Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnova systému a nemožnost se přihlásit  (Přečteno 2541 krát)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« kdy: 25 Srpna 2008, 22:02:40 »
Dobrý den,

systém zálohuju podle návodu na wiki. Před pár dny se mi nějak poškodil oddíl se systémem, proto jsem ho znovu zformátoval a pokusil se o obnovu (též podle wiki). Soubory se rozbalily v pořádku, jenže při spuštění se nemůžu přihlásit (na své uživatelské jméno a heslo, co bylo platné doposud) - prý je neplatný uživatel. Zkusil jsem to i v recovery mode, ale chtělo to na mně root heslo (předpokládám že je stejné jako moje uživatelské, když jsem jediný) - ale opět se to nepovedlo.

Nevíte prosím někdo, jak bych mohl se přihlásit? Nebo dělám něco špatně? Souvisí to heslo nějak s nastavením v /home? (třeba tam se dá něco vymazat nebo změnit, aby to fungovalo) Nebo se musí znovu vytvořit nový uživatel?

Prosím poraďte - nerad bych přeinstalovával znovu celý systém. Díky moc.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #1 kdy: 25 Srpna 2008, 22:06:16 »
no, zkus znovu vytvorit uzivatele .. musi mit stejne UID (jmeno je naprosto burt) // ps. zkus mu ale predtim zmenit heslo jako root .. treba to potom pujde

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #2 kdy: 25 Srpna 2008, 22:15:27 »
Vytvořit uživatele pod LiveCD? Co myslíte tím UID? Stejné jméno jako předtím? A pokud to budu vytvářet pod LiveCD, bude to mít vliv na nastavení systému po spuštění z harddisku? Nebo to mám vytvořit po spuštění systému z harddisku? Ale jak, když se nedostanu ani přes přihlášení?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #3 kdy: 25 Srpna 2008, 22:18:13 »
UTFG :D // co treba zkusit bootparametr
init=/bin/bash // potom si se systemem muzes delat co chces .. ps. budes si muset rucne remountnout disky pro zapich

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #4 kdy: 26 Srpna 2008, 07:14:03 »
Díky, zkusil jsem to a přihlásilo mě to jako root@(none). Namountoval jsem /home "sudo mount /dev/sda5 /home"a zkusil přidat uživatele příkazy "sudo adduser albi" a taky "sudo useradd albi". V obou případech mi to napsalo:
Kód: [Vybrat]
unable to resolve host (none)
can´t stat /etc/sudoers: No such file or directory
Poraďte prosím, co s tím dál.

Mimochodem nechápu, proč mi tohle dělá, když podle wiki by ta obnova podle návodu měla jít bez problémů.  :( To jsem jediný, kdo má s tím potíže, nebo tu obnovu ještě nikdo nedělal? ???
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #5 kdy: 26 Srpna 2008, 11:11:16 »
proc pouzivas do blba sudo kdyz jsi prihlasen jako root ?? bez sudo!!

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #6 kdy: 26 Srpna 2008, 20:00:51 »
Sudo nepoužívám do blba, ale do terminálu. A bez něj to taky nefunguje! Vypíše to:
Kód: [Vybrat]
Command not be located ´/usr/share/sbin´ is not included in PATH environment variable. This is most caused by lack of priviledges of your user account.
Nevíte, co s tím dál?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

vlasto

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #7 kdy: 28 Srpna 2008, 08:51:58 »
Já si myslím,že takto provedená záloha nefunguje jako obraz disku.Je to tam dle mně špatně napsané.Já bych zkusil nahrát znova Ubuntu a pokusit se to obnovit z té zálohy kterou si někde nahraj a pak jí tam zkopíruj a obnov.
Na obnovu doporučiuji Partimage nebo Acronis.
Hodně štěstí.

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #8 kdy: 28 Srpna 2008, 10:20:25 »
připojil jste si k zápisu i / a ne jen /home?

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #9 kdy: 28 Srpna 2008, 10:34:30 »
zalohu si delam tak, ze si zalohuju obsah /home (resp. nezalohuju, pac ji mam na samostatne part), /etc a /usr/src (vse co kompiluju jako root davam tam) .. dale si vyexportuju seznam baliku a v nove nainstalovanem systemu akorat diffnu soucasne baliky se starym exportem a dam doinstalovat rozdil a pripadne nahradim ze stareho etc veci do noveho .. delat image celeho disku (resp. zalohovat nejake binarky) mi pripada trocha neefektivni

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #10 kdy: 28 Srpna 2008, 10:37:12 »
Jak vypadal system, nez jsi provadel tu zalohu? Mel jsi /home na samostatnem oddilu? Podle toho, co delas ted, tak to vypada, ze jo.
V takovej pripade neni ten postup popsany na wiki uplne koser. Chces obnovit pouze korenovy oddil nebo i ten oddil s domovskymi adresari?

Muzes se treba pres liveCD podivat, jestli v tom archivu se zalohou mas i zalohu domovskych adresaru?
Pouzivas v systemu (treba /etc/fstab) UUID pro identifikaci oddilu a nebo tam mas natvrdo /dev/sdaX?

Mimochodem, to UID (nezamenovat s UUID vyse) na ktere ses ptal je tzv. UserID, tedy identifikacni cislo uzivatele. V souboru /etc/password je ke kazdemu uzivatelskemu jmenu prirazena hodnota UID a system samotny uz pracuje jen s UID (napriklad v pripade vlastnictvi souboru, procesu, ...).

A jak uz napsal nekdo dole, pri tom pokusu s init=/bin/bash jsi dost pravdepodobne pripojil pouze /home, ale ne korenovy oddil. Takze nejdrive korenovy oddil a pak /home.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #11 kdy: 28 Srpna 2008, 21:32:27 »
vlasto: Vypadá to, že ne, i když jsem si to myslel. Včera jsem to nakonec celé přeinstaloval. A na zálohu systému použiju Partimage (Acronis není zdarma). Díky za rady.

Fracty: Myslel jsem, že / je při přihlášení připojen automaticky, když je spuštěný systém, ne? Ale mám dojem, že když jsem spustil příkaz "mount", tak tam / taky bylo.

nettezzaumana: Lituju, ale to je pro mě moc složité. Ale díky za snahu.

kkaarreell: Zálohu jsem prováděl na odladěném systému. /home jsem měl na samostatném oddílu. Zkusil jsem ze zálohy obnovit / i /home z toho samého dne, ale nepomohlo to. V archivu / mám jen ty adresáře, které jsou na wiku (tedy spíše nemám tam ty, co tam jsou vyjmenované). / a /home zálohuji zvlášť, do samostatných archivů. Pro identifikaci oddílů jsem měl ve fstab UUID, ale hledal jsem na fóru a zjistil jsem, že se po formátování disku mění - taky jsem ho ve fstab změnil, ale nepomohlo to. Zkusil jsem i změnit to UUID disku na to původní přes jednu aplikaci, ale taky bez úspěchu. Vyzkoušel jsem i dát do fstab /dev/sdaX, ale taky nic. V password jméno zadáno bylo.

Takže závěrem, kouzlo se nepovedlo, proto jsem musel oddíl přeformátovat a systém přeinstalovat. Každopádně všem děkuju za snahu pomoci.

P.S.: Systém si asi zkusím zálohovat přes Partimage. Pokud byste měl někdo jiné zkušenosti, jak to děláte se zálohou systému, prosím napište ten postup podrobně a srozumitelně (aby tomu rozuměl i začátečník) sem, nebo na wiki. Díky.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Obnova systému a nemožnost se přihlásit
« Odpověď #12 kdy: 29 Srpna 2008, 08:30:00 »
Pro identifikaci oddílů jsem měl ve fstab UUID, ale hledal jsem na fóru a zjistil jsem, že se po formátování disku mění - taky jsem ho ve fstab změnil, ale nepomohlo to. Zkusil jsem i změnit to UUID disku na to původní přes jednu aplikaci, ale taky bez úspěchu. Vyzkoušel jsem i dát do fstab /dev/sdaX, ale taky nic.
Jo, to UUID to trochu komplikuje. Nez to UUID prepisovat v /etc/fstab, tak je lepsi ho nastavit na starou hodnotu (bohuzel nevim, kde mohl byt problem), protoze /etc/fstab neni jedine misto, kde UUID vystupuje (namatkou me napada grub, pak jisty soubor urcujici oddil se swapem, ze ktereho se ma zavadet system po hibernaci, asi toho bude i vic).

Osobne zalohuju jen svuj domovsky adresar a pak konfiguracni soubory. Pripadne havarije aspon vyuziji pro upgrade, beztak uz jedu nejakej ten tyden na neudrzovane verzi. :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.