Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pouziti rychlejsiho disku na system  (Přečteno 5115 krát)

ares952

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • http://www.lumidan.eu
Pouziti rychlejsiho disku na system
« kdy: 14 Srpna 2008, 21:20:44 »
Budu kupovat novy pocitac a rad bych, kdybyste mi rekli, zda ma smysl kupovat rychlejsi disk (10.000 otacek) na systemove oddily. Zda je cenovy rozdil odpovidajici zrychleni systemu, at uz pri nabihani, tak pri odezvach pri spousteni programu.

Protoze planuju poskladat pocitac co nejmene hlucny a topici, vite nekdo, jestli takhle rychle disky nejsou prilis zrouti energie, jestli netopi a jestli nejsou hlucne?

Dekuji

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #1 kdy: 14 Srpna 2008, 22:01:12 »
Raptory měly zvuk jako taková menší vrtačka když jely naplno. Trochu tedy přeháním, ale rozhodně nepřeslechnutelné. Velociraptor na tom bude počítám podobně (přeci jen se ty otáčky nějak projeví).

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #2 kdy: 14 Srpna 2008, 22:06:17 »
Ok, našel jsem tohle. Je to celkem podrobný rozbor disku, včetně hlučnosti a ukázkové mp3. Prý ještě o něco horší než byly Raptory.
http://www.silentpcreview.com/article844-page1.html

Jirina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 126
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #3 kdy: 14 Srpna 2008, 22:10:52 »
To bych spíš koupil tohle:
http://www.alza.cz/ocz-64gb-sata-core-series-d97098.htm
Hlučnost žádná, spotřeba minimální, a rychlost oproti pevnému disku mnohem vyšší.
Dell Latitude E6400, Ubuntu 13.10 + W8.1

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #4 kdy: 14 Srpna 2008, 22:45:44 »
prakticky ne .. pouze pri specifickych operacich ..

mam k dispozici opravdu neskutecne technicke kousky a mohu z vlastni zkusenosti prohlasit, ze v ramci workstejsny neni zadny rozdil.
ten je patrny az pri opravdovem cteni a zapisu na disk v radek GB (stream, encoding ..)

ares952

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • http://www.lumidan.eu
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #5 kdy: 15 Srpna 2008, 07:47:56 »
Dekuji za reakce. Takze 10 tisic otacek ne.
Koukal jsem na SSD disky a musim rict, ze treba tenhle http://www.alza.cz/pevny-disk-bez-pohyblivych-casti-a-data-2-5-16gb-ssd-hard-disk-d94801.htm je sice levny, ale rychlost nic moc.
Zase tenhle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53166 je mnohem vice rychlejsi, ale zase ta cena :-/

Tak me napada, jestli ten SSD disk na alze, ac je pomalejsi, jestli to na vykon systemu bude mit nejaky vliv?

Nevite o nejakem benchmarku? Jde mi o to jestli se vubec takovy SSD disk vyplati.

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #6 kdy: 15 Srpna 2008, 08:54:08 »
ad.1) pouzij hlavu ;) a kdyz uz bazirujes na rychlosti disku a cene tak logicky nejelegantnejsi a nejlepsi metoda je RAID :D ..

obcas nemohu uverit vlastnim ocim

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #7 kdy: 15 Srpna 2008, 09:01:29 »
Nebo si prostě kup opravdu hodně RAM. Na rychlost systému to dle mého bude mít větší vliv než seberychlejší disk.

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #8 kdy: 15 Srpna 2008, 09:06:59 »
Jak se to vezme. RAM se pozna az ve chvili kdy se zacne pouzivat swap. Do te doby je to jedno, potom uz taky. Rozdil tedy hlavne v tom kdy se zacne pouzivat. Pro nekoho jeste muze byt porad 1 GB dost, mne obcas 4 GB nestaci. Pokud bych neco urychloval, tak asi taky disk (RAIDem), protoze casto ctu/zapisuju hodne dat a to je pak trn v pate v rychlosti. Pokud me nekdy u jakehokoliv pocitace stvalo, tak ne procesor, ne grafika, ale disk, ten dokaze hrozive zpomalit, nekdy az skoro zastavit system. Pamet jen kvuli tomu ze byla mala a system casto swapoval na disk, to je pak opravdu konecna.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #9 kdy: 15 Srpna 2008, 10:02:54 »
Jde o to, na co se ten rychlý disk budeš používat - pokud plánuješ soustavně zapisovat a číst velké objemy dat, tak by se rychlejší disk mohl nějak viditelně projevit (i když bych netvrdil, že zásadně). Pokud ovšem budeš používat počítač na normální práci, tak nevím, zda-li je "o 0,1s rychlejší spuštění OpenOffice" dostatečným důvodem, proč kupovat dražší disk.

Osobně si myslím, že je lepší mít více disků "dobře uspořádáno" než jeden rychlý - např. je markantně rychlejší, když systém z jednoho disku čte data a na druhý swapuje, než když obojí prování na jednom disku.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #10 kdy: 15 Srpna 2008, 10:28:10 »
Další věcí je volba vhodného souborového systému - ext3 se standartním nastavením  je jistě spolehlivý, ale rychlostní benchmarky zrovna netrhá...

Doporučuji si nejdřív srovnat k čemu ten počítač má sloužit (to se tady můžeš i pochlubit - bude to stanice pro střih videa nebo internetové brouzdaliště?),  a podle toho zvolit vyvážené komponenty a nastavení. Jak píše EuGenio -  na normální práci to máš téměř jedno.

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #11 kdy: 15 Srpna 2008, 11:24:20 »
Další věcí je volba vhodného souborového systému - ext3 se standartním nastavením  je jistě spolehlivý, ale rychlostní benchmarky zrovna netrhá...

.. schvalne Rinci .. a co je Tvuj oblibeny FS ??

ja uz roky pouzivam na systemove disky reiserfs a datove ext3

ares952

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • http://www.lumidan.eu
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #12 kdy: 15 Srpna 2008, 11:56:06 »
Vesmes by to melo byt urceno na vyvoj aplikaci v jave, c++ a php. Obcas nejake hrani her.
Pocitac by mel byt co nejtizsi s co nejnizsi spotrebou. Rad bych taky co nejsviznejsi system. Penezi sice nehyrim, ale pokud by me to melo stat o 2, 3 tisice vic, tak mi to nevadi.
Je mozne, ze na me ucely bude plne dostacovat normalni disk, spis jen ted zjistuju moznosti, co by se dalo, co by se nedalo, co se nevyplati a podobne.

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #13 kdy: 15 Srpna 2008, 12:08:05 »
misto jednoho draheho a urvaneho disku si kup 2 (+pripadne nejaky radic na raid -- ten sw stoji za prd) a udelej si raid

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #14 kdy: 15 Srpna 2008, 12:10:24 »
Taky bych doporučil RAID, je to výrazně rychlejší.
O.T.
to NTZ -> Když jsem instaloval novej komp, taxem to zkusil dělení disku podle Tvýho návodu tady na fóru (tzn. reiserfs na / a et3 na /home), ale boot byl pomalejší, kvůli fsck, je to možný?
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #15 kdy: 15 Srpna 2008, 12:16:59 »
Taky bych doporučil RAID, je to výrazně rychlejší.
O.T.
to NTZ -> Když jsem instaloval novej komp, taxem to zkusil dělení disku podle Tvýho návodu tady na fóru (tzn. reiserfs na / a et3 na /home), ale boot byl pomalejší, kvůli fsck, je to možný?
<< fsck se nespousti pokazde.. jen dle konfigurave jednou za nejakou dobu a afaik automaticky pri prvnim pripojeni ..

rozved to prosim trochu

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #16 kdy: 15 Srpna 2008, 13:37:02 »
jestli si to dobře vybavuju, páč jsem zrušil reiserfs a mám všude ext3.
ale měl jsem oddíly /boot - ext3, / - reiserfs, /home - etx3 a swap.
při bootování se to vždy na čas zastavilo při mountování disků. Myslel sem že je to fsck, páč to vypisovalo něco ve smyslu kontroly disku. Ale díky mojí angličtině to jen hádám. ale pokaždý to bylo u reiserfs tak na 5s než naběhlo [OK] a u etx3 to jen vypsalo [OK] bez čekání. Jestli Ti to pomůže zkusím o5 přeinstalit komp a šoupnu tam reiserfs.
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #17 kdy: 15 Srpna 2008, 13:39:32 »
jestli si to dobře vybavuju, páč jsem zrušil reiserfs a mám všude ext3.
ale měl jsem oddíly /boot - ext3, / - reiserfs, /home - etx3 a swap.
při bootování se to vždy na čas zastavilo při mountování disků. Myslel sem že je to fsck, páč to vypisovalo něco ve smyslu kontroly disku. Ale díky mojí angličtině to jen hádám. ale pokaždý to bylo u reiserfs tak na 5s než naběhlo [OK] a u etx3 to jen vypsalo [OK] bez čekání. Jestli Ti to pomůže zkusím o5 přeinstalit komp a šoupnu tam reiserfs.
.. nevim. toho jsem si nikdy nevsiml, ale mels to fajn. ja to tak vzdy pouzivam :

/boot .. ext3
/ .. reiserfs
/home .. ext3

Pavel Půlpán

Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #18 kdy: 15 Srpna 2008, 13:41:16 »
K čemu je dobrý žurnál na particii /boot? To sem fakt ze starý školy, že používám ext2? :D

nettezzaumana

  • Host
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #19 kdy: 15 Srpna 2008, 13:54:06 »
K čemu je dobrý žurnál na particii /boot? To sem fakt ze starý školy, že používám ext2? :D
.. no. asi jsi ;)

Pavel Půlpán

Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #20 kdy: 15 Srpna 2008, 14:11:50 »
A ten důvod? Příjde mi zbytečný cpát žurnál (v případě ext3 dost nenasytný) na 32M particii, na který se mění data jednou za čtvrt roku.

Edit: Je to můj případ, může být samo i jinak. :D
« Poslední změna: 15 Srpna 2008, 14:13:38 od Pavel Půlpán »

ares952

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • http://www.lumidan.eu
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #21 kdy: 15 Srpna 2008, 14:41:58 »
no ja se RAID bojim kvuli podpore v jadre, neni v tom treba problem? Co spolehlivost?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #22 kdy: 15 Srpna 2008, 15:13:11 »
no ja se RAID bojim kvuli podpore v jadre, neni v tom treba problem? Co spolehlivost?
No, pokud si pamatuju, tak hlavním motivem nového kompu měla být krom nízké hlučnosti také nižší spotřeba - již z principu nebude v tomto ohledu RAID zrovna optimální.

Jinak ze zkušenosti vím, že pokud má člověk dobrý case, který nepřenáší vibrace jak vodovodní trubka, a nemá tento case postavený na stole půl metru od hlavy, tak průměrný disk není slyšet.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #23 kdy: 15 Srpna 2008, 15:32:26 »

Jinak ze zkušenosti vím, že pokud má člověk dobrý case, který nepřenáší vibrace jak vodovodní trubka, a nemá tento case postavený na stole půl metru od hlavy, tak průměrný disk není slyšet.
[/quote]

Záleží na hlučnosti okolního prostředí, větráků v case ap. U mně jsou právě disk a optická mechanika JEDINÉ věci, které jsou víceméně slyšet.

ares952

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • http://www.lumidan.eu
Re: Pouziti rychlejsiho disku na system
« Odpověď #24 kdy: 15 Srpna 2008, 15:46:37 »
takze RAID by nebyla dobra volba v mem pripade?
mno asi budu muset z nekterych parametru upustit a nejspis tam dam obyc disk

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.