Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Samba první přihlášení  (Přečteno 7213 krát)

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Samba první přihlášení
« kdy: 04 Srpna 2008, 10:07:16 »
Zdravím,
dnes jsem vyaukřil jeden starší server od compaq a tak si zase doma postavím plnokrevnou síť...stále ještě nejsem rozhodnut jestli využiji distro ubuntu 8.04.1 server a nebo jestli aktuální stable verzi debiana..to co mě ale v tuto chvíli dělá vrásky je jak když na serveru založím uživatele, namigruju je do samby jak docílit toho aby uživatelé neměli od roota nastavené heslo případně jen heslo inicializační a po prvním přihlášení museli (systém by je nepustil dál) nastavit svoje heslo..síť bude tvořena serverem s ubuntu nebo debianem (debiana stahuju..cdma je to na dlouho) a stanice jsou win xp profi...uživatelé se musí logovat do sítě..server musí hlídat oprávněný přístup..sdílené bude připojení do internetu cestou cdma, prozatím jedna stará tiskárna hp dj 640c..postupně přidám další služby..
na win 2k nebo xp to aby uživatel musel po prvním přihlášení zadat svoje heslo jen zakliknutím položky...jde to i na tučňákovi..?

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #2 kdy: 05 Srpna 2008, 08:02:08 »
Díky...to jsem potřeboval...jinak..mašina je doma..za bajwoko půl hodiny jsem nahrnul na starej 40 gb disk 5200 otáček s procákem 1,3, pamětí 256+128, grafika na pci..debiana v desktopu s ssh, bind9, apache2, dovecot, mysql, postfix, samba, a kde co...wokna xp by mi trvali víc jak hodinu..wokna server raději ani večer nezkoušet instalovat...teď si v hlavě rovnám co je prvotní a co prvotné..tedy co zprovoznit dřív a co počká ale je důležité..na server chci přehodit přihlašování do sítě, server musí zpřístupňovat internet cestou cdma modemu..fileserver ne..na normálním kompu mám témeř 1 tb prostoru..
jo co bych potřeboval vědět je jako přesměrovat instalační dvd na moji dvd mechaniku v mém (win xp) compu..ne serveru dvd není..

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #3 kdy: 05 Srpna 2008, 09:48:24 »
jo co bych potřeboval vědět je jako přesměrovat instalační dvd na moji dvd mechaniku v mém (win xp) compu..ne serveru dvd není..
nasdílet mechaniku ve win xp, mount přes smb (třeba rovnou z fstab - http://www.justlinux.com/nhf/Filesystems/Mounting_smbfs_Shares_Permanently.html )
a pak si pohrát s /etc/apt/sources.list
příp. apt-cdrom viz http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-basico.cs.html

Mělo by to jít (nevidím důvod proč ne), osobně cdrom ze seznamu zdrojů vyhazuji a nechávám zdroje jen z internetu - stažení je rychlejší než "kam jsem zas založil to cd"...

Pokud by se jednalo přímo o instalaci ze sítě tak jedna z možností je zde: http://ubuntu-tutorials.com/2007/10/08/how-to-install-ubuntu-locally-over-the-network/
další by byla přes PXE boot: http://ubuntu-tutorials.com/2007/10/11/how-to-configure-pxe-network-booting-on-ubuntu-for-network-based-installations/
a další podobně, ale oklikou přes windows  (používám protože ze sítě instaluji stanice windows a nepřišel jsem na to jak tam dostat i image linuxu - řešit to budu až budu mít náladu na kompletní rekonfiguraci sítě - freeradius, vlany, přiřazování do nich na základě MAC adres - pak nebude problém mít současně i linuxový PXE server) http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=19313.msg140168#msg140168
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #4 kdy: 05 Srpna 2008, 10:06:42 »
Díky..už si to tisknu a budu studovat v klidu...teď mě trápí nastavení dvs cestou bind ver. 9.3.4..pro někoho možná trivialita..mám webmin, ale chybí mi nějký automatický nastavovací systém..jako něco co by se mě zeptalo jakou mám ip adresu, jakou síť chci vytvořit, jaké jsou adresy forwarderů (nebo mít databázi free forwarderů), zeptat se na adresy počítačů v síti a tak..mám desítky stran manuálů a různých řešení od jiných ale jsem z toho nějak mimo mísu....

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #5 kdy: 05 Srpna 2008, 11:24:10 »
na RH existuje grafický bindconf, který je ale pod X, jinak nevím

základní config máte třeba tady:
http://tips-debian.blogspot.com/2008/04/bind-basic-configuration.html

k forwarderům toto: http://www.cyberciti.biz/faq/unix-linux-update-root-hints-data-file/

když i bez bindu jen s nakonfigurovanou sítí spustíte
Kód: [Vybrat]
dig tak vám vypíše údaje z dns serveru který máte v systému nastavený.

Klidně se bez bindu v malé síti se sambou obejdete - lokální PC si nastavíte v hosts, sambu necháte jak je, pak si přebírá adresu dns serveru nastavenou v systému (router nebo DNS porovidera) pro resolving adres které nemáte v hosts.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #6 kdy: 05 Srpna 2008, 12:10:53 »
To co chci ve výsledku mít je toto :
server s debianem který bude přistupovat na internet cestou cdma. Doménu jsem zaregistroval na www.dyndns.org ve tvaru něco.homelinux.org. Server bude mít vlastní mta server (postfix, dovekot+anitispam, antivirus..), apache2 pod dynamickou doménou, mysql5..samba by měla sloužit jako doména pro domácí pc s win xp..maškarádu vyřeším cestou firehol...
rozchodil jsem ssh, apache2, mysql, webmin..síť funguje..prozatím má server jméno "debian", má ip 192.168.0.3 přistpuje na internet cestou pc s win xp kde je v současnosti sdílený inet-cdma tento comp má adresu 192.168.0.1

cestou ddclient jsem nastavil dynamickou doménu..a funguje....jen nevím co a jak to udělalo s bind9... ???

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #7 kdy: 05 Srpna 2008, 18:59:04 »
Konkrétní problém se sambou..doufám, že jsem nastavil vše na debianu jak jsem četl na různých místech na netu..mám uživatele root na sambě, mám přidaného uživatele se jménem počítače ve tvaru jméno(dolar..nevím teď jak ho sem dostat..), mám script "add machine script" v smb.conf avšak když se snažím z win xp připojit do domény tak se mi vrátí (loguji se při přihlášení do domény jako root ze samby..) tak dostanu hlášku..
"Při pokusu o připojení k doméně doma došlo k následující chybě :
Přístup byl odepřen."

kde je problém fakt už nevím...

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #8 kdy: 05 Srpna 2008, 20:31:08 »
Vyřešeno..někde na netu jsem četl, že by neměla být stejný název domény a pracovní skupiny..tak jsem změnil názvy...ale hlavně v smb.conf byl řádek "invalid user = root"...no tak to jsem se měl proč tak dlouho divit proč nemůžu dostat počítač do domény...
ale problém..mám vyladěný systém win xp..já i manželka která používá stejná pc pod svým profilem...plochu..ikonky, nastavení hesel k stránkám na netu atd...někde chybička či co...přihlásím se do domény..všechno ok naběhne..ale problém, že mám jinou plochu, všechno se nastavuje znova..žádné oblíbené záložky..nic...chci to všechno přemigrovat tak aby to uživatel..nepoznal...


Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #9 kdy: 05 Srpna 2008, 20:35:54 »
Možná se vám různé návody budou hodit v poněkud ucelenější formě, dám vám odkazy na knihy (online dostupné, nebo ke stažení) které pokládám za zajímavé a velmi užitečné při tvorbě serveru pracujícího proti windows klientům.
kniha Samba 3 by example practical exercises ke stažení
hodit by se také mohla online dostupná: O'Reilly - Linux in a Windows World
nebo    
O'Reilly - Using Samba, 3rd Edition
(myslím že vyšla i v češtině, jen nevím která edice)

a tady jste už předpokládám byl - http://us1.samba.org/samba/docs/

//edit: koukám, že si dokážete poradit sám, co se týká profilů tak se podívejte v XP do documents and settings, tam najdete názvy uzivatel.domena nebo podobně - srovnejte si je dle data a kopírujte co potřebujete.

(uživatel se stejným jménem na lokálu a doménový uživatel není to samé - takže se vám vlastně vytvářejí noví uživatelé)
Jinak také pokud bude potřeba přijdete na to jak mít profily uživatelů (kompletní, nebo jen část) na serveru a pak je jedno na kterém PC se uživatel přihlásí, vždy bude mít to své.
« Poslední změna: 05 Srpna 2008, 20:41:36 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #10 kdy: 05 Srpna 2008, 20:43:01 »
Díky..soustředil jsem se víc na praktické návody někoho kdo sambu nastavoval někde pro nějaký účel...ale prostuduju to...

nějaká odpověď je tady...http://www.abclinuxu.cz/forum/show/116829 zatím to tisknu a jdu to studovat..učím se zásadně vleže....
« Poslední změna: 05 Srpna 2008, 20:46:16 od JuraS. »

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #11 kdy: 06 Srpna 2008, 09:48:33 »
Takže v podstatě jsem pročetl a prolistoval kdejaké howto a faq o sambě a dospěl jsem k následujícímu názoru. Když nastavím sambu jako hlavní doménový řadič pro win pak samba předpokládá, že bude na síti dělat lautr všechno. Tedy i hlídat a skladovat profily uživatelů ..říká se tomu cestovní profily..v terminálovém prostředí by to snad ani problém nebyl ale doma jsem narazil na problém..můj profil má velkost téměř 1 gb..pár kilo chybí..a tohle migrovat sem a tam po síti přece není rozumné...zkoušel jsem tedy najít informaci jako sambě říct aby fungovala jako doménový strážce ale logování profilů bylo na stanicích tedy z pohledu win se profily braly z dosavadních míst..narazil jsem na rady jak prohrabat a pozměnit registry win..no do toho se mi nechce ani náhodou..

neřešili jste tohle někdo ? nějak elegantně v configu samby ?

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #12 kdy: 06 Srpna 2008, 10:41:20 »
Tuším bude stačit toto:
Kód: [Vybrat]
logon path =                                                                   
logon home = 
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #13 kdy: 06 Srpna 2008, 10:44:31 »
prázdné ?
zkoušel jsem logon path = \\L%\Documents and Settings\%username%, zkoušel jsem logon path = \\localhost\zbytek stejný a wokna tvrdošíjně tvrdila, že nemůžou najít cestu k sítovému prostředku s uloženým profilem...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #14 kdy: 06 Srpna 2008, 10:58:51 »
Přesně tak, prázdné.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #15 kdy: 06 Srpna 2008, 11:03:32 »
Nepomohlo...někde bude chyba jinde..ale kde ?

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #16 kdy: 06 Srpna 2008, 11:04:40 »
Můžete sem dát váš smb.conf?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #17 kdy: 06 Srpna 2008, 11:08:06 »
[global]
   log file = /var/log/samba/log.%m
   display charset = UTF-8
   passwd chat = *Enter\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *Retype\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *password\supdated\ssuccessfully* .
   socket options = TCP_NODELAY
   obey pam restrictions = yes
   write list = AknelS,Jirka,martan112,moncicaaak,sachlj,root
   domains master = yes   
   username map = /etc/samba/user.map
   encrypt passwords = yes
   passwd program = /usr/bin/passwd %u
   passdb backend = tdbsam
   dns proxy = no
   netbios name = debian
   server string = %h server
#invalid users = root
   local master = yes
   logon path =
   logon home =   
   workgroup = soudni37
   os level = 80
   security = user
   syslog = 0
   add machine script = /usr/sbin/useradd -s /bin/false/ -d /var/lib/nobody '%u'
   add user script = /usr/sbin/useradd -d /dev/null/ -g 100 -s /bin/false -M %u
   panic action = /usr/share/samba/panic-action %d
   unix charset = UTF-8
   max log size = 1000
   domain logons = yes
   
   wins support = no

   name resolve order = lmhosts host wins bcast

[homes]
   comment = Home Directories
   browseable = no
   writable = yes
   create mask = 0700
   directory mask = 0700
   valid users = %S
.................................

vybral jsem jen to co je zapnuto

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #18 kdy: 06 Srpna 2008, 17:28:09 »
Několik věcí co bych zkusil:

parametry dejte s uvozovkami,
logon path = ""
logon drive = ""
logon home = ""

Ve win zkuste spustit gpedit.msc
a podívat se konf. počítače, šablony pro správu, systém, profily uživatelů
a tam na "povolit pouze místní uživatelské profily" a "zabránit v šíření změn na server"
(ale pokud bude z řadiče domény vynucovaná hodnota tak windows na toto nastavení na lokálu nebudou brát ohled)

Jako poslední možnost:
U mne to přebírá údaje z ldap serveru, zkuste u vás okouknout věci kolem tdbsam.

zkuste výpis
Kód: [Vybrat]
testparm
třeba v něm uvidíte více

Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Samba první přihlášení
« Odpověď #19 kdy: 06 Srpna 2008, 17:30:05 »
díky zkusím....peru se teď s bindem, je to pro mě totální hrob...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.