Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...  (Přečteno 9251 krát)

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« kdy: 02 Listopadu 2008, 17:20:45 »
zdravím, mám Vaio (viz podpis) a všechno funguje v pohodě až na jednu věc...

při zmáčknutí kombinace Fn+ klávesa na přidání nebo ubrání jasu displeje, objeví se sice informace o aktuálním stavu a proužek přibývá nebo ubývá, žádná viditelná změna ale, co se týče displeje, se nekoná...

zkoušel jsem to jak při napájení ze sítě, tak na baterku a nefunguje to ani v jednom...

nevíte, čím by to mohlo být?
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #1 kdy: 30 Prosince 2008, 10:22:09 »
tak teď jsem prošel reinstalem z lisovanýho cd... ale Fn a zesvětlení/ztmavení pořád nefunguje...

nemáte někdo, prosím, nápad?
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

Dudlyk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2008, 11:31:23 »
jednou jsem toto řešil u XP, byl to notebooky taky Vaio, a byly drivery jen pro Vistu, tak jsem hledal drivery pracně všude možně abych mu to na XP rozchodil a všechno se povedlo, krom wifi a toho zesvětlování a zeslabování jasu.
Mám takový pocit že je k tomu potřeba driver, ale v ubuntu jsem se s tím ještě nesetkal. :(
Notebook Lenovo X201, Core i5, 6GB RAM,
www.fopanet.cz

nettezzaumana

  • Host
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2008, 13:16:52 »
je to kvuli tomu, ze v /sys/devices/virtual/backlight jsou dve polozky jako asus_acpi a acpi_video0 (nebo jak to mas u sebe) a fn+* to zapisuji do spatne ..

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,28367.msg212227.html#msg212227


brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #4 kdy: 30 Prosince 2008, 20:34:21 »
je to kvuli tomu, ze v /sys/devices/virtual/backlight jsou dve polozky jako asus_acpi a acpi_video0 (nebo jak to mas u sebe) a fn+* to zapisuji do spatne ..

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,28367.msg212227.html#msg212227



no já mám v té složce jenom acpi_video0...
takže jestli tomudobře rozumím, něčím z tohohle:
Kód: [Vybrat]
# pwd
/sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0
# ls
actual_brightness  bl_power  brightness  max_brightness  power  subsystem  uevent
# cat max_brightness
13
# echo 1 >brightness ## nastavi jas monitoru na nejnizsi hodnotu
si můžu nastavit maximální a minimální jas?
« Poslední změna: 31 Ledna 2009, 11:11:57 od brumla.cz »
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2009, 11:12:57 »
v poslední době zvažuju vyzkoušet jiný distro... zkoušel jsem ale live CD Kubuntu 8.10 a OpenSUSE 11.1 a ani tam mi přidávání/ubírání jasu nefungovalo...  :-\

možná si to myslím blbě, ale když to nefunguje v liveCD je jasný, že mi to nebude fungovat ani po instalaci, je to tak?  ???
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

nettezzaumana

  • Host
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #6 kdy: 31 Ledna 2009, 20:14:56 »
navod jsem napsal, pokud ho nejsi schopen pouzit mas smulu ..

regards

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #7 kdy: 18 Března 2009, 22:03:00 »
Mam stejny problém a výše uvedený "návod" opravdu nechápu... nic se nemění. Když si nechám vypsat ten soubor s aktuální hodnotou jasu, pak ji změním pomocí fn+* a nechám si ten soubor vypsat znova, hodnota se změní... ale jas monitoru ne. Takže chyba je někde jinde.
PS taky tam mám jen jeden adresář a ne dva.
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #8 kdy: 28 Března 2009, 17:32:18 »
Mam stejny problém a výše uvedený "návod" opravdu nechápu... nic se nemění. Když si nechám vypsat ten soubor s aktuální hodnotou jasu, pak ji změním pomocí fn+* a nechám si ten soubor vypsat znova, hodnota se změní... ale jas monitoru ne. Takže chyba je někde jinde.
PS taky tam mám jen jeden adresář a ne dva.

no jo, já to radši vzdal, než se ptát pořád dokola jako kretén, spokojil jsem se prostě s maximálním podsvícením nonstop a v bláhové naději čekám na JJ, že se to třeba zlepší...

i když jak stále zkouším různý distra (Kubuntu 8.10, OpenSuse 11.1, PCLOS Gnome 2009, PCLOS KDE 2009) a furt nic, tak tomu moc nevěřím...  :-\
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #9 kdy: 28 Března 2009, 22:00:48 »
Já už jsem na to přišel :) Hapruje tam modul "video", který viditelně jinak k ničemu nepotřebuješ. Takže přidej do souboru /etc/modprobe.d/blacklist řádek blacklist video, restartuj počítač a tradadá!! :) Dej vědět, jestli ti to taky funguje, protože mě jo.
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2009, 23:59:30 »
Já už jsem na to přišel :) Hapruje tam modul "video", který viditelně jinak k ničemu nepotřebuješ. Takže přidej do souboru /etc/modprobe.d/blacklist řádek blacklist video, restartuj počítač a tradadá!! :) Dej vědět, jestli ti to taky funguje, protože mě jo.

takže bohužel... ani tohle nezabralo...  :-\

ještě teda popíšu, co jsem udělal, jestli jsem to někde nezprasil...

v terminálu
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist pak dojet na konec souboru a napsat
Kód: [Vybrat]
blacklist video uložit změny, restartovat pc

a... nic...
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #11 kdy: 29 Března 2009, 09:03:41 »
Já už jsem na to přišel :) Hapruje tam modul "video", který viditelně jinak k ničemu nepotřebuješ. Takže přidej do souboru /etc/modprobe.d/blacklist řádek blacklist video, restartuj počítač a tradadá!! :) Dej vědět, jestli ti to taky funguje, protože mě jo.

takže bohužel... ani tohle nezabralo...  :-\

ještě teda popíšu, co jsem udělal, jestli jsem to někde nezprasil...

v terminálu
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist pak dojet na konec souboru a napsat
Kód: [Vybrat]
blacklist video uložit změny, restartovat pc

a... nic...

Napadlo mě ještě jedno řešení, co by mohlo fungovat: jak bylo řečeno výše, v adresáři /sys/devices/virtual/backlight jsou dvě položky - asus_acpi a acpi_video0 a FN to zapisuje do špatné... Takže by možná pomohlo, kdyby sis vytvořil skript, který by stávající hodnotu v tom SPRÁVNÉM souboru zvyšoval/snižoval o jedna v rozmezí 0 až _max-backlight_ a tomu skriptu pak v compizu přiřadil klávesovou zkratku NF+*. Co ty na to?

PS Umím to vysvětlit jen v rovině teoretické, s bashovými skripty nemám zkušenost, ale nemělo by být nic těžkého vysosnout ze souboru hodnotu, zvlášť když tam není nic jiného, a tu navýšit/snížit o jedna, což?
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #12 kdy: 29 Března 2009, 12:52:17 »
Uz sa mi to podarilo vyriesit, podelim sa teda o skusenost:
Mal som iba 3 moznosti na vyriesenie ovladania podsvietenia displeja (viac som po forach nenasiel).

Prvou moznostou bolo, ze v adresari /sys/devices/virtual/backlight bude system zapisovat hodnoty podsvietenia do nespravneho suboru. Toto som vylucil hned, pretoze u mna sa tam nachadza iba jeden podadresar (acpi_video0) a hodnoty sa zapisovali korektne do suborov 'actual_brightness' a 'brihgtness' po posunuti "supatka" na panelovom applete jasu.

Druhou moznostou bolo do suboru /etc/modprobe.d/blacklist zakazat modul 'video'. Vzsledkom bolo, ze prestalo fungovat aj nastavovanie jasu v spominanom applete.

Tretou moznostou bolo, ze do suboru /etc/modprobe.d/options sa vlozi dalsi riadok "options video no_automatic_changes=0", co v mojom pripade malo tiez za nasledok znefunkcnenie toho appletu.

Tak som sa vratil naspat k mojmu predpokladu, ze pravdepodobne system nepozna tieto kombinacie funkcnych klaves a teda bude treba nastavit HAL. Takze podla popisu na strankach pre HAl (http://people.freedesktop.org/~hughsient/quirk/) som postupoval nasledovne:

- zistil som scankody kombinacii, ktore nefunguju:
   - stlacil som nefungujucu kombinaciu klaves (FN+F7 a FN+F8)
   - spustil som (v terminaly) 'dmesg | grep atkbd.c' a dostanel som vypis neznamych scankodov (v mojom pripade e017, e012...)
- zistil som system.hardware.product a system.hardware.vendor cez prikaz 'lshal | grep system.hardware'
- najsiel v adresare '/usr/share/hal/fdi/information/10freedesktop' zodpovedajuci subor, v mojom pripade subor '30-keymap-hp.fdi' a doplnil som pre svoj model udaje o scankodoch. To znamena, ze som vlozil nasledujuci blok:
     <match key="/org/freedesktop/Hal/devices/computer:system.hardware.product" contains="HP Compaq 6830s">
            <!-- HP Compaq 6830s -->
            <append key="input.keymap.data" type="strlist">e012:brightnessdown</append>   <!-- FnF7 (brightness down) -->
            <append key="input.keymap.data" type="strlist">e017:brightnessup</append>   <!-- FnF8 (brightness up) -->
          </match>

Potom staci uz len restartovat HAL v konzole cez 'sudo /etc/init.d/hal restart' a ovladanie podsvietenia pomocou funkcnych klaves frci ako ma.  ;D
« Poslední změna: 29 Března 2009, 13:25:45 od apollo »

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #13 kdy: 29 Března 2009, 14:12:37 »
Napadlo mě ještě jedno řešení, co by mohlo fungovat: jak bylo řečeno výše, v adresáři /sys/devices/virtual/backlight jsou dvě položky - asus_acpi a acpi_video0 a FN to zapisuje do špatné... Takže by možná pomohlo, kdyby sis vytvořil skript, který by stávající hodnotu v tom SPRÁVNÉM souboru zvyšoval/snižoval o jedna v rozmezí 0 až _max-backlight_ a tomu skriptu pak v compizu přiřadil klávesovou zkratku NF+*. Co ty na to?

PS Umím to vysvětlit jen v rovině teoretické, s bashovými skripty nemám zkušenost, ale nemělo by být nic těžkého vysosnout ze souboru hodnotu, zvlášť když tam není nic jiného, a tu navýšit/snížit o jedna, což?

no o vytváření skriptů nevím zhola nic a trochu se toho bojím, abych něco nerozhasil ještě víc...
tahle možnost pro mě asi nebude ta pravá...  ???


no bohužel jsem skončil dřív, než jsem začal...
příkaz, kterej uvádíte, mi neudělal vůbec nic... podle té stránky by to mělo být
Kód: [Vybrat]
lshal | grep laptop_panelten vypíše toto:
Kód: [Vybrat]
brumla@brumla-laptop:~$ lshal | grep laptop_panel
  info.capabilities = {'laptop_panel'} (string list)
  info.category = 'laptop_panel'  (string)
  laptop_panel.access_method = 'sonypi'  (string)
  laptop_panel.num_levels = 256  (0x100)  (int)
ale dál podle toho webu asi postupovat nemůžu, protože
"Interesting out of tree drivers to investigate are omnibook and sony."
Jenomže ať hledám, jak hledám, žádný ovladače prostě nenacházím... teda ne na Ubuntu... :-X
« Poslední změna: 29 Března 2009, 14:14:25 od brumla.cz »
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #14 kdy: 29 Března 2009, 16:06:19 »
no o vytváření skriptů nevím zhola nic a trochu se toho bojím, abych něco nerozhasil ještě víc...
tahle možnost pro mě asi nebude ta pravá...  ???

Tím nemůžeš nic rozhasit... Tímhle skriptem ne. (Nemůžeš rozhasit něco co stejně nefunguje :))Nech si od někoho zkušenějšího poradit, jak na to... třeba ti poradí i někdo v tomhle vláknu... nebo jinde tady na fóru.
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #15 kdy: 29 Března 2009, 18:49:26 »
no o vytváření skriptů nevím zhola nic a trochu se toho bojím, abych něco nerozhasil ještě víc...
tahle možnost pro mě asi nebude ta pravá...  ???

Tím nemůžeš nic rozhasit... Tímhle skriptem ne. (Nemůžeš rozhasit něco co stejně nefunguje :))Nech si od někoho zkušenějšího poradit, jak na to... třeba ti poradí i někdo v tomhle vláknu... nebo jinde tady na fóru.

no teď jsem se dočetl:
If you are using a new sony laptop and you want to do driver matching you'll need to install a very new kernel (2.6.23) with the updated sony-laptop driver
takže pokud v JJ bude už tenhle kernel, mělo by to fungovat, ne?
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #16 kdy: 29 Března 2009, 20:13:29 »
no o vytváření skriptů nevím zhola nic a trochu se toho bojím, abych něco nerozhasil ještě víc...
tahle možnost pro mě asi nebude ta pravá...  ???

Tím nemůžeš nic rozhasit... Tímhle skriptem ne. (Nemůžeš rozhasit něco co stejně nefunguje :))Nech si od někoho zkušenějšího poradit, jak na to... třeba ti poradí i někdo v tomhle vláknu... nebo jinde tady na fóru.

no teď jsem se dočetl:
If you are using a new sony laptop and you want to do driver matching you'll need to install a very new kernel (2.6.23) with the updated sony-laptop driver
takže pokud v JJ bude už tenhle kernel, mělo by to fungovat, ne?

Ano, za předpokladu, že JJ bude mít tohle jádro, jako že s největší pravděpodobností ano, tak by to mělo fungovat. To jsem zvědav.
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

spynfo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 505
    • picasa: konicky a relax
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #17 kdy: 12 Dubna 2009, 09:54:30 »
podobny problem, po startu mi nastavi standardni jas, nepamatuje si jas pri vypinani...
Muj nekonecny obdiv vsem, kdo pisou v shellu :-)
Compaq Presario CQ57 AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #18 kdy: 14 Dubna 2009, 12:02:08 »
podobny problem, po startu mi nastavi standardni jas, nepamatuje si jas pri vypinani...

no mám takovej pocit, že tohle si nepamatuje ani Vista...
nebo v Ubuntu je to až takhle vymakaný?  :) jestli jo a jsem barbar, tak mě poučte...  ;)
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #19 kdy: 14 Dubna 2009, 12:39:40 »
pokud vám nastavování jasu funguje a chcete jen fixnout hodnotu, tak jděte do
gconf-editor /apps/gnome-power-manager/backlight/
a tam si pročtěte jednotlivé volby..

brumla.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 444
  • Skill: Shit_happens
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #20 kdy: 06 Ledna 2010, 18:08:31 »
Ano, za předpokladu, že JJ bude mít tohle jádro, jako že s největší pravděpodobností ano, tak by to mělo fungovat. To jsem zvědav.

tak nový kernel to zřejmě nevyřešil... teď mám .26.31-16 generic a displej furt šajní jak blbej...

už jsem se na celej tenhle problém chtěl vykašlat s tím, že prostě až to bude, tak to bude, ale poslední dobou mě jaksi zlobí oči a jas naplno jim nedělá při delším používání vůbec dobře, takže bych tohle rád vyřešil už jednou provždy...

takže... nenašel by se, prosím, někdo, kdo by mi třeba poradil s tím skriptem, o kterém tu byla řeč?
Udělejmě ze středy den za lepší systém! Ubuntu, Ubuntu! Do toho, Češi!
Registered Linux User #475372! | Asus P43E (Core i3, 4GB, Ubuntu 14.04 + Virtualbox W8.1)

Tomáš Moravec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
    • Web
Re: přidání a ubrání jasu pomocí kombinace Fn+...
« Odpověď #21 kdy: 06 Ledna 2010, 20:46:18 »
v poslední době zvažuju vyzkoušet jiný distro...

Takovej nápad jsem měl taky, ale zatim jsem nenašel jiný distro který by mi vyhovovalo;)
Fedora 23

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.