Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: rozsireni oddeleni na disku  (Přečteno 2340 krát)

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
rozsireni oddeleni na disku
« kdy: 23 Listopadu 2008, 22:49:58 »
muj disk je rozdelen na
1/ ubuntu 7.10 s BOOTem
2/ ubuntu 8.10
3/swap
4/dalsi swap

neptejte se me, jak jsem to udelala, uz je to hold tak...

potrebovala bych poradit, jak prenest funkci bootovani do nove verze
a pak este nasledne po tomto kroku jak to udelat v gparted aby veskere slouceni (tim myslim i zaroven rozsireni pro novou verzi) disku, jasne, existuje normalni prikaz, ale chtela bych vedet o rizicich nebo o dalsich vecech ktery je nutno udelat pred tim, nez sloucim disk (zalohovani je jasne)

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #1 kdy: 23 Listopadu 2008, 22:55:57 »
nějak mi není jasné, co všechno potřebuješ...
GRUB nainstaluješ na druhý oddíl například pomocí návodu na wiki http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova jenom musíš vybrat správný oddíl...

a s těma diskama chceš dělat co všechno (které oddíly sloučit nebo co)

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2008, 13:09:01 »
tak jsem zkusila nenasilne prenest boot do nove verze(8.10) www.lide.cz/glamorous.g (tam je screen jak to ted vypada), ale nvm, esi je to tak spravne

ad oddily: potrebuju smazat 7.10 +ten swap, co k tomu nalezi, ale byla jsem upozornena na to, ze kdyz smazu 7.10, ktera by mohla mit jediny grub, tak pak uz nenastartuju ani tu novou verzi, a to uvolnene misto pote sloucit se zbytkem mista na disku, kde je 8.10

tak ted nvm, esi uz je vse v poradku podle toho screenu a mohla bych zacit se slucovanim, se kterym teda nemam zadny pozitivni zkusenosti..a popravde ani nvm presne, co to vsechno po me bude chtit...nechtela bych si zase smazat vic jak pulku disku ;D

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #3 kdy: 24 Listopadu 2008, 13:16:10 »
no pokud už máš grub na oddílu s 8.10, tak můžeš pomocí například gparted smazat oddíly které chceš a další upravit.... ale asi to bude potřeba udělat z live cd, pokud chceš upravit i oddíl, a kterém máš systém, protože ten musí být připojen a připojené oddíly nelze upravovat...

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #4 kdy: 24 Listopadu 2008, 14:22:37 »
Jestli mas grub na te spravne partition lze zjistit tak, ze se podivas do slozky /boot/grub. Pokud tam neni, nainstaluj pomoci
Kód: [Vybrat]
grub-install /dev/sdaX. Kdyztak jeste mrkni http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova. Ale po cerstve instalaci grubu by to nemelo byt treba.

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #5 kdy: 24 Listopadu 2008, 14:47:26 »
Tomas Jancik: v tom slouceni de hlavne o to, vymazat starou verzi a to volne misto pripojit..nvm esi je i to, ze se zvetsi misto na disku pripojenim prazdneho mista, je manipulace se spustenym systemem ...i dyz, gparted mi nejak neprotestovalo, dyz jsem to chtela zkusit, ze bych to musela nacitat z live cd

sandrick: praveze ja mam oba gruby...v te prvni i druhe casti..jen jsem si nebyla jista, esi se ma neco prepisovat nebo ne

tak ja to zkusim bez toho live...dyz to nebude protestovat...a dyby jo, tak mi to snad nahlasi dopredu, ze je tam riziko kiksnuti

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #6 kdy: 24 Listopadu 2008, 15:02:22 »
OK, pokud je na partition nainstalovany grub, tak by to melo byt podle uvedenych informaci v pohode. Kdyby to kikslo, lze opravit podle uvedenho navodu na wiki z live-cd (bez nej stejne ty partitiony nespojis).

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #7 kdy: 24 Listopadu 2008, 16:01:33 »
KDyž už jste u toho spojování... mám podobný dotaz
Mám jednu partiton s 8.10 a jednu volnou a chtěl bych buĎ:
1) tu volnou připojit k /home
nebo
2) přenést /home na tu volnou.

jinak /home nemám v 8.10 samostatně. Je součástí kořenového / oddílu.

Díky za jakoukoli nápovědu či radu.
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #8 kdy: 24 Listopadu 2008, 17:35:07 »
tak...je to secko pryc...zkousela jsem to pres live cd...nic neslo dohromady spojit, nechapu proc..a taky se mi ten system pekne kiksl...secko se mi smazalo...takze mam dalsi dost hnusnou zkusenost s ubuntu... :-\

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #9 kdy: 24 Listopadu 2008, 17:57:15 »

Tak to nechapu, jak to mohlo kiksnout. "Spojit" to opravdu nejde. Co se da udelat, je jednu partition v gparted odstranit a tu existujici pak rozsirit (zvetsit do volneho mista). Jestli se pokazil grub, tak to by se melo dat opravit. Napiste, jak mate organizovane disky.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #10 kdy: 24 Listopadu 2008, 19:54:35 »
tak...je to secko pryc...zkousela jsem to pres live cd...nic neslo dohromady spojit, nechapu proc..a taky se mi ten system pekne kiksl...secko se mi smazalo...takze mam dalsi dost hnusnou zkusenost s ubuntu... :-\
Hm, tak koukam, ze ses na to prece jen vrhla sama. Snad mas teda udelanou tu zalohu, jak jsem ti rikal posledne. Nicmene si nemyslim, ze bys nutne musela mit vsechno smazany, jak rikas. Koukni se znovu z liveCD na sve diskove oddily, podle me tam ty data budou a treba bude stacit obnovit grub (spravne). Ale pokud ne, vyuzit toho a kompletne si preorganizuj oddily na disku (jeden korenovy, jeden pro /home a jeden swap), abys priste nemusela podobne problemy resit.

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #11 kdy: 25 Listopadu 2008, 00:33:13 »
vite...ja uz jsem to secko kompletne znovu nainstalovaal a ted mam jeden oddil(36GB)a jeden swap (730MB)..zaplneno je neco malo pres 3GB disku..pochybuji ze by tam este neco zustalo...je to kompletne v riti...a uz podruhe...treba prave na toto se mi zacina zdat win mnohem bezpecnejsi..ale uz me to vazne unavuje...a az vyjde nova verze..tak to vidim tak, ze se to zase cele podela..

moc vam ale dekuju za vsechny rady, velky dik ze ste se mnou meli trpelivost....asi s ubuntu seknu...uz me to vazne nebavi

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #12 kdy: 25 Listopadu 2008, 00:41:09 »
když jsi všechno přeinstalovala, tak proč sis to robnou nerozdělila tak jak by se ti to líbilo

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #13 kdy: 25 Listopadu 2008, 09:19:18 »
Nechci rýpat, ale:
.... nez sloucim disk (zalohovani je jasne)
Pak by neměla být žádná ztráta ne? :P
Mimochodem jako ono i ve windows je nebezpečné si hrát s oddíly. Jakmile si začnete hrát s oddíly, bez zálohy musíte počítat s tím, že když uděláte chybu máte po srandě. A to platí jak ve Windows tak u jiného OS.
Nechci prudit ani vás kritizovat, ale je to tak. :-\
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #14 kdy: 25 Listopadu 2008, 09:23:03 »
Mimochodem nemohl by mi někdo poradit s mým "detailem"? Díky.
KDyž už jste u toho spojování... mám podobný dotaz
Mám jednu partiton s 8.10 a jednu volnou a chtěl bych buĎ:
1) tu volnou připojit k /home
nebo
2) přenést /home na tu volnou.

jinak /home nemám v 8.10 samostatně. Je součástí kořenového / oddílu.

Díky za jakoukoli nápovědu či radu.
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

manime

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 136
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #15 kdy: 25 Listopadu 2008, 09:51:01 »
Ravensun: secko jsem si nezalohovala protoze uz jsme nemela kam ty data dat...ale o ty by tak neslo...spis jsem mela treba takove ty veci, tykajici se zaznamu z pidginu a tak...veskera nova instalace a spousta vypracovanych projektu, ktery by se mi snad nekdy i hodily..no ale to uz je hold passe...
u windowsu je ale zase pohoda, ze aspon nemusim stale neco aktualizovat...tim ale nechcu obhajovat to ani to...nejsem spokojena ani s lin ani s win

co se tyce toho detailu: nedelej to! dopadnes jako ja :D :D :D


Tomas JAncik: jak to mam ted preinstalovane, uplne nanovo, tak uz to mam tak jak jsem chtela mit rozdelene...hold za tu cenu


PetrHerynk

  • Host
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #16 kdy: 25 Listopadu 2008, 10:09:53 »
Ale to je opravdu jen Tvá chyba, lépe je se dvakrát zeptat než udělat nevratný špatný krok. Já jsem od Win úplně odešel a nelituji, nakonec jsem smazal i openSuse, protože nenabízely nic jiného. O tom, že je Kubuntu občas nestabilní vím ale je zadarmo a má perspektivu, že bude OK. Nevěš hlavu a dál si hraj. :)

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #17 kdy: 25 Listopadu 2008, 11:47:29 »
Mimochodem nemohl by mi někdo poradit s mým "detailem"? Díky.
KDyž už jste u toho spojování... mám podobný dotaz
Mám jednu partiton s 8.10 a jednu volnou a chtěl bych buĎ:
1) tu volnou připojit k /home
nebo
2) přenést /home na tu volnou.

jinak /home nemám v 8.10 samostatně. Je součástí kořenového / oddílu.

Díky za jakoukoli nápovědu či radu.

zkopírovat na ten volný oddíl data ze současného /home, editovat /etc/fstab aby se ten oddíl automaticky připojoval do /home a mělo být to být všechno...

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: rozsireni oddeleni na disku
« Odpověď #18 kdy: 25 Listopadu 2008, 12:48:41 »

Fakt me mrzi, ze se to nepovedlo. Chapu, ze je z toho jeden potom rozcarovanej.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.