dříve Radeon 9200 - 3DClub, dnes Radeon HD2600XT - Saphire), dokonce v Ubuntu 8.04 se instalace ovladačů zrealizivala téměř automaticky (dvěma kliknutími). Nechci tvrdit, že ATI jsou bezproblémové (stačí projít fórum), ale stejně tak narazíte na vlákna, kde někdo řeší, jak rozchodit tu či onu nVidii.

Na vaši popisovanou činnost vám bohatě postačí nějaké starší karta - u ati bych to viděl na serii HD2xxx, u nVidie na něco z řady 7xxx popř. 8xxx. Do 1000Kč se zde určitě vejdete. Modarní karty ve většině případů maji 2xDVI, takže tam bych problém neviděl. Spíše bych viděl problém v kombinaci Saphire a Pasiv. Co se týče třeba radeonů HD2xxx, tak sem od Saphire žádný s pasivem neviděl (ne že bych nějak drsně hledal). Na druhou stranu, při běžné práci a přehrávání videa se karta zas tak moc hřát nebude, takže případný malý větráček stejně pojede pomalu a moc rámusu nenadělá.

P.S: Pokud nemáte důvěru ve značky MSI, PowerColor, GigaByte, zkuste třeba ASUS - od této firmy jsem viděl docela dost karet s pasivním chladičem.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Aigor

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
    • Aigor's net
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #10 kdy: 15 Července 2008, 10:23:20 »
No, s tím flamem ATI vs. nVidia je to pravda - každý bude hájit svou oblíbenou značku...

Na vaši popisovanou činnost vám bohatě postačí nějaké starší karta - u ati bych to viděl na serii HD2xxx, u nVidie na něco z řady 7xxx popř. 8xxx. Do 1000Kč se zde určitě vejdete. Modarní karty ve většině případů maji 2xDVI, takže tam bych problém neviděl. Spíše bych viděl problém v kombinaci Saphire a Pasiv. Co se týče třeba radeonů HD2xxx, tak sem od Saphire žádný s pasivem neviděl (ne že bych nějak drsně hledal). Na druhou stranu, při běžné práci a přehrávání videa se karta zas tak moc hřát nebude, takže případný malý větráček stejně pojede pomalu a moc rámusu nenadělá.

P.S: Pokud nemáte důvěru ve značky MSI, PowerColor, GigaByte, zkuste třeba ASUS - od této firmy jsem viděl docela dost karet s pasivním chladičem.

Ano, rozhodovani mezi hlavnimy tabory grafiky resim pouze kvuli Linuxu, ve Win je to IMHO uplne jedno.
Z toho co jsem uz precetl jsem pochopil, ze ATI uvolnilo specifikace pro vyvoj driveru, ale ty jsou zase zatim nedotazene. nVidia ma naopak uzavrene drivery, udajne kvalitni, ale po zkusenostech (nebudu jmenovat, at nedelam dalsi OT) na Win, kdy moje 4roky stara grafika zacala mit problemy protoze nove verze driveru s totu radou proste uz nepocitaly, mam pocit, ze open drivery jsou preci jen vyhodou..

Volba graf. cipu je jenom prvni krok, pak je potreba vybrat vyrobce, ktery to "neodrbava"... viz moje zkusenosti s nejmenovanou kartou od 3D Club, priserna kvalita (jeste D-SUB) a navic mi rusila TV kartu  :o  Po roce nastesti prestala fungovat, tak jsem se ji rad zbavil.

2xDVI bohuzel zdaleka neni samozrejmost, minimalne v segmentu do 1000,- Prohledal jsem dva oblibene e-shopy a kombinaci nVidia, pasivu a 2xDVI jsem nenasel. Nekolik tipu sice bylo, ale vzdy se jednalo o bazar, nebo vyprodej posledniho kusu, kvuli podpore (nejen Linux) nechci zase kupovat vybehovy model kdyz chci aby mi par let vydrzela.
Sapphire i Asus mi pripada ze maji oba celkem vyber v pasivnich variantach. Sapphire znam, Asus zatim ne - ale pravdou je, ze jsem prilis o problemech neslysel, takze se tomu nebranim.
MS-DOS -> Win95 -> Win98 -> WinNT -> Win2k -> WXP
Monkey -> SuSe -> Debian -> Ubuntu

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #11 kdy: 15 Července 2008, 10:37:30 »
Jinak doporučuju "čučet" lidem do podpisů - většinou mají kartu, která pod linuxem běží a v případě problémů dokážou poradit.

Kouknul jsem do svého oblíbeného obchodu a pod 1000Kč mi karta s pasivním chlazením, zabírající jeden slot a vybavená 2xDVI vyšla např. Saphire Radeon HD 3450 512MB. U nVidie jsem neobjevil nic pod 1300Kč.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

qUAKER

  • Host
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #12 kdy: 15 Července 2008, 11:42:21 »
nVidia 7600GS stojí tuším 1300

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #13 kdy: 15 Července 2008, 12:01:39 »
nVidia 7600GS stojí tuším 1300
Jojo, nejlevnější nVidie s 2xDvi a pasivem jsou kolem 1300Kč. Spíš bych však šel do nějaké 8500GT nebo tak. Na druhou stranu, takových ATIn je i kolem 1000Kč docela dost a výkonově jsou skoro srovnatelné s nVidiemi.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Aigor

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
    • Aigor's net
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #14 kdy: 15 Července 2008, 13:53:11 »
Jojo, nejlevnější nVidie s 2xDvi a pasivem jsou kolem 1300Kč. Spíš bych však šel do nějaké 8500GT nebo tak. Na druhou stranu, takových ATIn je i kolem 1000Kč docela dost a výkonově jsou skoro srovnatelné s nVidiemi.

Presne takto to taky vidim, ostatne ten link co jsem sem daval je na HD3470. Ty 300 bych si klidne priplatil, pokud by mi nekdo rekl ze v ATI budu mit vyrazne vetsi problemy, ale z diskuse jsem pochopil, ze je to cca jedno. Takze pujdu nejspis do teto karty. Rozhoduji jenom penize, vykon je pro me zbytecny.

diky vsem za rady  :)
MS-DOS -> Win95 -> Win98 -> WinNT -> Win2k -> WXP
Monkey -> SuSe -> Debian -> Ubuntu

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Výběr grafické karty pro Linux
« Odpověď #15 kdy: 15 Července 2008, 14:09:33 »
Presne takto to taky vidim, ostatne ten link co jsem sem daval je na HD3470. Ty 300 bych si klidne priplatil, pokud by mi nekdo rekl ze v ATI budu mit vyrazne vetsi problemy, ale z diskuse jsem pochopil, ze je to cca jedno. Takze pujdu nejspis do teto karty. Rozhoduji jenom penize, vykon je pro me zbytecny.
diky vsem za rady  :)
Na vašem míste buch ještě probrouzdal oficiální fórum (ubuntuforums.org), jaké jsou s touto kartou zkušenosti. Proprietální ovladač ji (údajně) podporuje, ale nikdy nevíte. Ale de facto jsem nenarazil na vlákno, kde by se problém s ATInou (hlavně s temi novějšími) úspěšně nevyřešil.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.