Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: sloučení 7.10 v 8.10  (Přečteno 3258 krát)

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
sloučení 7.10 v 8.10
« kdy: 15 Listopadu 2008, 08:57:18 »
mám nainstalováno na jednom disku 7.10 a teď nově i 8.10. Potřebovala bych to nějak sloučit, hlavně přetáhnout všechny dokumenty do 8.10. Nemůžu to přetáhnout pomocí flashky, dvd nebo tak, jsou moc objemné. Lze to vůbec nějak udělat? Sloučit v 1 systém? (třeba pomocí Gparted?)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2008, 09:08:10 »
Rozumim tomu tak, ze si chcete nechat oba systemy, jen mezi nimi sdilet sva data (dokumenty,...)?
Oddil z druheho systemu byste mela mit pristupny (pripojeny) nekde v /media.

Nasdilet domovsky adresar je mozne, problem je trochu urcit miru toho, co vse se v nem bude sdilet. S dokumenty a podobne neni problem, problem
je v konfiguracnich souborech ruznych programu (ty se sdilet nemohou, neb programy jsou v ruznych verzich a to by mohlo delat neplechu).

Zkuste prosim ponekud blize specifikovat, co vsechno byste chtela "sloucit".
« Poslední změna: 15 Listopadu 2008, 09:12:20 od kkaarreell »

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2008, 09:38:24 »
ne ne, chci plně přejit na 8.10, jenže v 7.10 mám mnoho objemných dat, takže je prvně musím dostat do té novější verze a pak celý disk nechat jen pro novou verzi a zbavit se staré. Jenže nvm, zda Gparted umí "polknout" starou verzi (a jak bezpečně), měla jsem s tím už jeden průser, když jsem si přemazala víc jak půlku windowsa

takže nejprv přetáhnout soubory a pak upravit místo na disku tak, aby tam byla jen jedna verze

ty soubory jsem přes média našla, ale nejdou mi zkopírovat
půjde to přes root cp media/Médium 7,0 GB/home/....bla bla bla..složka(mezera)home/uživatel ?
(u mě se ted oddíl jmenuje právě tak /Médium 7,0 GB/ ale nezdá se mi, že by to byl správný název..ve vlastnostech jsem nic nenašla)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #3 kdy: 15 Listopadu 2008, 09:51:51 »
Jak velke jsou ty oddily? myslim ten se starym sytemem a ten s novym?
Jestli by nebylo lepsi ten stary oddil "pretvorit" na /home oddil. Tim myslim, ze na tomto oddile byste mela svuj domovsky adresar a na druhem oddile by byl ten novy system. Dela se to tak celkem bezne. Otazkou je, jak jsou na tom ty oddily s velikosti. Pro system samotny neni treba mit mnoho mista, tak 10 - 15 GB, zalezi na vsech moznych aplikacich.. Naopak pro domovsky adresar neni nikdy mista dost. :-)

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #4 kdy: 15 Listopadu 2008, 09:55:19 »
7.10 zhruba 7 GB
8.10 zhruba 30GB
zbytek jej swap

jinak...jak by se to dalo přetvořit, jak tady píšeš? v tomhle nejsem moc zběhlá...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #5 kdy: 15 Listopadu 2008, 10:46:55 »
ad velikost:
Citace
(u mě se ted oddíl jmenuje právě tak /Médium 7,0 GB/
za to nedostanu cenu za bystrost :D

Citace
jinak...jak by se to dalo přetvořit, jak tady píšeš? v tomhle nejsem moc zběhlá...
Celkem bezne se to delat tak, ze se vyuziva vice oddilu. Krome toho pro swap se treba vyhradi jeden oddil (ale nekdy i vice) pro system samotny a dalsi oddil pro domovsky adresar. Data uzivatele se tedy ukladaji na tento oddil, ktery je "pripojen pod systemovy oddil" jako /home. Vyhodou je, ze napr. pri nove instalaci (pokud se to udela sikovne) se preinstaluje pouze ten systemovy oddil, ale oddil s domovskym adresarem zustane netknut.

Nicmene v tvem pripade jsou ty velikosti oddilu naopak, nez by se to hodilo..
Takovych 7GB na system by snad i stacilo, ale nekdy by se ten nedostatek mista mohl projevit.

Osobne bych (kdyz uz) to udelal takto:

1. Oddily krapet preusporadal, tj. zmensit ten 30GB oddil na cca 10 - 12 GB a roztahnout ten 7GB oddil o zbyle misto, tedy na cca 27 GB. Ten 10 GB oddil bude systemovy a ten 27 GB bude samostatny oddil pro domovsky adresar. Vyhodou tohoto postupu je, ze (kdyz se nic nepokazi), zustanou vsechna data zachovana a system (oba systemy) funkcni (mozna se zmeni UUID disku a bude treba upravit /etc/fstab ci konfiguraci Grubu v /boot/grub/menu.lst). Upravu (zvetsovani) oddilu beze ztraty dat lze provest napr. pres GParted live CD, s GParted na CD Ubuntu nemam osobni zkusenost, mozna to taky pujde.

2. Pri uspesnem provedeni predchoziho kroku bude mozne na "starem" (27 GB) oddilu smazat vsechna data pro system, nechaji se pouze data v domovskem adresari (pripadne se presunou z adresare home mimo nej). V "novem" systemu bude treba upravit /etc/fstab (aby se oddil pripojoval jako /home) a nejspise i zmenit vlastnika souboru ve "starem" systemu (aby byla pristupna uzivateli v novem systemu).

3. Vysledny stav bude takovy, ze na 10 GB oddilu bude sidlit system na na 27 GB oddilu tvuj domovsky adresar.

Delal jsem to drive jiz nekolikrat, beze ztraty dat. Nicmene presto DOPORUCUJI DATA ZAZALOHOVAT!!! (Nejak se mi nechce verit, ze by se nevesla na DVD, kdyz jsou spolu se systemem na oddilu o velikosti 7 GB.) Uvedeny postup neni prilis obtizny (kdyz clovek vi, co dela), nicmene muze se objevit par mensich komplikaci (jako u kazde manipulace s oddily). Proto bych ti doporucil obratit se spise na nekoho zkuseneho. Pokud se to presto rozhodnes podstoupit sama (v tom pripade bude treba nektere kroky popsat vice do detailu), muzes narazit na spoustu mensich komplikaci a zmeni se to v dloooouuuuhe vlakno tady na foru (budes-li mit pristup k internetu), ktere nakonec skonci reinstalaci a frustraci (takovych pripadu je na tomto foru nemalo).

A jeste jednou opakuji, ZAZALOHUJ SI NEJDRIVE SVA DATA, at uz to budes delat ty nebo treba sam Linus Torvalds.
« Poslední změna: 15 Listopadu 2008, 10:52:33 od kkaarreell »

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #6 kdy: 15 Listopadu 2008, 12:58:33 »
tak teď po intalaci Gparted to vypadá eště hůř s tím místem, než jsem si myslela http://profil.lide.cz/profile.fcgi?akce=profile&user=glamorous.g&auth=

možná



Citace
(mozna se zmeni UUID disku a bude treba upravit /etc/fstab ci konfiguraci Grubu v /boot/grub/menu.lst).

co všecko zahrnuje úpravu menu.lst ? (mám namysli co se čím nahradí, zapíše nějaký new příkaz) + kde provedu změnu vlastníka


s těmi daty je to tak, že já už mám všechna média, na která můžu zálohovat, plná, takže ten zbytek je hold v sázce...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #7 kdy: 15 Listopadu 2008, 13:44:39 »
Prazdny DVD zase tolik nestoji. Rozhodne se ta zaloha vyplati.

Blby je, ze mas jeden rozsirenej oddil a v nem vytvoreny tri oddily (proc 2x swap?). Ten rozsirenej oddil to krapet komplikuje. S liveCD GParted by se to dalo popresouvat, ale trva to vecnost... to uz by bylo snad i rychlejsi to znova kompletne nainstalovat s novym prerozdelenim disku pri instalaci.. A pak nahrani uzivatelskych dat ze zalohy. Hlavne by s tim bylo nejmin problemu.

Mimochodem, asi to vis, ale ty upravy se NESMI provadet na bezicim systemu. Musi se nabootovat z liveCD. Bud to GParted (preferuji) a nebo Ubuntu instalacni CD (to me drive neustale obtezovalo automatickym pripojovanim disku behem uprav na nem, coz neni vubec vhodne, nevim, jak je to ted).

Citace
co všecko zahrnuje úpravu menu.lst ? (mám namysli co se čím nahradí, zapíše nějaký new příkaz) + kde provedu změnu vlastníka
Mozna se najde nekdo jiny, kdo ti s tim pomuze. Ne, ze bych ti upiral odpoved, ale proste moc neverim v uspech "korespondencnich" uprav disku, obzvlast bez zalohy dat.

Podivej, muzes si vybrat:
1. mit takhle podivne rozdelenej disk i nadale, pouze vyresime, abys mohla pristupovat k datum na tom starym disku (bud je zpristupnime a nebo je presuneme na novej disk). S tim ti pomuzu, ikdyz si myslim, ze se tim tvuj problem jenom odlozi.
2. Udelas si zalohu vsech svych dat a pak ten disk prerozdelis znova nejakym rozumnejsim zpusobem (a nejlip preinstalujes ubuntu).
3. Budes s temi oddily nejak carovat a snazit se udrzet nainstalovany system funkcni a nesmazat si data na tom disku.. bude to trvat dlouho a muze to prinest komplikace, ktere sama nevyresis.. Ja nejsem schopen napsat takhle z hlavy uplny a detailni navod, jak postupovat a vyjmenovat vsechny pripadne problemy.. Mozna to udela nekdo jiny, ale jak uz jsem psal, o uspeche takove "korespondencni akce" pochybuji.
« Poslední změna: 15 Listopadu 2008, 14:15:00 od kkaarreell »

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #8 kdy: 16 Listopadu 2008, 18:12:30 »
jó dybych měla dvd vypalovačku.. :D...mám jenom na cd..a zrovna došly prázdný kousky...a tady jsem v takovým jednom zapadákově, takže to nebude hned, co to seženu..

chtěla bych aspon přemístit ty soubory z jedné části disku do druhé, ale nelze to, možná jedině s rootem, ale to by se zřejmě asi muselo dělat přes terminál..takže jdu studovat příkazy..

když jsem instalovala novej systém, tak nikde nebylo napsané, že budou  2 swapy.. nevěděla jsem to, dokud jsem to neprojela Gparted


kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #9 kdy: 16 Listopadu 2008, 21:58:25 »
no, pokud se nemuzes dostat k tem souborum na starym disku jako normalni uzivatel, tak by to melo jit hrubou silou.

1. spustis nautilus jako root
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus2. Vytvor ve svem adresari novou slozku s nazvem KOPIE (treba)
3. pak si v Nautilu nakopirujes ty souboru na druhej disk do toho adresare KOPIE
4. protoze jsi kopirovala soubory jako root, budou take patrit uzivateli root a ty s nimi jako normalni uzivatel nebudes moct pracovat, takze
udelame to, ze nastavime tebe jako vlastnika pro uplne vsechny dokumenty v adresari KOPIE
v terminalu pak napises:
Kód: [Vybrat]
sudo chown UZIV:UZIV -R /home/UZIV/KOPIEkde vsechny vyskyty slova UZIV nahrad svym loginem, KOPIE je nazev toho adresare
Pak uz by jsi k tem zkopirovanym datum mela mit pristup i jako normalni uzivatel a muzes si s nima delat co chces.

Tenhle postup je mozna krapet komplikovanejsi, nez by mohl byt, ale je takovy "obezretny"

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #10 kdy: 17 Listopadu 2008, 14:46:30 »
ok, moc moc moc dik, hodne jsi mi pomohl ;)...po tom prikazu gksudo nautilus jsem se hodne pidila, abych takhle mohla handlovat se souborama...

takze ted, kdyz uz 7.10 na nic nepotrebuju...muzu to pomoci uzivatle root normalne vymazat? neni potreba nejaka spesl odinstalace? nehrozi riziko, ze se neco podela?

jo a este: kam na ty prikazy chodis?...mas to z hlavy nebo jsi to nekde hledal?:)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #11 kdy: 17 Listopadu 2008, 18:33:49 »
takze ted, kdyz uz 7.10 na nic nepotrebuju...muzu to pomoci uzivatle root normalne vymazat? neni potreba nejaka spesl odinstalace? nehrozi riziko, ze se neco podela?
No, predtim by si to chtelo ujasnit jeste jednu vec. Nejdrive jsi mela nainstalovanou 7.10 na prvni oddil. Nove mas nainstalovano 8.10 na druhy oddil. Kdyz se instaloval ten novej system, instalovala jsi znovu i zavadec Grub? A nebo se podruhe jiz neinstaloval a jen se do /boot/grub/menu.lst stareho systemu 7.10 pridala i nabidka pro 8.10? Jde mi o to, ze pokud se zavadec znova neinstaloval, tak Grub vyuziva ten prvni oddil a pokud by jsi jej smazala, tak nenabootojes (ani do jednoho). Ale pokud se instaloval znova, tak by mel vyuzivat ten novy system a melo by to byt v pohode.
Citace
jo a este: kam na ty prikazy chodis?...mas to z hlavy nebo jsi to nekde hledal?:)
mam je napsany na lednicce ;)

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #12 kdy: 18 Listopadu 2008, 16:26:18 »
ha...no ja jsem totiz tu instalaci nesledovala...takze nemuzu rict najisto, jak to s tim grubem je, ale instalovala jsem to tak, jako bych na tom komplu nemela dalsi system, takze by to tam mohlo byt...mozna to dokazuje i tabulka, ktera dycky pred zavedenim OS nabidene, kterou verzi chci rozbehnout (vcetne mem testu+recovery mode)
do boot/grub/menu.lst se nejdriv podivam v nedeli, bohuzel jsem na intru a nase do toho radeji interesovat nebudu

a ten seznam na lednicce...tech nejdulezitejsich prikazu...je to tady na netu? nejak kompaktne..

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: sloučení 7.10 v 8.10
« Odpověď #13 kdy: 18 Listopadu 2008, 16:30:18 »
a ten seznam na lednicce...tech nejdulezitejsich prikazu...je to tady na netu? nejak kompaktne..
to byl vtip... nicmene pokud vladnes anglictinou, nedavno mi kolega poslal toto http://www.scottklarr.com/topic/115/linux-unix-cheat-sheets-the-ultimate-collection/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.