Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI? [vyreseno]  (Přečteno 5738 krát)

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI? [vyreseno]
« kdy: 19 Listopadu 2008, 14:29:39 »
Ahoj,

pokazdy kdyz mi ubuntu 8.10 nabehne, musim nastavovat fixni IP adresu znova a znova (nemam a nechci v siti DHCP). Jde nekde neco zaskrtnout, aby si ji system pamatoval i po restartu?

Vygulil jsem akorat navody jak to udelat z konzole a ja bych to zrovna chtel zmaknout z GUI ;-) Jde to? (Myslim bez vynalozeni nadmerneho usili a instalace tuctu dalsich baliku :-) )

Diky za odpoved,
Honza.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2008, 14:26:30 od JohnDoe »
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

MPavel

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2008, 15:39:24 »
Skus si otvoriť nastavenie siete, vytvor si nový profil (ja mám napr. Home, Office ...) a tam si vše nastav a ulož. A po nastartování by sa ti mal network manager automaticky pripojit k poslednímu použitému, ak chceš iný profil, je to na jeden klik.
HP 6735s, AMD Athlon X2, 2GB RAM
Ubuntu 9.04 amd64
Xubuntu 9.04 amd64

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2008, 15:41:15 »
System -> Sprava -> Sit -> vybrat vase rozhrani -> moznosti -> odskrtnout roaming mode -> nastavit statickou ip -> vyplnit korekntni udaje -> DONE

EDIT: Vyse je popsano, asi lepsi reseni s profilama.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #3 kdy: 19 Listopadu 2008, 16:01:41 »
System -> Sprava -> Sit -> vybrat vase rozhrani -> moznosti -> odskrtnout roaming mode -> nastavit statickou ip -> vyplnit korekntni udaje -> DONE

EDIT: Vyse je popsano, asi lepsi reseni s profilama.

Ahoj, diky, ze jsi to popsal krok po kroku, presne takhle polopate to potrebuju :) Jenze jsem to stejne nenasel ???

Dostal jsem az k system - sprava - sitove nastroje - rozhrani eth0. No tady vidim tu svou ip nastavenou, ale zadne moznosti ani roaming mode jsem nikde nenasel. Taky tu nejde nic menit, Jsou tu pak uz jen zalozky ping, netstat... Ip adresu nastavuju v system - volby - network configuration (jedina tahle nabidka je anglicky), ale tam krom ip adresy, masky, gw a dns tam zadne volby o roamingu take nejsou.

Takze prosim jeste radu ;) Treba to co radi MPavel by klaplo, ale musel bych se tam nejak krok po kroku dostat, nikde jsem to taky nenasel  ::)
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #4 kdy: 19 Listopadu 2008, 18:32:46 »
ne stitove nastroje ale sit. Mas gnome?
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

MPavel

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #5 kdy: 19 Listopadu 2008, 19:08:48 »
Polopaticky:
horný panel, oznamovacia oblasť, ikonka sieťového pripojenia. Klik pravým myšítkem, vybrať upraviť spojenie. Otvorí sa ti okno, kde je 5 záložiek (v mojom prípade). Podľa toho, či chceš nastaviť drôt alebo bezdrôt sa prepni na správnu záložku. Budem predpokladať že drôt, preto zostane prvá záložka. Napravo je tlačidlo pridať. Klik na neho. Otvorí sa ti nové okno s parametry pripojenia. Vyplň všetko - názov spojenia (Home, Kancl ...), MAC adresu na prvej záložke, na tretej záložke tohto nového okna (Nastavenia IPv4) u metody zmeň automatické (DHCP) na manuálne. Vyplň všetky kolonky. Klik OK.
Práve si pridal profil. Klik levým myšítkem na ikonu sieťového pripojenia. Vybrať tvoj nový profil pripojenia. A iba sa čudovať, ako to funguje.

Stačí?
HP 6735s, AMD Athlon X2, 2GB RAM
Ubuntu 9.04 amd64
Xubuntu 9.04 amd64

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #6 kdy: 19 Listopadu 2008, 23:47:03 »
ne stitove nastroje ale sit. Mas gnome?

Ano, gnome prostredi mam, KDE ja nerad :) Ale ta potvora "sit" tam z nejakeho duvodu fakt neni, aspon jsem ji nenasel (ubuntu jsem instaloval z liveCD). Ze by soudruzi z jihoafricke republiky udelali chybu? ;) Je mozne, ze jsem si ji nejak smazal? Ale to leda omlylem, nahodou a bez vsimnuti. No treba tam zitra bude a ja jsem jen slepej :D

Citace: MPavel
Polopaticky:
(snip)

Dekuji. Perfektni ;) Akorat jsem se musel pritelkyne zeptat, co znamena slovo "cudovat" ;D

Takhle nejak pres tu ikonu v panelu jsem to prave taky delal, akorat jsem nevedel, ze jsem pridal profil :) No asi jsem neco vynechal, zitra po ranu to zkusim presne podle tvojeho navodu, nemam ten pocitac s ubuntou ted bohuzel po ruce :(
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #7 kdy: 20 Listopadu 2008, 09:12:04 »
MPavel: takze podle tveho posledniho navodu to skutecne funguje, diky za pomoc. Ted jsem zkousel restartovat a ip tam je porad nastavena :) Ja jsem asi delal chybu v tom, ze jsem upravoval ten profil eth0, kterej tam byl uz od instalace, a v nem si to zmeny nastaveni z nejakyho duvodu nepamatuje, ackoliv by clovek cekal, ze si to pamatovat bude. Proste se musi pridat cerstvej profil. Ten profil eth0 mi po pridani toho noveho a restartu zmizel, pred restartem tam byly oba tak jsem zvedavej, co zitra :) Dejou se veci...  :o

Tak a ted jeste vyresit, kam se mi podelo System -> Sprava -> Sit  ???

Co mam udelat pro to, aby to tam bylo? ;) Jak to tam muzu pridat? Diky...
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #8 kdy: 20 Listopadu 2008, 11:10:56 »
Polopaticky:
horný panel, oznamovacia oblasť, ikonka sieťového pripojenia. Klik pravým myšítkem, vybrať upraviť spojenie.

Taková volba tam není. Je tam jen:

Citace
Povolit síť
Informace o spojení
Edit Wireless Networks...
O aplikace

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #9 kdy: 20 Listopadu 2008, 17:32:29 »
Tak a ted jeste vyresit, kam se mi podelo System -> Sprava -> Sit  ???

Co mam udelat pro to, aby to tam bylo? ;) Jak to tam muzu pridat? Diky...
Doufam, ze to v Ubuntu je, ale ja to v Debianu mam a mel jsem to i v Ubuntu. Zkus se podivat System -> Volby -> Hlavni nabidka (nebo neco takovyho) jsou tam pak moznosti co vsechno chces aby se ti ukazovalo v tom hlavnim panelu pod zalozkama sprava, volby, aplikace atd. a tam se podivat jestl je to povoleno.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #10 kdy: 20 Listopadu 2008, 17:38:30 »
Systém - Správa - Síť
Je tam (Ubuntu 8.10)
Nemáš tam třeba místo síť, network :)

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #11 kdy: 20 Listopadu 2008, 19:14:21 »
Polopaticky:
horný panel, oznamovacia oblasť, ikonka sieťového pripojenia. Klik pravým myšítkem, vybrať upraviť spojenie.

Taková volba tam není. Je tam jen:

Citace
Povolit síť
Informace o spojení
Edit Wireless Networks...
O aplikace




nejdříve se podívejte, že se baví o 8.10, kdežto vy máte zřejmě 8.04, tam opravdu tato volba není..

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #12 kdy: 20 Listopadu 2008, 23:45:23 »
Kluci, ted jsme nainstaloval ubuntu 8.10 (64bit) jeste na notebook (zase z liveCD) a volba sit tam taky neni, resp. ve system - sprava ta sit neni, nicmene luisah ma pravdu, nasel jsem "network configuration" (jedina anglicky) v system - volby a to otevre to same okno jako kdyz klepnu na sitovou ikonu na panelu :)

Prohlid jsem tu hlavni nabidku, jak compaq radil, a ani tam se sit nikde neda zapnout, takze snad mam vse v poradku :) Nejspi to neni v 8.10 jen prelozeny a je to o nabidku vedle :D
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #13 kdy: 21 Listopadu 2008, 18:54:26 »
Kluci, ted jsme nainstaloval ubuntu 8.10 (64bit) jeste na notebook (zase z liveCD) a volba sit tam taky neni, resp. ve system - sprava ta sit neni, nicmene luisah ma pravdu, nasel jsem "network configuration" (jedina anglicky) v system - volby a to otevre to same okno jako kdyz klepnu na sitovou ikonu na panelu :)

Prohlid jsem tu hlavni nabidku, jak compaq radil, a ani tam se sit nikde neda zapnout, takze snad mam vse v poradku :) Nejspi to neni v 8.10 jen prelozeny a je to o nabidku vedle :D
Spíše bych řekl, že nemáš 100% počeštěný systém. Mrkni do systém - správa - jazyková podpora (tedy možná language něco :) )

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #14 kdy: 21 Listopadu 2008, 23:29:26 »
Naistaluj si balíček gnome-network-admin, pak se ti objeví v liště systém - správa  síť.
 ;)
« Poslední změna: 22 Listopadu 2008, 00:33:41 od Walard »

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #15 kdy: 22 Listopadu 2008, 14:26:10 »
Naistaluj si balíček gnome-network-admin, pak se ti objeví v liště systém - správa  síť.
 ;)
Nojo, to je ono :) Ted uz to tam fakt je :D Uz to sice nepotrebuju, ale aspon jsem zas o neco chytrejsi ;)

Diky vsem za pomoc :)
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #16 kdy: 22 Listopadu 2008, 14:29:49 »
Spíše bych řekl, že nemáš 100% počeštěný systém. Mrkni do systém - správa - jazyková podpora (tedy možná language něco :) )
Tim to neni, jeste jednou jsem to kontroloval a cestinu tam mam zaskrtnutou, tu jsem doinstalovaval hned po instalaci, protoze mi to radila ta vec, ktera se ve windowsech jmenuje ballon notification :)
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

Mato01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI?
« Odpověď #17 kdy: 24 Listopadu 2008, 08:07:02 »
Naistaluj si balíček gnome-network-admin, pak se ti objeví v liště systém - správa  síť.
 ;)
A existuje nějaké jiné řešení, jak tento balíček nainstalovat bez internetu ?

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI? [vyreseno]
« Odpověď #18 kdy: 24 Listopadu 2008, 12:54:09 »
Nejprve se podívej na ubuntu, jaké balíčky je třeba doinstalovat, aby byly splněné závislosti pro  gnome-network-admin. Pak lze stáhnout z internetu balíček + závislosti: http://packages.ubuntu.com/intrepid/gnome-network-admin
 ;)

Fivesix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI? [vyreseno]
« Odpověď #19 kdy: 17 Července 2010, 15:16:05 »
Zdravím,taktiež problém ako kolegovci nadomnou.Pretože: Otvoril som nové okno s parametrami pripojenia. Vyplň všetko - názov spojenia , MAC adresu na prvej záložke, na tretej záložke tohto nového okna (Nastavenia IPv4) ,lenže po zapísaní gateway mi zakaždým zmizne číslo + nedá sa mi to uložiť. Možem len CANCEL ,ked zadavam manuálne.
Ubuntu 10.04
Mám wireless spojenie ,chcem to na notebook..
dakujem
« Poslední změna: 17 Července 2010, 15:19:05 od Fivesix »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI? [vyreseno]
« Odpověď #20 kdy: 17 Července 2010, 16:13:31 »
V 10.04 musis pravym kliknut na ikonu siete a dat upravit spojenia. Ked sa ti otvori okno vyberies si bezdrotove a vytvoris nove. Na karte nastavenia IPv4 si zvolis manualne, das pridat(nove) nastavenie a vyplnis adresu, masku, branu a teraz aby ti brana ostala zapisana musis kliknut v tom istom bloku "adresy" na prazdne miesto. Ak kliknes inam tak sa ti polozka brana zmaze. Vyplnis DNS. Ak nemas stale moznost kliknut na apply, zrejme si nevyplnil polozky na prvej karte bezdrotove. Hlavne SSID co je nazov siete.

[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 17 Července 2010, 16:15:11 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Fivesix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Jak si zapamatovat statickou ip adresu pres GUI? [vyreseno]
« Odpověď #21 kdy: 17 Července 2010, 16:40:10 »
 :) :) :) :) :) :) :) diky moc !! som strávil 2 dni špekulovaním ...  ::)  Síce neviem akým sposobom ,ale teraz na prvýraz mi tá brána opať nešla uložiť a ani Apply.Na 2.x ten istý postup a nabehla mi gateway a hned aj apply. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.