Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Oprávnění a jak na to...  (Přečteno 2300 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Oprávnění a jak na to...
« kdy: 17 Října 2008, 15:46:55 »
Když uložím po síti soubor či adresář ze starého OS do Ubuntu, nastaví se mi u něj

Vlastník nobody
čtení a zápis

Skupina
nogroup
pouze ke čtení

Jak zajistit, aby se nastavilo něco příjemnějšího, nejraději vlastník ten, kdo je přihlášen na Ubuntu, nebo práva pro všechny... Díky.

Jak změním práva u všeho ve složce Dokumenty?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #1 kdy: 17 Října 2008, 16:00:33 »
uprimne receno, nechapu, jak muze nekdo, kdo tu ma pres 700 prispevku, nevedet jak menit pristupova prava...

Kód: [Vybrat]
chmod -R rwXrwXrwX ~/Dokumenty- to je nastaveni prav pro vsechny, v pripade jinych potreb viz man chmod
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #2 kdy: 17 Října 2008, 16:04:54 »
uprimne receno, nechapu, jak muze nekdo, kdo tu ma pres 700 prispevku, nevedet jak menit pristupova prava...

Moje příspěvky jsou většinou dotazy.  ;D Ale dík.

...a jak děláte tu vlnovku, mám dvě klávesnice a ani jedna to nedělá :-(

Odpověď na první část by nebyla? Prosím...
« Poslední změna: 17 Října 2008, 16:12:22 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #3 kdy: 17 Října 2008, 16:08:19 »
... ukladam po siti. Jaky protokol?
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #4 kdy: 17 Října 2008, 16:13:34 »
... ukladam po siti. Jaky protokol?

sdílení Samba
Windows - Ubuntu
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #5 kdy: 17 Října 2008, 16:17:06 »
uprimne receno, nechapu, jak muze nekdo, kdo tu ma pres 700 prispevku, nevedet jak menit pristupova prava...

Kód: [Vybrat]
chmod -R rwXrwXrwX ~/Dokumenty- to je nastaveni prav pro vsechny, v pripade jinych potreb viz man chmod

kdepák, adresáře sem nastrkané z Windows se nezměnily
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #6 kdy: 17 Října 2008, 16:22:30 »
u toho bych opravdu hadal, ale predpokladam, ze zalezi na hodnotach umask, uid a gid pri mountovani partition ( za predpokladu, ze mluvite o kopirovani dat  z ntfs, fat nebo nejakeho jineho neunixoveho filesystemu )

# EDIT: to navrchu je  blbost ... pri cteni jsem nejak nezaznamenal, ze jse o sambu


zkuste pridat prikaz

Kód: [Vybrat]
chown -R $USER:$GROUP ~/Dokmuenty
« Poslední změna: 17 Října 2008, 16:25:10 od MacHala »
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

nettezzaumana

  • Host
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #7 kdy: 17 Října 2008, 16:23:12 »
imho mas spatne nastevenou sambu .. pokud je `security = user`, tak server vyzaduje autentifikaci oproti platnemu username a heslu a pokud takto ulozis na sambi server nejake soubory, budou patrit uzivateli, za jakeho jsi se prihlasil

nettezzaumana

  • Host
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #8 kdy: 17 Října 2008, 16:28:35 »
Citace: `man smb.conf`
inherit owner (S) :
The ownership of new files and directories is normally governed by effective uid of the connected user. This option allows the Samba administrator to specify that the ownership for new files and directories should be controlled by the ownership of the parent directory.
...

guest account (G)

This is a username which will be used for access to services which are specified as guest ok (see below). Whatever privileges this user has will be available to any client connecting to the guest service. This user must exist in the password file, but does not require a valid login. The user account "ftp" is often a good choice for this parameter.

On some systems the default guest account "nobody" may not be able to print. Use another account in this case. You should test this by trying to log in as your guest user (perhaps by using the su - command) and trying to print using the system print command such as lpr(1) or lp(1).

This parameter does not accept % macros, because many parts of the system require this value to be constant for correct operation.

Default: guest account = nobody # default can be changed at compile-time

Example: guest account = ftp
public.PP
This parameter is a synonym for guest ok.

guest ok (S)

If this parameter is yes for a service, then no password is required to connect to the service. Privileges will be those of the guest account.
This paramater nullifies the benifits of setting restrict anonymous = 2
See the section below on security for more information about this option.

Default: guest ok = no

<< takze hadam, ze tam mas guest ok = true

;) priste se zkus zeptat nejdriv netu nebo si precist manual
« Poslední změna: 17 Října 2008, 16:35:02 od nettezzaumana »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #9 kdy: 17 Října 2008, 16:31:44 »
...jinak

Mám stroj s Ubuntu připojený do místní sítě. Tam má uživatel sdílenou složku nastavenou pomoci "Nastavení serveru Samba". Zde je složka zcela uvolněná pro zápis, čtení, viditelná, komukoli apod...

Když mu tam ze stroje se starým OS WXP poslu nějaké soubory, jsou u něj vlastněný vlastníkem "nobody" a jednoduše s nimi moc nepořídí. (když už tam vůbec jsou poslat...)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

nettezzaumana

  • Host
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #10 kdy: 17 Října 2008, 16:36:02 »
precti si post vyse !!! najdi si na netu nejake `samba howto` .. jsou toho mraky ;)

nettezzaumana

  • Host
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #11 kdy: 17 Října 2008, 16:39:01 »
ad.y) zase dle mych zkusenosti vim, ze neni vhodne manipulovat na serveru se sambou vytvorenymi soubory .. pokud potrebujes neco dostat na svuj linux a potom s tim manipulovat, pouzij sambiho klienta .. pokud potrebujes opacne, z linuxu na windows, tak ja osobne doporucuju apache ..

soubory ze sveho linuxu sdilim windowsum pomoci http a nebo ftp .. sambu server vubec nepouzivam

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #12 kdy: 17 Října 2008, 16:40:44 »
imho mas spatne nastevenou sambu .. pokud je `security = user`, tak server vyzaduje autentifikaci oproti platnemu username a heslu a pokud takto ulozis na sambi server nejake soubory, budou patrit uzivateli, za jakeho jsi se prihlasil

Když dám security=user, WXP mě do vzdáleného sdíleného adresáře prostě nepusí a žádný ID a heslo ani nechce :-(. Mám tam security=share. Nejde mi o to chránit soubory, ale aby v síti mohl každý všude (na sdílené složky a soubory) bez problémů...

Díky tam to si přečtu, ale drtivá většina návodů je pro síť mezi stejnými OS. Co já vím co udělají WXP???

Ale díky, nezorčilujte se, že nečtu návody a mějte hezký a hlavně klidný víkend :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

nettezzaumana

  • Host
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #13 kdy: 17 Října 2008, 16:44:01 »
a mas vubec v sambe pridaneho uzivatele??

smbpasswd -a <username>

.. proste zkontroluj nastaveni samby .. treba na abclinuxu.cz jsou na toto tema howtos i clanky v cestine ..

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #14 kdy: 20 Října 2008, 09:41:50 »
http://wiki.ubuntu.cz/Samba

Citace
Díky tam to si přečtu, ale drtivá většina návodů je pro síť mezi stejnými OS.
No konkretne v pripade Samby o tom dost pochybuju.


compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #15 kdy: 08 Prosince 2008, 19:59:32 »
Použil jsem

Citace
sudo chown -R $USER:$GROUP ~/Dokumenty

ale nezměnilo se v podadresářích, jak na to?

Jsem fakt lama, ale může mi někdo udělat tu radost a napsat mi sem příkaz, jak změnit vlastníka a skupinu v celé mé složce Dokumenty, včetně podsložek, souborů apod?

« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 20:18:47 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #16 kdy: 08 Prosince 2008, 22:53:18 »
...a jak děláte tu vlnovku, mám dvě klávesnice a ani jedna to nedělá :-(
~ pravej alt+a
prostý user
...selským rozumem...

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Oprávnění a jak na to...
« Odpověď #17 kdy: 08 Prosince 2008, 23:03:31 »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.