Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu  (Přečteno 1914 krát)

čibes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
  • Ophiuchus of Carpatia
Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu
« kdy: 20 Října 2008, 11:29:59 »
Nedávno jsem se zabýval "problémem" s grafickou kartou, více viz toto vlákno: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,27320.0.html
Postupem času a zkušeností jsem čím dál víc přesvědčen, že pes je zakopán úplně jinde. Níže se budu stručně popsat chronologii mého trápení:

1. stáhnul jsem si ISO soubor Ubuntu 7.10, nainstaloval, vše fungovalo vyjma ovladače Canonu IP4500. V té době jsem si napsal o zaslání Live DVD Ubuntu 7.10.

2. Po zhruba dvou měsících po nainstalování Ubuntu jsem nezávisle na tomto OS musel formátovat HDD (Widle XP). Takže jsem    nainstaloval widle a k nim Ubuntu, ovšem už z obdrženého Live DVD. Opět vše bez problémů.

3. Zhruba 1/4 roku jsem na Ubuntu nešáhnul, pak jsem se k němu chtěl opět vrátit, po zaptnutí mi Ubuntu nabídlo    hromadu aktualizací, včetně aktualizace jádra (nejsem si přesně jistý, ale asi z 2.6.22-14 na 2.6.22-16??).    Hlavně tím druhým označením jádra si nejsem jist, v každém případě ono nové jádro nefungovalo vůbec, a když jsem     v GRUBu volil původní jádro, v něm mi vznikal problém s grafikou, kdy jsem nebyl schopen po milionech pokusech,      instalacích, zabíjení procesů apod. volit vyšší rozlišení než 800x600.

4. Koupil jsem knížku Ubuntu v níž je Live DVD 8.04. To jsem v rámci experimentu nainstaloval na disk, jakožto    jediný operační systém a bingo. Vše fungovalo, grafika, wi-fi, hybernace, dokonce si to našlo samo ovladače na    Canon IP 4500. Takže v tento okamžik byla záležitos de facto vyřešena, i když takovým nemastným neslaným    způsobem. Vše zůstalo funkční i po aktualizaci jádra na 2.6.24-??.

5. Začal jsem pokukovat po KDE, tak jsem příkazem kubuntu-desktop nahodil KDE. V některé diskuzi jsem se dočetl, že  tím vznikne mírný nepořádek, tak jsem se rozhodl, že přejdu na PURE KDE dle návodu z wiki.ubuntu.cz. Tady se    stalo to, že mi systém začal pracovat úplně nelidsky pomalu. Tím myslím, že když jsem kupř. otevřel webový    prohlížeč, tak trvalo zhruba minutu a půl, než se stal použitelným. To platilo o jakémkoliv jiném otevřeném okně,    nejprve zešedlo a pak po dlouhé době se s ním dalo pracovat. Přitom nesvobodné ovladače systém používal a    pochybuju, že by grafika nVidia GForce 8600M GS 512 MB, měla mít problém. V Gnome šlape při zaplém Compizu a    maximálních efektech bez jakéhokoliv zádrhelu. Mezitím mi došlo LIve DVD Kubuntu 7.10. Řekl jsem si, že vše    udělám na hotovo, tak jsem hodil na první partition Widle, nechal oddíl pro data. Zbytek disku jsem rozdělil pro    kubuntu dle wiki.ubuntu.cz. Po spuštění kubuntu se mi přihlásily nesvobodné ovladače, které jsem dal povolit, OS    si je stáhnul, restart, bez výsledného efektu. V souboru nvidia-settings bylo vše, jak má. Pak jsem spustil aktualizaci, včetně aktualizace jádra a vznikl ten sám problém viz bod 3!

6. Finální verze je taková, že vedle widlí jsem nainstaloval Ubuntu z Live DVD, které bylo v knížce, jak jsem již uvedl tato verze nedělá sebemenší problémy až na hotkeys a diodu wifi (což není takový problém). Vše funguje i po nejčerstvější aktualizaci na 2.6.24-21.

Suma sumárum tomu vůbec nerozumím :-). Netuším, zda píšu do správné sekce.  Jednoznačně vzniká problém v závislosti na zrovna použité verzi, asi se to nemá rádo s určitou verzí kernelu. Zaráží mě taky problém s KDE, věřím, že bych si na toto prostředí zvykl, pač vypadá opravdu skvěle a některé aplikace pod ním jsou vskutku parádní. Na druhou stranu mi Gnome úplně vystačuje pro mé potřeby.
Já vím, že pokud bych chtěl znát nějaké řešení výše uvedených záležitostí, tak je potřeba to sepsat úplně jinak, výpisů konzole nevyjímaje. Za nic na světě se nebudu snažit se dostat do podobných problémů, kterými jsem si prošel abych ty výpisy konzole získal a proto nechám vše tak, jak je nyní nastaveno, tzn. plně funkční. Prozkoumal jsem hromadu DF zdejších i zahraničních. Mnohokráte jsem se chytnul, ale systém mojich problémů vždy někam odbočil a proto řešení bylo v nedohlednu. Z laického hlediska jsem přesvědčen, že jsem nebyl schopen zabít určité procesy, že někde na pozadí běžela aktulizace či instalace čehosi. Bohužel jsem nebyl schopen toto zastavit ani dle vyhledaných a prý zaručených postupů. Jsem přesvědčen, že jsem někde v jednom kroku dělal dětinskou chybu a v globále je můj problém maximálně zveličený, přiotm se určitě jedná o banální záležitost pro zkušeného linuxáka. I tak jsem se tímto naučil řadu věcí, k čemuž bych se bez onoho kotrmelce sotva kdy dostal :-)

Sorry za tepetu
Notes Acer Aspire 5520G, CPU AMD TURION 64 X2 1.6 GHz, 2 GB RAM, 250 GB HDD, nVidia GeForce 8600M GS
Ubuntu 8.04 32-bit

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu
« Odpověď #1 kdy: 20 Října 2008, 13:41:58 »
Tak jsem to kupodivu celý přelouskal. :)
Máte evidentně problém s verzí 7.10. Nejlépe stáhněte Kubuntu 8.04 nebo vyčkejte na 8.10, která ale bude používat ve výchozím stavu KDE4, takže pozor.
Pokud chcete experimentovat s prostředíma a nechcete si zaneřádit systém, použijte virtualizaci. Máme hezký návod na wiki.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

čibes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
  • Ophiuchus of Carpatia
Re: Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu
« Odpověď #2 kdy: 20 Října 2008, 13:50:29 »
2 Milhouse: Tak to gratuluju, já si to po sobě četl a je to fakt hrůza  ;D. Taky si myslím, že má můj notes alergii na 7.10ku. O virtual-boxu čtu prve a moc děkuju za link, prostuduju to a vyzkouším. Karma plus  ;)

Ještě dovětek: Pročpa si mám dávat pozor na KDE4?? Nějaké problémy s tímto grafickým rozhraním??
« Poslední změna: 20 Října 2008, 14:51:19 od čibes »
Notes Acer Aspire 5520G, CPU AMD TURION 64 X2 1.6 GHz, 2 GB RAM, 250 GB HDD, nVidia GeForce 8600M GS
Ubuntu 8.04 32-bit

PinHead

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2008, 09:12:15 »
to by me taky zajimalo proc si davat pozor na kde 4 :-\

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2008, 10:24:58 »
Možná jsem to napsal trochu moc odstrašujícím dojmem, ale proč, si můžete přečíst např. v této diskuzi. Sám ale na notebooku KDE4 používám...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

PinHead

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Nedotažené aktualizace Ubuntu 7.10 a Kubuntu
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2008, 20:20:00 »
jj celkem jsem se lekl jak si to napsal... ale po precteni odkazu co si posilal to uz chapu jak si to myslel  :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.