Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: home na samostatné partition  (Přečteno 2257 krát)

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
home na samostatné partition
« kdy: 10 Října 2008, 22:34:07 »
Dobrý den,
zkoušel jsem přesunout /home na samostatnou partition, ale neuspěl jsem. Sice se to tu už několikrát řešilo, ale nějak mi to nefunguje.
Dosud jsem měl vše na jedné partition (kromě swap) a chtěl jsem /home přesunout jinam. Vytvořím novou partition a zformátuji ji.
su
heslo
mount /dev/hdbX /media/newhome
cp -a /home/* /media/newhome

potom přidám do /etc/fstab řádek:
/dev/hdbX  /home  ext3  defaults  0   0

Když potom původní /home přejmenuji dozvím se během startu, že přípojný bod /home neexistuje. Nelze se přihlásit (adresář /home/já neexistuje) zbývá pouze záchranný mód, kde musím adresář přejmenovat zpět na home, jinak systém nenaběhne. Zřejmě nestačí editovat /etc/fstab, Informace o umístění /home je asi uložena ještě někde jinde (nebo snad nesouhlasí kontrolní součet ....)
Nevíte někdo, co s tím?

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #1 kdy: 10 Října 2008, 23:46:55 »
jaký původní /home
/home je jen prázdná složka, do které se během bootu připojí tvůj nový oddíl.... nijak ji nepřejmenovávej...

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #2 kdy: 11 Října 2008, 10:03:47 »
Po tom, co původní /home přejmenuješ, vytvoř prázdný adresář /home!!

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #3 kdy: 11 Října 2008, 10:06:25 »
Chlape, chyba bude v tom prejmenovani toho puvodniho /home. Po zkopirovani dat na novou partion rovnou pripoj  /dev/hdbX do /home. Puvodni data by tam mela zustat(v pozadi) takze bys o ne nemel prijit. Ale radeji si je zalohuj, i kdyz to vlastne mas na tom novem oddilu.

Nebo druha moznost je, ze po prejmenovani toho puvodniho /home tam musis vytvorit novou prazdnou slozku /home aby se to melo kam pripojit.

Rozumime si?
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #4 kdy: 12 Října 2008, 18:16:11 »
No, zrovna moc ne, takže když přesunu cokoliv na samostatný oddíl, musí být stále adresář stejného jména v kořenovém oddílu?
Myslel jsem si, že po přesunu dat mohu původní /home smazat a uvolnit si tak místo.
Když rozdělím disk tak, že vytvořím samostatné oddíly /boot, /home, /opt, /tmp, /usr, /var, stále budou tyto adresáře ještě v kořenovém oddílu?
Rád bych o tom věděl více.

K odpovědi od Vetinari:
Když vytvořím pázdný adresář /home v /media měl by řádek v /etc/fstab vypadat takto?
/dev/hdbX  /media/home  ext3  defaults  0  0

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #5 kdy: 12 Října 2008, 18:23:10 »
když vytváříš oddíl, tak je to rpostě jen oddíl označený v lixu např sdb1, sdb2 atd... pak si vytvoříš složku např /home a do té až připojíš oddíl sdb2...

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #6 kdy: 13 Října 2008, 20:52:40 »
Dobrá, beru to tak, že to znamená ano na všechny moje otázky.

Pokud ale přesunu obsah home na jinou partition, co se stane s původním adresářem home na / ? Obsahuje ještě adresáře a soubory nebo jen nějaké odkazy? Uvolní se místo na disku? Neměl bych data na home v / raději vymazat, aby nedošlo k nějaké kolizi?

Odpusťte prosím nezkušenému uživateli, že v tom má (trochu) zmatek.

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #7 kdy: 13 Října 2008, 21:01:08 »
Na oblasti, kterou máš připojenou jako / nech jenom prázný adresář /home. Do tohoto adresáře připoj oblast s daty.

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re: home na samostatné partition
« Odpověď #8 kdy: 15 Října 2008, 22:01:08 »
Tak jsem to provedl a zdá se, že to funguje.
Díky.
Když si nechám zobrazit vlastnosti home, ukazuje se mi o 800MB méně než by mělo být.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.