Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: řízení frekvence procesoru  (Přečteno 5747 krát)

Ing.Strom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
řízení frekvence procesoru
« kdy: 28 Září 2008, 22:20:55 »
Zdravím,

Jsem s linuxem začátečník tak jsem možná něco přehlédl ale chci se zeptat zda existuje pro ubuntu 8.04 nějakej prográmek pro řízení frekvence procesoru jako je třeba v kubuntu, všiml jsem si sice že ubuntu si samo dynamicky řídí frekvenci ale nijak to nejde ovládat ručně. hledal jsem zde i na wiky ale nic jsem nenašel tak pokud je zde podobný topik stačí přesměrovat díky

nettezzaumana

  • Host
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #1 kdy: 28 Září 2008, 22:56:25 »
Zdravím,

Jsem s linuxem začátečník tak jsem možná něco přehlédl ale chci se zeptat zda existuje pro ubuntu 8.04 nějakej prográmek pro řízení frekvence procesoru jako je třeba v kubuntu, všiml jsem si sice že ubuntu si samo dynamicky řídí frekvenci ale nijak to nejde ovládat ručně. hledal jsem zde i na wiky ale nic jsem nenašel tak pokud je zde podobný topik stačí přesměrovat díky
.. no, predpokladam, zes to hledal i na guglu a nenasel pac neznas slova ;) ..

nicmene v ubuntu by to maji afaik resit acpi demoni jako treba powersaved a acpid .. u me je treba prikaz :

nettezzaumana@kokina:~> powersave --help | grep -i cpu
 CPUFreq modes:
   -f, --performance-speed                set cpufreq to performance mode
   -l, --powersave-speed                  set cpufreq to powersave mode
   -A, --dynamic-speed                    set cpufreq to dynamic mode
   -g, --set-dynamic-performance          set cpufreq dynamic performance
   -G, --get-dynamic-performance          get cpufreq dynamic performance
   -o, --set-governor                     set cpufreq governor
   -O, --get-governor                     get cpufreq governor
   -c, --cpufreq-state-info               print out the current cpufreq policy
 CPU hotplugging:
   -E --cpu-enable <x>                   enable a specific CPU starting from 0
   -D --cpu-disable <x>                  disable a specific CPU starting from 0 (CPU 0 can't be disabled)

Mirrodin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2008, 02:23:33 »
A pokud bys to nechtěl dělat přez konzoli, tak na wiki je návod jak to nastavovat pomocí appletu Sledování změny frekvence procesoru.
http://wiki.ubuntu.cz/Spr%C3%A1va%20nap%C3%A1jen%C3%AD

Ing.Strom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #3 kdy: 30 Září 2008, 12:57:30 »
super už to funguje díky

MartenP

  • Host
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #4 kdy: 30 Září 2008, 14:35:12 »
Ještě bych doplnil tip pro XFCE - applet Governor Plugin. Na panelu se objeví ikona, při poklepání lze měnit režim CPU.

Sureemon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #5 kdy: 01 Září 2010, 15:11:53 »
zdravim, vim ze je to krapec stary topic, nicmene zkousel sem frekvenci procesoru ovladat pomoci toho appletu, udelal sem presne co bylo napsane na wiki a stejne to nejde, jedine co se stane tak se hodi rezim na ondemand a frekvence stejne zustane stejna ..... nevite co s tim udelat ???

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #6 kdy: 01 Září 2010, 20:17:27 »
zdravim, vim ze je to krapec stary topic, nicmene zkousel sem frekvenci procesoru ovladat pomoci toho appletu, udelal sem presne co bylo napsane na wiki a stejne to nejde, jedine co se stane tak se hodi rezim na ondemand a frekvence stejne zustane stejna ..... nevite co s tim udelat ???
Pokud je ondemand, tak pak by to chtelo pustit neco narocnejsiho na procesor a verim tomu, ze se frekvence zvedne.  To je prave ta vyhoda, ze pokud neni procesor zatizeny, tak podradi na cca 60%.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Sureemon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #7 kdy: 01 Září 2010, 22:25:00 »
zdravim, vim ze je to krapec stary topic, nicmene zkousel sem frekvenci procesoru ovladat pomoci toho appletu, udelal sem presne co bylo napsane na wiki a stejne to nejde, jedine co se stane tak se hodi rezim na ondemand a frekvence stejne zustane stejna ..... nevite co s tim udelat ???
Pokud je ondemand, tak pak by to chtelo pustit neco narocnejsiho na procesor a verim tomu, ze se frekvence zvedne.  To je prave ta vyhoda, ze pokud neni procesor zatizeny, tak podradi na cca 60%.

tak o to nejde ta frekvence se automaticky sama meni a pokad neni treba vykon tak je ten pracak podtaktovany ..... me jde o to ze to nemuzu menit sam :D

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #8 kdy: 02 Září 2010, 11:15:09 »
Nevim, jestli tomu spravne rozumim, ale shodou okolnosti se objevil obrazek, ktery ukazuje, ze to rucne nastavit jde. http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,1813.msg361088.html#msg361088
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Sureemon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #9 kdy: 02 Září 2010, 13:47:37 »
Nevim, jestli tomu spravne rozumim, ale shodou okolnosti se objevil obrazek, ktery ukazuje, ze to rucne nastavit jde. http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,1813.msg361088.html#msg361088

az na to ze me to nejde a nemam poneti proc :( ....

udelal sem si i takovy ten prikaz, ktery mi to po spusteni pc hodi na on-demand jak nekdo radi tady na forku v jinem vlakne, nepomohlo ....

Qar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re: řízení frekvence procesoru
« Odpověď #10 kdy: 04 Září 2010, 23:31:07 »
Zdravím!
Nevíte někdo, jak udělat, aby v Gnome cpufreq-selector v panelu umožňoval měnit frekvenci? Příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo chmod u+s /usr/bin/cpufreq-selectornefunguje:-(
Když spustím cpufreq-selector v konzoli a zkusím na apletu změnit frekvenci, v konzoli to napíše:
Citace
polkit-read-auth-helper: needs to be setgid polkituser

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.