Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB  (Přečteno 5636 krát)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
[HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB
« kdy: 31 Října 2008, 16:33:48 »
Jak na internetové bankovnictví KB na 64bitovém Ubuntu

Pro 64bitové Ubuntu bohužel neexistuje Java plugin od Sunu, který je pro běh aplikace mojebanka nutností.
Je ovšem možné použít 32bitovou verzi prohlížeče Firefox, pro který plugin dostupný je.



Postup:

Nainstalujte balíky ia32-libs (32bitové knihovny), ia32-sun-java6-bin (32bitová Java) a  mozilla-acroread (Acrobat Reader zásuvný modul pro Firefox):
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ia32-libs ia32-sun-java6-bin mozilla-acroread nspluginwrapper
Stáhněte 32bitový Firefox:
Kód: [Vybrat]
wget http://jp-nii02.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.0.4/linux-i686/cs/firefox-3.0.4.tar.bz2
Stažený archiv rozbalte a jako root přesuňte:
Kód: [Vybrat]
tar -xf firefox-3.0.4.tar.bz2
sudo mv firefox /opt/firefox32

Jako root vytvořte odkazy pro zásuvné moduly Java a Acrobat Reader:
Kód: [Vybrat]
sudo ln -s /usr/lib/jvm/ia32-java-6-sun/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /opt/firefox32/plugins/
sudo ln -s /usr/lib32/Adobe/Reader8/Browser/intellinux/nppdf.so /opt/firefox32/plugins/

Jako root vytvořte soubor /usr/local/bin/firefox32 (např. příkazem gksudo gedit /usr/local/bin/firefox32) a vložte do něj následující kód:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
if [ "`ps -ef |grep /usr/lib/firefox-*/firefox|grep -v grep`" != "" ]
then
zenity --question --title="Firefox běží" --text="Firefox 64bit již běží. Před spuštěním 32bit verze jej prosím vypněte."
exit
fi
/opt/firefox32/firefox

Skriptu nastavte spustitelný příznak:
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x /usr/local/bin/firefox32
Firefox 32bit poté spustíte příkazem firefox32. Pro tento příkaz doporučuji pro větší pohodlí vytvořit spouštěč.

Také doporučuji pro 32bitový Firefox vytvořit zvlášť profil (parametr -P), který budete používat pouze pro vstup do banky. V tom případě je také nutné příslušně upravit skript.

Pro větší jistotu před použitím internetového bankovnictví spusťte konfiguračního průvodce.



Problémy:
  • Nelze mít spuštěný 32bit i 64bit Firefox zároveň - pokud se pokusíte spustit 32bitový za běhu 64bitového, budete skriptem upozornění. Pokud spustíte 64bitový za běhu 32bitového, spustí se pouze nové okno 64bitového.
  • Občas Java nefunguje (banka hlásí, že není nainstalována) - stačí vypnout a znovu zapnout prohlížeč.
« Poslední změna: 03 Prosince 2008, 16:50:32 od Tomáš Pikálek »

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: [HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB
« Odpověď #1 kdy: 04 Listopadu 2008, 15:41:51 »
Ještě bych rád doplnil několik postřehů, na které jsem od sepsání návodu přišel.


Skript je možné všelijak upravovat. Jak už jsem říkal, doporučuji pro 32bitový Firefox vytvořit zvlášť profil. Také mi vadilo, že banka vždy vytvoří adresář ~/kbpki. Takže mám skript upravený takto:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
if [ "`ps -ef |grep /usr/lib/firefox-3.0.3/firefox|grep -v grep`" != "" ]
then
        if zenity --question --title="Firefox běží" --text="Firefox již běží. Přejete si jej vypnout?"
        then
                killall firefox
        else
                exit
        fi
fi
/opt/firefox32/firefox -P Banka
rm -rf ~/kbpki


Další užitečná vlastnost Firefoxu je možnost spustit dvě nezávislé instance, takže pokud máte pro 32bitový vytvořený zvlášť profil, jde spustit 32bitový i 64bitový Firefox zároveň:
  • /opt/firefox32/firefox -P Banka -no-remote
  • firefox -no-remote

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: [HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB
« Odpověď #2 kdy: 02 Prosince 2008, 22:51:23 »
Díky moc zaperfektní návod! I tak jsem ale narazil na problém, který nejlépe ukáže následující obrázek. Vše jsem udělal přesně podle návodu. Kde by, prosím, mohl být problém, případně na co se mám zaměřit? Bankovnictví nefunguje, ani když několikrát prohlížeč vypnu a zase zapnu.

[attachment deleted by admin]

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: [HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB
« Odpověď #3 kdy: 03 Prosince 2008, 18:42:37 »
To bohužel nevím. Dnes se mi ale také několikrát po sobě nepodařilo banku spustit.
Pak jsem zkusil ve složce profilu Firefoxu (u mě ~/.mozilla/firefox/Banka, záleží ovšem, jestli používáte pro 32bit zvlášť profil, jinak je ta poslední složka nějaké číslo) smazat soubory pluginreg.dat, extensions* a složku Cache a poté již banka šla.
Mohla to ovšem být náhoda.
Pokud to budete zkoušet, mohl bych poprosit, abyste ty soubory zkoušel mazat postupně a vždy mezi nimi se zkusil do banky přihlásit (nebo spustit konfiguračního průvodce, to je už jedno), abychom (v případě, že to pomůže) pro příště věděli, který soubor smazat?

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: [HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB
« Odpověď #4 kdy: 04 Prosince 2008, 03:20:57 »
Zjistil jsem příčinu problému, když jsem zapnul konsoli Javy; ten soubor, který stránka volá, neexistuje:
network: Cache entry not found [url: https://www.mojebanka.cz/confwiz/install/ctrl-mojebanka/kbib/security/detect/detectVM.class, version: null]

Můj 64bitový firefox se snaží volat něco jako: https://www.mojebanka.cz/confwiz/install/ctrl-mojebanka/kbib.security.detect.detectVM, tedy místo lomítek tam jsou tečky. Vůbec ale nevím, jak to řešit. Že by to neumělo rozbalit ten JAR, ve které jsou ty soubory Javy? Zkoušel jsem to i ve 32bitovém Firefoxu 2.0.0.18, takže asi nejspíš chyba Javy?
« Poslední změna: 04 Prosince 2008, 13:03:15 od djlj »

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: [HOWTO]: 64bit - Internetové bankovnictví KB
« Odpověď #5 kdy: 21 Ledna 2009, 02:01:41 »
Plně funkční návod pro instalaci Java pluginu do 64bitového Firefoxu: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1019314
Bankovnictví funguje skvěle.
« Poslední změna: 21 Ledna 2009, 02:15:22 od djlj »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.