Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nemožnost změny oddílů disku a mountování  (Přečteno 3482 krát)

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« kdy: 17 Července 2008, 13:59:11 »
Zdravím,

brácha má na počítači Windows a Ubuntu. V poslední době používá už jen Ubuntu a Windows tam máme jen kvůli nějakým věcem rodičů. Jenže to Ubuntu už je velmi zastaralé a nelze ho upgradovat, protože je na malém oddílu (netušil jsem, že se ujme :D). Takže jsem si řekl, že vše vyzálohuju na externí disk a změním oddíly. Má myšlenka byla, že zmenším oddíl s Windows (ntfs na nějaké rozumné mezi) a díky tomu pak zvětším (zleva) oddíl s Ubuntu (ext3), což by u tohoto fs neměl snad být problém. Vytáhl jsem tedy své instalační CD s Ubuntu 8.04 a jal se použít můj velmi oblíbený gparted. Jenže bohužel on sice ty oddíly vidí, ale nevidí na jejich obsah, takže nejdou měnit. Jediné, s čím mohu pracovat, je swap oddíl. U těch 2 ostatních vidím jen vykřičníky. Zkoušel jsem disky namountovat, ale dostal jsem se jen do toho s Ubuntu, na ten druhý se nedokážu dostat a netuším, čím to je. NTFS by problém být neměl, protože ntfs-3g balíček s podporou tam je. I po mountnutí toho fs s ubuntu tam vidím vykřičník. Nevíte někdo co s tím? Dodám výpisy příkazů, když mě navedete.

Při pokusu o kontrolu a opravu disku s Windows, mi gparted napíše toto:

Kód: [Vybrat]
An error occurred while applying the operations

See the details for more information.

IMPORTANT
If you want support, you need to provide the saved details!
See http://gparted.sourceforge.net/larry/tips/save_details.htm for more information.

A zde je obsah toho souboru, co jsem tedy uložil:

Kód: [Vybrat]
GParted 0.3.5

Libparted 1.7.1

Check and repair filesystem (ntfs) on /dev/sda1  00:01    ( ERROR )
     
calibrate /dev/sda1  00:01    ( SUCCES )
     
path: /dev/sda1
start: 63
end: 69722099
size: 69722037 (33.25 GiB)
check filesystem on /dev/sda1 for errors and (if possible) fix them  00:00    ( ERROR )
     
ntfsresize -P -i -f -v /dev/sda1
     
ntfsresize v2.0.0 (libntfs 10:0:0)
ERROR(2): Failed to check '/dev/sda1' mount state: No such file or directory
Probably /etc/mtab is missing. It's too risky to continue. You might try
an another Linux distro.

Nevím, už kolikrát jsem takto měnil oddíly atd. a nikdy se mi nic podobného nestalo. Taky si říkám, jestli to není tím, že s tím diskem byly dost problémy (přehřátí kvůli špatnému větrání) a jsem vůbec rád, že mi to šlape... Nicméně bych byl rád, kdyby to nějak šlo, zálohy mám.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #1 kdy: 17 Července 2008, 22:28:55 »
Jsem z toho trochu jelen, rad bych pomohl, ale moc nerozumim popisu. Tak se zeptam...

Jenže bohužel on sice ty oddíly vidí, ale nevidí na jejich obsah, takže nejdou měnit.

Nechapu, jak ze nevidi jejich obsah?

Zkoušel jsem disky namountovat, ale dostal jsem se jen do toho s Ubuntu, na ten druhý se nedokážu dostat a netuším, čím to je.

Znamena to, ze nemuzes namountovat NTFS disk? Jak jsi to delal? Apropos, pro resizovani disku je musis mit vsechny odmountovane, ale to snad vis.

NTFS by problém být neměl, protože ntfs-3g balíček s podporou tam je.

Pro mountovani ok, ale pro resizovani partition potrebujes ntfs-tools (nevim jak se ten balik jmenuje v Ubuntu, ale to jiste dokazes dohledat).

I po mountnutí toho fs s ubuntu tam vidím vykřičník.

Co znamena ten vykricnik, nevis?

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2008, 13:32:25 »
Takže se pokusím odpovědět:

Citace: sandrick
Nechapu, jak ze nevidi jejich obsah?

Jde o to, že si spustím gparted a normálně vidím úroveň zaplnění disku (dejme tomu 80 pct), ale pokud je tam ten vykřičník (viz. tento počítač), celkový stav nevidím. Podle mě tedy gparted nevidí obsah disku, tudíž nemůže určit stav jeho zaplnění a tedy je moc riskantní dále pokračovat (to je jasné, smazání je logicky též možné, tam zaplnění nehraje roli). Je ovšem divné, že na disk se normálně dostanu. Ovšem musím dodat, že jsem se tam dostal až díky příkazové řádce. Šlo o to, že Windows se neukončily korektně a oddíl s NTFS byl označen, jako že se používá (používám volný překlad, tak mě za to nekamenujte). Ovšem Windows v té době byly nepoužitelné a takže jsem použil ten příkaz, co mi navrhl gparted jako alternativu. Opravdu to byla spíše improvizace, teď za to asi nesu následky. Jak říkám, dodám jakékoliv výpisy, jen potřebuji nasměrovat. Opravdu jsem hledal.

Citace: sandrick
Znamena to, ze nemuzes namountovat NTFS disk? Jak jsi to delal? Apropos, pro resizovani disku je musis mit vsechny odmountovane, ale to snad vis.
Omlouvám se, vysvětlím. Takže z Ubuntu, které mám nainstalované, se dostanu na oba disky, to je už bez problémů (dokonce i gparted je tam myslím ochotný měnit některé oddíly, ale nejsem šílenec), ale změny disku dělám zásadně z liveCD, protože chci měnit i oddíl s Ubuntu a to by jaksi z instalovaného systému přímo nešlo :D. V liveCD (Ubuntu 8.04 samozřejmě) jsem tedy zkusil (když jsem viděl, že gparted nevidí obsah) pokusně namountovat oba disky a výsledek jsem napsal sem. Takže mount oddílu s NTFS se mi z liveCD nepovede, ale mount oddílu s Ubuntu ano. Samozřejmě bych se je nepokusil resizovat namountované :D. Co se týče způsobu, tak jsem použil Místa>Počítač (tedy GUI), chápu, že to není třeba optimální, ale všude jinde mi to bez problémů vždy funguje. Tam jsem si už jen zvolil disk a na ten poklepal. Zkoušel jsem i mount z řádky, ale s terminálem si zas tolik nerozumím (zatím, snažím se to napravit).

Citace: sandrick
Pro mountovani ok, ale pro resizovani partition potrebujes ntfs-tools (nevim jak se ten balik jmenuje v Ubuntu, ale to jiste dokazes dohledat).

To by mohl být právě ten problém, ve svém Ubuntu ho asi mám, takže jsem nikdy problém s resizováním neměl. LiveCD Ubuntu 8.04 ho neobsahuje? Kouknu po něm a kdyžtak doinstaluji na LiveCD (samozřejmě dočasně).

Citace: sandrick
Co znamena ten vykricnik, nevis?

Veškeré výpisy od Gparted, co mi k tomu podal, jsem sem napsal...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2008, 19:18:16 »
Jo, mne se prave zda, ze nejspis Ti, jak jsem psal chybi na Live systemu patricne drivery, proto pak nemuzes s disky nic delat. Nainstaluje je a uvidis.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2008, 16:28:40 »
Nevím, kde sehnat ty drivery, prý jsou v jednom balíčku "ntfsprogs", ale ten mám na liveCD, tak nevím.

Tak tedy k těm vykřičníkům:

1. oddíl NTFS

Kód: [Vybrat]
The device /dev/sda1 doesn't exist

ntfsresize v2.0.0 (libntfs 10:0:0)
ERROR(2): Failed to check '/dev/sda1' mount state: No such file or directory
Probably /etc/mtab is missing. it's too risky to continue. Xou might try an anoher Linux distro.

Unable to read the contents of this filesystem!
Because of this some operations may be unavailable.

2. oddíl s EXT3

Kód: [Vybrat]
e2label: No such file or directory while trying to open /dev/sda2
Couldn't find valid filesystem superblock (to je tam 2x)

dumpe2fs 1.40.8 (13 mar-2008)
dumpe2fs: No such file or

directory while trying to open /dev/sda2
Unable to read the contents of this filesystem!
Because of this some operations may be unavailable.

Ručně jsem to opsal (nešlo zkopírovat)

Nevím to určitě, ale nejsem si jist, jestli jet to zrovna sata disk... (tedy ne sda, ale hda by tam muselo být!), ale je to čistě blbej nápad asi. EDIT: Takže v nainstalovaném ubuntu je disk s Windows vidět jako /media/hda1. To je vskutku zvláštní, že??? A navíc tento disk vůbec nejde odmountovat, protože prý připojení /media/hda1 neodpovídá fstab.

Jinak jsem zjistil, že to, co jsem pokládal za oddíl s Ubuntu na disku, je aktuální liveCD, takže se tedy z LiveCD nedostanu ani na jeden oddíl.
« Poslední změna: 20 Července 2008, 17:17:51 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #5 kdy: 21 Července 2008, 16:29:53 »
Fakt tu nikdo neví? Asi tedy šáhnu po totální reinstalaci, zrušení oddílů a bude pokoj. No jo, ale zas to nastavovat... Jinak jsem zjistil, že některá jádra označují také ne-sata disky jako sda, trochu bordel se mi zdá...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #6 kdy: 21 Července 2008, 21:02:12 »
Fakt tu nikdo neví? Asi tedy šáhnu po totální reinstalaci, zrušení oddílů a bude pokoj. No jo, ale zas to nastavovat... Jinak jsem zjistil, že některá jádra označují také ne-sata disky jako sda, trochu bordel se mi zdá...

Nevim, ale muzes zkusit jak to radi v napovede, resizovat pres jine distro...

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #7 kdy: 21 Července 2008, 22:16:58 »
Možná bych mohl zkusit Ubuntu 7.04, které tam je a přes jehož liveCD jsem dělal to dělení (ale to bylo ještě před těmi problémy s diskem). Sice to znamená stahovat dalších 700 MB (cca), ale to už nějak přežiji. Jinak jsem zkoušel Gparted (také LiveCD), ale ten nic pro jistotu nenašel...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #8 kdy: 22 Července 2008, 08:38:05 »
Rekl bych, ze veskere problemy byly zpusobeny nekorektnim ukonceni windows. Nasledne nebylo v linuxu mozne windows oddily pripojit a ani je jinak pouzivat (gparted doslova v jedne te hlasce pise, ze nepozna, zda je oddil pripojen ci neni).

Podle meho by mohlo byt resenim nabootovat do windows (jde to?), spustit scandisk (ci jak se ta vec jmenuje, uz jsem ji roky nepouzil) a projet oba windows oddily. Nasledne zkusit, zda v linuxu funguji.

Pro samotne carovani s oddily bych doporucil liveCD gparted, s tim jsem delal na notasu s oddily opravdove cary mary a vsechny nainstalovane systemy to prezily prakticky bez nasledku (u nekterych oddilu se mi pri presunu zmenilo UUID a tak jsem musel prenastavit /etc/fstab, swap a initramfs). Coz ale neznamena, ze by se dalo vykaslat na zalohovani.

Co mam zkusenost, tak po upravach windows oddilu je vhodne nejdrive opet nastartovat do windows, ony si ty oddily zase zkontroluji, neco opravi a pak reboot a pokracovat v linuxu.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #9 kdy: 22 Července 2008, 12:16:51 »
Poté, co jsem zprovoznil větráky (na CPU nefungoval již docela dlouho, ale pasiv to kupodivu zachránil, což se dost divím), tak se i do Windows dostanu a nepadají (ne tak často). Vím, že je ve Windows XP home defragmentace, ale scandisk je tam nějaký zvláštní, pořádně to neprojede disk a už hlásí, že je hotovo (3 min mi přijdou dost málo na tak velký disk). Nicméně to vyzkouším, díky za radu. Jinak, jak jsem psal, liveCD s gparted na ty disky ani nevidí, takže je to blbé. LiveCD Ubuntu je alespoň vidí a dokáže pracovat (ne jako u liveCD gparted, kde gparted neustále načítá). Tohle bude ještě zajímavé...

A co se týče skandisku - on vidí i na ext3??? Mám tam sice plugin na přístup, ale to bych raději neriskoval.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #10 kdy: 22 Července 2008, 12:32:19 »
Nebo můžeš udělat Image copy obou systémů na nějaký externí disk, pak zrušit diskové oddíly, překopat a pak zpět imagecopy nahrát bez reinstalace systémů.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #11 kdy: 22 Července 2008, 12:41:20 »
No, o tom jsem už též uvažoval, ale mám 2 otázky:

1) jakým nástrojem to efektivně provést v Ubuntu

2) když nahraji zpět ty image, tak nebude problém znovu s rozpoznáním těch disků? A hlavně ony ty velikosti se zásadně změní. Linux by byl na 1. oddílu, Windows už na druhém a s menším prostorem (co se má co roztahovat). Přijde mi totiž neefektivní, když primární systém je na 2. oddílu, takže přístupové časy nejsou tak rychlé.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #12 kdy: 22 Července 2008, 13:02:29 »
http://wiki.ubuntu.cz/Záloha%20a%20obnova%20systému
buď ten tar, nebo je tam odkaz na další programy.

2) Velikost image samozřejmě bude muset být menší než velikost oddílu kam se bude nahrávat.
Bude třeba upravit GRUB (také na wiki). To už bude vyžadovat alespoň trochu zručnost a vědět co děláš.
« Poslední změna: 22 Července 2008, 13:08:25 od Libor Šedivý »

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #13 kdy: 22 Července 2008, 13:07:45 »
No, asi by tam byl problém s tou velikostí, ještě to pořeším. Co se týče grubu, tak s tím já problém nikdy neměl a to jsem s ním dělal pěkný kejkle ;). Jinak už skenuji disk na těch Win XP, přímo v systému scan spustit nešel (neměl výhradní právo pro přístup), takže jsem zaškrtl vše a dal to naplánovat. Pak ten druhý oddíl projedu v linuxu, na to je e2fsck?
EDIT: Teď se při scanu (na XP) spustila fáze 2 a už několik minut je to na 0pct. Tak si říkám, že to fakt celé překopu...
EDIT2: Tak už to začalo něco opravovat, takže to nechám, i když to bude na několik hodin... Pak ještě ten ext3.

Co se týče té wiki, tak tam je pěkný postup pro Linux, ale když tímto postupem (obdobným) zazálohuji disk s Windows, dají se pak po obnově pustit?? Jinak já celý disk mám už zálohován (nezabalený) na externím disku, takže bych to pak mohl jen překopírovat z toho externího disku, jde o to, aby to Windows vydýchaly...

Jen tak mimo mísu - k tomu UUID - v grubu ho mohu změnit na klasickou cestu, ale pak se v systému dá zjistit a doplnit do Grubu.
« Poslední změna: 22 Července 2008, 13:31:16 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #14 kdy: 22 Července 2008, 19:22:17 »
Pokud delas obraz disku, tak se byte po bytu kopiruji data tak jak jsou tam fyzicky ulozena. Takze teoreticky ano. Pujde to pak spustit.


Ma to ale jeden hacek, jestli je na tom disku chyba, ktera brani pouzivani pod Linuxem, tak v tom obrazu bude taky a tim padem si ji zreplikujes i pote na ten novy disk... Takze to asi nebude nejlepsi reseni.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Nemožnost změny oddílů disku a mountování
« Odpověď #15 kdy: 23 Července 2008, 15:22:28 »
Takže nyní jsem konečně našel reinstalační (recovery) CD na Windows, takže prostě zformátuju disk a všechno udělám čistě od znova. Jen doufám, že ten disk nedodělám :D. Držte palce. Jinak vše (z Win celou strukturu adresářů a z Linuxu hlavně home a pár dalších adresářů, co mi přišli, že jsem tam něco měnil) mám zálohováno, takže by to mělo být v pohodě. Ještě dodám, že jsem zkoušel i Ubuntu 7.10, to mi "skoro resizlo" disk, ale na konci byla chyba, obdobně se chovaly ostatní g/qtparted z různých liveCD, co mám.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.